10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě

Komentáře
10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že příroda, životní prostředí a ekologie se nás téměř netýkají, opak je pravdou. Prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje naše zdraví až z 20 %. Pokud se k němu nebudeme chovat jakž takž zodpovědně, můžeme si být jisti, že nám nic moc dobrého nevrátí. Existují nějaké jednoduché kroky, jak se k životnímu prostředí chovat lépe? My jich pro vás máme hned 10.

1. Neplýtvejte potravinami

Každý rok se během výroby, sklizně nebo zpracování potravin "ztratí" nebo vyhodí cca třetina celkové produkce. V zemích Evropské unie je to každoročně kolem 88 milionů tun potravin, což odpovídá finančním ztrátám v hodnotě přibližně 143 miliard eur. 

Řešení tohoto problému je přitom velmi jednoduché a elegantní. Nakupujte pouze to, co potřebujete a co zvládnete sníst. Zbylé potraviny zkuste namísto vyhození raději zamrazit nebo je darovat do potravinových bank

V supermaketech, jako je Penny, Tesco nebo Lidl, dnes už také najdete tzv. "křivé" ovoce a zeleninu, které by ještě nedávno skončily v kontejneru jen proto, že nemají dokonalý tvar nebo velikost. Skvělá je i aplikace Nesnězeno, kde můžete pomoci zachránit jídlo, které se neudalo v restauracích, kavárnách nebo cukrárnách. Kromě dobrého pocitu a plného žaludku ještě ušetříte i nějaký ten peníz. 

2. Neplýtvejte vodou

Vodu potřebujeme k životu všichni, o tom není pochyb. I přesto jí však využijeme pouhých 44 % a zbylých 56 % odchází nevyužitých ve formě odpadních vod do životního prostředí. V zemích EU se navíc na osobu za jediný den spotřebuje cca 5000 litrů vody za účelem výroby potravin. Pokud plýtváme potravinami, plýtváme tím i vodou (Sato, 2013; UNESCO, 2017).

Do budoucna se předpokládá, že se poptávka po vodě do roku 2030 zvýší až o 50 %, což naznačuje, že s dostupností vody budeme mít v budoucnu poměrně velký problém. 

Jak můžeme jednoduše omezit plýtvání vodou?

 1. Vypínat vodu při čištění zubů
 2. Vypínat vodu při mytí nádobí
 3. Omezit dobu sprchování 

I tyto drobnosti dokáží ušetřit obrovské množství vody. Za 3 minuty sprchování přece budete stejně čistí a voňaví jako po 20 minutách. A koupel v plné vaně taky není potřeba každý den, no ne? 

10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě

3. Pořiďte si znovupoužitelné lahve, kelímky, pytlíky a krabičky

V roce 2017 bylo celosvětově vyprodukováno neuvěřitelných 348 milionů tun plastu, přičemž každoročně skončí cca 8 milionů tun v oceánech. Tam zabíjí vodní živočichy a ptáky a ve formě mikroplastů se dále hromadí v rybách, čímž vstupují do našeho potravního řetězce. Kromě toho je najdeme také ve vzduchu a pitné vodě. 

V celosvětovém měřítku se v množství takto spolykaných mikroplastů za týden dostáváme až na 5 g, což odpovídá kreditní kartě (Gerretsen, 2019). Co s tím?

Každý z nás může snížit plastový odpad pomocí vlastních znovupoužitelných nádob a sáčků:

 1. Láhev na vodu – Namísto každodenního kupování PETek a vytváření nového odpadu si raději pořiďte jednu pořádnou lahev, se kterou nejen že vyprodukujete méně plastového odpadu, ale navíc získáte skvělý módní doplněk. 
 2. Kelímek na kávu – Místo každodenního vyhazování kávových kelímků si raději pořiďte vlastní termohrnek, který udělá hodně parády za málo peněz, nebo využijte službu otoč kelímek.
 3. Znovupoužitelné pytlíky na ovoce, zeleninu nebo pečivo – Zkuste si vzpomenout, kolik mikrotenových sáčků ze supermarketu jste využili jen na převoz potravin domů a následně vyhodili. Málo jich nebude, že? Tuto obrovskou ekologickou zátěž nám pomohou vyřešit znovupoužitelné pytlíky, díky kterým ušetříme spousty a spousty těch plastových.
 4. Krabička na jídlo – Ke každému jídlu s sebou dostáváme i nepěkný bonus v podobě jednorázového obalu. I tady ale existuje lepší varianta. V restauracích, bistrech a kavárnách zapojených do projektu rekrabička si můžete jídlo nechat zabalit do znovupoužitelné krabičky, kterou můžete následně buď vrátit, nebo ji používat dokola a dokola. Stejnou službu nabízí i projekt vratné misky.
 5. Nerezová a bambusová brčka – Jen v USA se každý den vyhodí cca 500 milionů plastových brček, která pak stejně jako další plastový odpad často končí v oceánech. Přitom stačí tak málo. Klasická plastová brčka skvěle nahradí znovupoužitelné alternativy z nerezu nebo bambusu. Pokud navštěvujete kavárny, kde nemáte druh použitého materiálu tak úplně ve své moci, zkuste obsluhu požádat o limonádu bez brčka.
10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě

