Medvědí česnek: k čemu je dobrý a jak ho použít?

Komentáře
Medvědí česnek: k čemu je dobrý a jak ho použít?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Když přijde sezóna medvědího česneku, není radno příliš dlouho váhat. Trvá totiž jen několik týdnů a pokud ji zmeškáte, musíte si počkat až na další rok. Medvědí česnek je nejen skvělou kulinářskou specialitou, ale navíc má řadu pozitivních účinků na náš organismus. Čím je medvědí česnek zajímavý z nutričního hlediska a jakým způsobem ho můžeme využít v kuchyni?

Medvědí česnek roste i v Česku, na sběr si ale dejte pozor

Medvědí česnek je typicky evropská bylina, v České republice se s ní můžeme setkat nejčastěji v severovýchodních Čechách a především na Moravě. Pokud si chcete medvědí česnek nasbírat sami, dejte si pozor na jeho podobnost s konvalinkou vonnou nebo ocúnem – ty jsou na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. 

Před konzumací nezapomeňte medvědí česnek poctivě umýt a očistit. To platí jak pro ručně sbírané listy, tak pro medvědí česnek koupený na trhu. 

becedazahrady.dama.cz

Medvědí česnek má k česneku překvapivě blízko

Možná už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se medvědímu česneku říká česnek, když vlastně vypadá tak trochu jako čerstvě natrhaná tráva nebo pažitka. Když jste ale ochutnali několik čerstvých lístků, pravděpodobně vám to najednou došlo. Ne snad že by medvědí česnek chutnal přesně jako klasický stroužek česneku, ale určité společné chuťové znaky tu jsou. 

Tím pojítkem je mimo jiné sirná sloučenina ALLIIN, která je hlavní účinnou složkou jak v klasickém česneku, tak v tom medvědím

Před použitím nezapomeňte medvědí česnek pokrájet a rozmělnit

Seznámili jsme se s alliinem, uděláme si to ale ještě složitější. Pro tělo je totiž zajímavější mladší bráška alliinu, který se jmenuje ALLICIN. Jak získat allicin s alliinu? Stačí medvědí česnek před použitím nakrájet, trochu rozmělnit a až poté konzumovat. Rozmělněním totiž dojde k enzymatické přeměně, na jejímž konci je právě zmíněný allicin. 

Stejný postup platí také pro klasický česnek, kdy se doporučuje stroužek česneku před dalším zpracováním mírně rozmělnit za pomoci ploché strany nože.

Allicin má ochranné i antibakteriální účinky

Většina zdravotních benefitů česneku se soustředí právě na účinky allicinu, protože se zdá, že právě tato látka je za ně zodpovědná. Vědecké studie naznačují, že allicin obsažený v medvědím česneku má opravdu tělu co nabídnout:

Více jsme o účincích allicinu v souvislosti s česnekem psali v našem nedávném článku, který můžete nalézt v článku Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?

Co dalšího může medvědí česnek nabídnout?

Medvědí česnek je docela dobrým zdrojem vitamínu C (přibližně polovina doporučené denní dávky na 100 g) a železa (asi 15 % doporučené denní dávky na 100 g). Zde je však na místě poznamenat, že běžné obohacení stravy o medvědí česnek s sebou nenese stovky gramů snědeného medvědího česneku, spíše nižší desítky. 

Obsah skutečně získaných vitamínů a minerálních látek z medvědího česneku bychom proto měli brát spíše jako malé plus, které by mělo doplnit vyváženou a nutričně hodnotnou stravu.

obrázek z pinterest.com

Jak využit medvědí česnek v kuchyni?

Kreativní mysl v těle kulinářského talentu jistě přijde na desítky možných způsobů, jak medvědí česnek propasírovat do svého jarního jídelníčku. My si takové ambice nedáváme, ale pro inspiraci nabízíme alespoň 5 různých způsobů, jak zakomponovat medvědí česnek do jídelníčku:

  1. Jarní salát s medvědím česnekem. Nakrájené listy medvědího česneku můžete jednoduše zakomponovat do svého lehkého jarního salátu, přidat můžete také listy pampelišky nebo nakrájené ředkvičky. 

  2. Tvarohová pomazánka s medvědím česnekem. Tvarohovou pomazánku můžete doplnit o najemno nakrájený medvědí česnek, čímž docílíte skvělé textury i chuti. 

  3. Kuře v marinádě z medvědího česneku. Hrátky s medvědím česnekem zdaleka nejsou omezeny jen na studenou kuchyni. Nakrájejte medvědí česnek najemno, přidejte nakrájenou cibuli a dochuťte olivovým olejem, solí a pepřem. Jednoduchá marináda na maso je na světě!

  4. Pesto z medvědího česneku. Milovníci pesta se mohou radovat – díky pestu z medvědího česneku si ho můžou užívat třeba i několik měsíců po jeho sezóně. Medvědí česnek rozmixujte tyčovým mixérem, přidejte sůl, olivový olej a nechte v chladničce uležet. Pesto můžete využít do těstovin nebo jako pomazánku na rozpečené pečivo. 

  5. Smoothie s medvědím česnekem. Medvědí česnek se skvěle hodí také do čerstvých smoothie, kde dodá koktejlu skvělou barvu a navíc ho nabije svými živinami. Vyzkoušejte smoothie z jablek, banánů a hrsti medvědího česneku a uvidíte, jak si ho rychle oblíbíte. 

Co si z toho vzít?

Nepropásněte sezónu medvědího česneku – čerstvé listy jsou dostupné jenom několik týdnů v roce, a tak se vyplatí příliš neváhat a přidávat medvědí česnek do všeho, co vás napadne. Medvědí česnek nejen že vaše jídla vyšperkuje, ale dodá také tělu cenné živiny a látky, které mají na organismus mnoho pozitivních účinků. Například allicin z medvědího česneku působí antibakteriálně a ve studiích se testuje také jeho vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi. 

Medvědí česnek můžete použít prakticky úplně všude. Samozřejmostí je jeho přidání do jarních salátů, experimentovat však můžete s různými variantami smoothie nebo skvěle chutnajícího pesta. Pokud vás medvědí česnek upoutal natolik, že si ho chcete užít i po jeho sezóně, vše za vás vyřeší mraznička. Mražené listy vám totiž vydrží klidně několik měsíců a navíc si zachovají vysoký podíl vitamínů a dalších výživově významných látek.

Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?
Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?
Česnek je právem součástí klanu SUPERPOTRAVIN. Víte ale, co je na česneku tak "super" a jak nám může zlepšit zdraví organismu?
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Ale ne, už zase se nás pokouší skolit nějaká nemoc. Co jíst a pít, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost organismu proti zákeřným bacilům?
Smoothie může být často cukrovou bombou. Jak ho připravit, aby bylo nutričně vyvážené?
Smoothie může být často cukrovou bombou. Jak ho připravit, aby bylo nutričně vyvážené?
Smoothie je často oblíbenou variantou svačinek či snídaní. Často se ale při výrobě tohoto lahodného nápoje zapomíná na jeho složení. Řeč je především o absenci bílkovin a zdraví prospěšných tuků. Jak si ho připravit, aby bylo nutričně vyvážené?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?