Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů

29. 6. 2022 Poprvé publikováno 28. 5. 2020
Aktualizováno 29. 6. 2022
6 min. 22 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Foto: Vít Kutný
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Horský vzduch v plicích, krásné výhledy všude, kam se podíváte, čistá hlava a spousta spálených kalorií. I tak může vypadat výlet nebo celodenní či vícedenní túra na některé z krásných míst, které u nás v České republice máme. 

Díky hikingu alias pěší turistice se dostanete do kontaktu s přírodou, zapracujete na své kondici i vytrvalostních schopnostech a odpočinete si od každodenních povinností, úkolů a deadlinů v náruči lesů, hor a čistého vzduchu všemožných koutů naší země. Zejména několikahodinové túry či víkendové hřebenovky můžou významně přispět k formování postavy a k hubnutí.  

Řada lidí hledá na výletech do přírody novou dávku inspirace a také na nové nápady přichází. Již několikrát se podařilo i mně přijít na zajímavé a inspirující věci. 

Pobyt v přírodě pomůže i v boji se špatnou náladou, stresem, úzkostí nebo zahlcenou myslí. Bratman et al., (2015) ve své studii zjistil, že lidé, kteří šli na 90minutovou procházku do přírody, byli více klidní a celkově se klaněli k většímu pocitu „well‑being“ oproti lidem, kteří šli na stejně dlouhou procházku v městské zástavbě.

1. Šumava

Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy, a přirozeně tak nabízí řadu krásných turistických tras i možností, kam se vydat na kolo. 

Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor (1 456 m n. m.), který vzdušnou čarou leží zhruba 5 kilometrů od hranic. Z Velkého Javoru lze pozorovat nejvyšší vrcholy Bavorského lesa i Šumavy a Velké a Malé Javorské ledovcové jezero (Großer, Kleiner Arbersee). Na české straně je nejvyšší horou Plechý (1 378 m n. m.), který je přístupný z několika směrů. Můžete to vzít například po zelené značce z Nové Pece k Plešnému jezeru a odtud až na vrchol.   

Kam se vydat?

 1. ČernéČertovo jezero

 2. Železná Ruda

 3. Plechý přes Plešné jezero

 4. okolí Modravy

 5. Horská Kvilda, hrad Kašperk a nejvýše položená obec v ČR – Kvilda

2. Krkonoše

Krkonoše jsou domovem bájného Krakonoše, který chrání toto pohoří před veškerým zlem, a nejvyšší hory Česka – Sněžky (1 603 m n. m.). Opravdovým zážitkem je východ slunce na Sněžce, což si žádá noční výšlap, ale odměna za to při dobré viditelnosti opravdu stojí. Můžete vyrazit přímo z Pece pod Sněžkou po modré přes Obří důl, Obří sedlo a u chaty Slezský dům se napojíte na trasu vedoucí na hlavní hřeben Krkonoš. 

Kam se vydat?

 1. Sněžka

 2. Úpské rašeliniště mezi Studniční horou, Luční boudou a Hraničním hřebenem

 3. pramen Labe

 4. túra Labským dolem ze Špindlerova Mlýna k Labské boudě přes Pančavský a Labský vodopád

 5. 2–3denní hřebenový přechod Krkonoš 

Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Foto: Ondřej Klein

3. Jizerské hory

Jizerské hory dostaly své jméno podle řeky Jizery, která zde pramení, konkrétně na svazích nejvyšší hory tohoto pohoří – Smrku. V zimě se zde odehrává například běžecký závod Jizerská padesátka. Jizerky nabízejí spoustu turistických tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku.  

Kam se vydat?

 1. Bedřichov a okolní vodní nádrže BedřichovJosefův důl 

 2. nejvyšší hora Jizerských hor Smrk spolu se stejnojmennou rozhlednou

 3. vyhlídka Paličník

 4. výšlap na Holubník a Ptačí kupy po hřebeni

 5. Tanvaldský Špičák s rozhlednou

4. Beskydy

Beskydy vás přivítají otevřenou náručí místní kultury, folklóru a výborným turistickým vyžitím. Nejvyšší horou Beskyd je Lysá hora (1 323 m n. m.) a známá je také hora Radhošť, sídlo slovanského boha Radegasta, nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. 

Kam se vydat?

