Proč přes zimu tloustneme a jak tomu zabránit?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 20. 12. 2022 Poprvé publikováno 13. 12. 2021
Aktualizováno 20. 12. 2022
3 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč přes zimu tloustneme a jak tomu zabránit?

Vedle vánočních dárků a sněhových vloček mají zimní měsíce ve zvyku nadělovat také nějakou tu hmotnost navíc. Jenom přes vánoční svátky to může být v průměru asi tak půlkilogram. Není nic překvapujícího, když váha přes celé roční období pak ukáže ještě víc. Pozitivní zpráva je, že se tomu dá celkem snadno zabránit. Pojďme si projít těmi nejčastějšími důvody, proč během zimy přibíráme. Najdete se v některém z nich i vy?

1. Přes zimu přirozeně méně sportujeme

Ne že by zimní měsíce nenabízely skvělé zimní sporty, jako jsou běžky, lyže nebo snowboard. Bohužel se jim věnujeme podstatně méně v porovnání s těmi letními. Dokonce i studie na dětech školního věku zjistila, že během zimních měsíců tráví až o třetinu času méně pohybovými aktivitami.

Co se s tím dá dělat?

Dejte šanci halovým sportům. Badminton, squash, tenis nebo florbal můžete hrát celoročně.

  • Skupinové lekce v posilovně můžete navštěvovat i v zimních měsících. Jaké mají výhody? Přečtěte si v našem dalším článku.

2. Dlouhé zimní večery doslova vybízí ke klidovému režimu

Máloco je typičtější pro zimu než knížka, teplý čaj a dlouhé zimní večery. Bohužel pravdou je, že zatímco duše jásá, vaše svaly se tak trochu nudí. Pokud navíc vypadnete z aktivního stylu života, nějakou dobu trvá, než do něj zase naskočíte zpět. Nejlepší je proto kontakt s pohybem udržet celoročně.

Co se s tím dá dělat?

Buďte aktivní, dokud je ještě světlo během dne. Vyrazte na výlet do přírody, běžte si zaběhat nebo jen naplánujte procházku zasněženým centrem vašeho města. Každý krok se počítá.

  • Nechce mse vám večer po práci nebo škole ven? Cvičit můžete i doma! Vyzkoušejte tipy na domácí trénink pro ženu a pro muže.
obrázek z gettyimages.com

3. Kalorické pochutiny testují vaši odolnost celý prosinec

Každý ví, že vánoční cukroví není jak vystřižené z katalogu pro hubnutí. Ono by to ale přes samotné svátky nevadilo. Pokud vás ale kalorické jídlo spojené s Vánoci doprovází polovinu zimy, může to už být problém.

Cukroví totiž ochutnáváme už s příchodem listopadu a s nabírajícím tempem si ho užíváme během Vánoc a oslav Nového roku. Jestli cukroví svačíte již od Mikuláše, může to váš režim narušit. Stejně tak v případě, kdy méně oblíbené druhy dojídáte ještě koncem ledna.

Co se s tím dá dělat?

Šetřete si vánoční cukroví až na samotné Vánoce. Nejen že tím ušetříte spoustu nesnědených kalorií, ale dodáte svátkům navíc pocit výjimečnosti a ušetříte si na ně tu pravou atmosféru.

  • Dochází vám inspirace na zdravé a chutné vaření? Sledujte naše Aktin recepty, kde přibývají nová jídla každý týden.

4. Alkohol doprovází každé vánoční posezení

Prosinec je měsíc ve znamení vánočních večírků, firemních posezení i přátelských setkání. Na některé akce se těšíte, jiné jsou spíše povinnost. Prakticky na všech se ale sejdete ve společnosti alkoholu. Nezapomeňme, že alkohol má poměrně vysokou kalorickou hodnotu, obsahuje asi 7 kcal na 1 g. Živý večírek trvající až do rána tak může znamenat spoustu propitých kalorií.

Co se s tím dá dělat?

Myslím, že víte, co máte dělat :-) Jestli už ale chytnete slavící náladu, snažte se aspoň nesníst k tomu všechno to skvěle vypadající občerstvení, které máte v dosahu.

5. Pozor na těžká zimní jídla

V horkém létě se vám určitě někdy stalo, že jste měli chuť tak maximálně na lehký salát, naopak představa “guláše se šesti” vám na čele vytvořila novou krůpěj potu. V zimních měsících to tak většinou nebývá. Naopak pokud přijdete promrzlí domů, představa studeného salátu k večeři vás nezahřeje ani v duši, ani v žaludku. Naproti tomu ten guláš už zní najednou o mnoho lépe…

Co se s tím dá dělat?

Nebojte se v zimě hutných jídel, stále se však snažte zaměřit na přirozené potraviny bohaté na všechny důležité živiny. Vyzkoušet můžete třeba některý z našich skvělých receptů.

6. Nejíte jen kvůli tomu, že se nudíte?

Zatímco v letních měsících se domů chodíme snad jen vyspat na další den, v zimě si tepla domova vážíme mnohem více. Má to ale svá úskalí. Třeba že se častěji můžeme nudit. Odpoledne strávené doma totiž pro mnohé znamená pravidelnou kontrolu chladničky a skříňky se sušenkami a pochutinami. Je to spíš takové jedení z nudy, které ale nikdy nebylo úplně ideální.

Co se s tím dá dělat?

Také doma se snažte dodržovat pravidelný režim. Jezte vědomě, vyhněte se situacím, kdy jídlem jen zaháníte nudu.

obrázek z istockphoto.com

7. Do svetru se všechno schová, co na to ale kondice?

Zatímco v létě máme pocit, že na nás je poznat každý gram navíc, v zimě jsme o poznání klidnější. I kdyby totiž těch gramů byl víc než jeden, teplý huňatý svetr se o vše s přehledem postará. Myslete však na to, že zvýšená hmotnost spolu s poklesem pohybové aktivity během zimy se může negativně projevit také na vaší fyzické kondici.

Co se s tím dá dělat?

Nastavte si takový stravovací režim, který pro vás bude udržitelný celý rok. Díky tomu možná zjistíte, že žádné jarní diety nejsou potřebné.

8. Já bych moc rád/a, ale v zimě se bohužel běhat nedá

Máte pocit, že slyšíte svá vlastní slova? Potom pro vás máme skvělou zprávu, běhat můžete i v zimních měsících! Běhání v zimě má úplně jinou atmosféru. Je sice o něco náročnější, ale odměnou vám za to bude skvělý pocit, který na vás po doběhnutí dolehne. A takové vánoční pohádky spolu s teplým čajem mají po doběhnutí úplně jiný rozměr.

Co se s tím dá dělat?

Nebojte se běhat i v zimě. Při oblékání dodržte pravidlo 10 °C = oblečte se tak, jako by bylo o 10 stupňů tepleji. Nezapomeňte také na kvalitní a pevnou obuv, v zimě ji oceníte v porovnání s létem ještě dvakrát tolik.

Co si z toho vzít?

Během zimních měsíců máme tendenci přibrat v průměru asi tak o 0,5 kg. Může za to především kaloričtější jídlo, úbytek pohybové aktivity a časté večírky spojené s vánočními svátky. Snažte se zařadit pravidelný pohyb i do měsíců, kterém sluncem zrovna neoplývají. Nejen že tím udržíte vaše tělo v režimu, ale především budete mít lepší náladu a pocit.

Vedle klasických zimních aktivit vyzkoušejte různé halové sporty (tenis, badminton, squash), vánoční večírky spojte s bowlingem a nebojte se ani běhání. Také v zimě je možné pravidelně sportovat, jen to chce o trochu více plánování.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek