6 důvodů, proč začít běhat

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 14. 6. 2022 Poprvé publikováno 12. 3. 2020
Aktualizováno 14. 6. 2022
31 Líbí se mi Komentáře
6
Uložit článek
6 důvodů, proč začít běhat

Prodlužující se dny a teplejší počasí nás doslova lákají trávit více času venku. Tak proč nenazout tenisky a rovnou se trochu neproběhnout? Dnes vás seznámíme s benefity, které získáte pravidelným během. 

1. Běhat znamená pálit (tuky) na vysoký výkon

Pokud je hubnutí váš hlavní cíl, pravděpodobně hledáte cesty, které vás dovedou ke dlouhodobému kalorickému deficitu. Potom vás nejspíš potěší, že běhání patří mezi sporty s vůbec nejvyššími energetickými nároky na organismus.

Posuďte sami, kolik kalorií může spálit průměrná běžkyně vážící 65 kg pouze díky běhání v mírném tempu (rychlost odpovídající asi 10 km/hod):

  • Při takové intenzitě běhání spaluje běžkyně asi 10 kcal/kg/hod.
  • Při její váze 65 kg to znamená spálení asi 488 kcal za 45 minut. To je energie ukrytá asi v 5 banánech či ve 130 g ovesných vloček
  • V kontextu celého (jinak sedavého) dne si právě navýšila svůj denní výdej přibližně o třetinu, přičemž ji to stálo pouze 45 minut.
  • Pokud by se odhodlala k běhání 3x do týdne, znamenalo by to týdenní výdej asi 1464 kcal navíc oproti běžnému výdeji, což znamená ročně asi 76 128 běháním spálených kcal.
  • Energie ukrytá v 76 128 kcal odpovídá necelým 10 kg tukové tkáně, které by takto mohla zhubnout.

[Instagram]

2. Běhání spaluje za vás i tehdy, když zrovna neběháte

Také máte rádi ten pocit, kdy se po doběhnutí můžete na chvíli rozvalit na gauč s dobrým pocitem poctivě odvedené práce? Potom vás jistě potěší, že i při takovém nicnedělání pálíte mnoho kalorií navíc.

Takovému jevu říkáme EPOC (Excess Post-Oxygen Consumption) a dochází k němu po každé náročné fyzické aktivitě. Je to vlastně taková energie spotřebovaná na návrat do původního stavu, kdy tělo reguluje vlastní teplotu a hormonální hladiny, metabolizuje zplodiny metabolismu aj. Pár desítek kalorií (po náročné aerobní aktivitě trval EPOC 7 hodin a představoval asi 297 kJ) sice není žádný zázrak, ale je to zcela bez úsilí. A každý, kdo už někdy držel nějakou dietu, ví, že každá pomoc se počítá!

Největšího “pálení zadarmo” v rámci EPOC se dočkáme po silovém tréninku, kde může dojít k navýšení bazálního metabolismu po dobu jednoho dne asi o 5–10 %. I běhání ale dokáže pálit kalorie navíc, přičemž platí, že čím náročnější a delší běh si dopřejeme, tím více kalorií spálíme v rámci EPOC. Podle LaForgii (2006) může EPOC způsobit spálení asi 1,5 kg tuku ročně. To je docela příjemná pomoc, když uvážíme, že nás nestála vůbec žádné úsilí.

3. Běhání je ekonomicky nenáročný sport 

Někdy je sport i o jiných věcech než o samotném pohybu. Drahé permanentky do fitness klubů, cesty přes celé město za tenisovými kurty či přeplněné plovárny, kde místo plavání v podstatě absolvujete živý slalom.

Běhání vás nestojí žádnou starost navíc. Pro začátek stačí obout staré tenisky (pro nadšené a pokročilé běžce doporučujeme už kvalitní běžecké boty vhodné k vašemu kosternímu aparátu) a běžet můžete už třeba od schodů vašeho domova. I do lesa se zatím obejdete bez permanentky, a tak potřebujete jen trochu pevné vůle a vytrvání.

6 důvodů, proč začít běhat

4. Díky běhání poznáte skvělá místa a třeba i nové přátele

Zapomeňte na běhání v posilovně na páse, kde pořádně poznáte jen zeď stojící před vámi. Nenechte se zmást ani hýbající se obrazovkou v “moderních” fitness centrech, kde máte pocit, jako byste běželi lesem (nebo čímkoliv jiným, podle toho, co si na obrazovku zrovna nastavíte). Je to jen pocit.

Vyběhněte ven, najděte si oblíbené trasy v lese či na louce, kterou máte nejblíž domova. Uvidíte, že se vám při běhu odkryjí nová místa ve vašem blízkém okolí, o kterých jste dosud neměli ponětí, že vůbec existují. Zároveň se můžete motivovat s každým dalším běžcem, kterého na své cestě potkáte. Úsměv, střídmé mávnutí na pozdrav a běžíte dál – čert to vem, že zrovna vypadáte jako běžící rajče, na to běžci nehrají…

5. Běhání je neúnavný bojovník proti stresu

Možná to teď vnímáte jako paradox, jestli při pouhém vyslovení slova "běh" vám běhá mráz po zádech. Jenže to je trochu jiný stres, než který zažíváme z běhu každodenního života. Několik desítek minut, které absolvujeme jen sami se sebou a ve kterých se alespoň na chvíli odstřihneme od starostí našeho světa.

Není to náhoda, že mnoho světových úspěšných celebrit patří mezi nadšené běžce. Postavte se vedle nadšených běžců, jakými jsou třeba Gordon Ramsey, George W. Bush či Kevin Hart, a dejte běhání šanci. Slavný herec, kuchař ani politik se z vás díky běhání nejspíš nestane, ale dost možná si utřídíte v hlavě své myšlenky a naleznete správné řešení právě k vašemu problému.

6. Po doběhnutí na vás čeká zasloužená porce dobré nálady

Možná už se vám někdy stalo, že se vám nechtělo nic dělat, ale nakonec jste se přemohli a běhání vám z ničeho nic „dobilo“ baterky. Domů jste doběhli s úsměvem na tváři a s pocitem energie. Ptáte se, proč to tak je?

Vděčit za to můžete mj. endorfinům, látkám, které navozují dobrou náladu a pocity euforie. Právě na tyto látky se můžete těšit především po (a během!) běhání, dálkového plavání a cyklistiky, kde všude dochází k dlouhodobé aerobní činnosti.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

  • Běhání je ideální parťák, pokud je vaším cílem redukce hmotnosti. Jde totiž o energeticky náročnou aktivitu, a tak už půlhodina lehkého běhu pořádně navýší váš denní energetický výdej.
  • U běhání (podobně jako u jiných sportů) budete pálit energii ještě nějakou dobu po doběhnutí. Můžete tak odpočívat v teple domova s dobrým pocitem, že ještě stále pálíte nějaké kalorie navíc.
  • Díky běhání poznáte nová místa v okolí vašeho domova a možná se i seznámíte s nějakým tím běžcem či běžkyní. Navíc za to nemusíte platit ani korunu!
  • Pravidelná aerobní aktivita je skvělým bojovníkem proti stresu, pomůže vám navodit dobrou náladu a třeba i vyřeší vaše problémy či životní rozhodování.
  • Běhání je také perfektní součást zdravého životního stylu. Pomůže vám zlepšit stav vašeho kardiovaskulárního systému, zvýší vaši kondici a povede k celkovému zkvalitnění vašeho života.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
31 Líbí se mi Uložit článek