Možností, jak během aktuální situace dostat do života pohyb, máme mnohem méně než obvykle. Jednou z možností, jak pravidelně sportovat, je běh. V zimních měsících, kdy je den kratší a slunečního svitu zoufale málo, se vám možná až zas tak moc nechce. Jak sami dobře víte, motivace je často následovaná akcí a pak už to jde skoro samo. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak se k běhu motivovat, plnit si své cíle a lámat běžecké rekordy.
1. Probuďte v sobě soutěživost
Máte soutěživého ducha? Tak toho využijte! Je to způsob, jak udělat běh zajímavějším, motivujícím a dále se v něm zlepšovat. Soutěžit můžete se svým parťákem na běhání o to, kdo dá rychleji „pětku“ nebo naběhá více kilometrů za měsíc. Že nikoho takového nemáte? Nevadí. Pomoci může některá z běžeckých aplikací, která vám poctivě zahlásí každý rekord. Mně se osvědčila Strava nebo Nike Running.
Super pomůckou také mohou být “chytré hodinky”, pomohou udržet tempo nebo se posouvat ve svých výkonech dál. Nezapomeňte ale, že běháte především pro sebe, svůj pocit a zdraví. Aby se vám z té honby za rekordy nestalo utrpení.
- Nevíte, které hodinky budou ty správné? Poradí článek Jak si správně vybrat sportovní hodinky
2. Odměňte se
Odměny jsme měli rádi už jako malé děti a pravděpodobně nás to neopustilo ani v dospělosti. Klíčový je ale způsob, jakým se odměníte. Ideálně tedy vyberte něco, co s během souvisí. Vyberete si nové boty nebo funkční oblečení? S dobrou výbavou se každý další výběh budete více těšit. V chladném zimním počasí se můžete těšit i na teplou sprchu nebo výživnou svačinu.
3. Nakopněte se oblíbenou hudbou
Ruku na srdce, ne vždy jsme k běhu motivovaní na 120 %. Raději bychom seděli v teple domova a pustili si oblíbený seriál. Pak si ale nasadíte sluchátka, pustíte oblíbený playlist a pocítíte náhlý nával energie. Pak je možné, že svým tempem útočíte na nový rekord a cítíte se nezastavitelní.
Hudba má velkou moc. Rozproudí krev v žilách a probudí ve sílu. Sestavte si proto playlist svých oblíbených „pecek“, které vás zaručeně zvednou z gauče nebo zabrouzdejte ve Spotify: „running music“. Playlistů zde najdete nepřeberné množsví.
- Praktické rady, jak vybrat ten pravý přesně pro vás, najdete zde
4. Vzpoměňte si na TEN pocit po běhu
Bylo by bláhové si myslet, že se vám vždycky bude chtít vyběhnout. Vzdát to by ale bylo příliš snadné a nikam byste se neposunuli. Co vždycky funguje v mém případě? Vzpomenout si na to, jak skvěle se cítím po běhu. Což mimochodem můžete směle aplikovat na jakoukoliv pohybovou aktivitu, třeba workout v domácích podmínkách.
Běh totiž pomůže vyloučit endorfiny, kterým se přezdívá hormony štěstí. Pokud navíc vyběhnete za hezkého slunečného počasí, pomůže vám to zvýšit hladinu serotoninu, který funguje jako zaručený zlepšovák nálady. Nesmíme opomenout ani veledůležitý vitamin D: v zimě se potýkáme s jeho častým nedostatkem a pravidelný běh je možností, jak tuto situaci zlepšit.
- Čím je nedostatek vitaminu D nebezpečný, se dozvíte zde
5. Nastavte si své běžecké cíle rozumně
Ať už s během začínáte nebo jste pokročilý maratonec, nastavte si své cíle realisticky. Pomoci vám může metoda SMART. Ten je skvělou pomůckou, jak svoji motivaci k běhání neztrácet. Co ta písmena znamenají? Specific, measurable, achieveable, realistic, time‑based. Česky to znamená, že cíl by měl být specifický, měřitelný, dosažitelný, realistický a ukotvený v čase.
Své běžecké plány si promyslete a sepište: např. v pondělí po práci poběžím 5 km v parku. V sobotu dopoledne 10 km v lese. Pokud s každým svým výběhem budete počítat a budete na něj mít místo ve svém denním rozvrhu, mnohem snadněji takový plán dodržíte.
- Máte problém vydržet u svých vytyčených cílů? Přečtěte si článek 8 praktických tipů, jak udržet motivaci. Co radí nejnovější studie?
6. Máte málo času? Počítá se každý výběh
Máte naplánovaný běh, ale zdrželi jste se v práci? I když vám zbyla slabá půlhodinka času, oblečte se kopněte do vrtule. Počítá se úplně všechno, každý kilometr.
Pokud vynecháte s poraženeckým pocitem, že „to nemá cenu“ a „to už je jedno“, snadno vzdáte podruhé, potřetí… A naopak: to, že nepřerušíte, vám pomůže udržet motivaci a mindset.
7. Najděte si parťáka
Rčení „ve dvou se to lépe táhne“ můžete směle aplikovat i na běh. Jestliže budete běhat ve dvojici nebo běžecké skupině, mnohem snadněji udržíte motivaci. Přece byste kámošku nebo kámoše nenechali čekat na smluveném místě ve smluvený čas a bez omluvy nedorazili?
Na sociálních sítích se porozhlédněte po běžeckých skupinách ve vašem městě. Máknete si a ještě poznáte nové lidi. Není to fajn?
8. Mějte oblečení a boty na očích
Nachystání si potřebného vybavení předem funguje jako dobrý „reminder“ pro případ, že by vás přepadlo nutkání se na běhání vyprdnout. Od toho už je jen kousek k tomu, abyste se skutečně oblékli a šli. Protože každá motivace je často následována samotnou akcí. A když už budete venku, nějaký ten kilometr padne.
Co si z toho vzít?
Raději než na hledání věčných výmluv, proč to dneska zase nevyšlo, se soustřeďte na způsoby a rutiny, díky kterým to půjde. Myslete pozitivně a vzpomeňte si na důvody proč běháte a jaké benefity vám to přináší.