- Turistika přináší mnoho benefitů – fyzická aktivita posilující svaly i kondici, a také psychické blaho díky možnosti relaxace v přírodě a snížení stresu.
- Pohyb na čerstvém vzduchu a procházky v přírodě mohou rovněž snížit riziko srdečních chorob, obezity a cukrovky.
- Dalším pozitivem je i objevování nových míst poskytující mentální prospěch a obohacení o životní zkušenosti.
Výletování, stanování, čundr. Výprava do neznáma v podobě pobytu v přírodě a turistiky má mnoho názvů, zůstává ale zpravidla dobrý pocit, užitých pár dní a náboj endorfinů po fyzické aktivitě. Tento článek představí benefity pravidelné chůze společně s doporučením, co si s sebou na čundr rozhodně vzít a na co nezapomenout!
1. Karimatku a spacák
Karimatka a spacák jsou nezbytné pro pohodlný a teplý spánek při stanování a turistice. Karimatka poskytuje izolaci mezi tělem a zemí, chrání před ztrátou tepla a zajišťuje lepší spánkový komfort. Kvalitní spacák pak udržuje tělesnou teplotu nebo naopak zajišťuje teplo i v chladnějších podmínkách.
2. Oblečení
Správné oblečení je důležité pro pohodlí a ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Je vhodné mít vrstvené oblečení, které umožňuje regulaci teploty těla v závislosti na okolních podmínkách. Například funkční termo spodní prádlo, termální vrstva, softshell nebo bunda na ochranu před větrem a deštěm. Celkově byste ovšem měli mít připravené:
Pláštěnku
Pláštěnka je samo sebou tou nejlepší ochranou proti dešti, ale i větru. Měla by být kvalitní, voděodolná a dobře se sbalit, aby zabírala minimum místa v batohu. Díky tomu, že udrží tělo suché a ochrání před promoknutím oblečení se jedná o jednoho z nejnepostradatelnějších parťáků na výlety.
Chcete se toto roční období pořádně ponořit do turistiky? Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap? článek vás připraví!
Plavky
Pokud plánujete koupání nebo aktivity ve vodě, plavky jsou nezbytné. Záleží na vás, zda zvolíte jednodílné či dvoudílné, boxerky či slipové plavky, důležité je přemýšlet nad tím, v čem vám bude nejpohodlněji a jaké budou nejskladnější.
Pohodlné boty
Kvalitní a pohodlná obuv je základním vybavením pro turistiku a stanování. Měly by být odolné, dobře podepřít nohu a poskytovat dostatečnou ochranu před nerovnostmi terénu. Zároveň je dobré vyzkoušet si v nich klidně pár kratších výletů, prošlápnout si je a zjistit, zda vám nebudou dělat při delších výšlapech problémy v podobě puchýřů.
Pokrývku hlavy + sluneční brýle
Pokrývka hlavy (klobouk, čepice nebo kšiltovka) pomáhá chránit před úžehem – brání pokožku hlavy i obličej před přímým slunečním zářením a slouží k regulaci teploty těla. Sluneční brýle potom ochraňují oči před škodlivým UV zářením a zlepšují viditelnost ve slunečných podmínkách.
Jak chránit svůj zrak v letním období: důležitost ochrany a tipy pro správnou péči článek vysvětlí, proč a jak v létě pečovat o své oči!
3. Hořák + ešus
Hořák a ešus jsou užitečné pro přípravu jídla a ohřev vody na stanování. Hořák slouží k vaření a ohřevu, zatímco ešus je praktickým nástrojem pro přenášení horkých nádob nebo ochranu před horkými povrchy. Pokud tedy plánujete delší výlet, při němž nebudete (nebo nechcete) mít přístup k restauračním zařízením, mohou být tyto dva komponenty velice užitečné.
4. Stan/celta
Stan či celta jsou základním vybavením pro přenocování na stanování. Poskytují ochranu před povětrnostními podmínkami, hmyzem a vytváří soukromý prostor pro odpočinek.
