Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání

Komentáře
Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Možností, jak během aktuální situace dostat do života pohyb, máme mnohem méně než obvykle. Jednou z možností, jak pravidelně sportovat, je běh. V zimních měsících, kdy je den kratší a slunečního svitu zoufale málo, se vám možná až zas tak moc nechce. Jak sami dobře víte, motivace je často následovaná akcí a pak už to jde skoro samo. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak se k běhu motivovat, plnit si své cíle a lámat běžecké rekordy.

1. Probuďte v sobě soutěživost

Máte soutěživého ducha? Tak toho využijte! Je to způsob, jak udělat běh zajímavějším, motivujícím a dále se v něm zlepšovat. Soutěžit můžete se svým parťákem na běhání o to, kdo dá rychleji „pětku“ nebo naběhá více kilometrů za měsíc. Že nikoho takového nemáte? Nevadí. Pomoci může některá z běžeckých aplikací, která vám poctivě zahlásí každý rekord. Mně se osvědčila Strava nebo Nike Running.

Super pomůckou také mohou být “chytré hodinky”, pomohou udržet tempo nebo se posouvat ve svých výkonech dál. Nezapomeňte ale, že běháte především pro sebe, svůj pocit a zdraví. Aby se vám z té honby za rekordy nestalo utrpení.

2. Odměňte se

Odměny jsme měli rádi už jako malé děti a pravděpodobně nás to neopustilo ani v dospělosti. Klíčový je ale způsob, jakým se odměníte. Ideálně tedy vyberte něco, co s během souvisí. Vyberete si nové boty nebo funkční oblečení? S dobrou výbavou se každý další výběh budete více těšit. V chladném zimním počasí se můžete těšit i na teplou sprchu nebo výživnou svačinu.

3. Nakopněte se oblíbenou hudbou

Ruku na srdce, ne vždy jsme k běhu motivovaní na 120 %. Raději bychom seděli v teple domova a pustili si oblíbený seriál. Pak si ale nasadíte sluchátka, pustíte oblíbený playlist a pocítíte náhlý nával energie. Pak je možné, že svým tempem útočíte na nový rekord a cítíte se nezastavitelní.

Hudba má velkou moc. Rozproudí krev v žilách a probudí ve sílu. Sestavte si proto playlist svých oblíbených „pecek“, které vás zaručeně zvednou z gauče nebo zabrouzdejte ve Spotify: „running music“. Playlistů zde najdete nepřeberné množsví.

  • Praktické rady, jak vybrat ten pravý přesně pro vás, najdete zde

obrázek z istockphoto.com

4. Vzpoměňte si na TEN pocit po běhu

Bylo by bláhové si myslet, že se vám vždycky bude chtít vyběhnout. Vzdát to by ale bylo příliš snadné a nikam byste se neposunuli. Co vždycky funguje v mém případě? Vzpomenout si na to, jak skvěle se cítím po běhu. Což mimochodem můžete směle aplikovat na jakoukoliv pohybovou aktivitu, třeba workout v domácích podmínkách.

Běh totiž pomůže vyloučit endorfiny, kterým se přezdívá hormony štěstí. Pokud navíc vyběhnete za hezkého slunečného počasí, pomůže vám to zvýšit hladinu serotoninu, který funguje jako zaručený zlepšovák nálady. Nesmíme opomenout ani veledůležitý vitamin D: v zimě se potýkáme s jeho častým nedostatkem a pravidelný běh je možností, jak tuto situaci zlepšit.

5. Nastavte si své běžecké cíle rozumně

Ať už s během začínáte nebo jste pokročilý maratonec, nastavte si své cíle realisticky. Pomoci vám může metoda SMART. Ten je skvělou pomůckou, jak svoji motivaci k běhání neztrácet. Co ta písmena znamenají? Specific, measurable, achieveable, realistic, time‑based. Česky to znamená, že cíl by měl být specifický, měřitelný, dosažitelný, realistický a ukotvený v čase.

Své běžecké plány si promyslete a sepište: např. v pondělí po práci poběžím 5 km v parku. V sobotu dopoledne 10 km v lese. Pokud s každým svým výběhem budete počítat a budete na něj mít místo ve svém denním rozvrhu, mnohem snadněji takový plán dodržíte.

6. Máte málo času? Počítá se každý výběh

Máte naplánovaný běh, ale zdrželi jste se v práci? I když vám zbyla slabá půlhodinka času, oblečte se kopněte do vrtule. Počítá se úplně všechno, každý kilometr. 

Pokud vynecháte s poraženeckým pocitem, že „to nemá cenu“ a „to už je jedno“, snadno vzdáte podruhé, potřetí… A naopak: to, že nepřerušíte, vám pomůže udržet motivaci a mindset.

obrázek z gettyimages.com

7. Najděte si parťáka

Rčení „ve dvou se to lépe táhne“ můžete směle aplikovat i na běh. Jestliže budete běhat ve dvojici nebo běžecké skupině, mnohem snadněji udržíte motivaci. Přece byste kámošku nebo kámoše nenechali čekat na smluveném místě ve smluvený čas a bez omluvy nedorazili?

Na sociálních sítích se porozhlédněte po běžeckých skupinách ve vašem městě. Máknete si a ještě poznáte nové lidi. Není to fajn?

8. Mějte oblečení a boty na očích

Nachystání si potřebného vybavení předem funguje jako dobrý „reminder“ pro případ, že by vás přepadlo nutkání se na běhání vyprdnout. Od toho už je jen kousek k tomu, abyste se skutečně oblékli a šli. Protože každá motivace je často následována samotnou akcí. A když už budete venku, nějaký ten kilometr padne.

Co si z toho vzít?

Raději než na hledání věčných výmluv, proč to dneska zase nevyšlo, se soustřeďte na způsoby a rutiny, díky kterým to půjde. Myslete pozitivně a vzpomeňte si na důvody proč běháte a jaké benefity vám to přináší.

5 tipů, jak se zlepšit v běhání
5 tipů, jak se zlepšit v běhání
Co změnit v běžeckém tréninku, když se přestanete zlepšovat? V tomto článku vám představíme hned několik způsobů, jak překonat stagnaci a znovu nakopnout běžeckou výkonnost.
Jak budovat běháním svaly? 4 tipy do tréninku
Jak budovat běháním svaly? 4 tipy do tréninku
Běh má pro většinu sportovců nálepku "pouhého" kardia, které pomůže při redukci hmotnosti. Věděli jste ale, že během můžeme také budovat svaly?
6 důvodů, proč začít běhat
6 důvodů, proč začít běhat
Běh je super pomocníkem nejen při hubnutí. Víte ale, jaké další výhody má a proč byste ho měli zařadit do svého tréninkového plánu?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Poslech hudby na tréninku je skoro jako legální doping. Jak najít ideální playlist podle typu aktivity?
Poslech hudby na tréninku je skoro jako legální doping. Jak najít ideální playlist podle typu aktivity?
Poslouchání hudby při tréninku nás dokáže pořádně nakopnout, a dokonce popostrčit k lepším výkonům! Při jakém tempu písniček je nejlepší cvičit jógu, posilovat nebo třeba běhat? Na to odpoví dnešní článek.
Jak si správně vybrat sportovní hodinky?
Jak si správně vybrat sportovní hodinky?
Vybíráte si své nové chytré hodinky na běhání nebo na jinou sportovní aktivitu? Těchto 5 základních kroků byste měli zvážit před jejich koupí.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?