Vynechání snídaně: je to dobrý nápad?

23. 5. 2022 Poprvé publikováno 29. 4. 2021
Aktualizováno 23. 5. 2022
5 min. 5 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Vynechání snídaně: je to dobrý nápad?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Snídaně je grunt, říkávaly už naše babičky. A pravdou je, že ještě asi 10 let zpátky bylo pravidelné snídání považováno skoro za ten nejdůležitější aspekt zdravého životního stylu. Moderní vynechávání snídaně v čele s přerušovanými půsty proto působí tak trochu jako pěst na oko, ale i přesto (a nebo možná právě kvůli tomu) se stává čím dál populárnější. 

Jak to tedy ve skutečnosti je? Je snídaně opravdu tak nepostradatelná, nebo snad uděláme lépe, pokud ji úplně vypustíme?

Lidé, kteří nesnídají, mají častěji problémy s nadváhou a obezitou

Observační vědecké studie dochází k poměrně jasnému závěru: lidé vynechávající snídani mívají častěji sklony k nadváze a obezitě. Jak s tou informací naložit? Nabízí se přijmout jednoznačný závěr: “Snídejte, nebo budete tloustnout!”. To by ale byla chyba.

Podobné studie nám totiž neříkají nic o tom, jestli je vynechání snídaně opravdu ten důvod, proč tloustneme:

  • Je možné, že vynechání snídaně opravdu vede k tomu, že se v odpoledních a večerních hodinách přejíme a kvůli tomu přibereme.
  • Je možné, že osoby s nadváhou jen nechtějí snídat. 
  • A je také možné, že je zakopaný pes ještě úplně někde jinde. 

obrázek z istockphotos.com

Zapomeňte na nastartování metabolismu po snídani

Okolo snídání či nesnídání panuje tolik mýtů, že je někdy nejlepší zachovat klid, selský rozum a jednoduše se řídit podle vlastního pocitu. Sluší se ale zmínit a uvést na pravou míru alespoň několik následujících faktů, které platí a jsou podpořené kvalitními vědeckými studiemi:

  • Snídaně metabolismus nestartuje. Ve skutečnosti s hodnotou klidového metabolismu nedělá prakticky vůbec nic. Zkrátka není to žádné zázračné jídlo, na kterém by závisela všechna pravidla hry. 
  • Pokud snídaní pravidelně vynecháváte, neznamená to, že se večer automaticky přejíte. Zvlášť pokud jste ve svém režimu konzistentní a doplňujete živiny pravidelně v pozdějších částech během dne. V některých studiích dokonce přišli vědci na pravý opak. 
  • Úspěch hubnutí nezávisí na tom, jestli snídáte nebo ne. Můžete efektivně redukovat hmotnost oběma způsoby. Jak už asi tušíte, klíčové je opět dodržení negativní kalorické bilance

Jíst snídani, nebo raději vynechávat?

Je jisté, že tímto článkem neobjevíme Ameriku a ani nezjistíme žádný nový zázrak. Možná vás ale uklidníme tvrzením, že zdravý životní styl můžete úplně s klidem dodržovat ať už snídáte, nebo ne. Orientovat byste se měli zejména podle vašich preferencí a podle denního režimu. Je snídaně vaším každodenním rituálem, kterým rádi začínáte den? Skvělé, potom patříte mezi většinu z nás. 

Vyhovuje vám raději snídani odložit, dát si kávu nebo čaj a najíst se v klidu až po několika hodinách po probuzení? Žádný problém. Dokonce ani nemusíte mít špatný pocit, že nějak hřešíte – je to úplně v pořádku

obrázek z lifestartseminars.com

Pozor by si měli dát mladí sportovci a diabetici

Pro většinu lidí jsou otevřeny obě možnosti. V některých situacích je ale nejlepší nevymýšlet žádné inovace a raději se držet konzervativního snídaňového schématu.

Týká se to například:

  • Mladých sportovců, kteří mají vysoký energetický výdej a nedostatek živin během dopoledne by mohl vést k tomu, že během dne nezvládnou dodat tělu dostatek živin. 
  • Sportovců, kteří usilují o nabírání svalové hmoty. V tomto případě se totiž ukazuje, že je důležité dodávat tělu pravidelnou porci bílkovin nejlépe každé 3‑4 hodiny. Nabízí se jednoduchý kompromis – vypít ráno po probuzení proteinový nápoj
  • Diabetiků, kteří by si měli dávat pozor na velké výchylky v hladině krevního cukru. Vynechání snídaně zákonitě vede k tomu, že je energetický příjem zhuštěný do menšího času během dne. Diabetici by proto měli u pravidelného snídání raději zůstat.
  • Pokud patříte mezi jedince, kteří si bez pořádné snídaně nedovedou představit den, vyzkoušejte tipy na zdravé snídaně od Aktinu!

Co si z toho vzít?

Snídani jsou někdy přisuzovány doslova až magické vlastnosti. Jedni doufají, že jim odemkne dveře k ultimátnímu spalování kalorií, druzí věří, že jim naopak okamžitě zastaví proces spalování tuků a tím znehodnotí snahy o hubnutí. Ovšem není třeba vyvolávat žádnou paniku. Snídaně samozřejmě má své místo v denním režimu, ale pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje, dá se žít v souladu se zásadami zdravého životního stylu i bez ní. 

Pokud se už pustíte do nesnídání, dbejte na to, abyste tento výpadek dodávky živin kompenzovali v jiných jídlech během dne. Pokud to totiž neuděláte, snadno se stane, že vám hlad během dne přeroste přes hlavu a vy instinktivně ve večerních hodinách sníte všechno, co vám zrovna padne pod ruku. 

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek