8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?

19. 8. 2022
Komentáře
2
8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Léto je obdobím příjemných radovánek, ke kterému téměř neodmyslitelně patří i nějaký ten alkoholický drink. Alkohol však není zrovna nízkokalorická záležitost. Letní drinky zpravidla bývají plné cukru a u jednoho drinku to při pití většinou také nezůstane. Pojďme se společně podívat na to, kolik energie přijmete z nejoblíbenějších letních alkoholických nápojů a jaké méně kalorické varianty můžete místo nich zvolit.

Cuba Libre

Pravé kubánské Cuba Libre se skládá z 50 ml kvalitního bílého rumu, 120 ml Coca‑Coly a 10 ml limetkové šťávy (džusu). 1 drink obsahuje 169 kcal (710 kJ).

Dietnější verzi uděláme použitím coly s umělými sladidly. To vytvoří docela velký rozdíl a jsme na 115 kcal (483 kJ).

Piña Colada

Piña Colada, koktejl původem z karibského Portorika, se stal oblíbeným po celém světě. Ve své originální verzi podle International Bartenders Association se skládá z 50 ml bílého rumu, 30 ml tučného kokosového “mléka” a 50 ml ananasového džusu, což dává celkově 191 kcal (804 kJ). Pokud bychom chtěli drink odlehčit, místo tučného kokosového mléka můžeme použít neslazený kokosový nápoj, který je téměř bez tuku a kalorií. Rázem jsme na cca 142 kcal (597 kJ).

Mojito

Mojito je kubánskou specialitou, kterou není třeba dlouze představovat. Pravé Mojito se skládá z 40 ml bílého rumu, 30 ml limetkového džusu, 6 lístečků máty a 2 čajových lžiček třtinového cukru (cca 12 g). Vše zalijete do požadovaného objemu sodou. Suma sumárum to máte 151 kcal (633 kJ). Třtinový cukr můžete nahradit bezkalorickými přírodními sladidly – stévií (stevioglykosidy) nebo polyolem erythritolem. V tom případě obsah energie drinku klesne na cca 103 kcal (432 kJ).

  • Pokud se chcete alkoholu vyhnout úplně, vyzkoušejte naši verzi Nealko Mojita

Rum s colou

Hodně muziky za málo peněz. Tak by se dala označit nestárnoucí česká klasika. Panák rumu (40 ml) a k tomu pořádná porce coly (210 ml) na dolití 250 ml sklenky obsahuje 182 kcal (766 kJ). Jestliže dbáte více na svoji linii, jednoduše vyměňte sladkou colu za light verzi, rázem tu máte 89 kcal (370 kJ) – o více než polovinu nižší energetický příjem.

[Instagram]

Gin Tonic

Kvalitní Gin s tonicem je sázka na jistotu. V současné době existuje nespočet podob tohoto drinku. Základní verze obsahuje 40 ml ginu a 150 ml tonicu. Vylepšit ji můžete kostkami ledu, pomerančovou kůrou či lipovým květem, takže dostanete cca 161 kcal. Tonic však má různý obsah cukru. Ve verzi výše je zahrnut Tonic s obsahem cukru 8,5 g/100 ml. Lze však najít i tonic s polovičním obsahem cukru (cca 4 g/100 ml). V takovém případě ušetříte na jednom drinku cca 6 g cukru a obsah energie klesne na 137 kcal.

Vodka a Red Bull

V žádném případě vás nechceme nabádat k této kombinaci. Na druhou stranu je třeba říci, že ani Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nevidí v konstelaci příjmu 200 mg kofeinu spolu s 0,65 g alkoholu na kilogram tělesné hmotnosti problém. Někde na párty však těžko budete počítat, kolik si takových drinků může dovolit, takže buďte opravdu opatrní a nepodceňujte pitný režim z nealkoholických nápojů.

Pokud budeme za jeden drink považovat 40 ml vodky (40%) a ½ plechovky Red Bullu (125 ml), dostanete příjem 127 kcal a 40 mg kofeinu. Při použití light verze energiťáku se sladidly to bude cca 73 kcal.

Víno

Kalorie ve víně má na svědomí nejen samotný alkohol, ale také obsah cukru, který může být značně proměnlivý. Podle toho se víno rozděluje na suché (do 4 g/l), polosuché (do 12 g/l), polosladké (do 45 g /l) a sladké (nad 45 g/l). Objemový obsah alkoholu je mezi bílými a červenými víny zanedbatelný, ve většině bílých vín je v rozmezí 9–14 %, u červených 12–15 %.

