Endorfiny: klíč k radosti a štěstí

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Endorfiny: klíč k radosti a štěstí
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Díky endorfinům, též známým jako “hormony štěstí”, zažíváme nespočet pozitivní pocitů.
  • Mají vliv na náš každodenní život a to ve vztahu ke spánku, bolesti, radosti a prožívání mezilidských vztahů.
  • Existuje řada faktorů, kterými si lze jejich hladinu zvýšit.

Co to ty endorfiny vlastně jsou?

Endorfiny spadají do skupiny tzv. opioidních peptidů a jsou tvořeny 15‑30 aminokyselinami. Fungují jako neurotransmitery a neuromodulátory, což znamená, že se podílejí na přenosu elektrických impulzů v mozku. V lidském těle se tvoří 3 druhy endorfinů, kterými jsou: alfa‑endorfin, beta‑endorfin, gamma‑endorfin. Nás bude zajímat zejména beta‑endorfin, který se vyznačuje hlavně svojí afinitou (“přitažlivostí”) s mu‑opioidními receptory. Tyto receptory jsou známé především pro své analgetické efekty a hrají klíčovou roli v systému odměn v mozku.

Beta‑endorfin se tedy vyskytuje jak v centrálním (CNS), tak i v periferním (PNS) nervovém systému. V CNS mají beta‑endorfiny důležitou úlohu při ovlivňování chování a emočních stavů a je dokázáno, že jejich míru lze pozměňovat působením různých faktorů. Zatímco v PNS mohou účinkovat jako analgetikum – jejich práce se týká zmírňování bolesti (viz níže).

Jakou mají v mozku funkci?

Veškeré procesy v mozku je ovládán neurony. Právě neurony jsou základní stavební a funkční jednotkou nervového systému sídlícího v mozku. Aby mohly správně vykonávat svoji práci, to znamená šířit signály po celém těle, potřebují funkční komunikační kanály, které jim zajistí bezproblémový přenos informací. Tuto úlohu mají na starost neurotransmitery, které nervové vzruchy přenášejí a šíří dál. Kromě toho neurotransmitery navíc ovlivňují i to, jak se cítíme – korigují strach, potěšení, radost apod. Mezi konkrétní a asi nejvíce známé neurotransmitery patří: adrenalin, noradrenalin, serotonin, dopamin a GABA.

Endorfiny vznikají v CNS. Když je zapotřebí jejich uvolnění, hypofýza dostane signál od již zmiňovaných neurotransmiterů a vydá rozkaz k “poslání” konkrétního z nich, který je vázán na neuronové receptory. Existuje řada různých neurotransmiterů, které při uvolňování endorfinů hrají roli a většinou obsahují metabolity přijímaných z potravy, které získáváme z potravy – to je mimo jiné důvod, proč je pro nás strava tak podstatná. 

Endorfiny, neurotransmitery a jejich význam pro náš život

Na úvod je důležité říci, že endogenní opioidový systém a opioidní receptory se pokaždé projeví v reakcích organismu ve fyzicky i emocionálně angažovaných situacích jedince. Konkrétně endorfiny dokáží vyvolávat silné pocity dobré nálady, dokonalého štěstí, euforii a z opačného pólu dokáží tlumit bolest, snižovat stres a potlačovat pocity úzkosti a deprese. Navíc působí na uvolňování dalších hormonů a bez jejich přítomnosti se často cítíme skleslí, smutní a úplně bez energie. A s neurotransmitery tomu není jinak - také jsou chemickými látkami v mozku mající obrovský vliv na to, jak se právě teď cítíme. Proto je souhrnně lze nazvat “hormony štěstí”, kam tedy patří endorfiny a neurotransmitery, konkrétně: serotonin, dopamin a oxytocin.

5:0 pro hormony štěstí

A proč jsou hormony štěstí tak moc důležité pro naše zdraví a spokojenost?