4. Zbavte se kávovaru na kapsle a nahraďte jej moka konvičkou

Připravit si šálek kávy je dnes neuvěřitelně jednoduché – vložíte kapsli, zmáčknete čudlík a během 30 vteřin je hotovo. Naše pohodlnost si však svou krutou daň vybírá na životním prostředí, tyto kapsle jsou totiž většinou vyrobeny z plastu a hliníku a jako celek je vlastně nemožné je recyklovat. Pokud si takto dopřejeme třeba 2 šálky denně, za týden máme 14, za měsíc 60 a za rok 720 kapslí. Nic moc, že?

Dejte proto kapslovému kávovaru vale a raději si pořiďte moka konvičku, french press, aeropress nebo dripper. Pokud byste chtěli svůj kafařský zážitek ještě umocnit, přidejte k ní ještě mlýnek a kávu si namelte těsně před přípravou. 

5. Propadněte bezobalovému nakupování potravin a kosmetiky

Téměř v každém větším městě dnes najdete bezobalové obchůdky, kde si potraviny sami navážíte a odnesete si je domů ve vlastních nádobách. V Brně jsou to např. Nosáček, Nasyp si, Zvaž to, Friendly place, Brána ke zdraví, Nebalenka nebo Čočkův BioJarmark.

A jak to vlastně funguje? Nejdříve si zvážíte prázdnou nádobu, abyste opravdu platili jen a pouze za váš nákup. Pak si do nádobky nasypete/nalejete, co hrdlo ráčí, a vše zaplatíte na pokladně, kde vám bude odečtena hmotnost prázdné nádoby. Místo nádob si s sebou můžete nosit i papírové sáčky, ze kterých si pak nakoupené potraviny přesypete až doma. 

Stejně tak i tuhá mýdla, sprcháče a šampony mají oproti běžné kosmetice jednu nespornou výhodu – nemusí být v plastových obalech, které po pár týdnech končí v koši. Tyto výrobky pořídíte téměř v každém bezobalovém obchodě a kromě nejrůznějších vůní a univerzálnosti použití vás mile překvapí i svou dlouhou výdrží. Skvělou ekologickou alternativou jsou i zubní pasty ve skle, po které vám kromě svěžího dechu a dobrého pocitu zůstane i roztomilá sklenička.

6. Omezte konzumaci masa 

Množství obyvatel na planetě se zvyšuje, mnoho států bohatne a celosvětová spotřeba masa neustále stoupá. V reakci na vyšší poptávku narůstá i trend výkrmů a velkochovů, ve kterých ale není prostor pro zajištění welfare (pohody) zvířat, a ta tak často žijí v nevyhovujících podmínkách, což se mimo jiné odráží také na kvalitě masa. Tato realita je daní za přeplněné regály supermarketů, které odráží požadavky dnešního spotřebitele – velké množství masa za nízkou cenu.

 Dalšími problémy spojenými s masným průmyslem jsou např. velmi vysoká spotřeba vody (na 1 kg hovězího masa 15 415 litrů) nebo rozsáhlé odlesňování z důvodu pěstování plodin jako krmiva pro dobytek.

Šetřete planetu i své zdraví

Větším či menším omezením konzumace masa odlehčíte nejen planetě a peněžence, ale i vašemu zdraví. V žádném případě nechceme tvrdit, že by byla konzumace masa pro tělo škodlivá, pokud však maso (hlavně vysoce průmyslově zpracované maso) tvoří převážnou část vašeho jídelníčku, a vytlačuje tak jiné potraviny, které mají ve vyvážené a plnohodnotné stravě také své místo, uděláte si tím medvědí službu. 

