Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže

Komentáře
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Až dva čtvereční metry kůže na lidském těle tvoří jednu z nejdůležitějších bariér organismu, která chrání vnitřní prostředí těla od vnějšího světa plného nástrah a nebezpečí. Není proto divu, že v pokročilém věku není kůže v úplně nejlepší kondici a postrádá mladistvý vzhled a elasticitu. Kdo by to byl řekl, že jednou z největších nástrah pro naši kůži je sluneční záření. Výzkumy dokonce ukazují, že stárnutí kůže (vrásky, suchá kůže, ztráta elasticity) na obličeji je až z 80 % způsobeno slunečními paprsky.

Pojďme si tento problém trochu přiblížit a vysvětlit více do detailu. Jakým způsobem ovlivňuje sluneční záření kůži a existují způsoby, jak se účinně chránit?

Jak sluneční záření ovlivňuje kůži?

Určitá část slunečních paprsků, která na zemský povrch dopadá, se nazývá UV záření. A ačkoliv UV paprsky tvoří jen asi 3 % z celkového slunečního svitu, mají na naše tělo poměrně zásadní vliv – v dobrém i ve zlém. 

Například jsou zodpovědné za tvorbu vitamínu D, který se tak může v organismu přirozeně tvořit. Mohou ale také značně komplikovat život kožním buňkám, pro které jsou UV paprsky značným rizikem.

Celé je to zkrátka o tom najít ten správný kompromis. Vždyť i Světová zdravotnická organizace říká, že občasné vystavení slunečnímu záření může být pro organismus prospěšné. Asi už ale tušíte, že celodenní opalovačka asi to pravé ořechové úplně nebude… 

Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže

Nebezpečné je především UV‑B záření, pozor ale také na UV‑A

Aby to nebylo tak jednoduché, můžeme UV záření ze slunečních paprsků rozdělit ještě do několika skupin na UV‑A záření (315–400 nm), UV‑B záření (280–315 nm) a UV‑C záření (200–280 nm), které nás ale příliš netrápí, protože jej zachyceno v atmosféře a na zemský povrch prakticky nedopadá.

  • Před UV‑A paprsky se neschováte ani za sklem. Jednoduše z toho důvodu, že sklem z velké části procházejí. UV‑A paprsky vedou k tvorbě volných radikálů v kůži, které následně mohou kožní buňky poškodit. Nepřímo prostřednictvím volných radikálů mohou interagovat také s buněčnou DNA, uvádí se jejich vliv na rozklad kolagenu v kůži, což může zapříčinit ztrátu její elasticity.

  • UV‑B paprsky jsou pro kůži tou největší výzvou. Mohou vést k přímému poškození pokožky a především interagují s buněčnou DNA, tedy mohou přispívat k rozvoji rakoviny kůže. 

V souvislosti s rakovinou kůže umírá v České republice každý rok téměř 500 osob. Znepokojující na tom je, že to je několikanásobně více oproti stavu v sedmdesátých letech minulého století. Třeba takový maligní melanom (nejzávažnější forma rakoviny kůže) je ve věkové skupině 30–34 let druhým nejčastějším typem rakoviny hned za rakovinou prsu. 

Podle dermatologa Petra Arenbergera je na vině především ztenčující se vrstva ozonové vrstvy a také častější dovolené v letních měsících, kterým se mnozí Češi každé léto oddávají bez patřičné ochrany. 

Účinná ochrana? Sluneční brýle a oblečení

Oděv, klobouk nebo sluneční brýle jsou vysoce účinnou ochranou před UV paprsky, protože ty látkou ani UV‑filtry kvalitních slunečních brýlí neprocházejí. Je mi jasné, že kvůli této odpovědi tento článek ale určitě nečtete. Pokud tak patříte spíše mezi ty, kteří s rostoucím sluníčkem šaty a oděv raději odhazují, pak byste měli dbát na ochranu pomocí opalovacích krémů. Ty si totiž s UV paprsky dokáží hravě poradit:

  • Chemickou cestou, kdy opalovací krémy obsahují chemické sloučeniny (například Tinosorb S, Tinosorb M, oxybenzon, benzofenon a další), které UV záření absorbují na místo vašich kožních buněk. Zde dbejte na to, aby doba mezi natřením a odhalením na slunci byla alespoň 20–30 minut, než se přítomné látky stihnou vstřebat.

  • Mechanickou cestou, kdy opalovací krémy obsahují minerální sloučeniny (oxidy titanu, zinku), které UV paprsky odrážejí. Jelikož EFSA v nedávné době vydala poměrně negativní stanovisko vzhledem k oxidu titaničitému (byť pouze pro případ jeho konzumace), vybírejte spíše krémy na bázi zinku

obrázek z freepik.com

Vybírejte opalovací krémy s dostatečným SPF faktorem

Běžně dostupné opalovací krémy jsou charakterizované svým SPF faktorem, který udává, jak moc velkou ochranu vůči UV paprskům poskytují. Většina běžně dostupných opalovacích krémů se vejde do rozmezí 6–50+.

Jak si vybrat ten správný faktor opalovacího krému? Orientovat bychom se měli podle následujících vodítek:

  1. Fototyp kůže. V závislosti na množství melaninu v kůži (melanin je pigment, který v kůži z části absorbuje UV záření) rozeznáváme 6 různých fototypů.

  2. UV index. V závislosti na intenzitě UV paprsků existují stupně od 0 do 11+, přičemž typické slunné letní Česko spadá do UV indexu asi 7–8. Hodnotu UV indexu můžete pro každý den zjistit ze stránek ČHMÚ.

Jak získat informaci o fototypu vaší kůže? Pomoci vám může následující přehledná tabulka:

Fototyp 1nápadně světlá pleť, rezavé vlasy, velké množství pih, modré očipři pobytu na slunci se prakticky vždy spálí, kůže nezhnědne
Fototyp 2světlá pleť, pihy řídké, světlé vlasy, modré, zelené či šedé očiopalují se do červena, často se spálí
Fototyp 3světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé očidobře se opalují, málokdy se spálí, spálení mírné
Fototyp 4tmavá pleť, velmi tmavé vlasy i oči.prakticky nikdy se nespálí
Fototyp 5velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy (kůže indiánů či arabské populace)nikdy se nespálí
Fototyp 6nejtmavší typnikdy se nespálí

Znáte svůj fototyp a stihli jste v předpovědi počasí zachytit UV index? Potom se můžete při výběru správného opalovacího krému řídit podle následující tabulky:

UV indexFototyp
123456
1–3SPF 15SPF 10SPF 5---
4–6SPF 25SPF 20SPF 10SPF 5--
7–9SPF 40SPF 30SPF 20SPF 15SPF 10-
10 a víceSPF 50SPF 40SPF 30SPF 20SPF 15SPF 10
obrázek z freepik.com

Jak kůži chrání látky v potravinách a doplňcích stravy?

Vědci z Číny a Korey přišli v dubnu roku 2021 se zajímavou studií, která se zabývala otázkou, zda‑li je možné se bránit nebezpečnému UV záření ze slunečních paprsků také konzumací látek v rámci běžného stravování. Ve shrnujícím článku dokázali identifikovat hned několik skupin potravin, které opravdu v tomto směru mohou pomoci. Na co zajímavého vědci přišli?

Jezte rajčata, pijte zelený čaj a dbejte na dostatek vitamínů

Jelikož stárnutí a poškození kůže UV paprsky je z určité části způsobeno tvorbou volných radikálů v kůži, osvědčily se zejména látky s antioxidačním účinkem.

  • Speciální funkci má v udržení správného stavu pokožky vitamin C, který jednak v těle plní funkci důležitého antioxidantu, a za druhé se přímo účastní tvorby kolagenu v organismu. Dostatečné množství vitaminu C ve stravě tak hraje důležitou roli ve správném stavu kůže. 

Z dalších studovaných složek stravy stojí za zmínku:

  1. Hydrolyzovaný kolagen, který v některých studiích prokazuje pozitivní vliv na stav kůže (o použití kolagenu ve spojitosti s kvalitou kůže jsme psali také v článku Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů - má smysl?). 

  2. Probiotické kultury (například Bifidobacterium breve B‑3 nebo Lactobacillus acidophilus), zatím bohužel pouze ve studiích na myších.

  3. Další vitaminy (A, E) a minerální látky (zinek, selen, měď). 

Berme tyto složky výživy spíše jako malý bonus při ochraně kůže

Ačkoliv se ukazuje, že řada přírodních látek nám může pomoci s ochranou kůže proti UV záření a jeho následkům, prozatím bychom měli zůstat v tomto směru spíše při zemi. Ve většinou jde totiž o ojedinělé studie, které byly častokrát provedeny na zvířecích subjektech, a tak jejich působení na lidském těle nemusí být tak účinné, jak to na první pohled může vypadat. 

I přes jejich pravidelnou konzumaci bychom stále měli dbát na ochranu před slunečním zářením pomocí osvědčených metod, jako je například ochrana pomocí oděvu, slunečních brýlí nebo kvalitních opalovacích krémů.

Co si z toho vzít?

Ačkoliv jsou sluneční paprsky jedním z nejoblíbenějších symbolů léta, kůže naše nadšení tak úplně nesdílí. Ta totiž na slunci dostává nechtěnou dávku UV paprsků, které podporují její stárnutí a mohou také přispívat k rozvoji rakoviny kůže.

Od jarních do podzimních měsíců bychom se proto měli chránit pomocí dostatečného oděvu, klobouku, slunečních brýlí a pomocí kvalitních opalovacích krémů, které naši kůži před nebezpečným UV‑A a UV‑B zářením chrání. 

Právě ochrana před UV paprsky je ještě důležitější na dovolených u moře nebo při túrách ve vysokých nadmořských výškách, kde je intenzita UV paprsků ještě o poznání vyšší, než na jakou jsme zvyklí. 

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Energy drinky: Kdy pomáhají, kdy škodí a kolik jich maximálně můžete vypít?
Energy drinky: Kdy pomáhají, kdy škodí a kolik jich maximálně můžete vypít?
Někteří na "energeťáky" nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Možná mají pravdu obě strany. Ale pouze částečně. Energetické nápoje mají své negativní stránky, ale také ty pozitivní. Jak je tedy využít ve svůj prospěch?