Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?

Komentáře
4
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Nealkoholické pivo obsahuje méně než 0,5 % alkoholu.
  • Celá řada studií pozoruje pozitivní vliv nealkoholického piva na lidské zdraví.
  • Nealkoholické pivo obsahuje přibližně 5 g sacharidů na 100 ml nápoje.

Nealkoholické pivo bývá někdy považováno za méně nezdravou variantu běžného piva. Překvapivě však celá řada studií dochází k závěrům, že nealkoholické pivo může být pro lidský organismus naopak prospěšné. Jaké látky nealkoholické pivo obsahuje a na co si dát při konzumaci pozor?

Poloviční množství kalorií oproti běžnému pivu

Pivo se vyrábí z vody, ječného sladu a chmelu. A je to právě chmel, díky kterému je pivo relativně bohatým zdrojem antioxidantů, které mohou mít na lidský organismus celou řadu příznivých účinků.

Nealkoholické pivo představuje oproti klasickému pivu tu výhodu, že obsah alkoholu nepřekračuje 0,5 %. Jeho výživové hodnoty na 100 ml nápoje lze shrnout v následující tabulce:

Světlé nealkoholické pivo
Energetická hodnota21 kcal
Bílkoviny< 0,5 g
Sacharidy5 g
Cukry2,4 g
Tuky0 g
Alkohol0,49 g

Hlavní rozdíly oproti klasickému pivu

  • celková energetická hodnota je přibližně poloviční
  • obsah alkoholu je přibližně 10x nižší než v běžném alkoholickém pivu

Co ale zůstává je obsah sacharidů včetně cukrů, které se do piva dostávají původem z obilného (většinou ječného nebo pšeničného) sladu. Jde o přirozeně se vyskytující cukry, přesto je při pravidelné konzumaci nealkoholického piva je vhodné brát do úvahy, protože určitou kalorickou hodnotu mají.

Zajímavost ze světové pivní soutěže

V roce 2022 se v kategorii nealkoholických piv celosvětové soutěže World Beer Cup umístil produkt z USA od značky Grüvi Golden Lager. Jedná se o světlé pivo se sníženým podílem lepku a vysokou chmelovou hořkostí. V roce 2008 se na prvním místě umístil český Birell, který pro český trh vaří Plzeňský Prazdroj.

Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?

Proč je pivo hořké a proč je chmel zdravý?

Chmel patří mezi základní suroviny určené pro výrobu alkoholického i nealkoholického piva. Mezi jeho hlavní účinné látky chmele patří tzv. humulony neboli alfa‑kyseliny. Při vaření piva se alfa‑kyseliny přeměňují na iso‑alfa‑kyseliny, které mají charakteristickou hořkost a navíc stabilizují pivní pěnu.

Celková hořkost se vyjadřuje v jednotkách IBU, přičemž 1 IBU odpovídá 1 mg iso‑alfa‑kyselin na 1 litr piva. Nejznámější nealkoholické pivo Birell má hodnotu IBU 29, pro srovnání nejznámější české alkoholické pivo Pilsner Urquell má hodnotu IBU 39.

Vedle těchto látek obsahuje chmel celou řadu flavonoidů s antioxidačními účinky, z nichž nejznámější a nejlépe prozkoumaný je tzv. xanthohumol. Právě tyto látky bývají studovány pro své příznivé účinky na lidský organismus, nejčastěji se zmiňuje pozitivní vliv na kardiovaskulární systém či protizánětlivý účinek, někdy se také mluví o zlepšení inzulinové citlivosti.

Nealkoholické pivo a vliv na střevní mikrobiom

Konzumace piva může mít také příznivý vliv na střevní mikrobiom. Odborníci předpokládají, že to může být způsobeno dvěma mechanismy:

  1. flavonoidy z chmelu mohou příznivě ovlivnit růst některých symbiotických bakterií ve střevech
  2. některé druhy piva mohou také obsahovat živé mikroorganismy

Ve studii z roku 2022 bylo pozorováno, že konzumace alkoholického i nealkoholického piva zvýšila mikrobiální diverzitu střevního mikrobiomu, což bývá indikátor pozitivní změny.

