Láska je prožívána a chápána velmi individuálně, pokaždé je tedy originál.
Slouží ke vzájemné “koevoluci” obou partnerů.
Mezi její 3 základní komponenty patří: intimita, vášeň a závazek.
Co je to láska?
Pojem “láska” opravdu není snadné definovat. Je to zejména kvůli tomu, že její porozumění a prožívání je velmi individuální, však jisté je, že láska se stává fundamentálním prvkem v partnerském vztahu. Jedná se o souhrnný dynamický systém, který se skládá z kognitivní složky, emocí a chování. Patří do nejdůležitějších motivů, proč lidé setrvávají v partnerském vztahu.
Je to tedy mezilidský postoj, který konkrétním způsobem ovlivňuje myšlení, pocity a chování jedince. Obecně panuje shoda, že lidé doopravdy považují své blízké vztahy za to nejcennější v jejich životě, a to především kvůli získanému pocitu útočiště, jistoty a bezpečí. Láska také slouží k uspokojování potřeb obou partnerů a ke vzájemné koevoluci, která je charakteristická odporou a vlivem při rozvoji, osobním růstu a seberealizaci obou v páru.
Její základní druhy
Mezi základní druhy lásky lze zařadit lásku vášnivou/romantickou a lásku přátelskou/manželskou. Vášnivá láska se zpravidla objevuje v počátcích vztahu a projevuje se vzrušeným emočním stavem, který je charakteristický silnou touhou po splynutí s druhou osobou. Tento pocit je podpořen i fyziologicky, kdy se pomocí zamilovanosti uvolňuje veliký počet transmiterů, čímž dochází k ovlivňování tělesných pocitů. Největší úlohu zde hrají feromony zapříčiňující líbivý pach, jež má za následek vzájemnou přitažlivost. Dále je obecně dobré mít na paměti, že se romantická láska vyznačuje sklonem k iluzím a tendencí k idealizaci partnera.
Oproti tomu přátelská láska se zrodí z té vášnivé v okamžiku, kdy opadne její vzplanutí. Bývá považována za klidnou lásku. Jedná se o druh emoce s nižším nábojem, a proto se může stát tou trvalejší. Zahrnuje zájem, péči, angažovanost, sdílení a připravenost pomoci. Mimo to obsahuje vůli sdílet obyčejný lidský život a nalézt jeho smysl ve všedních a neromantických činnostech.
3 stavební kameny lásky
Autorem nejznámější teorie lásky je R. J. Sternberg (1986), který hledal odpověď na otázky, zda má láska pokaždé stejnou podobu a čím to, že některá z nich vydrží, zatímco jiná časem skončí. Dle jeho teorie se láska skládá z těchto 3 základních komponent:
- Intimita: značí se pocitem blízkosti, porozumění a poskytováním emoční podpory. Patří k ní snaha pomáhat si ve všech oblastech a oceňovat význam druhého partnera v jeho životě.
- Vášeň: jedná se o typickou motivační složku na začátku vztahu, která obsahuje vzrušení jak na fyzické, tak na psychické úrovni. Je to silný emoční stav doprovázený fyziologickou aktivací zahrnující naplnění sebeúcty, dominance/submise a sebeaktualizace. Dále je charakteristická svojí nestabilitou a nekontrolovatelností. Její nástup bývá zpravidla velice rychlý s postupně klesající tendencí.
- Závazek/oddanost: pojí se k nim rozhodnutí milovat a odhodlání tuto lásku udržet. Konkrétně oddanost v sobě nese 2 aspekty, a to krátkodobý a dlouhodobý. Krátkodobá oddanost se váže k rozhodnutí druhého milovat, zatímco ta dlouhodobá má za cíl tuto lásku především zachovat.
Charakteristika partnerského vztahu
Partnerský vztah lze popsat jako vztah oboustranně a dlouhodobě angažovaných jedinců. Toto spojení se liší od milostných “pokusů” jeho kvalitou. Partnerský vztah se považuje za nejdůležitější a nejhlubší druh intimního vztahu, ve kterém se člověk vzdává části své samostatné identity, jelikož partnerství je víc než pouze individuální identita a také víc než pouhé žití bok po boku 2 lidí. Také může být chápán jako oboustranná nabídka společné cesty životem.
Fáze partnerského vztahu
V tuto chvíli již bylo vysvětleno, co to samotná láska je, jaké jsou její druhy a ze kterých základních komponent se skládá. Když se podíváme do reálného života, láska je přítomna v každém partnerském vztahu, avšak jistě mi dáte za pravdu, že se její podoba postupem času velmi pozměňuje. Proměna lásky zpravidla závisí na tom, v jaké konkrétní fázi se daný pár zrovna nachází. Jaké tedy existují fáze vztahu a jak se v nich láska projevuje?
K vysvětlení dané problematiky se uchýlím k teorii autora B. Wojciszkeho, který vycházel z výše popsaných komponent lásky J. R. Sternberga. Na tomto 3 složkovém základě vytvořil sled stádií partnerského vztahu. Ve všech fázích je obsažena každá z těchto složek, avšak mění se jejich pociťovaná míra a intenzita. Fáze partnerského vztahu můžeme dělit na tyto následující:
- Zamilovanost: pokud vztah vydrží delší dobu, jedná se o časově nejkratší fázi, ve které postupně nabývají na intenzitě všechny komponenty lásky. Složka vášeň roste nejzřetelněji, zatímco oddanost velmi pomalu.
