Miluju a maluju aneb jak nás ovlivňují hormony lásky?

6 min. 2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Miluju a maluju aneb jak nás ovlivňují hormony lásky?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Změny mozku vyvolané láskou výrazně ovlivňují náladu a chování z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. 
  • Kromě dopaminu či adrenalinu se zamilovaným též vyplavuje hormon oxytocin, který  zvyšuje pocity připoutanosti, bezpečí a důvěry.
  • Dlouhodobá láska může mít také pozitivní dopad na celkové zdraví, např. snížení krevního tlaku, zlepšení imunitního systému, nebo dokonce snížení rizika srdečních onemocnění.

Láska. Nejkrásnější, nejupřímnější a často ten nejintenzivnější pocit provázející každého v každém věku, pohlaví či rase. Díky ní může být váš život milionkrát lepší, bouřlivější, ale i komplikovanější a bolestivější. Kolik romantických básní, knih i scénářů se napsalo o ní a její nevyzpytatelnosti. Ve skutečnosti stojí ale za příčinou vašich motýlků v břiše, rychlejšího tepu i nedostatku apetitu jeden faktor, hormony!

V tomto článku vám představíme jednotlivé etapy lásky, jaké hormony vás přitom provázejí (tedy proč občas “bezdůvodně” cítíte to, co byste třeba vůbec nečekali) a v neposlední řadě také její projevy, jež můžete na svém těle i mysli sami vypozorovat. 

Tři hlavní hráči: adrenalin, dopamin a oxytocin

Jako první vám ale vyložíme 3 nejdůležitější parťáky, kteří se objevují v rámci vztahu, lásky i zamilovanosti nejčastěji. 

  • Adrenalin; viník zodpovědný za pověstné šimrání v břiše, zpocené dlaně či zrychlený tep a dech. Když si vzpomenete na svůj protějšek, zrychlí se vám díky němu srdeční frekvence a zároveň se odkrvuje trávicí systém. Nejčastěji se vyplavuje v počátcích vztahu, ale tu a tam i při jeho pokračování.
  • Dopamin; závratné, euforické vzrušení, které cítíte, když trávíte čas s osobou, kterou milujete (nebo ji vidíte přes místnost nebo slyšíte její jméno) je právě neurotransmiter dopamin, jenž bývá označován také jako hormon štěstí nebo hormon neřesti.
  • Oxytocin; poslední, ale neméně důležitý hormon pomáhají upevnit vaši přitažlivost tím, že podporuje důvěru, empatii a další faktory klíčové pro dlouhodobé vazby.

A jaké že jsou fáze lásky? 

Podle doktorky Helen Fisherové, americké antropoložky a výzkumnice lidského chování, existují 3 různé fáze zamilovanosti. První je tzv. sexuální síla neboli chtíč. Ten je řízen hladinami testosteronu (muži) a estrogenu (ženy) ve vašem těle, což se příliš neliší od zbylých savců na planetě. Tato fáze je zpravidla daná až nesnesitelnou touhou, kterou máte potřebu uspokojit, skoro jako kdybyste měli velký hlad.

Následně se objevuje romantická láska a přitažlivost. Její účinky se dají přirovnat k drogám či alkoholu; euforie a uvolnění změti chemických látek v mozku, včetně dopaminu (potěšení), adrenalinu (boj nebo útěk) a norepinefrinu (bdělost), mohou způsobit, že se budete cítit nejen vzrušeni, ale téměř posedlí svou láskou. Zejména adrenalin je pak důvodem zarudlých tváří, potících se dlaní a bušícího srdce. 

Třetí etapou je pouto. Zde je uvolňování dopaminu a norepinefrinu nahrazeno oxytocinem, což je okamžik, kdy se začínáte cítit úzce spjati se svou milovanou polovičkou a můžete společně vytvářet dlouhodobé plány.

Miluju a maluju aneb jak nás ovlivňují hormony lásky?

