Aktivní dovolená: 11 tipů, jak se jen neválet u bazénu

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 17. 8. 2022 Poprvé publikováno 29. 6. 2021
Aktualizováno 17. 8. 2022
4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Aktivní dovolená: 11 tipů, jak se jen neválet u bazénu

Ono se řekne dovolená. Jenže zatímco jeden si představí týdenní flákání u bazénu, druhý už v hlavě střádá plány, jak zdolat všechny vrcholy v co nejméně dnech. Obojí má něco do sebe. Pokud ale patříš spíš do té aktivnější skupiny, máme pro tebe 11 cenných tipů, jak toho během letní dovolené stihnout co nejvíce. Počítej s tím, že se rozhodně nudit nebudeš. 

1. Pořádný výšlap je vždycky sázka na jistotu

Podívej se kolem sebe, vidíš ten kopec? Když se na něj jeden den vyškrábeš, určitě nebudeš litovat. Vedle poctivého tréninku si také užiješ zasloužený výhled na krajinu, ve které trávíš svou dovolenou.

2. Jestli chceš opravdu poznat atmosféru místa tvé dovolené, běž si zaběhat

Během hodinky běhu toho uvidíš víc než po dvou hodinách chůze, a navíc ti to i líp uteče. Jestli navíc běháš okolo jezera nebo moře, čeká tě na konci běhání zasloužená odměna v podobě relaxu ve vodě. Kdo jsi to někdo zkusil/a, určitě víš, o čem mluvím. 

3. Pétanque na pláži tě zabaví třeba na celé dopoledne

Navíc tím můžeš navázat spoustu kontaktů s místními obyvateli a dalšími turisty. Dej si jen pozor na dostatečnou ochranu před spálením od sluníčka – takové dvě hodiny koulování na intenzivním slunci utečou jako voda a tobě pak nezbyde než nakoupit panthenol a zbytek dovolené nějak protrpět. 

4. Nebaví tě ležet u vody? Tak se zabav v ní

Takový šnorchl ve spojení s čistou mořskou vodou nějaké nedaleké zapadlé zátoky v okolí tě dokáže zaměstnat třeba na půl dne. Navíc tím pořádně potrénuješ své dovednosti v plavání a spálíš spoustu kalorií

obrázek z freepik.com

5. Bez výletů do okolí by to snad ani nebyla dovolená

Každé místo na světě má co nabídnout. Byla by proto škoda během týdenní dovolené neopustit areál hotelu, když ten opravdový lokální život se nachází právě za ním. Půjč si proto kolo, skútr nebo auto a vyraž se podívat na místní památky, hrady, zámky nebo jiné přírodní úkazy. Kdy jindy než během dovolené si na to dokážeš udělat čas. 

6. Vyraž na trh a objevuj místní kulinářskou kulturu

Zajímá tě, jak místní obyvatelé jedí? Jaké potraviny jsou u nich běžné a které potraviny třeba ani u nás nenajdeš? Nejlépe uděláš, když se vypravíš do víru místních trhů a pořádně to prozkoumáš. Zároveň se navzájem s místními můžete potrápit jazykovými dovednostmi a třeba se i přiučit místnímu jazyku. Dej jen pozor na dostatečnou hygienu a všechny potraviny před konzumací pečlivě omyj v čisté vodě.

7. Vytáhni svou drahou polovičku na večerní romantickou procházku

Letní teplé večery jsou jako dělané pro příjemné procházky nebo nějaké to posezení u sklenky dobrého vína. Navíc alespoň poznáš místní večerní život, který je kolikrát mnohem živější než ten denní. 

8. Vyber si nějaký pěkný organizovaný výlet

Organizované výlety tě můžou kolikrát zavést na taková místa, která bys sám nikdy neobjevil. Někdy jsou takové lokality dokonce veřejnosti zcela nepřípustné, takže organizované výlety zůstávají jedinou možností, jak do nich nahlédnout

Vybírej ale pořádně a nenech se ukecat na nesmyslné výlety o ničem. Někdy je totiž organizovaný výlet jen o tom vyvézt turisty lodičkou na jinou pláž a za dvě hodiny se vrátit zpět. Takové výlety zvládneš určitě i bez průvodce (a dokonce zdarma a lépe). 

obrázek z istockphoto.com

9. Naplánuj si pořádný venkovní workout

Zacvičit si venku na hrazdách nebo jen zcela s vlastní vahou je skvělý způsob, jak si dovolenou trochu pohybově zpestřit. Ale nezapomeň: pokud máš cvičení dost a nemáš chuť cvičit, klidně si odpočiň. Týden dovolené bez trénování se na tvé kondičce nijak negativně neprojeví a ty alespoň naskočíš zpět do procesu plný/á energie. 

10. Jestli máš v sobě hravou povahu a rád/a objevuješ nová místa, vyzkoušej Geocaching

Tahle hra, během které budeš hledat tajná místa na různých lokalitách, se hraje prakticky všude na světě, takže nějaký poklad určitě najdeš i v okolí tvé destinace. Navíc tě hledání skrýší zavede i na místa, která bys jinak nikdy neobjevil. Těšit se můžeš na místní pamětihodnosti, utajené výhledy nebo třeba historicky významná místa.  

11. Letní dny na dovolené jsou jako dělané pro cvičení jógy

Patříš mezi ty lidi, kteří by rádi vyzkoušeli jógu, ale nějak se k ní v nabitém programu všedních dní nemohou dostat? Dovolená je ideální čas, kdy se k pravidelnému cvičení jógy dokopat. 

Navíc pokud tě cvičení jógy chytne, není nic jednoduššího než si ranní rituál přenést zpět do své domoviny. Odměnou ti potom bude celá řada benefitů, které s sebou cvičení jógy přináší

Co si z toho vzít?

Nebaví tě celý den trávit luštěním křížovek u bazénu? Nevadí, dovolenou můžeš prožít i aktivně. Pojmi letní dovolenou jako ideální příležitost na prozkoumávání okolí. Využít k tomu můžeš půjčené auto, skútr, kolo nebo třeba i vlastní nohy, které tě zavedou do tajů místní přírody a kultury. 

Vyzkoušej také aktivity, na které si jinak v nabitém programu nedokážeš najít čas. Mohou to být kolektivní hry, pétanque nebo třeba cvičení jógy, ke kterému se odhodláváš už posledních několik měsíců. Na dovolené máš zkrátka čas i na věci, na které normálně ne, tak se toho neboj využít a užij si dovolenou naplno. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek