A zase ta keto-dieta. Proč se díky ní tak snadno hubne?

Komentáře
1
A zase ta keto-dieta. Proč se díky ní tak snadno hubne?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Brzy to bude celých 100 let, kdy lékaři poprvé použili ketogenní dietu při léčbě epileptických pacientů. Nutno ale přiznat, že tenkrát nejspíš nikoho ani nenapadlo, že by se ketogenní dieta dala použít při snaze o redukci hmotnosti.

Dnes je ale situace diametrálně odlišná, a tak se čím dál tím víc osob oddává ketogenní dietě s vidinou postavy jako z fitness časopisu. Čím to je, že stravování založené na vysokém příjmu tuků umožňuje tuky tak účinně shazovat?

V čem spočívají základní principy ketogenní diety?

Tuky, tuky a zase jenom tuky. A k tomu trochu bílkovin a snad i sacharidů, ale na ty pozor, protože těch můžete opravdu jen trochu. Asi tak by se dala popsat tahle „bláznivá” dieta, která pobláznila současný svět. 

Asi 70–75 % z celkového energetického příjmu tvoří tuky, bílkoviny asi 20–25 %, zbylých 5 % zbývá na zbytkové sacharidy, kterým se ve stravě stejně nevyhnete nikdy zcela. Je tedy zřejmé, pravá ketogenní dieta má na míle daleko ke komerčním práškovým “keto‑dietám”, které se na nás hrnou z všelijakých reklam a billboardů. 

Díky mizivému množství sacharidů ve stravě tělo po nějaké době přejde do fáze „ketózy, při které se v játrech tvoří tzv. ketony. Ketony mají za cíl v některých tkáních (například v mozku) nahradit chybějící sacharidy, které jsou za běžných podmínek primárním zdrojem energie pro tělo, a poskytnout buňkám palivo pro jejich funkci. 

obrázek z istockphoto.com

Ketogenní dieta žádné zákony přírody neporušuje

Principy ketogenní diety se z energetického hlediska v ničem významně neliší od jakékoliv jiné redukční diety. Jednoduše platí to co vždy: hubnutí je úspěšné, když je tělo v negativní kalorické bilanci. Naštěstí kalorický deficit nemusíte pracně počítat na to, abyste ho dodržovali. Vaše tělo si ho totiž přirozeně počítá i bez vás, a tak pokud “v něm jste”, potom zhubnete.

Jak je tedy možné, že při ketogenní dietě lidem připadá redukce hmotnosti snadnější? Je tomu tak pravděpodobně z toho důvodu, že i přes nedostatek kalorií náš mozek nedostává tak silné pocity hladu

Proč tomu tak je? To je otázka za zlatého bludišťáka…

Při ketogenní dietě není tak velký hlad

Když mladé gymnastky svěřily svá těla ketogenní dietě ve studii Paoliho z roku 2012, zhubly téměř o 2 kg tuku víc než při dodržování běžné západní stravy. Důvod? Přirozeně jedly méně a dosáhly spontánního kalorického deficitu.

Existuje celá řada dalších studií, které pozorovaly snížený pocit hladu při dodržování ketogenní diety (především při současném dosažení stavu ketózy). To je potom to hubnutí samozřejmě o parník jednodušší, když vás nehoní mlsná už od brzkého rána.

Zajímavé ale je, že jakmile se tělo dostane pryč ze stavu ketózy, pocity hladu se okamžitě navrací do starých kolejí a hubnutí se stává opět o trochu složitější. Přitom dostat se z ketózy není nic těžkého, stačí k tomu prohřešky běžných dní:

  • Z ketózy vás spolehlivě vyhodí bujarý večírek plný alkoholu a pochutin.

  • Ovšem stačí k tomu už větší sklenice džusu nebo ovocné šťávy.

  • A dokonce i nadměrný příjem bílkovin (zejména těch syrovátkových) může být stopkou pro ketózu. 

