Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?

1. 5. 2020
Komentáře
1
Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Karel Hynek Mácha již tenkrát vycítil, že květen je časem lásky a rozkvětu. Nejenom příroda s teplým počasím procitá, ale i vzájemná láska se v mnohých probouzí, prohlubuje a pod rozkvetlou třešní si své city milenci na První máj vyznávají.

Ale co ostatní, kteří pod rozkvetlou třešní svůj vysněný božský protějšek prozatím marně vyhlížejí? Nemusí smutnit, protože můžou jít třeba do fitka, kde si dají svůj májový taneček s osou. Třeba právě tam objeví svého ideálního partnera, který sdílí stejné zájmy. Dnes se podíváme na to, jaké jsou rozdíly, mezi životem ve vztahu a singles životem.

Co se v dnešním láskyplném článku dozvíme?

 • Jaký vliv má vztah, manželství nebo singles život na naši formu
 • Jestli je pravda, že singles mají větší pocit životní svobody a mají více času
 • S čím se musíme ve vztahu vyrovnat a jak dojít ke vzájemné harmonii s partnerem
 • Kdo se těší častějšímu sexuálnímu životu, jestli singles, nebo šťastně zadaní či ženatí lidé
 • Jestli jsou šťastnější singles, nebo ženatí
 • Proč u singles hrozí deprese, úzkosti a pocity osamocení
 • Že na každého někde čeká jeho dokonalý protějšek a jednou se spolu určitě potkají

Jste na svátek lásky sami? Nezoufejte, jednou svého vysněného partnera potkáte! Jaké jsou plusy a mínusy singles a partnerského života?

Někdo První máj slaví pokrokově prací v duchu tradičního dělnického svátku a někdo si vzpomene na romantiku v podání Máje od K.H. Máchy nebo na reklamní spot Kofoly"Byl pozdní večer - první máj, hrdliččin hlas dvě lásky vyznání dívce v mysli dá, něžný básník, který její duši zná, či lačný svůdník, co k jejím tvarům vzhlíží."

Je úžasné mít po svém boku někoho, kdo vám rozumí, cítíte se s ním dobře a bere vás takového, jaký doopravdy jste, a na nic si ani jeden z vás nehraje. Ale taky je úplně v pohodě být na volné noze a partnera prozatím vyhlížet. Vše má svá pro a proti a třeba ještě právě pro vás není ta správná chvíle. Posuďte sami, jaký je život v partnerském vztahu oproti single lajf.

Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?

Jaká jsou úskalí života ve vztahu a co se s tím dá dělat?

1. Po prvních šesti letech vztahu přiberete až 11 kilogramů, říká statistika

Vzpomínáte na seriál Jak jsem poznal vaši matku? Že ne? Nevadí, připomenu vám jednu scénu, kdy se Barney s Robin prohlíží ve výloze a nestačí se divit svým silnějším odrazům. 

Že ve vztahu statisticky opravdu přibereme, dokazuje i práce Gordona Larsena (2009), který na datech sesbíraných za několik let u necelých 8 500 Američanů ukázal, že jakmile se dostaneme do dlouhodobého vztahu, přestaneme o sebe tolik dbát a snažit se být atraktivní, což vyústí v postupný nárůst hmotnosti. Toto u singles hrozí méně, protože se snaží být co nejvíce atraktivní, aby si do života přitáhli vysněný protějšek.

Společné bydlení? Ženy přiberou více než 10 kilogramů a muži mají dvakrát větší šanci, že váha vzroste o více než 11 kilogramů

 1. Během prvních 5–6 let manželství ženy přiberou v průměru 11 kg.
 2. Během prvních 5–6 let vztahu ve společné domácnosti ženy přiberou v průměru 10 kg.
 3. Během prvních 5–6 let vztahu s absencí společného bydlení ženy přiberou v průměru jen 6 kg.
 4. Muži žijící se svou partnerkou déle než 2 roky mají dvakrát větší pravděpodobnost, že přiberou více než 11 kilogramů, na rozdíl od těch, kteří se svou partnerkou nežijí.

Roste partnerovi váha? Pak máte o 37 % větší riziko, že budete přibírat společně

A dokonce podle Christakise & Fowlera (2007) vzroste o 37 % riziko, že budeme přibírat na váze, pokud náš partner na váze také přibírá.

Averett (2008) dodává, že s prodlužující se délkou manželství nebo společného bydlení je spojen nárůst BMI, což představuje vyšší tělesnou hmotnost.  