  • Dvojka suchého bílého vína tak může mít obsah energie i kolem pouhých 160 kcal.
  • Polosuché např. kolem 180 kcal.
  • U sladkých vín ale třeba i 200 kcal a více. 

A tip, jak ušetřit kalorie? Vybírejte spíše suchá a polosuchá vína, případně si dopřejte vinný střik, kde víno namícháte v poměru 1:1 se sodou, a ušetříte tak polovinu kalorií.

Pivo a cider

Obsah energie v pivu je dán především alkoholem a obsahem sladového cukru:

  • 0,5 litru 10° piva má kolem 213 kcal (895 kJ)
  • 0,5 litru 11° piva má přibližně 232 kcal (977 kJ)
  • “dvanáctka” má až 249 kcal (1045 kJ).

Nenápadnými, za to však bohatými zdroji energie, jsou stále oblíbenější cidery, které se pijí tak nějak “samy”. Jedna plechovka (0,4 l) tak může obsahovat až 238 kcal (1000 kJ). Zapomenout bychom neměli ani na nealkoholické pivo, které může mít v 0,5 l pouhých 105 kcal a stává se v této kategorii vítězem. 

Jak vidíte, mezi “desinou” a "dvanáctkou" je rozdíl asi 35 kcal, což není žádné vysoké číslo. Naopak mezi alkoholickými a nealkoholickými pivy rozdíl existuje. Nealkoholické pivo je 2x méně kalorické než to alkoholické.

Cosmopolitan, Aperol Spritz, Tequilla Sunrise nebo Bloody Mary. Drinky, které light prostě neuděláte

Výčet letních koktejlů by mohl pokračovat dále, ovšem s jejich light verzemi je to o poznání složitější. Drinky totiž často obsahují několik druhů alkoholu, konkrétní ovocné šťávy a další specifické ingredience, jejichž vynechání by značným způsobem ovlivnilo výslednou chuť daného drinku a už by to vlastně bylo něco úplně jiného. Někdy navíc prostě ani neexistuje vhodná light náhrada za danou ingredienci v receptuře.

Co si z toho vzít?

Alkoholické nápoje nebývají zrovna nízkokalorické. S tím je třeba při jejich konzumaci počítat. Pokud se už chystáte pít na letní akci alkohol, snažte se vybírat kvalitní druhy, nekombinujte ho s nápoji obsahujícími velké množství cukru a v případě koktejlů také tuků, s čímž by vám mohli pomoci naše tipy na light verze.

Ve vztahu ke zdraví je však nejzásadnější poslední bod – kontrolujte celkové množství přijatého alkoholu a počet vypitých drinků. Podle aktuálních výživových doporučení by příjem alkoholu u dospělého muže neměl přesáhnout 20 g na den, u žen je to poloviční množství. 20g hranice (1 dávky) dosáhnete vypitím zhruba jednoho 0,5 l piva, 2 dcl vína, nebo 1 panáka 40–50 ml tvrdého alkoholu. Pijte s mírou a při vyšší konzumaci alkoholu, který odvodňuje, nezapomínejte doplňovat tekutiny nealkoholickými nápoji, ideálně čistou vodou.

Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Pokud je vašim cílem redukce hmotnosti a hubnutí, alkohol rozhodně není ten nejlepší parťák na pomoc. Jak nám alkohol škodí a jak velký je jeho vliv na (ne)úspěšnost diety?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a sportovci? Na první pohled neslučitelná dvojka, která si však k sobě ve skutečnosti nachází cestu docela snadno. Jaký vliv to má na sportovní výkonnost, hormonální hladiny či efektivitu budování svalové hmoty?
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Pít, či nepít. To je dilema, kterému jsme vystaveni v teplých letních dnech snad všichni. Je však možné dopřát si půllitr vychlazeného piva, skleničku vinného střiku či plechovku piva ovocného a přitom nepřibírat, nebo dokonce hubnout?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Není pochyb o tom, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou vážných onemocnění. Čelíme však zvýšeným rizikům vzniku celé kaskády onemocnění i z jedné sklenky vína za den? Jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?