- Romantické začátky: v této fázi se projevují složky lásky ve stejné míře a dosahují vysoké intenzity.
- Úplná láska: na přechodu z předešlé fáze do úplné lásky dosahuje vášeň nejvyšší intenzity za celou dobu partnerství a poté prudce klesne. Podobně je na tom důvěrnost, která je v této fázi nejsilnější a i míra oddanosti ze zvyšuje.
- Partnerská láska: tato fáze se vyznačuje úbytkem vášně, značným poklesem důvěrnosti a ustálením oddanosti.
- Prázdná láska: v poslední fázi už se vášeň vůbec nereflektuje a pokračuje mizení důvěrnosti a stabilizace oddanosti.
A jaké tedy existují jazyky lásky?
Autorem koncepce “5 jazyků lásky” je G. Chapman, který nejméně 30 let působil jako manželský poradce. Na základě svých zkušeností vytvořil teorii, ve které popisuje způsoby vyjadřování lásky a rozděluje je do 5 kategorií (proto 5 jazyků). Podle něj každý člověk projevuje své drahé polovičce lásku všemi z nich, ale pouze 1–2 způsoby používá nejčastěji. Ty označuje za primární jazyky lásky, kterým daný jedinec nejlépe rozumí a ve kterých lásku dává a navíc přijímá. Mezi 5 jazyků lásky patří:
- Slova ujištění: tento jazyk je charakteristický vyjadřováním lásky slovy, kam řadíme slovní ocenění, povzbuzení, pochvaly, slova dodávající sebeúctu a komplimenty. Lidé mající tento primární jazyk potřebují slovní ujištění, že se chovají dobře a že je s nimi partner spokojen. Potřebují slovně ubezpečit, aby se mohli cítit milováni a v opačném případě, kritika jim způsobuje bolest.
- Soustředěná pozornost: jedná se o věnování plné pozornosti partnerovi. Znamená to trávit spolu čas, zajímat se o druhého a o jeho život. Lidé s tímto primárním jazykem potřebují s partnerem komunikovat tváří v tvář, sdílet niterné pocity a být plně v přítomnosti. Patří sem všemožné společné aktivity, které oběma dělají radost.
- Dárky: tito jedinci cítí největší lásku, pokud obdrží dárek. Je pro ně důležité dostávání dárků k různým příležitostem jako je výročí, narozeniny a nebo čistě “jen tak”. Stačí jim i malé pozornosti, které partnera usvědčí o přítomné lásce.
- Skutky a služby: pro tento jazyk je příznačné, že činy mluví jasněji, než slova. Jedinci s tímto primární jazykem lze projevit lásku jakoukoli aktivitou, která ho potěší, ať už jsou to domácí povinnosti, péče o mazlíčky či děti, práce na zahradě atd. K činnostem se však vždy musí přistupovat pozitivně a kladně s láskyplným záměrem.
- Fyzický kontakt: pro lidi s tímto primárním jazykem jsou nanejvýš stěžejní doteky. Patří sem všechny varianty fyzické blízkosti počínají pohledem do očí, hlazením, držením za ruce, líbáním, mazlením až po sexuální intimitu. Je však podstatné dobře znát partnera a vědět, jaké formy má rád a jsou mu příjemné a právě těmi mu lásku dávat najevo.
Uplatnění ve vlastním vztahu
Na konec tohoto článku je na místě dodat, že každý z nás převážně vyjadřuje lásku ve vlastním primárním jazyce. Je to přirozené a intuitivní, avšak v partnerském vztahu je důležitější svoji náklonnost vyjadřovat v jazyce, kterému naopak nejlépe rozumí ten druhý. I když je to z vašeho pohledu nelogické a raději byste uvítali jiný projev, právě ten vašeho milovaného přesvědčí více než jakýkoliv jiný.
Pokud stále tápete a zatím si nejste stoprocentně jisti, jaký je váš primární jazyk lásky, zkuste si položit a odpovědět na tyto otázky:
- Jak vyjadřuji lásku svému partnerovi?
- Na co si nejčastěji stěžuji a co mi nejvíce ubližuje?
- Co obvykle po svém partnerovi požaduji?
V tuto chvíli už jste možná na stopě 🙂
Co si z toho vzít?
Láska je fenomén, který každý z nás zažívá a prožívá vlastním originálním způsobem a proto se vždy liší. Jisté však je, že existují její specifické druhy a také že se láska skládá ze 3 základních komponent.
Tyto její složky se objevují v každém partnerském soužití a a souvisí s fázemi vztahu, ve kterých se mění jejich prožívaná intenzita a míra.
Poslední odlišná skutečnost v partnerském vztahu je i jazyk lásky, ve kterém k sobě partneři mluví, a kterých bylo popsáno 5. Každý z páru může mluvit jiným z těchto jazyků a proto je nanejvýš důležité, aby byl konkrétně identifikován a rozpoznán u obou jedinců zvlášť.