Jak často se sprchovat?

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jak často se sprchovat?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Optimální frekvence hygieny je důležitá pro odstranění nečistot na povrchu kůže, potu a nadbytku odumřelých buněk.
  • Příliš časté sprchování však může vést k narušení ochranné kožní bariéry, což může mít za následek nejen vysoušení kůže, ale také snadnější vstup  infekcí do organismu.
  • Podle expertů není, pro většinu lidí, nutné se sprchovat každý den.

Hygiena v průběhu staletí 

Hygiena v podobě koupele či sprchy se v západní společnosti ustálila jako každodenní rutina. V průběhu dějin však došlo v oblasti koupelí k mnoha změnám, a jejich význam často zdaleka nebyl jen o hygieně. Na samém počátku měly koupele spíše společenský a rituální kontext – nejlépe dochované záznamy pochází zejména ze starověkého Říma, kde se ve veřejných lázních při koupelích setkávaly nejrůznější společenské vrstvy.

V pozdním středověku a na počátku novověku došlo na evropském území k obratu, kdy lidé považovali ponoření do vody za rizikové. Část viny lze bezpochyby připsat probíhajícím epidemiím moru, kdy se tato nemoc šířila zejména v místech s vysokou koncentrací lidí – výjimkou tedy nebyly ani městské lázně. Lidé tehdy pravděpodobně věřili, že skrze vodu mohou přes póry kůže pronikat do těla nemoci, a hygiena se tak až do počátku 20. století snížila na minimum.  

Dnes je v rozvinutých zemích vlastní koupelna se sprchou nebo vanou běžnou součástí každé domácnosti. Jaká je ale podle odborníků optimální frekvence sprchování/koupání? 

Rizika nedostatečné hygieny

Vaše pokožka je každodenně vystavena vnějším vlivům, potu, mazu či prachu. Buňky epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže) se také rychle obnovují, přičemž tento proces trvá přibližně 26–28 dní. Dalším neopomenutelným faktorem je pak přirozený kožní mikrobiom – o tom střevním jste už jistě slyšeli, ale i na vaší kůži žijí miliony organismů, které potřebují, pro zajištění optimálních funkce pokožky a kožní bariéry, fungovat v jisté rovnováze.

Nedostatečná hygiena tak může vést k zanesení pórů pokožky, narušení přirozené rovnováhy bakteriálního osídlení kůže nebo nadměrnému hromadění odumřelých buněk, které jsou v určité míře přirozenou a důležitou součástí kožní bariéry. Zapomínat byste neměli ani na tělesný pach, který pochází zejména z kontaktu potu s již zmiňovanými kožními bakteriemi. 

Rizika nadměrné hygieny

Říká se, že všeho moc škodí, a situace není jiná ani v případě koupání či sprchování. Hlavním rizikem nadměrné hygieny je narušení přirozené kožní bariéry, která se skládá z již zmiňovaných odumřelých kožních buněk, produktů potních a mazových žláz, mikroorganismů a v neposlední řadě tukového filmu s mírně kyselým pH. Tato ochranná vrstva brání vysoušení pokožky a zajišťuje její odolnost vůči vnějším vlivům. 

Při příliš častém koupání/sprchování může být tato nejsvrchnější ochranná vrstva porušena, což může vést k vysoušení a praskání kůže či narušení kožního mikrobiomu – to může zvýšit riziko např. bakteriální infekce. Obzvláště riziková je v tomto případě horká voda. 

Jak často se sprchovat?
Image by Freepik

Jaká míra hygieny je tedy optimální? 

Jistě víte, že v mnoha doporučeních hrají roli zejména individuální faktory. Jiné to není ani v případě ideální frekvence sprchování/koupání, a vždy bude záležet na mnoha vlivech, jako je okolní teplota, fyzická námaha atd. Stručně řečeno, pro zdraví není nezbytné provádět hygienu každý den. Podle expertů je optimální frekvence několikrát týdně, nejčastěji je uváděno 1x za 2–3 dny. Pokud tedy vyrazíte na čundr, kde nebudete mít pro jednou možnost se osprchovat, nemusíte se bát, že by jednorázové vynechání hygieny ohrozilo vaše zdraví.

Jak už bylo zmíněno, v některých případech je rozhodně vhodnější ke sprše přistoupit i za cenu častější hygieny – např. při nadměrném pocení způsobeném horkým počasím či náročným tréninkem. Velmi totiž záleží i na stylu a délce sprchování (viz dále). 

Jak se správně sprchovat?

Kromě frekvence, která je do velké míry ovlivněna i vnějšími vlivy, je důležitý způsob sprchování. V prvé řadě je vhodné se ve vodě zbytečně “neráchat” a omezit sprchování na 3–5 minut, se zaměřením na místa s nejvyšší koncentrací potních žláz, čili podpaží, pubickou oblast atd. Kratší sprchování navíc šetří spotřebu vody.  

Důležitý je také výběr sprchové kosmetiky. Pokud netrpíte kožním onemocněním a nemáte tyto přípravky předepsané od lékaře, zapomeňte na antibakteriální sprchové gely a mýdla – tyto produkty totiž vybijí i zdraví prospěšné kožní bakterie, které jsou součástí ochranné bariéry. Vybírejte proto kvalitní přípravky které neobsahují mýdlo jako takové, ani potenciálně dráždivé látky, a jsou naopak obohaceny o hydratační složky. Po poradě s lékařem či lékárníkem můžete využít také speciální přípravky určené pro regeneraci kožní bariéry, jejichž účinnou látkou jsou nejčastěji ceramidy, urea, kyselina hyauluronová, panthenol, sukralfát nebo glycerin. 

Pokud je to možné, vyhněte se také používání horké vody, která je pro ochrannou tukovou kožní bariéru kůže nejvíce riziková. 

Co si z toho vzít? 

Každodenní sprchování/koupání je součástí rutiny většiny západní vyspělé společnosti. Experti se však shodují na tom, že pro většinu lidí není z hlediska zdraví nutné se sprchovat každý den, i když samozřejmě záleží i na mnoha dalších vlivech, jako míra pocení, pohyb v silně znečištěném prostředí atd. 

Při sprchování je kromě frekvence dále vhodné dbát i na teplotu vody, délku samotného sprchování a výběr sprchového gelu – nevhodné jsou ty s obsahem mýdla a potenciálně dráždivých složek, ale také antibakteriální mýdla, která narušují přirozené mikrobiální osídlení kůže. 

Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Škodlivé látky v kosmetice: skutečná hrozba, nebo nafouklá bublina?
Škodlivé látky v kosmetice: skutečná hrozba, nebo nafouklá bublina?
Stalo se vám někdy, že jste špatně reagovali na krém, šampon či rtěnku? Jedním z důvodů mohl být obsah daného produktu, konkrétně škodlivé látky, například parabeny či ftaláty. Tento článek vysvětlí důvody jejich výskytu v kosmetice i přesný popis toho, na co si dát pozor a co naopak vyhledávat!
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.