Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?

Komentáře
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pěší turistika má řadu zdravotních výhod, a to jak z hlediska fyzického, tak i duševního zdraví. 

  • Pomáhá budovat a udržovat hustotu kostí, a jako jakákoli aerobní aktivita zlepšuje kvalitu vašeho spánku a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

  • Studie z roku 2020 také naznačuje, že pobyt v přírodě podporuje dobrou náladu a má pozitivní vliv na paměť. 

Pěší turistika je úžasným a jedinečným způsobem, jak zůstat fyzicky aktivní a zároveň si užívat krásy a zvuky přírody, někdy také památky a kulturu jiných zemí. Ať už jdete na několikahodinový výšlap nebo se vydáte na delší výlety po dny a týdny, benefity turistiky jsou nepopiratelné. V tomto článku vám tyto přednosti vypíchneme a s nimi také snadné tipy a triky, jak se na túru připravit!

Láska na první šlápnutí (proč právě na turistika?)

  • Zlepšení nálady; existuje studie dokazující, že horská turistika vedla k lepší náladě, pocitu klidu a snížení míry úzkosti než chůze na vnitřním běžeckém pásu.

  • Udržení svalové hmoty; turistika i chůze ve svahu můžou pomoci udržet kondici a zabránit ztrátě svalů, což může být výhodou pro udržení pohyblivosti a předcházení zraněním ve stáří.

  • Snížení hmotnosti; v závislosti na délce a stupni stezky může turistika spálit značné množství kalorií a jako taková může ve spojení se zdravou stravou pomoci formování postavy či ztrátě hmotnosti.

  • Pozitivní vliv na hustotu kostí; turistika je cvičení se zátěží, což znamená, že vaše kosti a svaly pracují tvrději proti gravitaci, a to pomáhá tělu budovat nebo udržovat hustotu kostí.

  • Kvalitnější spánek; ve studii z roku 2017 bylo naznačeno, že vícedenním pobytem v přírodě, např. během stanování, se cirkadiánní rytmus adaptuje na změny přirozeného světla, což zvyšuje tvorbu melatoninu (hormonu spánku) a pomáhá přejít k přirozenějšímu spánkovému cyklu. 

Před dnem D…

Před výšlapem se určitě pořádně vyspěte, najezte i napijte a snažte se nepřetěžovat své tělo nadměrnou sportovní aktivitou (či alkoholem apod.). Pokud si chcete túru opravdu užít, musíte mít dostatek sil, a to zajistíte právě klidovým režimem s dostatečným množstvím tekutin a kalorií v rámci předchozího dne. 

Co si dát do brašny? 

U turistiky platí to dvojnásob to, co u skautů, což znamená: buďte připraveni. Pěší turistika je víc než jen procházka lesem, ale s trochou plánování se opravdu jedná o činnost, která posílí vaší mysl i tělo a zároveň vykouzlí úsměv na tváři. Takže jak to tedy vlastně je a na co se při balení/před odchodem soustředit?

10 nezbytností, které přibalit na cestu 

Tedy především co na sebe. Určitě myslete na počasí a vždy si s sebou vemte radši jednu vrstvu navíc (lepší svlékat a hodit do batohu, než nemít a mrznout!). Dále doporučujeme oblečení vyrobené z prodyšných tkanin odvádějících vlhkost, jako je vlna nebo syntetika (žádná bavlna), abyste zůstali v teple a suchu. Pevné, pohodlné a ozkoušené boty nedělající puchýře jsou základním pilířem, no a v letních měsících určitě nešlápnete vedle s pokrývkou hlavy a kvalitními slunečními brýlemi. 

Zbylými nutnostmi je také přibalit si tzv. „10 základních věcí“, které založila lezecká organizace The Mountaineers, tedy: 

  1. papírovou/offline mapu (Google Maps vás mohou z důvodu nedostatku signálu hodně rychle zradit, ale např. Mapy.cz či PhoneMaps se dají využívat i bez internetu)

  2. čelovku

  3. sluneční ochrana (alespoň 30 SPF)

  4. potřeby první pomoci

  5. nůž

  6. hasicí materiály

  7. nouzový přístřešek

  8. jídlo navíc

  9. vodu navíc

  10. náhradní oblečení

Poznámka pod čarou: tyto “nutnosti” určitě berte s ohledem náročnosti vaší výpravy. Na Lysou horu s sebou určitě nemusíte brát čelovku ani stan. Pokud se ale chystáte za hranice, např. do vyšších sfér Alp, jsou bezpochyby adekvátní všechny body. 

obrázek z freepik.com/ArtPhoto_studio

Jak si na túře zajistit dostatek energie? 

