Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?

Jan Caha
Jan Caha 3. 2. 2022 Poprvé publikováno 3. 7. 2017
Aktualizováno 3. 2. 2022
7 min. 46 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?

Voda s citrónem po ránu se stala doslova bájným nápojem, nikoliv však řeckých bohů, ale fitness strávníků bojujících s nechtěnými tukovými záhyby, kteří doufají, že právě ona by mohla překlopit onen jazýček na vahách směrem k vyššímu spalování tuku. 

Již několikrát se mi v poradně pro výživu stalo, že klient uvedl svůj denní jídelníček stylem: "Začínám den vodou s citrónem," na mou otázku, proč to dělá, již nebyla jasná odpověď. Taky pijete vodu s citrónem? Pokud ano, tak se nyní zamyslete, proč to děláte? Právě na tuto otázku si dnes zkusíme odpovědět. 

5 situací, kdy nám citrónová voda může pomoci. Nestačí ale pít pouze obyčejnou vodu?

1. Citrónová voda neobsahuje téměř žádnou energii, ale může ovlivnit vaši chuť k jídlu

Asi vás nepřekvapí, že citrónová voda (tedy ta, kterou si připravíte sami a nekoupíte v obchodě jako hotový fresh) je nízkokalorickým nápojem. Můžeme předpokládat, že jedna sklenka vody obsahuje pouhých šest kalorií, a to i za předpokladu, že do ní vymačkáte celou polovinu citrónu!

Po citrónové vodě v přítomnosti jídla se budeme cítit více nasyceni

Jednoduše můžete nahradit vysokokalorický nápoj, který byste přijali ve svém běžném denním režimu (když vám obyčejná voda nechutná). Například jeden šálek pomerančového džusu (237 ml) obsahuje 110 kalorií. Pokud vezmeme v potaz fakt, že po jídle obohaceném o tekutiny cítíte vyšší plnost žaludku, může znamenat častější konzumace nápojů i nižší pocit hladu. 

Možná nyní chápu vaše zděšení, tohle je poučka, která se rovná informaci "jedna bába povídala," pokud se ale podíváme do vědecké literatury, můžeme najít podložený důkaz, že konzumace nekalorických nápojů společně s jídlem je výhodnější ve vztahu k pocitu nasycení než konzumace kalorických nápojů (mléka, džusů, slazené limonády) společně s jídlem. 

Jinými slovy řečeno – nápoj s kaloriemi pouze přispěje k vyššímu příjmu energie, nikoliv však k vyššímu pocitu sytosti.

Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?

2. S hydratací organismu citrónová voda také pomůže. Jaký vliv má na spalování tuku?

Napadne vás, že to je logický důsledek pití, nicméně z něj nemusí být zcela zřejmé, že právě úroveň hydratace je klíčová pro optimální metabolismus živin a ovlivňuje celou řadu pochodů – od udržení konstantní tělesné teploty až po po samotný rozvoj výkonnosti. A abych tu všechny tyto prvky nevyjmenovával, tak kompletní vliv na náš organismus najdeme velmi hezky popsán v následujícím článku. 

Pro nás je důležité, že mimo nepřímého vlivu na spalování tuku můžeme popsat i přímý vliv hydratace právě na spalování nebo využití tuku jako zdroje energie. Když jsem byl ještě malé výživové dítě, tak jsem si zapamatoval jednu větu z Fořta: "Voda je nejlepším (a nejlevnějším) spalovačem tuku." 

Lepší hydratace organismu znamená efektivnější spalování tuků

Vy byste na toto měli myslet pokaždé, když se budete přemlouvat k dalšímu loku vody. Následující studie hovoří o vztahu hydratace a spalování tuku. A abych vás ušetřil několika stránek popisu, vězte, že vyšší hydratace vede také k vyšší možné ztrátě hmotnosti, a to ideálně právě z tukové hmoty. 

Celý mechanismus by dokonce mohl souviset se zachováním inzulinové senzitivity díky optimálnímu množství vody v buňce, příp. lepší funkci samotné tuk spalující mitochondrie (část buňky, kde se "vyrábí energie"), ale zde se již možná dostáváme lehce na tenký led.

Zvídavé opět odkážu na celý článek o vztahu hydratace a spalování nebo využití tuku jako zdroje energie. Ať je to tak, či tak, hydratace nekalorickými nápoji se evidentně vyplatí...

Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?

3. Citrónová voda může "zrychlit" váš metabolismus, a tak podpořit hubnutí

Dostatečné pití vody (i té s citrónem) může potenciálně pomoci zrychlit váš metabolismus. Důležitým slovem předchozí věty je "potenciálně", protože já jsem již na tento efekt narazil v předchozím odstavci. Zde jsme si totiž uvedli, že dobrá hydratace může zlepšit funkci mitochondrií, což je typ organel nalézajících se v buňkách, které pomáhají vytvářet energii pro tělo. 

