6 tipů na letní kávové nápoje

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
6 tipů na letní kávové nápoje
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Ledové kávové alternativy jsou v letních měsících velice populární – nabízejí lahodnou chuť a nabuzení společně osvěžením i v teplém počasí.
  • V letních měsících se často objevují kávové speciality a koktejly kvůli své popularitě v restauračních zařízeních.
  • Jejich příprava ale zpravidla není náročná a je tedy možné je vytvořit snadno a rychle v pohodlí domova.

Letní horké období často vybízí k touze po něčem osvěžujícím. Když ale navíc potřebujete energetický boost, je ideální volbou kombinace – ledové kávové nápoje. Tento článek připomene benefity kávy společně s doporučenou denní dávkou kofeinu i samotnými jednoduchými a lahodnými recepty!

4 benefity kávy

  • Zvyšuje hladinu energie: káva obsahuje kofein, stimulant centrálního nervového systému, který je známý svou schopností bojovat proti únavě a zvyšovat hladinu energie. Důvodem je to, že kofein blokuje receptory adenosinu, což zvyšuje hladiny dalších neurotransmiterů v mozku, které regulují hladinu energie, včetně dopaminu. Jedna malá studie zjistila, že konzumace kofeinu prodloužila čas do vyčerpání během cyklistického cvičení o 12 %.
  • Podporuje fyzický výkon: káva je také často používána jako ergogenní pomůcka sportovci, kteří chtějí zlepšit výkon a zvýšit hladinu energie. Jeden přehled devíti studií uvedl, že pití kávy před cvičením zlepšilo vytrvalost lidí a snížilo jejich vnímanou námahu ve srovnání s kontrolní skupinou. Kromě toho další velký přehled uvedl, že mírná spotřeba kofeinu by mohla mírně zlepšit výkon a čas dokončení časové zkoušky. Výsledky se však lišily, takže vědci také poznamenali, že kofein může na lidi působit různě.
  • Může chránit před onemocněním jater: pár studií naznačuje, že káva podporuje zdraví jater a chrání před jejich onemocněními. Jedna z nich například ukazuje, že čím více kávy lidé pili, tím nižší je riziko úmrtí na chronické onemocnění jater. Pití jednoho šálku kávy denně bylo spojeno s 15% nižším rizikem, zatímco pití čtyř šálků denně bylo spojeno s 71% nižším rizikem – samozřejmě záleží i na dalších faktorech životního stylu.
  • Podporuje zdraví srdce: některé výzkumy ukazují, že pití kávy může prospívat zdraví srdce. Jedna recenze zjistila, že pití tří až pěti šálků kávy denně bylo spojeno s 15% snížením rizika srdečních onemocnění. A co víc, jedna studie na více než 21 000 lidech také zjistila, že zvýšený příjem kávy byl spojen s výrazně sníženým rizikem srdečního selhání. Je však dobré mít na paměti, že kofein může výrazně ovlivnit hladinu  krevního tlaku a lidé s vyšším krevním tlakem by tedy měli příjem konzultovat se svým lékařem či jiným odborníkem.

Doporučená denní dávka kofeinu

Doporučená denní dávka kávy se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je individuální citlivost na kofein, zdravotní stav a další. Nicméně, některé zdravotní organizace poskytují obecná doporučení týkající se přijatelného množství kávy a kofeinu.

Dle EFSA jsou jednorázové dávky kofeinu až do 200 mg (zhruba 3 mg/kg tělesné hmotnosti pro dospělého o hmotnosti 70 kg) bezpečné. Dokonce se může jednat o součástí zdravé stravy  – doporučené množství se u dospělých zdravých jedinců pohybuje kolem 400 mg denně. To je přibližný ekvivalent jednoho až dvou šálků běžné filtrační kávy (velikost šálku zhruba 240 ml) nebo 3–4 šálků černého čaje.

Je však důležité brát v úvahu individuální citlivost na kofein. Někteří lidé mohou být senzitivnější a již nižší dávky kofeinu jim mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou nervozita, nespavost nebo žaludeční potíže. Těhotné ženy, osoby s určitými zdravotními problémy nebo užívající některé druhy léků by se měly poradit se svým lékařem ohledně přijatelného množství kofeinu.

Je také důležité si uvědomit, že kofein se neomezuje pouze na kávu, ale může se nacházet i v dalších potravinách a nápojích, jako jsou čaj, energetické nápoje, některé slazené nápoje či čokoláda. Při sledování celkového příjmu kofeinu je proto dobré brát v úvahu i další zdroje kofeinu ve stravě.

6 tipů na letní kávové nápoje

6 letních kávových nápojů

1. Cold brew

Cold brew patří mezi jednoduché a osvěžující kávové recepty, které lze vytvořit pouze za pomoci rozemleté kávy a sítka v pohodlí domova. Celá kávová zrna nejprve rozmělníte na hrubo v mlýnku a následně v poměru 1:4 (na každých 240 ml studené vody je potřeba 60 gramů mleté kávy) smícháte v nádobě. Tu na noc zakryjte sáčkem, pokličkou nebo fólií a nechte louhovat v lednici přibližně 12 až 24 hodin. Po uplynutí odstraňte kávové zrno ze směsi a hotový Cold Brew uchovejte v lednici. Pro větší osvěžení se dá kombinovat s tonicem, limonádou či džusem.