5. Filtrační láhev
Filtrační láhev je užitečná pro přístup k pitné vodě z přírodních zdrojů, jako jsou potoky, jezera nebo řeky. Díky šikovnému mechanismu filtruje nečistoty a bakterie, čímž zajišťuje bezpečnou vodu k pití bez nepříjemných potenciálních problémů. Při výběru je jistě na místě zhodnotit materiál – ten by neměl obsahovat Bisfenol A (BPA), který se často vyskytuje v plastu, z něhož jsou vyrobeny jednorázově plnitelné láhve i zásobení filtračními patronami. Interval výměny filtru je totiž závislý na kvalitě a zejména tvrdosti plněné vody, ve většině případů se však pohybuje okolo jednoho měsíce.
6. Opalovací krém + repelent
Opalovací krém je nezbytný pro ochranu pokožky před škodlivými účinky slunečního záření a opálením. Repelent potom slouží k odpuzování hmyzu a ochraně před bodnutím hmyzem, jako jsou komáři nebo klíšťata. Těmito dvěma produkty tedy zajistíte bezpečí své pokožky i následného zdraví.
7. Nůž, prostředek pro rozdělání ohně
Nůž je všestranným nástrojem pro přežití v přírodě. Může sloužit k přípravě jídla, stavbě přístřešku a dalším praktickým účelům. Prostředek pro rozdělání ohně (zápalky nebo zapalovač) je nezbytný pro zajištění tepla, světla a možnou přípravu jídla.
8. Baterka
Baterka je užitečným nástrojem nejen při stanování a turistice, ale celkově jako pomůcka večer nebo v noci, obzvlášť pokud se rozhodnete odpojit od vnějšího světa a nechat chytrý telefon či tablet doma. Díky poskytnutí osvětlení pomáhá s orientací i možnému vyslání signálu.
Přejete si zkusit digitální detox? Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější poradí, jak na to!
9. Hygienické potřeby (dle potřeby)
Hygienické potřeby, jako je zubní pasta, kartáček na zuby, mýdlo, toaletní papír a další, jsou důležité pro udržení hygieny na stanování a turistice. Samo sebou je vhodné je přizpůsobit potřebám a délce výletu, pokud jedete pouze na přes noc, může vám stačit deodorant, sprchový gel a čistič pleti, na několik dní už můžete zvážit i šampon nebo tělový krém.
10. Svačiny, trvanlivější potraviny
Na delší výlet se jistě hodí mít s sebou připravené konzervy a kaloricky denzní potraviny. Ty poskytují energii, prevenci hladovění, flexibilitu při plánování trasy a zálohu potravin v nouzových situacích. Skvělé jsou například proteinové tyčinky, sušené maso nebo ořechy a sušené plody.
Benefity turistiky
- Zlepšení fyzické kondice: chůze je jednoduchou a velice přirozenou formou pohybu, která přináší mnoho přínosů pro fyzickou kondici. Pravidelná chůze posiluje svaly, zlepšuje pružnost a stabilitu kloubů, a přispívá ke zdravému držení těla. Také zvyšuje srdcovou frekvenci a zlepšuje prokrvení, z čehož zase benefituje kardiovaskulární systém.
- Regulace hmotnosti: pravidelná chůze je efektivní aktivitou při regulaci či udržování hmotnosti. Spalování kalorií zábavným způsobem společně s vyváženou stravou může pomoci udržet si zdravou váhu nebo dosáhnout cílového snížení hmotnosti.
- Zlepšení nálady a duševní pohody: fyzická aktivita, právě například chůze, stimuluje uvolňování endorfinů (hormonů štěstí). Turistika má tím pádem pozitivní přínosy na úzkostlivé stavy či stres a v přírodě se proto můžete cítit uvolněnější, klidnější a obnovit si energii.
- Zdraví srdce: jak jsme zmiňovali výše, chůze je skvělým pomocníkem při prevenci zdraví srdce – zlepšuje srdeční funkci a snižuje riziko srdečních chorob. Pomáhá snižovat krevní tlak, udržuje hladinu cholesterolu pod kontrolou a zlepšuje celkovou kardiovaskulární kondici.
Další benefity chůze se dozvíte v článku Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Co si z toho vzít?
Chůze v přírodě přináší mnoho zdravotních a psychických výhod – posiluje tělo, zlepšuje kondici a přináší pocit pohody. Při těchto výletech je ale důležité mít vhodné vybavení jako karimatku, spacák, pláštěnku, plavky, pohodlné boty a další nezbytnosti pro komfort a bezpečnost. S výše vypsaným seznamem si užijete váš čundr i jakýkoli delší pobyt v přírodě naplno.