Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • S osamělostí se podle statistik v roce 2021 celosvětově potýkala třetina populace, konkrétně tedy tedy 33 %.
  • Přestože nejde o chorobu, může osamělost negativně ovlivňovat duševní i fyzické zdraví.
  • Při řešení tohoto problému je nezbytné odhalit prvotní příčinu, v čemž se jako velmi efektivní nástroj ukazuje psychoterapie.

Pocit osamělosti se u člověka rozvíjí, pokud nejsou dlouhodobě naplňovány jeho potřeby – v tomto případě zejména potřeba socializace. Osamělost je však třeba odlišovat od samoty, která je přirozenou součástí normálního lidského chování. Každý totiž potřebuje čas jen pro sebe, během kterého si může odpočinout a věnovat se sám sobě, přičemž někdo potřebuje samoty méně, jiný více. Kromě toho, že samota tedy může být vyhledávána i cíleně, je zpravidla krátkodobějšího rázu.

Osamělost je oproti tomu skutečný stav emocionálního a sociálního strádání, která je dlouhodobá a často nedobrovolná. K rozvoji osamělosti může dojít např. v případech odstěhování se do jiného města, změny školy/zaměstnání, po ukončení vztahu nebo třeba kvůli stranění se společnosti z důvodu narušení fyzického či duševního zdraví. Dost možná zrovna nemáte nikoho, s kým byste mohli trávit volný čas a svěřit mu své problémy a myšlenky, ale osamělost se může vyskytovat i u lidí, kteří jsou obklopeni mnoha známými – jen se jim se žádným z nich nepodaří navázat to pravé spojení.

Přestože osamělost není v současnosti samostatně označována jako porucha, může negativně ovlivnit duševní i fyzické zdraví.

Jaké znaky jsou pro osamělost typické?

  • máte dojem, že nejste s nikým shopni navázat hluboký vztah (nejen partnerský)
  • cítíte se izolovaně, přestože jste právě ve společnosti dalších lidí
  • když se s někým pokusíte navázat spojení, dostatečně vás nevnímá nebo nechápe
  • máte pochybnosti o sobě samé/m
  • jste unavení a frustrovaní z neustálé a neúspěšné snahy o navázání kontaktu
  • cítíte se bez energie a úzkostně
  • máte sklony k nežádoucímu kompenzačnímu chování (divoké večírky, nadměrné sledování filmů či hraní her, nadměrné nakupování, konzumace alkoholu, emoční jedení…)

Jak osamělost působí na lidské zdraví?

1. Zvýšení hladiny stresových hormonů

Z výsledků některých studií vyplývá, že chronická osamělost může být spojena s vzestupem hladiny stresových hormonů, konkrétně hormonu kortizolu. Vědci také v současnosti zkoumají, zda by tento fenomén mohl souviset s adaptací a regulací hledání sociálních vazeb. Zjednodušeně řečeno, zda může stres plynoucí z osamělosti člověka podnítit k potřebě navazování nových sociálních spojení. Tato teorie byla podpořena výsledky studie doktorky Kornienko a kol., kteří také zjistili, že osamělí lidé s vysokou hladinou kortizolu k interakcím instinktivně vyhledávají osoby, které mají hladinu tohoto stresového hormonu nižší.

2. Snížení kvality spánku

Osamělost je rovněž spojována s poruchami spánku. Vzhledem ke zvýšené míře stresu může být pro tyto jedince náročnější nejen večer usnout, ale pozorováno bylo i častější buzení během noci. Nedostatek kvalitního spánku pak zpravidla vede ke snížení kognitivních funkcí, produktivity a rozhodovací schopnosti, což může dále prohlubovat pochybnosti o sobě samém, čímž se jedinec dostává do “začarovaného kruhu”.

3. Zvýšené riziko rozvoje deprese

Osamělost je neopomenutelným stresorem, který je provázen izolací, strádáním a nenaplněním základních sociálních potřeb – trvá-li tento stav dlouhodobě, může tak zvyšovat riziko rozvoje deprese. Toto tvrzení potvrdilo i review z roku 2018, kde byl vliv osamělosti na rozvoj deprese označen jako “významný faktor středního vlivu”.