  1. Tlumení bolesti: Konkrétně již zmiňované beta‑endorfiny napomáhají lépe zvládat bolest a na naše tělo působí podobně jako morfium - výrazně snižují vnímání bolesti. Proto je logické, že například sportovci dokáží spokojeně dokončit závod i s významným zraněním, jelikož právě endorfiny mu nedovolí danou, zajisté přítomnou a často dost intenzivní, bolest cítit. 
  2. Potlačování úzkostných stavů a depresí: Řada antidepresiv funguje na základě inhibice zpětného vychytávání serotoninu. Tím tyto léky zamezují úbytku serotoninu, čímž se stává dostupnějším a více se objevuje v krevním řečišti. Serotonin a endorfiny pracují na obdobném principu a proto jistě hrají roli ve snižování příznaků úzkostí a deprese.
  3. Snížení stresu: Endorfiny lze vnímat jako zdroj útěchy a odměny a pokud jich máme dostatek, tělo se cítí uvolněně a relaxovaně.
  4. Lepší spánek: Zejména serotonin, ale spadají sem i další hormony štěstí, regulují náš cirkadiánní rytmus. Zjednodušeně to znamená, že pokud jich máme dostatečné množství, během dne pociťujeme spoustu energie a máme chuť být aktivní, zatímco v noci jsme zdravě unaveni a moc dobře se nám spí. 
  5. Sociální vztahy: A čím to, že se cítíme příjemně, když se nás někdo dotýká nebo jsme objímáni? Opět za těmito slastnými pocity stojí hormony štěstí, konkrétně oxytocin. Vyplavuje se právě během kontaktu s druhými lidmi a proto i když v tuto chvíli žijeme spíše v “online době”, biologicky jsme opravdu naprogramovaní být hlavně “offline”. 
Endorfiny: klíč k radosti a štěstí

A jak si zajistit dostatek pocitů štěstí a radosti?

Je opravdu tak snadné být prostě jen šťastný? Z biologického pohledu určitě ano! Pokud se v našem těle vyskytuje odpovídající množství hormonů štěstí, nemůžeme se cítit jinak. A jak tomu jít naproti? Zde uvádíme 3 nejsnazší způsoby:

  • Pohyb: Jedním z osvědčených způsobů, jak si obstarat endorfinovou záplavu je POHYB! Tak moc často vyzdvihovaný ze všech možných hledisek a znovu tu na něj narážíme. Totiž při pohybu a cvičení je automaticky vyplavován a to je také důvod, proč se i po náročném tréninku cítíme tak dobře.
  • Sladká tečka: Za mě druhým (hned po pohybu) nejjednodušším způsobem, jak si zajistit přítomnost endorfinů, je jejich uvolnění díky zvýšení cukru v krvi. Tento druh získání příjemných pocitů jistě zná každý sám ze svého života – po snězení, stačí i jednoho, čtverečku čokolády se prostě cítíme dobře a uvolněně. Na závěr je ale nutno dodat, že zapojování emocí při jídle se může stát dvousečnou zbraní (riziko poruch příjmu potravy apod.)
  • Pobyt venku: A zase jsme u základních doporučení zdravého životního stylu, a není to náhodou! Pobyt venku, ideálně v přírodě, zajišťuje zároveň i pobyt na slunci a tím dochází k vstřebávání vitaminů D. Ten má za funkci uvolňování právě serotoninu a melatoninu, čímž znovu dochází k prožívání hezkých pocitů. 

Co si z toho vzít? 

Endorfiny jsou známé též jako “hormony štěstí” a jak název sám napovídá, má své opodstatnění. Při dostatečném množství těchto látek v těle jsou člověku dopřávány pocity radosti, štěstí a zároveň u něj dochází k potlačování stresu, úzkostí a analgetickým účinkům. Pro šťastný život jsou tedy nad míru důležité a proto existuje řada možností, jak si jejich hladinu zvýšit, a to například: pohyb, sladká jídla a pobyt venku. 

Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Sluneční paprsky: proč je potřebujeme a kdy naopak mohou škodit?
Sluneční paprsky: proč je potřebujeme a kdy naopak mohou škodit?
Jak sluneční paprsky ovlivňují náš každodenní život, v čem nám prospívají a kdy je naopak vhodné si na ně dát pozor?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!