Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj

Tomáš
Tomáš Novotný 19. 6. 2021 Poprvé publikováno 24. 6. 2020
Aktualizováno 19. 6. 2021
7 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
obrázek z unsplash.com

Když se řekne opalování, automaticky se rozdělíme do dvou skupin. Jedni z nás se nadšeně slunci vystavují a chytají cenný vitamin D, druzí ze strachu z poškození kůže raději ani nevycházejí ven na vzduch. Pravda je ale někde mezi. Jaké jsou plusy a mínusy opalování a jak můžeme naše tělo chránit před poškozením kůže?

Jaké výhody nám přináší letní opalování?

 • Dobrá nálada a prevence před depresemi – přesně s tím nám může pobyt na slunci pomoci. Přece jen být zavření na umělém světle od rána do noci není pro psychiku úplně to pravé ořechové.
 • Zlepšení funkce imunitního systému – za což může dost pravděpodobně vitamin D, s jehož doplněním do těla nám pobyt na slunci pomáhá. Ale pozor, když to budeme se sluncem přehánět, můžeme se dočkat přesně opačných účinků!
 • Celkové doplnění vitaminu D – protože toho máme v dnešní době jako šafránu, nejvíce ohrožení jsou osoby s tmavým pigmentem žijící v mírném podnebí. A to rozhodně není dobře, protože vitamin D v těle navíc bojuje s úzkostí a podporuje zabudování vápníku do kostí.

Americká dermatologická akademie radí: Nečerpejte déčko ze slunce

Proč? Protože pobyt na přímém a intenzivním slunci může mít na zdraví řadu negativních vlivů, zvlášť pokud se do slunění vrhneme po hlavě a bez ochrany:

 • Poškození a stárnutí kůže – za což jsou zodpovědné především UV‑A paprsky, které na nás prochází třeba i přes sklo auta. Z dlouhodobého hlediska se mohou projevit například zrychleným stárnutím kůže či vráskami.
 • Zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže – je způsobené zejména vysoce energetickým UV‑B zářením, které dokáže poškodit molekuly DNA v kůži. Proto je UV záření (ze slunce či solárií) řazeno mezi karcinogeny.
 • Spálení od slunce – to si z dovolené přiveze snad každý druhý turista, který se hned první den na dovolené potřebuje předvést, jak dokáže chodit po slunci bez ochrany. Spálení je opět způsobeno především nebezpečným UV‑B zářením a vedle zarudnutí může vést až k celkovému sloupání poškozené vrstvy kůže.
 • Poškození zraku – zvlášť pokud vystavujete svůj pohled intenzivním UV paprskům při přímém pohledu do slunce. UV záření totiž může přispět k rozvoji šedého zákalu a třeba i k degeneraci žluté skvrny (v případě UV‑A záření, jelikož UV‑B tak hluboko neprochází).

[Instagram]

Tak jak to s tím opalováním je?

Za zdravotní benefity slunečního světla je z největší části zodpovědné UV‑B záření, které pomáhá s tvorbou vitaminu D v kůži. A jaký typ záření je nejnebezpečnější vzhledem k jeho karcinogenním účinkům? Správně, opět UV‑B.

To nás zavádí do takové slepé uličky, ze které není moc kam uniknout. Primárně bychom však měli myslet na ochranu svého zdraví, a tak je dobré se před intenzivním UV zářením dostatečně chránit.

Koneckonců pro dostatek vitaminu D ze slunce se nepotřebujete slunit od rána do večera. Britská studie ukázala, že již 13 minut pobytu na slunci během poledne třikrát do týdne bylo dostatečné k doplnění potřebných dávek vitaminu D (v této studii měly osoby kůži odhalenou asi z jedné třetiny).

7 tipů, jak se chránit při delším pobytu na slunci

 1. Používejte kvalitní voděodolné opalovací krémy s dostatečně vysokým UV faktorem, a to nejen na dovolené u moře, ale také během slunečných dnů v létě. