Studená voda po tréninku zlepšuje regeneraci. Víte, jaká teplota je nejlepší?

Komentáře
Studená voda po tréninku zlepšuje regeneraci. Víte, jaká teplota je nejlepší?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Patříte mezi nadšené otužilce, kteří by studenou vodou nejraději léčili i chřipku? Jestliže se hlásíte mezi milovníky studených koupelí po tréninku, pak byste měli vědět, že samotné překonání komfortní zóny k lepší regeneraci nestačí. Aby vaše tělo využilo z chladných koupelí maximum, měli byste správně nastavit nejen dobu koupele, ale také zvolit vhodnou teplotu. 

Ledové koupele pomáhají snížit bolest svalů po tréninku

Asi 80 % profesionálních sportovců věří, že studené koupele po tréninku podporují regeneraci. To samozřejmě ještě neznamená, že je všichni z nich pravidelně praktikují. Pokud ovšem ano, mají s nimi zpravidla výborné zkušenosti. Ledové koupele po tréninku totiž snižují svalovou bolest ve dnech po absolvování náročného sportovního výkonu (tzv. DOMS) a to je něco, co profesionální sportovec pozná na první dobrou. 

Představa o samotné realizaci studené koupele po tréninku se však mezi různými sportovci poměrně značně odlišuje. To je trochu problém, protože ne všechny přístupy fungují stejně efektivně

obrázek z istockphoto.com

Odborníci radí: voda nemusí být ledová, vydržte ale delší dobu

Zatímco jedni si pod pojmem studených koupelí představují rychlé zchlazení v bazénku, který u okrajů pomalu začíná tuhnout v led, druzí se raději naloží do mírně chladnější vody a odpočívají v ní delší dobu. Tato značná nekonzistence v přístupech vedla vědce z Velké Británie k výzkumu, který měl za cíl stanovit optimální protokol potréninkového chlazení. A na co přišli?

Nejlépe uděláte, pokud si teplotu vody nastavíte do rozmezí 10–15 °C a ve vodě setrváte asi 10–15 minut. Vhodné je také pravidlo 1.1, tedy 11 minut ve vodě o teplotě 10 °C. Výzkum také ukázal, že výše popsaný protokol mezi sportovci rozhodně nepatří mezi ten nejčastější. Sportovci se raději chladí ve vodě o teplotě nižší než 10 °C, ve které setrvávají v průměru asi 2–5 minut. Jsou to zkrátka tvrďáci. 

Možná ale dělají chybu. Za základě publikovaných vědeckých studií se zdá, že delší doba chlazení při vyšší teplotě vede k lepším výsledkům.

Kdy studená voda po tréninku není dobrý nápad?

V některých situacích uděláte mnohem lépe, když si hrdinské výstupy z komfortní zóny odpustíte a místo nich si po tréninku dáte raději sprchu klasickou nebo jednoduše teplou. To třeba v případě, když nejste úplně ve své kůži, škrábe vás v krku nebo jednoduše cítíte, že na vás něco leze. Překonávání se by pak snadno mohlo vést k tomu, že přeskočíte především limity vaší imunity. 

Někdy ale ledové koupele nejsou vhodné ani v případě, kdy jste zdravý/á jako řípa. Například pokud se snažíte o budování svalové hmoty, nebo vám jde jen o maximální silové zlepšení, je možné, že se ledovými koupelemi ihned po tréninku tak trochu okrádáte o výsledky

Chladná voda sice urychluje regeneraci, některé studie ale naznačují, že současně také snižuje adaptaci na silový trénink. Navíc bylo ukázáno, že při chlazení ihned po tréninku dochází ke snížení prokrvení tkání, čímž se zhoršuje transport důležitých živin směrem ke svalové hmotě. 

obrázek z gettyimages.com

V jakých situacích je chladná lázeň ideální?

Ledové koupele jsou vhodné pro každého, kdo potřebuje po tréninku maximálně urychlit regeneraci. Může jít třeba o následující situace:

  1. Absolvujete dvoufázové tréninky, přičemž potřebujete mezi jednotlivými tréninky urychleně zregenerovat během několika hodin. 

  2. Právě jste dokončili poslední trénink před důležitým závodem či zápasem, který vás čeká následující den. 

  3. Účastníte se turnaje, během kterého absolvujete každý den či obden náročné fyzické výkony v rámci jednotlivých zápasů. 

  4. Jako běžec připravující se na maraton potřebujete dostatečně zregenerovat mezi vašimi každodenními výběhy. 

Příkladů určitě vymyslíte ještě mnoho. Jednoduše jde o situace, kdy akutně potřebujete dostat vaše tělo zpět do formy během krátkého času, často během jen několika hodin. V tu chvíli je chladná voda váš nejlepší přítel. 

Co si z toho vzít?

Chladné koupele po tréninku podporují svalovou regeneraci, urychlují fázi hojení poškozených svalů a snižují bolestivost svalů ve dnech po tréninku. Studené lázně po tréninku nejvíce ocení ti sportovci, kteří potřebují rychlou regeneraci po tréninku. Na odpočinek mezi tréninky či zápasy totiž někteří sportovci nemají ani jeden celý den, a tak jsou vysoké nároky na co nejrychlejší regeneraci.

Chladné koupele naopak nejsou nejlepším řešením pro sportovce, kteří usilují o budování svalové hmoty. Ideální nejsou ani v případech, kdy se snažíte o maximální zvýšení silových výkonů a máte po tréninku dostatek prostoru na regeneraci. Zchlazením svalů totiž můžete snížit odezvu na trénink, což může vést ke snížení celkové adaptace.

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Hnědá tuková tkáň: dokážeme díky ní lépe hubnout a jak ovlivňuje otužování?
Hnědá tuková tkáň: dokážeme díky ní lépe hubnout a jak ovlivňuje otužování?
Hnědý tuk patří mezi speciální typ zásobní tukové tkáně, který má unikátní vlastnost - spaluje tuky v něm přítomné v podstatě naprázdno. Jak to vlastně celé funguje a lze množství hnědé tukové tkáně zvýšit za účelem podpory hubnutí?
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Proč bychom se po tréninku měli vyhnout ledové koupeli?
Proč bychom se po tréninku měli vyhnout ledové koupeli?
Ledové sprchy a koupele jsou často doporučené moderní techniky na podporu regenerace po sportovním výkonu. Je ale jejich použití vždy na místě?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na posílení zad
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na posílení zad
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 9 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 9 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na ramena a trapézy! TOP 7 cviků
Nejlepší cviky na ramena a trapézy! TOP 7 cviků
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?