Od prvních chvil se současným partnerem lidé průměrně přibrali 16 kilogramů

Studie provedená rešeršní společností OnePoll zjistila, že lidé v průměru přibrali 16 kilogramů od doby, co potkali svého současného partnera. Účastníci studie nárůst hmotnosti vysvětlovali i tak, že jsou ve vztahu šťastní a již nadále necítí potřebu vypadat dobře.

Žijí i méně aktivním životním stylem, mají časově náročnou práci a rodinu. A to platí zhruba v 69 % pro muže a 45 % pro ženy, což už jsou slušná čísla…

Až májový měsíc dostane i vás singlesáky, nezapomeňte na zdravý životní styl.

Co dělat abyste ve vztahu nepřibírali? Nezapomeňte na sport a aktivní životní styl

Pokud jsme ve vztahu a žijeme neaktivním životním stylem, je pravděpodobné, že za pár měsíců budeme z formy. Nejlepším řešením je najít si s partnerem společný sport (lásku k železu?), vzájemně se motivovat a makat na sobě společně.

Odměnou nám pak bude a spokojenější život. V podobném duchu se vyjadřuje i Meltzer (2013), který říká, že když jsme ve vztahu spokojení, máme tendence se o sebe přestat starat, což nahrává váhovému přírůstku.

Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?

2. Už nemáte tolik času na své koníčky a častěji děláte věci, které by vás jako nezadané nenapadly

Možná jste měli před poznáním partnera nabitý rozvrh a stíhali jste vše, co jste chtěli. Spontánně se vydat na čundr nebo na menší road trip nebyl problém.

Ve vztahu jste však dva a musí mezi vámi fungovat synergie i kompromisy. To většinou znamená, že musíte přežít den v natřískaném obchodním centru nebo pro dobro vztahu strávit odpoledne na fotbale, i když nemáte tušení, co je to ofsajd a proč tam běhá ten černý panáček.

Co dělat, abyste byli ve vztahu spokojení? S partnerem musíte komunikovat

Naprosto upřímně si s partnerem promluvte a plánujte věci tak, aby vám oběma dávaly smysl a nepoškodilo to váš vztah.

Dělejte společně věci, které máte oba rádi, a čas od času si prokažte úctu vzájemným kompromisem. Když se budete do věcí nutit, budete otrávení. A to neprospěje ani jednomu z vás. Měli byste tak mít dostatek času na své koníčky, společné aktivity i kompromisy.

3. Tréninky musíte plánovat tak, aby nenarušily společný život

Nedej bože, když se mezi váš trénink postaví přání druhého partnera, že se s vámi chce momentálně dívat na Hru o trůny, musíte jet nakoupit nebo jste pozváni na návštěvu, kde se musíte ukázat. I přes pevně zapsané tréninky v kalendáři se musíte rozhodnout mezi klidem ve vztahu a kvalitním tréninkem. Jistě najdeme řadu dalších podobných přirovnání.  

Co dělat, aby tréninky nesabotovaly partnerský vztah? Klíčem je společná komunikace   

Mluvte spolu, plánujte a respektujte svá rozhodnutí a volby. Bez toho to prostě nepůjde. Buď budete neustále naštvaní z opakujících se situací, nebo společně najdete řešení. Ideálním případem je, když budete chodit sportovat společně!

4. Měli byste se najíst, protože jídlo je na stole, nikoliv protože máte hlad

Ty tam jsou časy, kdy jste se najedli pouze v případě, když jste měli hlad nebo chuť na něco dobrého. Abyste partnera neurazili, když si s přípravou jídla dal takovou práci, s lehkým sebezapřením do sebe jídlo nasoukáte a s pochvalou a poděkováním za perfektní jídlo si odcházíte lehnout na gauč.

Je fajn, když se po dlouhém dni u večeře společně najíte a proberete uplynulý den, ale neměly byste u toho do sebe tlačit jídlo za každou cenu.  

Co dělat abyste partnera neurazili odmítnutím perfektního jídla a nemuseli se přejídat? 

Opět jednoduše a mile řekněte protějšku, že momentálně hlad nemáte, a že moc rádi ochutnáte až později. U stolu s ním však rádi posedíte, abyste si mohli promluvit o svém uplynulém dni. Buďte si jistí, že je to dlouhodobě lepší varianta, než se nuceně přejídat.

5. O postel se musíte dělit, stejně jako bojovat o peřinu nebo se vypořádat s partnerovým chrápáním  

Pro někoho je to možná banalita, ale není nic horšího, než když se nevyspíte, protože partner chrápe, převaluje se nebo vás pomalu z postele vystrkuje až na samý kraj. A nedej bože, když vám k tomu sebere peřinu. Výsledkem je pak úplné nevyspání a téměř zabitý následující den. 

Co dělat, abychom se vyspali?