Čím je způsobeno, že při ketogenní dietě nemáme takový hlad?

Ghrelin („hormon hladu”) patří mezi důležité hormony našeho těla. Nejvíce se tvoří ve sliznici žaludku a tenkého střeva ve chvíli, kdy je žaludek vyprázdněný. Jeho hlavní funkce? Přinášet do mozku signál k vytvoření pocitu hladu. Je to také jedna z největších překážek při snaze o redukci hmotnosti, jelikož při hubnutí hladina ghrelinu roste. Při půlroční redukční dietě bylo pozorováno zvýšení jeho hladiny o 24 %, při náročné kulturistické dietě dokonce až o 40 %

Pro tělo je to životně důležitý obranný mechanismus, kterým se snaží bojovat proti nedostatku živin. V dnešní době to sice málo kdo z nás ocení, ale z evolučního hlediska je to pro tělo velmi důležitá věc. 

V případě ketogenní diety se ukazuje, že produkce ghrelinu není tak významná jako u jiných typů redukčních diet. Pravděpodobně díky tomu není pocit hladu tak silný i přes nedostatek kalorií ve stravě. Odborníci předpokládají, že v tom mají prsty právě zmíněné ketony (zejména beta‑hydroxybutyrát), které se v organismu tvoří ve stavu ketózy. 

obrázek z gettyimages.com

Co si z toho vzít?

Ketogenní dieta se stává čím dál tím více populárním typem stravování při redukci hmotnosti. Je založená na vysokém příjmu tuků a minimálním příjmu sacharidů, což je kombinace, která organismus během několika dnů dostane do stavu tzv. ketózy. Bílkoviny jsou při ketogenní dietě dovolené, ale stravování na nich nestojí. Nejedná se tedy o proteinovou dietu, za kterou je někdy ta ketogenní vydávána. 

Ačkoliv má ketogenní dieta spoustu nevýhod a omezení, jedno se jí upřít nedá – při jejím dodržování vás hlad nebude trápit do takové míry jako při klasickém západním stravování s kalorickým deficitem. To je způsobeno pravděpodobně produkcí ketonů, které potlačují hladinu „hormonu hladu” a tím hubnutí usnadňují. 

Stále je však třeba mít na paměti, že ketogenní dieta je jenom nástroj, který využívá pravidel energetické bilance podobně jako kterákoliv jiná redukční dieta založená na racionálním stravování. Klíčovou podmínkou totiž i v tomto případě zůstává negativní kalorická bilance, která je základní podmínkou úspěšné redukce hmotnosti.  

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Ketogenní dieta je fenomén moderního stravování. Je však opravdu tak zázračná, jak se o ní často říká?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Existuje několik cest, kterými můžeme hlad a chutě během shazování minimalizovat, a tím pádem si redukci tuku o něco usnadnit. Právě těm se budeme věnovat a na pěti základní tipech si ukážeme, jak je porazit.
Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?
Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?
Ketóza a ketogenní dieta jsou v současné době čím dál více populární. Co to ketóza vlastně je a k jakým změnám dochází v metabolismu živin?
Keto dieta pro sportovce: Spaluje tuky, pomáhá nabírat svaly a zlepšovat výkonnost?
Keto dieta pro sportovce: Spaluje tuky, pomáhá nabírat svaly a zlepšovat výkonnost?
Rozhodli jste se vyzkoušet ketogenní dietu? Zjistěte nejdříve, jaký má její aplikace vliv na sportovní výkonnost!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Jak zpevnit vnitřní stranu stehen? Nejlepší cviky, které zvládnete i doma
Jak zpevnit vnitřní stranu stehen? Nejlepší cviky, které zvládnete i doma
Mít krásná, pevná stehna je sen spousty žen. Správně nastaveným tréninkem a jídelníčkem toho může dosáhnout opravdu každá z nás! Jak na vnitřní stranu stehen? To si povíme v dnešním článku.
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo si získává stále větší popularitu. Jaký má vliv na lidské zdraví?