I u potravin je potřeba mít plán, obzvlášť pokud vyrážíte nejen na několik hodin, ale klidně na pár dní. Zvláštní pozornost věnujte během balení velkého množství tekutin při chystaném dobrodružství v horkém počasí. Už před začátkem byste totiž měli dbát na dostatečnou hydrataci,, pak je dobrým pravidlem mít u sebe aspoň půllitr tekutin na každou hodinu turistiky (ale vždy s sebou mějte aspoň trochu navíc).  

U jídla můžete uvažovat nad sendviči, i když bychom spíš doporučili sáhnout po trvanlivějších, ale především živinami nabitějších a lehčích potravinách (nejen kvůli horku, ale také kvůli tíze, kterou budete muset na zádech tahat). Super na tohle mohou být např. proteinové tyčinky, sušené maso, kokosové chipsy, lyofilizované ovoce nebo ořechy. Klíčové je dodržovat dostatečný počet kalorií s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků.

Když se bude někde spát, tak ještě pár věcí navíc 

Při vícedenních túrách či kempování zvažte, zda s sebou nevzít izolované tašky pro udržení potravin v chladu, vařič, jídelní a kuchyňské potřeby, ledové sáčky apod. Mimo jídelní prostor ale také myslete na své pohodlí: stan, lehčí, ale kvalitní a teplý spacák, karimatka (ideální jsou ty nafukovací) a polštářek (který může být taky nafukovací).

Ale klíčem je se nepřeceňovat

Ačkoli chápeme, že byste se (nejen) po přečtení tohoto článku nejradši vrhli na své krosny a batohy a vyrazili na prodloužený víkend do přírody, i zde platí pravidlo “všeho s mírou” a nepřeceňovat své síly. I když neexistuje žádný jednoduchý vzorec pro zvýšení obtížnosti vašich túr, můžete si hned od začátku trackovat své úspěchy! Ať už se jedná o chytrý telefon, hodinky či deník. A pokaždé přidávejte půl či jeden kilometr (s tím, že vezmete v potaz i hornatost terénu). 

Také můžete začít spíš někde u nás a vyšlápnout si Praděd či Sněžku a postupně se propracovat např. do Pyrenejí či výše zmíněných Alp. U nich je na prvotní analýzu tras skvělé plánovat s Mapy.cz (které, opakujeme, fungují i na místě offline), protože mají velice jednoduché rozdělení. Plnou čáru  trasy vyleze zkušenější turista bez vybavení, čárkované jsou náročnější a už byste u nich měli myslet na jištění a helmu a tečky jsou vyloženě ferraty s horolezeckým vybavením. 

Takže pamatujte, poslouchejte svoje tělo, dávejte si načas a postupně se propracovávejte dál a dál za svými cíli, protože to je ta nejpravděpodobnější cesta k úspěchu v turistice, i jakémkoli jiném aspektu zdravého životního stylu. 

Co si z toho vzít? 

Turistika je úžasným způsobem pohybové aktivity starající se o vaše tělo i mysl. Mezi základní benefity patří např. zlepšení nálady, udržení svalové hmoty i hustoty kostí, ve správném poměru se zdravým jídelníčkem také tvarování postavy. S adekvátní přípravou a dodržováním výše zmíněných tipů můžete naplánovat výlet klidně na několik nocí, ale nezapomínejte, že ani v turistice není radno překonávat své síly, a proto vždy myslete na své tělo, které není nezničitelné a na limity sebe a dalších přátel/rodinných příslušníků, kteří vás na dobrodružství budou doprovázet.

Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Chůze je jednoduchou a nenáročnou aktivitou, kterou může provozovat téměř každý. A taky by každý měl! Jaké konkrétní benefity vám a vaše zdraví může přinést, se dozvíte v tomto článku.
Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?
Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?
Máte chuť se osvěžit, ale namísto přeplněných koupališť vyrážíte raději do přírody? Pak pamatujte, že byste si vždy měli ověřit kvalitu vody, ve které se chcete smočit. Jak na to? Vše se dozvíte v článku?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Všichni tak nějak víme, že bychom se měli snažit mít v životě co nejvíce přirozeného světla. Jak ale konkrétně působí na naše zdraví a jak si ho zajistit i v (pod)zimních měsících?
15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
Slunné dny si přímo říkají o vyjížďku na kole nebo nějaký výlet pěkně po svých za poznáním krásných zákoutí naší země. Řešíte, co si s sebou ale vzít na svačinu, abyste se vyhnuli hladu a měli dostatek energie? Zkuste našich 15 svačinových tipů.
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Horský vzduch v plicích, krásné výhledy všude, kam se podíváte, čistá hlava a spousta spálených kalorií. I takto může vypadat dovolená v Česku. Inspirujte se našimi tipy na výlet.
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Rest day: odpočinkem k lepším výkonům
Rest day: odpočinkem k lepším výkonům
K dosažení cvých cílů potřebujete kromě tvrdé dřiny i adekvátní odpočinek – tzv. rest days. Proč jsou vlastně tolik potřebné, jak často je zařadit a jak je nejlépe strávit? Vše najdete v novém článku.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?