2. Ledové latté

Klasické latté může v letních měsících dostat přidáním ledu extra rozměr – nejprve si připravte espresso (přibližně 30–60 ml) a přelijte ho společně s ledovými kostkami a mlékem do mixéru nebo šejkru. Pokud chcete, můžete přidat sirup či cukr dle preferencí. Uzavřete mixér nebo šejkr a dobře protřepejte, dokud se všechny složky nespojí a nevznikne pěnivá konzistence. Nalijte do sklenice a ihned podávejte.

3. Kávová limonáda

Sladká, osvěžující a kofeinová, tato kávová limonáda udělá vaše letní rána či naopak večery sladkými a osvěžujícími! Budete k tomu potřebovat šálek kávy na osobu, společně s polovičním množstvím pomerančové a citronové šťávy, medu a kostek ledu dle preferencí. Postup už je pak velmi jednoduchý, v mixéru či šejkru smíchejte všechny ingredience a podávejte ve vysokých sklenicích, do poloviny naplněných dalšími kostkami ledu.

4. Čokoládové mocha

Ledové mocha je výborným pomocníkem při uspokojení vašich mlsných jazýčků – a přitom je tak jednoduchý. Připravte si espresso (opět zhruba 30–60 ml), přidejte společně s ledem a mlékem do mixéru nebo šejkru, a následně dodejte kakaový prášek nebo čokoládový sirup dle chuti a preferované intenzity čokoládového aroma. Pokud chcete, můžete přidat i cukr nebo sladidlo. Uzavřete mixér nebo šejkr a dobře promíchejte, dokud se všechny složky nespojí a nevznikne pěnivá konzistence. Ozdobte dalším kakaovým práškem či šlehačkou a čokoládovou polevou a vychutnávejte!

5. Espresso smoothie

Studené, uspokojující a kofeinové: espresso smoothie opravdu má co nabídnout! Budete na to potřebovat jedno espresso (30–60 ml), jeden banán, 70 gramů řeckého jogurtu, trochu kakaa, led a sladidlo dle preferencí. Všechny přísady rozmixujte dokud nezískáte hladkou, konzistentní texturu. Smoothie nalijte do vysoké sklenice. Navrch posypte trochou skořice a užívejte!

6. Dalgona coffee

Ne všechny internetové trendy stojí za to, dalgona coffee ale určitě nepatří mezi ně! Tato lehká kávová vychytávka získala na popularitě a zaslouženě! Nejprve smíchejte stejný poměr vody, sirupu/sladidla a kávy ve velké míse (zhruba 1 až dvě kávové lžičky). Následně vyšlehejte elektrickým šlehačem při vysoké rychlosti, dokud nebude směs hustá a nadýchaná, v konzistenci šlehačky. Mléko nalijte do sklenice, a navrch dejte našlehanou kávu. Ozdobte dle preferencí a ihned podávejte!

Co si z toho vzít?

Tento článek nabízí 6 tipů na osvěžující letní kávové nápoje, populární v teplých letních měsících. Zdůrazňuje benefity kávy, mezi které patří kromě zlepšení energetické úrovně také podpora sportovního výkonu či podpora zdraví srdce – je ale na místě myslet na doporučenou denní dávku kofeinu či vzít v potaz svůj krevní tlak. Dále zmíněné kávové recepty tedy jistě zkuste, o jejich množství se ale poraďte napřed se svým lékařem či jiným odborníkem.

Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Vstáváte v brzkých hodinách a pokaždé vedou vaše kroky rovnou ke kávovaru? Ranní káva je pro mnoho z nás zvykem, a to nejenom kvůli lahodné nahořklé chuti, ale také pro její povzbuzující účinky. Můžeme si ale dopřát alternativy, které jsou pro naše tělo po ránu mnohem vhodnější a proberou nás stejně, ne‑li lépe. Jaké to jsou a co za benefity nám přináší? Budete překvapeni.
Káva vs. Matcha: v čem se tyto nápoje liší a který je zdravější?
Káva vs. Matcha: v čem se tyto nápoje liší a který je zdravější?
V čem se liší japonský zelený čaj Matcha od ostatních zelených čajů a lze jeho účinky porovnávat s kávou?
Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?
Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?
Pravidelné pití kávy bývá často spojováno se zvýšeným krevním tlakem. Je ale toto riziko skutečné?
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Máte problémy s usínáním i přesto, že se poctivě vyhýbáte kávě? Dejte pozor na těchto 6 skrytých zdrojů kofeinu.
Instantní káva není káva! V čem se liší od té klasické?
Instantní káva není káva! V čem se liší od té klasické?
Instantní káva rozhodně není tou nejlepší volbou, jak si užít chuť kvalitní kávy. Jak je to ale s jejím dopadem na naše zdraví?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!