4. Zvýšené riziko rozvoje některých chronických onemocnění

Díky zvýšení míry stresu se osamělost promítá rovněž i do fyzického zdraví. Studie ji shledávají významným činitelem např. při rozvoji onemocnění srdce a cév, diabetu nebo dokonce předčasném úmrtí.

Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka
Image by senivpetro on Freepik

3 jednoduché tipy, jak s osamělostí pracovat

1. Navštivte terapeuta

Ať už je příčina vaší osamělosti jakákoliv, terapeut vám může poskytnout jistý nadhled a pomůže vám navíc identifikovat a odstranit překážky, které vám v navazování nových kontaktů třeba i nevědomky brání. Pokud jste se právě přistěhovali, je logické, že budete potřebovat nějaký čas na zvyknutí, i v této situaci vám však může psychoterapeut poskytnout cenné rady.

Další příčinou mohou být např. nízké sebevědomí, pocity nedostatečnosti či viny, které vás nutí stranit se společnosti. V tomto případě je terapie základním kamenem řešení problému nejen s osamělostí, ale také s celkovou životní pohodou a spokojeností. Jak může psychoterapeutické sezení probíhat, si můžete přečíst v článku Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii.

2. Vyzkoušejte nenásilné cesty, jak se dostat mezi lidi

Pokud byste s někým rádi navázali kontakt, vyzkoušejte některou z přirozených a nenásilných forem sociálních interakcí – můžete zajít např. na skupinovou lekci ve fitku, společný výběh, odbornou přednášku nebo třeba na dobrovolnickou akci. Šance, že zde potkáte osoby s podobným smýšlením a zájmy, je totiž poměrně vysoká, což dále zvyšuje i vaše vyhlídky na oduševnělou konverzaci a poznání nových přátel.

3. Snažte se pravidelně hýbat a trávit čas venku

Pokud se s osamělostí potýkate delší dobu a zažíváte spolu s ní i pocity vyčerpání a úzkosti, pravděpodobně nebudete v náladě na lámání světových rekordů. Pravidelný pohyb a čas strávený venku na čerstvém vzduchu vám však pomůže lépe se uvolnit a benefity se dostaví i v oblasti zdraví. Kdo by totiž v těžkém období nestál o pocit štěstí vyvolaný endorfiny – a nejsnáze ho dosáhnete právě pohybem.

Procházka na čerstvém vzduchu vám pomůže odvést pozornost od problémů, procvičit vnímavost, a pokud půjdete svižnějším tempem, o endorfiny nebudete ochuzeni ani v tomto případě. Pohyb také samozřejmě podporuje zdraví srdce a cév. A kdo ví, třeba právě během úmorného funění a otírání potu z čela rozvinete vztahy, které vás budou těšit po zbytek života.

Co si z toho vzít?

Osamělost může být, na rozdíl od samoty, závažným problémem, který negativně ovlivňuje vaše duševní i fyzické zdraví. Osamělost je zpravidla dlouhodobý a nedobrovolný pocit strádání z nenaplnění sociálních vazeb, a může být způsobena mnoha příčinami – od změny pracoviště až po nízké sebevědomí a pocity méněcennosti.

S osamělostí se pojí zejména zvýšení míry stresu, spánkové poruchy nebo zvýšená náchylnost k rozvoji deprese a některých chronických onemocnění. Velmi účinným léčebným postupem je psychoterapie, která vám pomůže najít příčinu vašeho problému a podívat se na situaci z jiného úhlu. Dále můžete vyzkoušet nenásilné formy socializace jako např. sportovní lekce, přednášky či dobrovolnické akce, kde s vysokou pravděpodobností potkáte lidi s podobnými názory. V rámci podpory svého fyzického i duševního zdraví pak nezapomínejte ani na pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Znáte to – pro druhé byste se klidně rozkrájeli, ale ve většině případů to pro vás končí spíše stresem a frustrací... Ale stejně příště neřeknete "ne"... Co by si lidi pomysleli? Dnešní článek vám prozradí, jak okolí asertivně sdělovat své potřeby, a být tak spokojenější i produktivnější.
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Při výběru vhodného druhu cvičení by přitom mělo záležet hlavně na tom, aby vás bavil. Nová data však naznačují, že ze skupinových lekcí můžete vytěžit ještě o něco víc.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.