Snahy o snížení jeho spotřeby jsou dnes rozšířeny po celém světě, populární je např. hnutí Meatless Monday, které nabádá k alespoň jednomu bezmasému dni v týdnu. Ve Velké Británii tento projekt pod názvem Meat Free Monday propaguje i bývalý člen skupiny The Beatles – Paul McCartney. Kromě snížení konzumace masa je také rozhodující jeho zdroj. 

Nákupem masa od ověřeného farmáře podpoříte lokální zemědělství, dostanete se ke kvalitnějšímu produktu a ještě vás může těšit fakt, že ono zvíře mělo důstojný život.

[Instagram]

7. Třiďte odpad

Díky třídění můžeme část vyprodukovaného odpadu zrecyklovat a znovu použít. Proces recyklace je sice na energii nebo vodu stejně náročný jako jakákoliv jiná výroba, omezuje však nutnost další těžby a využívání primárních zdrojů, a přeměňuje tak odpadní materiál na druhotné suroviny. Stále ale platí, že nejlepší odpad je takový, který nevytvoříme. 

 • Proč je třídění tak důležité a jakým způsobem se jednotlivé druhy odpadu recyklují, se dozvíte zde.

 8. Šetřete energií

Všichni tak nějak tušíme, že energie (ať už tepelná, elektrická nebo jakýkoliv jiná) neroste jen tak na stromech, ale musí se nějak vyrobit. A nezřídka kdy právě i z těch stromů. Jejím plýtváním si tak ničíme nejen přírodní zdroje, kvalitu životního prostředí, ale i svou peněženku

Máme pro vás několik jednoduchých tipů, jak každý den trochu energie ušetřit:

 1. Nejdříve vyvětrejte, pak až zapněte topení a netopte víc, než je třeba
 2. Při vaření používejte pokličku
 3. Zbytečně nezapínejte troubu
 4. Pro ohřev vody používejte rychlovarnou konvici
 5. Neperte každý kousek oblečení zvlášť
 6. Prádlo sušte na vzduchu, ne v sušičce
 7. Sprchujte se co nejkratší dobu
 8. Používejte úsporné žárovky
 9. Při odchodu z místnosti zhasínejte světlo
 10. Nenechávejte zbytečně puštěnou elektroniku (uSwitch, 2019)
10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě

9. Objevte krásu ekologických čistících a pracích prostředků

Úklid typu "přejet všechno vlhkým hadříkem" není z hlediska hygieny úplně to pravé, není tedy divu, že bez chemických přípravků si dnes uklízení, praní nebo mytí nádobí představíme jen těžko. Jde to ale i lépe. Ekologické přípravky jsou totiž stejně účinné jako ty klasické, a navíc nám přinášejí řadu dalších výhod:

 1. Nejsou testovány na zvířatech – cílem těchto přípravků je šetrnější přístup k přírodě, testování na zvířatech je proto zcela vyloučeno
 2. Neznečišťují vodu – na rozdíl od konvenčních přípravků neobsahují žádné látky, které by setrvávaly ve vodním prostředí a ohrožovaly vodní živočichy a rostliny (fosfor, chlor, hliník atd.)
 3. Nezpůsobují alergické projevy – díky absenci chemických látek, které mohou u citlivých osob vyvolávat dýchací, kožní a další obtíže, jsou eco‑friendly čistící prostředky šetrné i k alergikům
 4. Krásně voní – ekologické přípravky obsahují pouze přírodní aromata, a proto se vám nikdy nestane, že se vám po přičichnutí nahrnou slzy do očí, stáhne se vám krk a propuknete v neutuchající kašel, jako je tomu u některých chemických čističů
 5. Jsou univerzální – díky obsahu přírodních látek jsou šetrné nejen k uživateli, ale i téměř ke všem materiálům a povrchům, s jedním přípravkem proto hravě vypucujete koupelnu, kuchyň, okna nebo třeba i auto
 6. Šetří životní prostředí – některé chemické přípravky mohou obsahovat látky, které pak v životním prostředí přetrvávají po mnoho let (např. sloučeniny chloru), v ekologických přípravcích však tyto látky nenajdeme

A kde tyto výrobky sehnat? Popadněte jakoukoliv nádobku a v bezobalových obchodech si natočte, co a kolik je libo, nebo se inspirujte na našich stránkách v sekci ekologická domácnost

10. Využívejte své oblečení naplno

Jedním z předních znečišťovatelů životního prostředí je i textilní průmysl. Výroba textilu je náročná na vodu i energii, svou daň si vybírá i doprava na velké vzdálenosti a lidé, kteří za jeho výrobou stojí, často pracují v nevyhovujících podmínkách a za minimální mzdu. 