To je celkem těžké říci. Je potřeba respektovat hranice, náležitě si je bránit a o peřinu bojovat. 

Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?
obrázek ze shutterstock.com

Znáte všech 7 rozdílů mezi singles a partnerským životem? 

V současnosti máme méně sexu, než měli lidé v 90‑kách, a singles mají nyní statisticky sex častěji než ženatí...

 • Jako singles máte tendenci se v jídle spíše odbývat, v partnerském vztahu máte zpravidla kvalitnější stravu a celkový životní styl (kouření a alkohol), což dokazuje i řada prací na toto téma. Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo a záleží i na tom, jaký vztah ke zdravému životnímu stylu máte konkrétně vy.  
 • Singles překvapivě chodí v průměru méně na rande než kdy dříve v lidské historii, zatímco v partnerském vztahu je takřka každý večer takovým rande. Zajímavé je, že se v průběhu let 1976–2016 statisticky snížila sexuální aktivita mezi více než 8 milionovým vzorkem studentů. Pokud se tento trend nezvrátí, znamená to, že každá další generace bude mít méně sexu než generace před ní (Twenge & Park, 2019, s. 1976–2016)
 • Z dat posbíraných z let 1989–2014 od 26 000 lidí plyne, že v moderní době má statisticky každý dospělý člověk méně sexu, než tomu bylo v 90‑kách, konkrétně se jedná o pokles počtu aktů za rok o číslo 9. Dnešní singles však mají statisticky o něco více sexu než současní ženatí nebo rozvedení lidé. Samozřejmě u vás doma to takhle být nemusí, ale řeč statistiky je neúprosná (Twenge, 2017).
 • Jako singles máte pravděpodobně menší příjem domácnosti a větší poměr celkových nákladů k celkovým příjmům domácnosti, což znamená, že v partnerském životě pravděpodobně ušetříte daleko více peněz (Zagorsky, 2005).
 • Singles se nemusí nikomu bát říci, že jdou do baru nebo na párty, zatímco v partnerství je to ožehavé téma, které může často skončit hádkou.
 • Když jste sami, můžete více pociťovat osamělost a sociální izolaci, než když jste ve vztahu, což může vést k úzkostem a depresím.
 • Pocit svobody je asi jedním z největších rozdílů partnerského a singles života. Někdy se prostě chcete před partnerem schovat, ale není kam …

Nespornou výhodou singles je fakt, že mají více času a prostoru uvědomit si, jaký vztah vlastně chtějí, jaký absolutně odmítají, a jestli vůbec o nějaký vztah stojí.

Co si z toho vzít?

Šťastné partnerské soužití se ukazuje jako zdraví prospěšné, protože lidé mají celkově lepší stravovací návyky, i když často přiberou na váze. Dále lidé ve vztahu zažívají méně stresových situací, méně kouří a méně holdují alkoholu. 

Velkým pozitivem vztahu je, že lidé prožívají více uspokojivých a šťastných chvil a je mezi nimi více lidí, s kterými vytváří pevnější a zdravější vztahy. Nakonec o sebe lidé ve vztahu po zdravotní stránce také více pečují, protože tu chtějí být déle pro druhé. Nešťastné soužití naopak takové výhody postrádá a partneři by se měli zaměřit na vyřešení svých neshod.

Každý máme od života jiná očekávání a jeden člověk upřednostňuje před partnerským a rodinným životem kariéru, zatímco druhému ke štěstí stačí rodina a lidé kolem něj.

 • Ať už jste singles, ve vztahu, nebo šťastně provdaní, záleží jen na tom, abyste byli spolu šťastní a První máj zažívali co nejčastěji.

[Instagram]

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Sex, testosteron a fitness. Jak se vzájemně ovlivňuje cvičení a sexuální aktivita?
Sex, testosteron a fitness. Jak se vzájemně ovlivňuje cvičení a sexuální aktivita?
Sexualita, libido i vztah sexu a cvičení je téma, které je blízké drtivé většině z nás. Pojďme zahodit stud a podívat se společně na otázky spojené se sexuální životem vyznavačů fitness. Jak ovlivňuje sexuální aktivita moje výsledky v posilovně a jak naše cvičení ovlivňuje chuť a množství sexuální aktivity? Výsledky vás jistě překvapí...
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
Jak z hubnutí dostat maximum? S tímto přehledem objevíte úplně novou dimenzi hubnutí a kila se budou ztrácet téměř sama!
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka
Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka
Každý člověk potřebuje být čas od času chvíli sám – samota a osamělost jsou však naprosto rozdílné věci. Jak může osamělost negativně ovlivňovat lidské zdraví, a jak s ní nejlépe pracovat, se dozvíte v článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!