Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?

Tomáš
Tomáš Novotný 11. 6. 2022 Poprvé publikováno 15. 7. 2020
Aktualizováno 11. 6. 2022
16 Líbí se mi Komentáře
3
Uložit článek
Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?

Když si otevřete příručku o posilování, o konzumaci piva a dalších alkoholických nápojů tam nejspíš nebude ani zmínka. Alkohol totiž sportovní výkon opravdu příliš nepodpoří, spíše naopak. A tak se často setkáme s názorem, že alkohol po tréninku = trénink k ničemu.

Na druhou stranu jsme lidé, ne stroje. Mnoho z nás bere návštěvu posilovny nejen jako sportovní činnost, ale také jako sociální vyžití a místo k setkání s přáteli. Je potom jasné, že mnoho takových setkání pokračuje u točeného piva v nedaleké restauraci.

A tak otázka zní: Je tohle točené pivo KO pro náš progres v posilovně?

Co s námi po tréninku udělá alkohol?

První věc je vliv alkoholu na samotné budování svalové hmoty. Tím se docela nedávno zabývala studie, která některým účastníkům experimentu připravila takřka prvotřídní suplementaci, zatímco jiné nechala po tréninku bez milosti opít. A na co se přišlo?

„Alkohol po tréninku snižuje opravu a stavbu svalové hmoty, a to i přes dostatečný příjem živin.“

Nepřekvapivě. Pro naše potřeby je ovšem třeba doplnit dvě důležité poznámky:

  • Výzkumníci do dobrovolníků nalili asi 1,5 g alkoholu na 1 kg hmotnosti. To je pro osobu s hmotností 70 kg více než litr vína! Lze předpokládat, že při konzumaci jedné porce alkoholu (2 dcl vína, 500 ml piva) by byl vliv na regeneraci po tréninku podstatně menší.

  • I přes to, že se účastníci studie po tréninku prakticky opili, stále u nich stavba svalové hmoty probíhala asi o 56 % více oproti nicnedělání. 

V podobném duchu se nesla i další studie, která se zaměřila na cvičení intervalových tréninků v kombinaci s alkoholem (2x 330 ml piva pro muže za den, 1x 330 ml piva pro ženy za den) či zcela bez alkoholu.

Výsledek? Mezi skupinami nebyl po 10 týdnech prakticky žádný rozdíl v tělesném složení (množství tuků a svalů v těle). 

Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?

Co to pro nás znamená?

Alkohol umí:

  • snížit efektivitu budování svalové hmoty
  • zhoršit regeneraci
  • z dlouhodobého hlediska snížit hladinu testosteronu 
  • omezit doplňování glykogenových zásob po tréninku

Zdá se ale, že jedno pivo po tréninku naše svalové přírůstky nijak zvlášť neohrozí, pakliže se postaráme o doplnění kvalitních bílkovin v okolí tréninku.

Pozor na dehydrataci!

Pokud si hodláte občas po tréninku zajít na jedno, myslete na dostatečnou hydrataci organismu. Cvičení samo o sobě organismus dehydratuje (udává se úbytek asi 0,5–2 litry tekutin za hodinu u běžných sportovních aktivit o vysoké intenzitě). Jestli to ještě navíc prokládáte saunou po tréninku, okrádáte tělo o spoustu tekutin.

Doktor Kruszelnicki udává, že každých 10 g alkoholu = 120 ml ztracených tekutin nad rámec běžného vylučování, pravděpodobně kvůli snížené tvorbě antidiuretického hormonu (ADH). Ačkoliv je tedy pivo v podstatě samá voda, ideální zdroj tekutin to bohužel není (alespoň ne to alkoholické).

Mějte toto na paměti a zaměřte se na dostatečný příjem tekutin jak během tréninku, tak i po tréninkové jednotce. Je to to nejmenší, co pro regeneraci po cvičení můžete udělat.  

Co si z toho vzít?

Je trénink následovaný točeným pivem či jednou sklenkou vína zbytečný? Samozřejmě že ne.

I přes to se snažte pravidelný příjem alkoholu minimalizovat, protože organismu alkohol nepřináší žádné kvalitní živiny na rozdíl od nutričně vyvážených potravin, které organismu prospívají. Pravidelná konzumace alkoholu je zároveň spjatá s řadou zdravotních problémů, a tak omezení spotřeby alkoholu vede prakticky vždy k pozitivnímu vlivu na naše zdraví.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
16 Líbí se mi Uložit článek