Co s tím? Preferujte oblečení, které nebylo vyrobeno tisíce kilometrů daleko, staré oblečení si upravte, přešijte, pošlete ho dál (např. na Vinted.cz) nebo ho darujte. Při hledání nových kousků také občas navštivte nějaký ten second hand, čímž pomůžete již vyrobené oblečení dále využít, a snížit tak množství textilního odpadu. Proti rychlé levné módě, která nebere ohled na lidská práva nebo životní prostředí, stojí i tzv. slow fashion, která klade důraz na kvalitu oblečení, tradici, dodržování lidských práv, životní prostředí a lokální výrobu. 

10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě

Co si z toho vzít?

Ať se nám to líbí, nebo ne, planetu, na které můžeme žít, máme jen jednu. V posledních letech jsme si zvykli na přepych, který ale bohužel není z dlouhodobého hlediska udržitelný, a pokud se chceme mít dobře i za pár let, bude třeba se podle toho začít chovat. 

Způsobů, jak být k našemu životnímu prostředí šetrnější, je mnoho. A většina z nich je velmi snadná. Jednoduše se snažte produkovat co nejméně odpadu, pořiďte si znovupoužitelné kelímky, sáčky, láhvekrabičky, používejte eco‑friendly čistící prostředky a šetřete vodou, energií i jídlem. 

Za pouhou minutu sprchování proteče téměř 9,5 litru vody. Jestliže čas strávený ve sprše stáhneme z 10 minut na 5, ušetříme tím krásných 47 litrů. Pokud by každý obyvatel ČR navíc denně ušetřil 2 plastové obaly, za celou republiku se za tento jediný den dostaneme ke 20 milionům ušetřených obalů. A to už dává smysl, nemyslíte?

Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Ať jste vegan, vegetarián nebo masožravec, rostlinné bílkoviny se vám určitě nevyhnou! Pojďme si představit 6 kandidátů na jejich nejlepší zdroje a proč bychom je měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.
Je veganství zdravé? Pro a proti dietnímu režimu, který přerostl v životní styl
Je veganství zdravé? Pro a proti dietnímu režimu, který přerostl v životní styl
Veganství, ať už je z jakéhokoliv důvodu, se stává čím dál populárnějším. Víte ale, co všechno obnáší, jaké jsou jeho benefity a jaké negativní dopady může mít?
Fakta o palmovém oleji. Škodí jen přírodě, nebo i člověku?
Fakta o palmovém oleji. Škodí jen přírodě, nebo i člověku?
Když se řekne palmový olej, většina lidí si představí vypalování indonéských pralesů, jenž jsou domovem pro velké množství jedinečné flóry a fauny tropického klimatu. Cílem tohoto článku je objektivně vás seznámit s tématem palmového oleje a junk foodu, vlivu na naše zdraví a životní prostředí.
Jak na dlouhodobé veganství bez následků? Poučte se z chyb slavné youtuberky
Jak na dlouhodobé veganství bez následků? Poučte se z chyb slavné youtuberky
I veganství má své mouchy, přesvědčila se o tom známá YouTuberka a propagátorka RAW veganské stravy Yovana Mendoza alias Rawvana English. Zjistěte, jaká jsou rizika veganství, odstraňte je a dejte přednost zdraví namísto blížících se zdravotních problémů.
Protein vyráběný ze vzduchu: Čeká nás ekologická revoluce v jídle?
Protein vyráběný ze vzduchu: Čeká nás ekologická revoluce v jídle?
V budoucnu nás pravděpodobně čekají zajímavé změny v našem potravním řetězci. Stane se ekologický protein pevnou součástí našich jídelníčků? A jak se vlastně takový protein vyrábí?
Jak se liší přírodní a konvenční kosmetika? Vyhni se nebezpečným látkám a nauč se vybrat kvalitní výrobek
Jak se liší přírodní a konvenční kosmetika? Vyhni se nebezpečným látkám a nauč se vybrat kvalitní výrobek
Jak to vlastně s tou kosmetikou je? Když jdeme po ceně, platíme za to rizikem, že obsah produktu může být rizikový. A co přírodní kosmetika, je lepší než ta konvenční? Známe odpovědi!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?