- Není nevhodné počasí na běhání, jen špatně oblečený běžec.
- Běhání v chladu vyžaduje více plánování a vhodnou volbu oblečení.
- Najděte si svou motivaci a začněte pomalu.
Běhání v zimních měsících vyžaduje více plánování a času stráveného oblékáním. Ovšem jakmile vyběhnete, není běh o nic náročnější než v letních měsících. Nakonec teplo domova je jen málokdy příjemnější než po poctivém běžeckém tréninku straveném v mrazivých podmínkách.
V některých ohledech může být dokonce běhání v zimě jednodušší, jelikož chladné teploty kompenzují nadměrnou tvorbu tepla způsobenou fyzickou aktivitou. Vy se tak nezpotíte tak rychle a může se vám běžet lépe.
1. Plánujte, předvídejte a sledujte počasí
Máloco je pro zimní období typičtější než krátké dny a dlouhé noci. Jelikož tma může být pro zimní běhání určitou překážkou, je potřeba s ní dopředu počítat. Existuje celá řada způsobů, jak na běhání v zimě vyzrát:
- Běhejte ráno ještě před školou či prací.
- Naplánujte si cestu v osvětleném prostředí, kde můžete běhat i večer.
- Vyběhněte do známého okolí a ve tmě nezapomeňte na čelovku.
- Sledujte předpověď počasí a předvídejte nepříznivé podmínky.
Pokud se vám podaří najít si čas během dne, je to samozřejmě jednodušší. Pokud však váš zaměstnavatel nesdílí vaši běžeckou vášeň, nenechte se brzkým stmíváním odradit a raději hledejte způsoby, jak běhání zvládnout.
- Chcete běhat a nevíte, jak začít? Přečtěte si náš další článek Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
2. Buďte vidět
Jestli patříte mezi běžce či běžkyně, kterým nevadí běhání po setmění, nezapomeňte na čelovku. Možná svou cestu znáte nazpaměť, ale přesto se může stát, že vás v lese překvapí nerovnost či kámen, o který můžete zakopnout. Při běhání po silnicích také nezapomeňte na reflexivní oblečení. Díky tomu budete snadno viditelní pro okolní řidiče či cyklisty.
3. Myslete na správné oblečení
Obléknout se tak, aby vám bylo při běhání “tak akorát”, chce určitou zkušenost a umění správně vyhodnotit situaci. Pokud se to totiž nepodaří, může se stát, že budete hodinu mrznout, nebo vám bude naopak horko již od prvního kroku. Říká se, že obléknout na běhání byste se měli tak, jako by byla venkovní teplota o 10 °C vyšší. Díky fyzické aktivitě se totiž po nějaké době zahřejete a při běhu vám již bude příjemně.
Myslete také na pravidlo “cibule”. Je lepší zvolit více tenčích vrstev než méně tlustých. Přímo na tělo zvolte legíny nebo funkční prádlo, jako poslední vrstvu zase vezměte lehkou nepromokavou bundu. V neposlední řadě nezapomeňte na rukavice a čepici nebo čelenku. Zmrzlé ruce se sice přežít dají, ale čekat 10 minut před vchodem, než se vám podaří otočit klíčem v zámku, není zrovna nejpříjemnější.
4. Cíl a motivace
Abyste u zimního běhání vydrželi a věnovali se mu pravidelně, měli byste si nastavovat cíle a mít vlastní motivaci.
- Přihlaste se na jarní běžecký závod.
- Dodržujte pravidelný tréninkový plán.
- Běhejte se svým parťákem.
Zkrátka myslete na to, že v zimě hrozí více než kdy jindy, že se vám do běhání nebude chtít a zůstanete raději doma. Potvrzují to dokonce i studie. Pokud budete mít svou pravidelnou motivaci, je větší šance, že opravdu vyběhnete.
- Pravidelně běháte a doběhla vás stagnace? Přečtěte si Jak se zlepšit v běhání a být rychlejší?
5. Začněte zlehka a přidávejte postupně
Běhání v zimě s sebou přináší mnohem více výzev než běhání v horkých letních měsících. Budete řešit sníh a bláto pod nohama, zmrzlý obličej a prsty a další dobrodružství, která s sebou zimní běžecké výpravy přináší. Nesnažte se hned lámat rekordy a začněte raději pomalu. Běhání v zimě má své kouzlo, proto si ho nenechte zkazit nepříjemnými situacemi, kdy neodhadnete své síly.
- Co dělat a nedělat před běháním? Rady a tipy jak se připravit na běh najdete v našem článku Jak se připravit na běh? 5 kroků, díky kterým se běhání může stát vaším oblíbeným sportem.
6. Připravte si odměnu na zahřátí
Horký čaj či kakao nechutná nikdy lépe, než když se vrátíte vymrzlí do teplého domova. Jsou dokonce takoví sportovci, kteří v zimě chodí běhat jen proto, aby si poté mohli dopřát šálek horkého nápoje. Myslete o dva kroky dopředu a naplánujte si svůj oblíbený horký nápoj či jídlo na zahřátí. Pokud si připravíte pořádný šálek kakaa, máte spolu se zahřátím i skvělý regenerační nápoj.
- Pravidelné běhání má na lidský organismus nespočet pozitivních účinků. Více se dozvíte v našem dalším článku Benefity běhání aneb k čemu je dobrý běh?
Co si z toho vzít?
Běhání v zimě má své kouzlo a pokud si najdete svůj režim, který se vám podaří pravidelně dodržovat, není důvod, abyste i během zimních měsíců nenechávali kilometry za zády. Pozornost věnujte zejména správnému oblečení. Vsaďte na více tenčích vrstev a nezapomeňte na rukavice a čepici nebo čelenku. Pokud běháte ve tmě, chybět by neměla také čelovka a pokud běháte v okolí silnic, myslete také na reflexní prvky.