Při vypití dvou litrů nekalorických tekutin za den navíc spálíme až o 100 kcal více

Od hydratace můžeme očekávat i to, že konzumace nekalorických nápojů vede k vyvolání vyšší termogeneze, která může zapříčinit při vypití dvou litrů tekutin za den navíc energetický rozdíl až necelých 100 kcal (400 kJ – to je jedna lžička Cheat Spreadu denně navíc). Jednoduše řečeno voda, kterou vypijete, se v těle zahřeje na 37 °C, což samozřejmě vyžaduje nějakou tu energii. Nikdo také neřekl, že to nemůže být energie na vrub tukových zásob. 

Pijete rádi studenou vodu? Pak si můžete zvýšit klidový výdej energie až o 25 %

Tím ale hydratace neřekla svoje poslední slovo. Abychom si uvedli ještě konkrétnější případ, tak v jedné studii:

  • 21 dětí s nadváhou konzumovalo studenou vodu (4°C) v celkovém množství 10 ml/kg
  • jejich "resting energy expenditure – REE" vzrostl až o 25 %. 

Co to znamená? Došlo k navýšení rychlosti "klidového" metabolismu, resp. výdeje energie o 25 % na následujících 40 minut od konzumace nápoje. Jakou v tom však hraje roli citron? Tipujete správně, vůbec žádnou. 

4. Pomůže nám nějak citrónová voda během kalorického deficitu? Ano

Abych vás nenechal ušetřené od grafu, nabídnu téměř poslední studii, která se zabývala vztahem mezi konzumací tekutin před jídlem během nízkokalorické diety a jejím vlivem na redukci tělesné hmotnosti, a to po dobu celých 12 týdnů.

  • Testovaná skupina osob konzumovala 500 ml nápoje před každým velkým jídlem
  • Druhá skupina nepila před jídlem vůbec. 

Výsledek (alespoň dle mého) je poměrně překvapující, protože se ztráta hmotnosti u skupiny konzumující nápoj před jídlem zvýšila až o 44 %. Stačí tedy opravdu málo. Důvody budou zřejmě spojené právě s již zmíněnými důvody. 

Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
obrázek z www.ncbi.nlm.nih.gov

Tento vztah konzumace vody a ztráty hmotnosti u restriktivních diet můžeme vnímat i z následující studie z roku 2008. Nemůžeme z ní sice vytáhnout zřejmá data, nicméně výsledek hovoří o tom, že je zde signifikantní asociace mezi konzumací nekalorických nápojů a efektivitou snižování tělesné hmotnosti. 

5. Nestačí pít obyčejnou vodu? Citrónové vody vypijete více díky její chuti

Je voda s citrónem opravdu tím zázrakem, který bychom mohli pít? Možná vás po celém tom článku zklamu, ale pravděpodobně ne. Našemu hubnutí je jedno, jestli pijete vodu s citrónem, nebo čistou vodu.

Alkalizační efekt vody s citrónem nemá vztah k hmotnostnímu managementu. Komu to jedno není, jsou vaše chuťové buňky, a tak velmi pravděpodobně dokážete vypít více vody lehce okyselené kyselinovou citrónovou než prosté (a pro mnohé lidi nepochopitelně nechutné) vody. 

Pozor ale na zdraví zubů, voda s citrónem totiž může narušovat zubní sklovinu, a podílet se tak na zvýšené tvorbě zubního kazu. Dopřejte si ji tedy spíše výjimečně během dne, svůj pitný režim stavějte raději na neochucené čisté vodě nebo neslazených čajích. 

Jaké výhody má pití citrónové vody?

  • Citrónové vody dokážete vypít více než normální vody = vyšší hydratace = vyšší schopnost vašeho organismu produkovat energii, a to ideálně z tuků.
  • Při konzumaci tekutin před jídlem zřejmě přijmete menší množství kalorií, ale také vydáte více energie po samotném energetickém příjmu. Ba co více, u osob se sníženou produkcí HCl (kyseliny chlorovodíkové, solné) by právě konzumace lehce okyselené vody mohla usnadnit žaludku "vypořádávání" se s potravou a napomoci metabolismu. 
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?

Co si z toho vzít?

Použiji opět svoje oblíbené "sečteno a podtrženo". Voda s citrónem může mít své místo ve zdravém životním stylu, a to minimálně v tom směru, že dokáže napomoci dostatečné hydrataci, která má hned několik veledůležitých rolí v našem metabolismu a produkci energie. 

Pokud pijete svoji vodu s citrónem, tak ji pijte dále, jen dejte pozor na zdraví zubů. No a vy, kteří ji zatím nepijete, pravděpodobně víte, že vám stejně dobře poslouží obyčejná voda.

[Instagram]

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
46 Líbí se mi Uložit článek