- Léčebné využití vody pro pozitivní zdravotní přínosy plynoucí z mechanických a tepelných účinků v interakci s lidským tělem se nazývá hydroterapie.
- Priessnitzův obklad je domácí forma léčby využívající právě hydroterapeutickou proceduru.
- Nejčastěji se s jejich pomocí léčí chřipky, angíny, horečky, ale i kloubní či svalové problémy.
Každý z vás určitě alespoň jednou v životě slyšel o Priessnitzových zábalech či obkladech, patří totiž mezi celosvětově osvědčené “fígle” pomáhající s akutními problémy nejen při chřipkových sezónách. V tomto článku si tuto pomůcku např. proti bolesti v krku rozebereme víc do hloubky; jeho benefity, kdy a jak jej připravit, ale i podrobnější popis toho, jak vlastně pomáhá.
O co tedy vlastně jde?
Priessnitzovy obklady či zábaly jsou pojmenované po svém vynálezci Vinzenzu Priessnitzovi, který tento léčebný postup vymyslel už v dětství před více než 200 lety v Jeseníku. Zde později založil také Lázně Jeseník, první svého druhu využívající hydroterapii jako uzdravovací prostředek.
Jedná se o studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení a tím zrychlení hojivých procesů v těle. I když se to možná na první pohled může zdát jako další babská rada, která vaší nemoci ani v nejmenším nepomůže, opak je pravdou. Tento postup doporučuje jako podporu léčby nejen celá řada praktických lékařů, ale zároveň je díky svým osvědčeným účinkům znám po celé Evropě i v jiných částech světa a v roce 2014 byl dokonce zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Stále je ovšem dobré mít na paměti fakt, že se jedná o alternativní medicínu, jež může společně s klasickou léčbou zkrátit dobu rekonvalescence, ale rozhodně od toho nelze očekávat kompletní uzdravení. Proto doporučujeme vždy nejprve konzultovat právě se svým praktickým lékařem, popř. jinými odborníky.
- Proč preventivně dbát o své klouby se dozvíte v článku: Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Kdy je vhodné ho použít
Nejčastěji se tato domácí léčba doporučuje při angínách, laryngitidách, horečkách, bolesti na hrudi, kašli, nachlazeních či při revmatických stavech, její využití ovšem není omezené a můžete ji praktikovat např. i na namožené svalstvo, při léčbě kloubních onemocnění, zánětlivých procesů, k uvolnění nadměrného napětí svalstva v okolí kloubu apod. Aplikuje se pak samozřejmě především podle místa vaší strasti, většinou se ale jedná o krk, hrudník, kolena, ramena či lokty.
Jak správně udělat priessnitzův zábal?
- Zajistěte pacientovi teplo; v případě, že dotyčný nemá sám zvýšenou teplotu / horečku / není dostatečně prohřátý, je zapotřebí mu trochu napomoci teplou koupelí či ohřívací láhví.
- Namočte látku; vrstvu látky vymáchejte ve studené vodě, ale nepřežeňte to. U dětí se doporučuje teplota vody okolo 22 °C, u dospělých se má přizpůsobit stavu pacienta (obzvlášť pokud je více zesláblý).
- Pořádně vyždímejte; pro tělo je totiž mnohem snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, z níž kape voda.
- Přiložte na vybrané místo; a to tak, aby nikde nedocházelo ke vzniku vzduchových bublinek.
- Izolujte igelitem a další vrstvou; obklad následně překryjte plastovou fólií a zakryjte další vrstvou (tentokrát suché) látky.
- Opatrně sundejte; zhruba po 2 až 3 hodinách.
- Opakujte; v případě doporučení lékaře opakujte po přestávce dalších 3 až 4 hodin.
Jak funguje priessnitzův zábal?
Nejjednodušším vysvětlením je to, že se postižené místo více prokrví a tím “popoženete” proces uzdravení. My jsme ovšem slíbili, že si tento obklad rozebereme trochu víc do hloubky. Co se tedy vlastně děje ve chvíli, kdy aplikujete obklad?
- Hypotermická fáze; studená voda cévy prochladí a zúží, což má analgetické účinky
- Izotermická fáze; tělo teplotu postupně vyrovnává a 30 až 40 minut udržuje
- Hypertermická fáze; dojde k přehřátí a k rozšíření cév v daném místě, což zrychluje cirkulaci krve a urychluje hojení.
- Ochranu nejen v chřipkové sezóně poradí článek: 7 tipů, jak na posílení imunity.
Další možné benefity
- pomoc při výronech kloubů
- urychlení hojení hematomů
- urychlení hojení otoků
- uvolnění svalového napětí
- zlepšení cirkulace krve
- urychlení hojení pohmožděných svalů
- Jak si poradit (ale hlavně předejít) se svalovou horečkou? Odpovědi naleznete v článku Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Co si z toho vzít?
Priessnitzův zábal či obklad je domácí léčebná metoda doporučovaná odborníky a známá v mnohých částech světa. Jeho hlavní kouzlo spočívá v urychlení hojení díky zvýšené cirkulaci krve v místě bolesti/nesnází a jednoduché přípravě; postačí vám dva kusy látky, vlažná voda a igelit na obalení. Určitě je ale dobré mít na paměti zdravý rozum a při akutních či přetrvávajících problémech se o postupu léčby poradit s odborníkem.