Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 29. 4. 2022 Poprvé publikováno 25. 6. 2012
Aktualizováno 29. 4. 2022
6 min. 8 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?
obrázek z freepik.com/wayhomestudio
  • Ačkoliv káva hned po vypití krevní tlak zvýšit může, z dlouhodobého hlediska už to tak jednoznačné není.

  • Nejnovější meta‑analýzy dokonce naznačují, že pravidelné pití kávy riziko hypertenze snižuje. 

  • K pití kávy se staví pozitivně také významné světové autority, které se zabývají zdravím srdce a hypertenzí. 

Z kávy se v poslední době stává doslova zázračný nápoj. Nejen že nás totiž každé ráno úspěšně tahá z postele, ale navíc skvěle chutná a má na naše zdraví nespočet zdravotních benefitů.  Pokud už se káva dostane do spojitosti se zdravotními riziky, pak se nejčastěji mluví o jejím vlivu na zdraví srdce a krevní tlak. Jsou ale tato rizika skutečná?

Káva zvyšuje krevní tlak jen dočasně

Je velký rozdíl mezi dočasnými a dlouhodobými účinky. Dočasné účinky dokážeme dobře vypozorovat, ale na celkové zdraví mají často jen malý dopad. Dlouhodobé účinky mají vliv mnohem větší, ovšem ne vždy je dokážeme správně vyhodnotit. Pokud jde o kávu, jasno máme především v těch dočasných účincích. Vypití 1–2 šálků kávy (80‑300 mg kofeinu) zvyšuje systolický i diastolický tlak(přibližně o 3–8 mm Hg, resp. 4–6 mmHg) asi po 30 minutách od vypití, vrcholu dosáhne asi po 60–90 minutách a na původní hodnoty se vrátí přibližně do 4 hodin. 

Zvyšuje ale pití kávy krevní tlak dlouhodobě? To je otázka, kterou odborníci řeší již téměř 100 let. S množstvím studií publikovaných v nedávných letech se zdá, že definitivní odpověď je už skoro na dosah. 

Koktejl bioaktivních složek v kávě a jejich účinky

Do současné doby bylo v kávě identifikováno přes 1000 chemických sloučenin, z nichž mnohé vznikají při samotném procesu zpracování kávových zrn. Mezi ty nejvíce aktivní látky patří kofein a antioxidanty jako kyselina chlorogenová, ferulová, trigonelin nebo melanoidiny. Všechny tyto látky mohou mít na krevní tlak vliv – u kofeinu se předpokládá možné zvýšení krevního tlaku, naopak antioxidanty jej snižují. 

Vliv jednotlivých složek kávy na hodnotu krevního tlaku si můžeme ukázat na následujícím schématu (obrázek pochází z publikace Surma a kol., 2021):

Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?

Při pohledu na mechanismus působení jednotlivých složek kávy je zřejmé, že vyhodnotit rizika na základě teorie je všechno jen ne jednoduché. K tomu všemu je potřeba uvážit, že jednotlivé složky nejsou v kávě zastoupeny rovnoměrně, a tak některé účinky mohou být vlivem rozdílné dávky násobně silnější než jiné. Skutečný vliv kávy na krevní tlak v dlouhodobém hledisku nám tak mohou pomoci zjistit experimentální studie, kterých se za posledních několik let publikovalo ohromné množství. Jak to s tou kávou nakonec je?

Zvyšuje pravidelné pití kávy riziko hypertenze?

Při pohledu na výsledky meta‑analýz provedených v posledních letech jsou výsledky spíše pozitivní:

  • Jedna z posledních meta‑analýz z roku 2018založená na 10 kohortových studiích došla k závěru, že pravidelné pití kávy je spojeno s nižším rizikem vysokého krevního tlaku. Na základě analýzy více než 240 tisíc jedinců zapojených do studie vědci vyhodnotili, že s každým šálkem kávy (až do 8 šálků denně) klesá riziko hypertenze o 2 %. 

  • Další italská meta‑analýza z roku 2019pozorovala podobnou závislost. Pravidelné pití více než 1 šálku kávy denně bylo ve studii spojeno se snížením rizika hypertenze

  • Také korejská meta‑analýza z roku 2020došla na základě 4 studií k pozitivním závěrům, kdy osoby pijící pravidelně kávu měli přibližně o 10 % nižší riziko vzniku hypertenze v porovnání s těmi, kteří kávu nepijí. 

Jednou z nejnovějších kohortových studií je práce z roku 2021, ve které vědci zjistili, že největších benefitů vzhledem ke snížení rizika vzniku hypertenze bylo dosaženo u nekuřáků, kteří pili mezi 1 až 3 šálky kávy denně

Ovšem ne všechny studie dochází k pozitivním výsledkům

  • Meta‑analýza z roku 2021, která zahrnovala 11 randomizovaných kontrolovaných studií o celkovém počtu 470 osob, došla k závěru, že užívání kofeinu zvyšuje systolický tlak o 3,04 mmHg a diastolický tlak o 2,45 mmHg

  • Zajímavé výsledky přinesla také studie z roku 2021, která ukázala, že pravidelné pití kávy může vést ke zvýšení krevního tlaku u osob s genetickými predispozicemi k hypertenzi. 

V každém případě je potřeba brát do úvahy, že zjištěné výsledky jsou získané na základě observačních studií, které se nezabývají příčinným vztahem mezi kávou a rozvojem hypertenze. Zdá se však pravděpodobné, že pití kávy ve vztahu k rozvoji hypertenze zdaleka není tak rizikové, jak se dříve myslelo. 

obrázek z gettyimages.com

A co si o kávě myslí světové odborné autority, které se zabývají hypertenzí?

Ačkoliv vyjádření světových organizací zabývajících se hypertenzí se nese spíše v obecné rovině, ani z této strany rozhodně nenabydeme dojmu, že by přiměřené pití kávy přinášelo zdravým jedincům zdravotní rizika. 

Je zřejmé, že ani ty nejvíce fundované autority přiměřené pití kávy nepovažují za zdravotní riziko. Pozor by si tak měly dát především osoby léčící se s hypertenzí a lidé, kteří mají k vysokému krevnímu tlaku genetické predispozice. 

Co si z toho vzít?

Odpíráte si kávu s obavami, že vám zvýší krevní tlak? S největší pravděpodobností k tomu není důvod. U zdravých lidí může káva naopak z dlouhodobého hlediska riziko vysokého krevního tlaku snižovat. 

Preferujte kvalitní mletou kávu s převahou druhu Coffea arabica, pro který je typický nižší podíl kofeinu. Celkové denní množství kofeinu by za den pro dospělého člověka nemělo přesáhnout 400 mg, což představuje nejvýše 4–5 šálků kávy denně

Pozor si dejte v případě, pokud pravidelně užíváte další zdroje kofeinu (kofeinové žvýkačky, energetické nápoje nebo pre‑workouty) či pokud máte v rodině genetické predispozice ke zvýšenému krevnímu tlaku.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 Líbí se mi Uložit článek