Boom jménem vodíková voda. Je opravdu takovým hitem?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
2
Boom jménem vodíková voda. Je opravdu takovým hitem?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vodíková nebo také hydrogenová voda je běžná voda s přidaným plynným vodíkem.
  • Podle některých zdrojů přidání plynného vodíku do vody zvyšuje její protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
  • Vodíková voda je tedy často propagována pro svou schopnost zvýšit energii, zpomalit proces stárnutí a zlepšit regeneraci svalů po tréninku.

Vodíková voda je poměrně nový výrobek, který se skládá z čisté vody a extra molekul vodíku (popřípadě dalších doplňků podle značky). Tento článek shrnuje vodíkovou vodu jako takovou, její údajné účinky na zdraví, stejně jako výsledný rozstřel, zda opravdu stojí za to.

O co se vlastně jedná?

Běžná voda se sytí plynným vodíkem, který se v ní rozpouští. Samotný vodík jako prvek je ale v podobě jiné sloučeniny – ve vodě je to H2O, kde je zcela nereaktivní, zatímco v podobě plynu, H2, má určitý redukční potenciál. Je to vlastně totožný princip, jako když se perlivé vody sytí oxidem uhličitým. Rozdíl je v tom, že rozpustnost CO2 je mnohem vyšší, běžně se v minerálkách vyskytuje cca 4000 mg/litr a u vodíku, který má menší rozpustnost je voda nasycená už při asi 7 mg/litr. Právě tady ale nastává ten zvrat. Někteří totiž tvrdí, že rozpustnost vody s dalším vodíkem přináší výhody, které obyčejná voda sama o sobě nemůže poskytnout. Například zpomalení hromadění laktátu v krvi či snížení oxidačního stresu. Jenže je to také důvod, proč je k účinkům odborná veřejnost skeptická – v této vodě může být rozpuštěného vodíku skutečně velmi málo.

Jak jsme zmiňovali výše, produkt se vyrábí rozpouštěním plynného vodíku do čisté vody před zabalením do plechovek nebo sáčků. I kvůli tomu může být výrobek dražšího rázu – H Factor Hydrogen Water Can prodává balení po 12 plechovkách o objemu 350 ml za 680,- a navrhuje spotřebitelům vypít alespoň jednu plechovku před každým tréninkem.

Kromě toho se online a v obchodech se zdravou výživou prodávají také vodíkové tablety určené k přidání do čisté nebo sycené vody, stejně jako vodíkové stroje, díky nimž si vodíkovou vodu můžete vytvořit v pohodlí domova.

3 možné benefity

  • Prospěch pro lidi s metabolickým syndromem: Metabolický syndrom je stav charakterizovaný vysokou hladinou cukru v krvi, zvýšenými hladinami triglyceridů, vysokým cholesterolem a nadbytkem břišního tuku. Některé výzkumy ukazují, že vodíková voda může být účinná při snižování markerů oxidačního stresu a zlepšování rizikových faktorů souvisejících s metabolickým syndromem.
  • Benefity pro sportovce: Mnoho společností propaguje vodíkovou vodu jako přirozený způsob, jak zvýšit sportovní výkon. Je pravda, že vodíková voda může být prospěšná pro sportovce snížením zánětu a zpomalením hromadění laktátu v krvi, což je známkou svalové únavy. Malá dvoutýdenní studie na osmi mužských cyklistech prokázala, že muži, kteří denně konzumovali 2 litry vody obohacené vodíkem, měli při sprintových cvičeních větší výkon než ti, kteří pili běžnou vodu. Toto je však relativně nová oblast výzkumu a je zapotřebí více studií.
  • Snížení vedlejších účinků radiační terapie: Mezi vedlejší účinky radiační terapie patří únava, ztráta vlasů, kožní problémy, nevolnost, bolesti hlavy nebo bolestivost v ošetřované oblasti. Jedna studie na 49 lidech s rakovinou jater ukázala, že pití vody bohaté na vodík po dobu šesti týdnů během radiační terapie může zlepšit kvalitu života během léčby. Studie ukázala, že skóre kvality života bylo vyšší ve skupině, která pila vodíkovou vodu, oproti skupině, která konzumovala běžnou vodu. Ale stejně jako u výše zmíněného benefitu, je potřeba další studium pro dostatečné potvrzení této hypotézy.

Stojí to za to?

Ačkoli některé výzkumy zdravotních účinků vodíkové vody ukazují pozitivní výsledky, je zapotřebí větších a dlouhodobějších studií, než bude možné vyvodit adekvátní závěry. Jako taková je ovšem vodíková voda uznávána jako bezpečná. I tak byste ovšem měli mít na paměti, že v současné době neexistuje žádná průmyslová norma pro množství vodíku, které lze přidat do vody. V důsledku toho se koncentrace mohou značně lišit a s tím i potencionální benefity tohoto produktu.

A to může být v kombinaci s vyšší cenou kámen úrazu, na co totiž kupovat předraženou vodíkovou vodu bez odpovídajících výsledků? Pokud si tedy nebudete stoprocentně jistí v odhodlání dát poměrně vysokou sumu za kvalitní vodíkovou vodu, může pro vás být příjemnější a výhodnější napouštět/kupovat klasickou, čistou.

Co si z toho vzít?

Vodíková voda je kombinace čisté vody obohacené plynným vodíkem. Malé studie ukazují, že může snížit oxidační stres u lidí podstupujících radiační záření, zvýšit výkon u sportovců a zlepšit určité krevní markery u lidí s metabolickým syndromem. Stále však chybí rozsáhlý výzkum potvrzující tyto zdravotní benefity, což může v kombinaci s vyšší cenou produktu vytvářet otázku, zda to opravdu stojí za to, nebo je lepší pít vodu klasickou a investovat do jiných a ověřenějších způsobů podpory lidského zdraví.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Filtrační konvice mají vodu změkčit a zbavit od nežádoucích látek a pachů. Je ale jejich používání opravdu nutné, abychom pili pitnou a zdravotně nezávadnou vodu?
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?