Už dávno není pití kávy považováno za nešvar, který škodí našemu zdraví. Ba naopak! Velké množství vědeckých studií nyní ukazuje, že pití kávy je zdraví prospěšné, navíc díky obsahu kofeinu dokáže příjemně povzbudit. Jenže jak už to bývá, nic se nemá přehánět, a to platí i v případě příjmu kofeinu z kávy. Kolik šálků různých druhů kávy si za den z pohledu příjmu kofeinu můžeme ještě dovolit?
Co se v dnešním článku dozvíme?
Jaké množství kofeinu za den si může dovolit přijmout dospělý člověk
Jestli si může stejné množství dovolit těhotná nebo kojící žena či dítě
Jestli se toto číslo nějakým způsobem mění přidáním mléka do kávy
Kolik šálků kávy si můžeme za den dopřát, abychom nepřekročili denní limit kofeinu
Zdravý dospělý člověk si denně bez obav může dopřát až překvapivě velké množství kofeinu
Kofein. Pro někoho nebezpečná návyková látka, pro jiné efektivní pomocník, který dokáže zvýšit koncentraci nebo podpořit fyzický výkon. Pravda je však taková, že při dodržení denního příjmu nepředstavuje kofein pro zdravého člověka prakticky žádné zdravotní riziko.
Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) si tak 70kilový dospělý člověk může denně bez obav o své zdraví dopřát 400 mg kofeinu, což je 5,7 mg/kg tělesné hmotnosti. Lidé s vyšší hmotností si tak mohou dovolit kofeinu více než zmiňovaných 400 mg. My si na konci článku ukážeme, jaké množství šálků kávy si pod tímto číslem představit.
Těhotné a kojící ženy by měly být s příjmem kávy a kofeinu o něco opatrnější
Vyvíjející se mimčo v těle matky je přece jenom citlivější na příjem různých látek prostřednictvím naší výživy, navíc se tělo matky při těhotenství mění a kofein vylučuje pomaleji. Proto by příjem kofeinu v těhotenství neměl za den přesáhnout 200 mg. Vysoký příjem kofeinu je např. spojován s nižší porodní hmotností, proto je žádoucí příjem kofeinu i kávy v tomto období lehce snížit.
U kojících žen se však odbourávání kofeinu opět navrací do normálu, a tak platí to samé jako u běžných dospělých osob – tedy 400 mg za den, přičemž by jednorázová dávka kofeinu neměla překročit 200 mg, což je ale velmi obtížné přijmout pouze z kávy. Kofein se sice skrze mateřské mléko dostane do těla kojence, jenže při dodržení těchto dávek je to v tak malé míře, že nemůže ohrozit zdraví ani vývoj dítěte.
Děti, dospívající a příjem kofeinu z kávy. Jde to dohromady, nebo si mají ještě počkat?
Až do nástupu na střední školu mi byla rodiči káva prakticky zapovězena právě kvůli jejich obavě z obsahu kofeinu a vzniku závislosti na kávě. Že jsou tyto obavy přehnané, dokládá nejedna studie. Např. podle již zmiňovaného odborného stanoviska EFSA by příjem kofeinu u dětí a dospívajících neměl být rizikový do 3 mg/kg tělesné hmotnosti.
Podle jiného článku kanadských autorů by toto množství nemělo přesáhnout 2,5 mg/kg TH a na základě průměrné tělesné hmotnosti dle věku dětí navrhují tyto hodnoty. Je však nepravděpodobné, že by dítko v takovém věku pilo kávu, ovšem kvůli konzumaci energetických a kolových nápojů tento příjem může být překročen.
- 4–6 let cca 45 mg/den
- 7–9 let cca 62,5 mg/den
- 10–12 let cca 85 mg/den
Mění přidání mléka do kávy doporučení pro příjem kofeinu a celkovou bezpečnost konzumace kávy?
V posledních letech se na webu šiří varování MUDr. Miklánka o pití kávy s mlékem, která by údajně měla poškozovat náš trávicí systém a zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Jedná se však o ničím nepodložený nesmysl, takže pokud netrpíte laktózovou intolerancí, alergií na bílkovinu kravského mléka nebo vám tato kombinace nedělá problém, bez obav si můžete dopřávat v této podobě kávu i nadále.
Co se týče kofeinu, tak ani zde mléko v kávě jeho účinky na náš organismus výrazně nemění, akorát lehce zpomaluje jeho vstřebávání. Proto i v případě kávy s mlékem platí o příjmu kofeinu číselné údaje, které jsme si ukázali dříve v článku.
Detailnější článek o této problematice naleznete pod názvem Opravdu káva s mlékem způsobuje rakovinu, trávicí potíže a nemá žádný stimulační účinek?
Kolik šálků kávy za den je po stránce příjmu kofeinu považováno za bezpečné?
Každý z nás preferuje lehce odlišný druh přípravy svého oblíbeného šálku kávy. Rozdíly bychom našli i v konkrétních odrůdách kávy a jednotlivých značkách na trhu. Proto berte hodnoty uvedené v tabulce jako průměrné a orientační, ovšem i tak vám poskytnou hezký obrázek o tom, na jak vysoký příjem kofeinu z kávy můžete dosáhnout. Hodnoty jsou uvedené pro nejčastější množství na 1 porci kávy – 7 g.
Druh kávy, obsah kofeinu v 1 šálku | Příjem 400 mg kofeinu | Příjem 200 mg kofeinu |
Espresso, 80 mg | 5 šálků | 2 šálky |
Instantní káva, 60 mg (2 lžičky) | 6 šálků | 3 šálky |
Cappuccino, 80 mg | 5 šálků | 2 šálky |
Café Latté, 80 mg | 5 šálků | 2 šálky |
Turecká káva, 100 mg | 4 šálky | 2 šálky |
Flat White větší, 160 mg | 2 šálky | 1 šálek |
Proč bychom měli celkový denní příjem kofeinu kontrolovat?
Příjem kofeinu má prokázanou řadu pozitivních účinků, jako je zvýšení koncentrace, oddálení únavy a spánku nebo podpora sportovního výkonu. Při nadměrném příjmu však může mít negativní vliv na náš kardiovaskulární systém (bušení srdce, zvýšení krevního tlaku), centrální nervovou soustavu (nervozita, třes, pocení) nebo kvalitu spánku a usínání.
Proto u kofeinu platí dvojnásob, že při rozumném příjmu nám může posloužit jako dobrý sluha, ale jeho zbytečně vysoký příjem už na nás může působit jako vrtochy zlého pána.
Co si z toho vzít?
Káva je v dnešní době považována za nápoj s mnoha zdravotními benefity. Je i poměrně bohatým zdrojem kofeinu, jehož příjem bychom měli kontrolovat. Díky dnešnímu článku už budete vědět, kolik kávy si za den můžete dopřát, aby váš příjem kofeinu byl stále v normě.
Pokud kofein přijímáte také z jiných zdrojů (kofeinové kapsle, energetické nápoje, čaj), všímejte si na obalech, jaké množství z nich do svého těla dostanete, a také jej započítejte do celkového denního příjmu kofeinu.