Zázrak jménem Priessnitzův zábal

Komentáře
Zázrak jménem Priessnitzův zábal
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Léčebné využití vody pro pozitivní zdravotní přínosy plynoucí z mechanických a tepelných účinků v interakci s lidským tělem se nazývá hydroterapie
  • Priessnitzův obklad je domácí forma léčby využívající právě hydroterapeutickou proceduru. 
  • Nejčastěji se s jejich pomocí léčí chřipky, angíny, horečky, ale i kloubní či svalové problémy. 

Každý z vás určitě alespoň jednou v životě slyšel o Priessnitzových zábalech či obkladech, patří totiž mezi celosvětově osvědčené “fígle” pomáhající s akutními problémy nejen při chřipkových sezónách. V tomto článku si tuto pomůcku např. proti bolesti v krku rozebereme víc do hloubky; jeho benefity, kdy a jak jej připravit, ale i podrobnější popis toho, jak vlastně pomáhá.

O co tedy vlastně jde? 

Priessnitzovy obklady či zábaly jsou pojmenované po svém vynálezci Vinzenzu Priessnitzovi, který tento léčebný postup vymyslel už v dětství před více než 200 lety v Jeseníku. Zde později založil také Lázně Jeseník, první svého druhu využívající hydroterapii jako uzdravovací prostředek.

Jedná se o studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení a tím zrychlení hojivých procesů v těle. I když se to možná na první pohled může zdát jako další babská rada, která vaší nemoci ani v nejmenším nepomůže, opak je pravdou. Tento postup doporučuje jako podporu léčby nejen celá řada praktických lékařů, ale zároveň je díky svým osvědčeným účinkům znám po celé Evropě i v jiných částech světa a v roce 2014 byl dokonce zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. 

Stále je ovšem dobré mít na paměti fakt, že se jedná o alternativní medicínu, jež může společně s klasickou léčbou zkrátit dobu rekonvalescence, ale rozhodně od toho nelze očekávat kompletní uzdravení. Proto doporučujeme vždy nejprve konzultovat právě se svým praktickým lékařem, popř. jinými odborníky. 

Kdy je vhodné ho použít

Nejčastěji se tato domácí léčba doporučuje při angínách, laryngitidách, horečkách, bolesti na hrudi, kašli, nachlazeních či při revmatických stavech, její využití ovšem není omezené a můžete ji praktikovat např. i na namožené svalstvo, při léčbě kloubních onemocnění, zánětlivých procesů, k uvolnění nadměrného napětí svalstva v okolí kloubu apod. Aplikuje se pak samozřejmě především podle místa vaší strasti, většinou se ale jedná o krk, hrudník, kolena, ramena či lokty. 

Jak jej správně připravit

  • Zajistěte pacientovi teplo; v případě, že dotyčný nemá sám zvýšenou teplotu / horečku / není dostatečně prohřátý, je zapotřebí mu trochu napomoci teplou koupelí či ohřívací láhví.
  • Namočte látku; vrstvu látky vymáchejte ve studené vodě, ale nepřežeňte to. U dětí se doporučuje teplota vody okolo 22 °C, u dospělých se má přizpůsobit stavu pacienta (obzvlášť pokud je více zesláblý).
  • Pořádně vyždímejte; pro tělo je totiž mnohem snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, z níž kape voda.
  • Přiložte na vybrané místo; a to tak, aby nikde nedocházelo ke vzniku vzduchových bublinek.
  • Izolujte igelitem a další vrstvou; obklad následně překryjte plastovou fólií a zakryjte další vrstvou (tentokrát suché) látky.
  • Opatrně sundejte; zhruba po 2 až 3 hodinách.
  • Opakujte; v případě doporučení lékaře opakujte po přestávce dalších 3 až 4 hodin.
Zázrak jménem Priessnitzův zábal

Jaktože to pomáhá? 

Nejjednodušším vysvětlením je to, že se postižené místo více prokrví a tím “popoženete” proces uzdravení. My jsme ovšem slíbili, že si tento obklad rozebereme trochu víc do hloubky. Co se tedy vlastně děje ve chvíli, kdy aplikujete obklad? 

  1. Hypotermická fáze; studená voda cévy prochladí a zúží, což má analgetické účinky
  2. Izotermická fáze; tělo teplotu postupně vyrovnává a 30 až 40 minut udržuje
  3. Hypertermická fáze; dojde k přehřátí a k rozšíření cév v daném místě, což zrychluje cirkulaci krve a urychluje hojení.

Další možné benefity

pomoc při výronech kloubů
urychlení hojení hematomů
urychlení hojení otoků
uvolnění svalového napětí
zlepšení cirkulace krve 
urychlení hojení pohmožděných svalů

Co si z toho vzít? 

Priessnitzův zábal či obklad je domácí léčebná metoda doporučovaná odborníky a známá v mnohých částech světa. Jeho hlavní kouzlo spočívá v urychlení hojení díky zvýšené cirkulaci krve v místě bolesti/nesnází a jednoduché přípravě; postačí vám dva kusy látky, vlažná voda a igelit na obalení. Určitě je ale dobré mít na paměti zdravý rozum a při akutních či přetrvávajících problémech se o postupu léčby poradit s odborníkem.

Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů  - má smysl?
Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů - má smysl?
Kolagenové přípravky na nás v poslední době útočí doslova ze všech stran. Má jejich užívání opravdu smysl, nebo se jedná jen o vyhozené peníze?
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Občas mi někdo řekne, že onemocní rád. Může si pak prý bez výčitek odpočinout. Většinou se nám ale onemocnět nehodí, nechceme ohrožovat naše okolí infekcí a chceme zase co nejdříve pracovat, sportovat a cítit se dobře. Osobně tyto nemoci nesnáším a vždy se nemůžu dočkat, až se vrátím zpět do svého režimu a přestanu se cítit slabý. Před lety jsem našel novou zbraň, která mi v tomto úsilí už mnohokrát pomohla a rozhodl. Máte na to?
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
7 tipů, jak na posílení imunity
7 tipů, jak na posílení imunity
Imunita je něco, co si do určité míry můžeme koupit, a to například suplementací, kvalitními potravinami a podobně. Jak můžeme v těchto těžších časech imunitu podpořit?
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Nejen tvrdým tréninkem dochází k poškození chrupavky, která nestíhá regenerovat. Zdravým kloubům můžeme však pomoci chytře zvolenou kloubní výživou. Co bychom měli v kvalitní kloubní výživě hledat a jaké produkty splňují tyto podmínky?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?