O dva roky starší studie z roku 2020 však dochází k pozitivním závěrům pouze v případě nealkoholického piva, bylo totiž ukázáno, že přítomnost alkoholu příznivé účinky chmelových složek anuluje.

Je obtížné v současné době tvrdit, jak přesně nealkoholické pivo ovlivňuje prostředí střevního mikrobiomu, studie však naznačují, že účinky jsou příznivé. Právě to může nakonec stát i za některými z výše zmíněných benefitů, jako je pozitivní vliv na kardiovaskulární systém nebo na inzulinovou citlivost.

Nealkoholické pivo, kalorie a hubnutí

Ačkoliv nealkoholické pivo má nenulovou energetickou hodnotu a obsahuje sacharidy, v porovnání s běžným pivem obsahuje přibližně poloviční množství kalorií.

Birell světlýPilsner Urquell
Energetická hodnota21 kcal/100 ml42 kcal/100 ml
Sacharidy5 g/100 ml5,1 g/100 ml
Alkohol0,49 ml/100 ml4,4 ml/100 ml

Občasná konzumace nealkoholického piva může být součástí zdravého jídelníčku i při snaze o redukci hmotnosti. Přijaté kalorie se samozřejmě do celkového denního příjmu započítávají stejně jako jiné živiny, ale díky absenci alkoholu kalorická hodnota odpovídá přibližně energetické vydatnosti slazených minerálních vod.

Co si z toho vzít?

Nealkoholické pivo se vyrábí z vody, ječného sladu a chmelu či chmelových výtažků. Díky speciálnímu procesu výroby obsahuje méně než 0,49 % alkoholu, což z něj dělá podstatně zdravější a energeticky méně vydatný nápoj v porovnání s běžným pivem.

Nealkoholické pivo má na lidský organismus celou řadu pozitivních účinků, za které může pravděpodobně právě přítomnost chmelu a látek v něm obsažených. Nejčastěji se mluví a zvýšené diverzitě střevní mikroflóry, pozitivním vlivu na kardiovaskulární systém a inzulinovou citlivost.

Přes minimální obsah alkoholu nealkoholické pivo stále obsahuje kalorie pocházející z přítomnosti sacharidů včetně cukrů. Ty pocházejí z obilného (nejčastěji ječného) sladu a jejich podíl je srovnatelný s běžným alkoholickým pivem. Z toho důvodu je vhodné pití nealkoholického piva nepřehánět, jelikož právě tekuté kalorie bývají častou příčinou přibírání na hmotnosti.

Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a sportovci? Na první pohled neslučitelná dvojka, která si však k sobě ve skutečnosti nachází cestu docela snadno. Jaký vliv to má na sportovní výkonnost, hormonální hladiny či efektivitu budování svalové hmoty?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Pít, či nepít. To je dilema, kterému jsme vystaveni v teplých letních dnech snad všichni. Je však možné dopřát si půllitr vychlazeného piva, skleničku vinného střiku či plechovku piva ovocného a přitom nepřibírat, nebo dokonce hubnout?
Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?
Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?
Alkoholové nápoje prokazatelně škodí zdraví. Škodí ale také regeneraci po silovém tréninku či snaze o hubnutí? A může naši regeneraci ovlivnit již pouhé jedno pivo po tréninku?
Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Pokud je vašim cílem redukce hmotnosti a hubnutí, alkohol rozhodně není ten nejlepší parťák na pomoc. Jak nám alkohol škodí a jak velký je jeho vliv na (ne)úspěšnost diety?
Opravdu podporuje pití piva zdraví střev? Nová studie přináší zajímavé poznatky
Opravdu podporuje pití piva zdraví střev? Nová studie přináší zajímavé poznatky
Nová studie přináší skvělé zprávy: pití piva podporuje zdraví střev! Nebo to tak úplně není?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.