 1. Lysá hora

 2. Smrk

 3. Pustevny, Radhošť

 4. Javorový vrch

 5. Velký Javorník

Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Foto: Alžběta Sošková

5. České Švýcarsko

Ne nadarmo je České Švýcarsko jedním ze čtyř národních parků České republiky. Najdete zde unikátní pískovcové skály, brány, věže, stěny rokle, města, bludiště a vyhlídky. Stačí vyrazit směr Děčín. Největším tahákem Českého Švýcarska je Pravčická brána, kde se můžete občerstvit, užít si výhled do krajiny a pokračovat dál na své trase. 

Kam se vydat?

 1. na Pravčickou bránu z Mezní louky nebo Hřenska

 2. Edmundova soutěska s plavbou na lodičkách

 3. okruh z Jetřichovic přes 3 dechberoucí vyhlídky

 4. rozhledna Děčínsky Sněžník

 5. Tiské Stěny

Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Foto: Ondřej Klein

6. Jižní Morava

Mimo spousty vyžití v Brně a jeho okolí můžete vyrazit na jednodenní výlety třeba na Pálavu. Využít můžete i možnosti svézt se s kolem někam vlakem a pak se jednoduše vrátit zpět “po svých.” Kdo nebyl na západ slunce na Svatém kopečku nad Mikulovem, nechť tento hřích rychle napraví.  

Kam se vydat?

 1. Pavlovské vrchy a Pálava přes Dívčí hrady a Děvín 

 2. MikulovSvatý kopeček

 3. Lednicko‑valtický areál

 4. vrchovina Chřiby

 5. Národní park Podyjí

7. Český ráj

Český ráj a krása Prachovských skal se většině lidí vryl do paměti dnes již kultovním filmem s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny. Najdeme zde třeba i zříceninu hradu Trosky a horu Kozákov (744 m n. m.), jenž jsou považovány za symboly Českého ráje. Bijícím srdcem Českého ráje je Turnov, odkud je to jen kousek na Drábské světničky.  

Kam se vydat?

 1. Prachovské skály

 2. Zlatá stezka Českého ráje z Jičína do Turnova

 3. okruh Hruboskalským skalním městem

 4. Riegrova stezka

 5. velký pěší okruh od Věžáku Hruboskalskem

8. Jeseníky

Jeseníkách vás čekají trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i adrenalinové zážitky. Jeseníky jsou domovem 5. nejvyšší hory České republiky, kterou je Praděd (1 491 m n. m.). Mezi další významné turistické cíle patří například Červenohorské sedlo nebo Kralický Sněžník, který je však samostatným horským masivem a často je mylně zařazován právě k Jeseníkům nebo Orlickým horám. 

Kam se vydat?

 1. Praděd

 2. Vřesová studánka

 3. Bílá Opava

 4. Červenohorské sedlo

 5. z Ramzové na horu Šerák a Keprník

Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
obrázek z petmikeska.blogspot.com/

9. Vysočina a Jižní Čechy

Vysočina na pomezí Čech a Moravy leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, která je známá pro svůj vlnitý krajinný ráz. V okolí Milov si přijdou na své milovníci pěší turistiky i cykloturistiky. Celkem blízko u sebe můžete zdolávat vrchol Devět skal, Malinské skály nebo Čtyři palice. Jižní Čechy doslova vybízí k výletu na Třeboňsko, ikonický zámek Hluboká a neméně romantičtější Český Krumlov.   

Kam se vydat?

 1. Javořice, Telč a okolí

 2. Žďárské vrchy a nejvyšší vrchol Devět skal

 3. Pelhřimovskopřehrada Trnávka

 4. Třeboňsko a okolí

 5. Čertova stěnaVrbenské rybníky

10. Středočeský kraj a přilehlé okolí

Vybrat z každé lokality jen pár zajímavých míst je opravdu těžké. Kousek za hranicemi Středočeského kraje leží hora Říp, na kterou podle pověsti vystoupal praotec Čech a rozhodl se zde se svým lidem usadit. Ikonická vyhlídka Máj, která připomíná výhled na slavnou “podkovu” Horseshoe Bend na řece Colorado v americké Arizoně, stojí za návštěvu v méně turisticky exponované hodiny. Jinak se může stát, že se zde budete tísnit s davy lidí. 

Kam se vydat?

 1. Vyhlídka Máj 

 2. hrad Karlštejnzámek Konopiště

 3. Křivoklátsko

 4. Kokořínsko

 5. Říp

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Krásných míst v České republice je spousta. Stačí si jen vybrat a začít poznávat krásy naší krajiny. Možná budete překvapeni, že jsou taková místa i u nás. Ať už se rozhodnete na výlet kamkoliv, nezapomeňte si s sebou dobře nabalit zásoby.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
22 Líbí se mi Uložit článek