“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Sluneční záření je pro život nepostradatelné – zároveň je však zdrojem rizikového UVA a UVB záření.
  • “Alergie” na slunce není alergií v pravém slova smyslu, jedná se o reakci imunitního systému na některou ze složek slunečního záření.
  • Základem terapie reakce na sluneční záření jsou preventivní opatření, po konzultaci s lékařem mohou pomoci také některé typy léčiv.

Sluneční záření – potřebné i rizikové zároveň

Sluneční záření je nezbytné pro zachování života na této planetě – ovlivňuje počasí, klima, roční období nebo oceánské proudy, a je stěžejní také pro proces fotosyntézy a produkci kyslíku. Kromě toho řídí cirkadiánní rytmy, umožňuje produkci vitaminu D kůží a pozitivní vliv má i na psychické zdraví a náladu. 

Na druhé straně však sluneční záření, konkrétně zejména UVA a UVB paprsky, vyvolávají stárnutí kůže, ztrátu elasticity, tvorbu vrásek, a mohou vést také k závažnému poškození kůže spálením nebo ke vzniku mutací a rozvoji nádorového onemocnění. Působením slunečního svitu může docházet také k akutnímu podráždění, což se označuje právě jako alergie na slunce. 

Jak tato reakce na sluneční záření vzniká? 

Nepřiměřená reakce na sluneční záření se často laicky označuje jako alergie na slunce – ve skutečnosti se však nejedná o alergickou reakci. Alergie má totiž svá jasná kritéria, je zpravidla vyvolaná specifickými třídami protilátek v reakci na alergen, a lze je rozdělit na reakce I–IV. typu. 

V případě reakce na sluneční záření hovoříme spíše o nespecifické odezvě imunitního systému. Klinický termín pro tento stav je polymorfní světelná erupce (PMLE). Mechanismy rozvoje této reakce nejsou dosud zcela jasné, s největší pravděpodobností však organismus některé složky slunečního záření identifikuje jako “cizorodé” a spustí proti nim imunitní reakci. Nejčastějším projevem je pak kožní vyrážka, může však dojít i k tvorbě puchýřů, nebo jiných kožních útvarů. 

Nejčastější podtypy PMLE

  • dědičná PMLE: jedná se o dědičnou, a zpravidla závažnější formu PMLE, která se typicky rozvíjí v dětství. 
  • fotoalergická erupce: reakce je vyvolána kombinací slunečního záření a fotosenzitivní látky, která může být aplikována na kůži, nebo požita. Příkladem je např. třezalka, která takto zvyšuje citlivost uživatelů ke slunečnímu záření, stejně jako některá další léčiva. 
  • sluneční kopřivka (solar urticaria): tvorba kopřivky, tj. svědivých puchýřků, na místech exponovaných slunečnímu záření.

Projevy reakce na sluneční záření

Reakce na sluneční záření se může objevit téměř okamžitě po expozici slunci, ale také až za několik hodin. Mezi nejčastější symptomy patří:

  • zarudnutí kůže
  • vyrážka
  • puchýře
  • kopřivka
  • svědění
  • otok
  • pocit pálení

Tyto kožní reakce se rozvíjejí zpravidla na slunci exponovaných místech, v některých případech se však mohou objevit i na částech těla, které byly skryty pod oblečením. 

“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?

Jak podráždění kůže ze slunečního záření předcházet? 

Před nadměrnou expozicí slunečnímu záření je potřeba se chránit, tím spíše, pokud vám sluneční paprsky způsobují podráždění kůže. Základem by proto mělo být používání kvalitního opalovacího krému s SPF faktorem minimálně 30. V době, kdy je sluneční záření nejvíce intenzivní, cca mezi 11. a 15. hodinou, byste se také měli snažit zbytečně se slunci nevystavovat. Raději než minimalistické oblečení odhalující kůži noste v létě lehké materiály, které jsou prodyšné a poskytnou vaší kůži ochranu, např. len, mušelín či bavlna. 

Pozor také na výše zmiňované fotosenzitivní látky, které se mohou nacházet v kosmetice, doplňcích stravy nebo lécích. Fotosenzitivní látky obsahuje např. i kmín, koriandr, celer, pastiňák, petržel nebo citrusech. Problematické mohou být zejména ve formě éterických olejů, citlivým jedincům však stačí v kombinaci s intenzivním slunečním zářením i pouhý dotek. Z léčiv jsou riziková zejména některá antibiotika, diuretika, nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé léky), zaznamenány byly i reakce u některých druhů hormonální antikoncepce. 

Terapie při reakci na sluneční záření

Základním předpokladem pro terapii kožního reakce způsobené slunečním zářením je dodržování výše zmíněných preventivních kroků, které pomohou minimalizovat rozvoj podráždění. V závislosti na závažnosti pak může být vhodné pozvolné chlazení postiženého místa. V závažnějších případech je vhodné se poradit s lékařem – pomoci pak mohou volně prodejná antihistaminika. Při obzvláště těžkých projevech pak mohou být aplikována antihistaminika na předpis, kortikosteroidy nebo speciální forma světelné terapie. 

Co si z toho vzít? 

Alergie na slunce není alergií jako takovou – jedná se spíše o reakci imunitního systému, který vyhodnotí některé složky slunečního záření jako škodlivé, a začne se proti nim bránit. To pak může vyústit v nepříjemné poškození kůže, jako je zarudnutí, vyrážka, tvorba puchýřů nebo svědění. 

Základem je chránit se před intenzivním slunečním zářením pomocí kvalitního opalovacího krému a oblečení, nevycházet na přímé slunce v době intenzivního slunečního svitu, a v případě potřeby se poradit s lékařem. Za zmínku stojí také možné fotosenzitivní sloučeniny, které se mohou vyskytovat nejen v kosmetice, ale také v doplňcích stravy či stravě. 

Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
Jak se chránit proti slunci na horách?
Jak se chránit proti slunci na horách?
Mýtus nutnosti opalovacího krému pouze při slunných dnech v létě a u moře je stále rozšířený mezi většinou populace. Tento článek vám osvětlí, proč používat krém s SPF i během ne tak projasněných období, na jaké faktory si dát pozor i kolik ho přibližně použít.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?