Projevy lásky, jež můžete na svém těle a mysli pozorovat

1. Motýlci v břiše 

Už při představení adrenalinu jsme vysvětlili, kdo je hlavním viníkem tohoto vedlejšího faktoru vaší lásky. Kromě něho je tu ale ještě jeden stresový hormon (ano, zamilovanost se dá připodobnit právě k pociťování stresu), kortizol. Ten výrazně pomáhá v začátcích navazování kontaktu s druhou osobou, protože díky němu lépe překonáváte strach a stres z nového a nepoznaného, ​​čímž se také zvyšuje šance, že se vše povede a s druhou osobou ve vztahu zůstanete.

Kvůli tomuto celkovému stresu vám dokonce může být špatně od žaludku nebo můžete mít menší chuť k jídlu! Ale jak se říká, nic netrvá věčně a hladina kortizolu se začne vracet k normálu po 12–24 měsících vztahu, tím pádem pocity silné zamilovanosti opadnou a vy se budete cítit o poznání klidněji.

2. Cítíte se závislí a musíte na něj/ni pořád myslet

Zdá se vám, že ať se snažíte jakkoli, nedokážete vašeho miláčka dostat z hlavy (často dokonce i ve snech)?  Částečně to souvisí s dopaminovým cyklem, který odměňuje tyto pozitivní myšlenky, ale výzkum z roku 2005 naznačuje, že můžete děkovat také jiné části vašeho mozku: přední cingulární kůře. Odborníci spojili tuto oblast mozku s obsedantně-kompulzivním chováním, což může pomoci vysvětlit, proč se intenzita a frekvence vašich myšlenek může blížit k úrovni posedlosti. Navíc se ve vašem mozku začnou uvolňovat chemické látky, jako je vazopresin, adrenalin, dopamin a oxytocin, které na zamilované mají podobný dopad euforických pocitů jako určité drogy. 

3. Nemůžete spát

Zamilovanost dokáže ovlivnit dokonce váš spánek a ne pouze pomocí snů. Spolu s dopaminem se během čerstvé lásky (a sexu) zvyšují i další hormony, včetně kortizolu, vazopresinu a oxytocinu. Tyto hormony vytvářejí povznesenou náladu, což ztěžuje spánek. Je tedy možné, že ačkoliv jste pečlivě přepočítali každou ovečku ve stádu, spánek stále nepřichází.

4. Špatný úsudek

Udělali jste někdy něco hloupého (možná trochu nebezpečného), abyste udělali dojem na někoho, koho milujete? Možná to bylo dokonce něco, o čem byste za normálních okolností ani ve snu neuvažovali… I to má jednoduché vysvětlení. Při zažívání intenzivní lásky jsou části vašeho mozku, za normálních okolností odpovědné za pomoc při odhalování nebezpečí (amygdala) a rozhodování (přední lalok), v dočasné hibernaci. Tento nedostatek úsudku může mít za důsledek ignorace podstatných negativ u (potencionálního) partnera. 

5. Zvýšený práh bolesti

Možná máte zkušenost s tím, jak vám myšlenky na vašeho milovaného mohou zlepšit náladu nebo dokonce poskytnout útěchu či sílu. Tato reakce je naprosto adekvátní; studie z roku 2010 zkoumala vnímání bolesti v souvislosti se zamilovaností. Účastníkům studie, kteří prodělávali fyzickou bolest, byly ukázány fotky jejich milované polovičky.  Snímky z funkční magnetické rezonance jednoznačně ukázaly, že při pohledu na fotku partnera došlo k aktivaci té oblasti mozku, která je spojena s odměnou, a tím i k zmírnění vnímané bolesti. Svoji roli hrají zřejmě ale i hormony endorfin a dopamin.

Co si z toho vzít? 

Láska, ať už opětovaná či ne, je jedním z nejkrásnějších pocitů, jaké můžete v životě prožít. A jelikož se též jedná o velice intenzivní pocit, provází ho ve vašem těle nespočet různých procesů, projevujících se jak somaticky, tak i psychosomaticky.Mezi ně může patřit zvýšený práh bolesti, obsesivní myšlenky na milovaného, ale i pozitivní dopad na celkové zdraví.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek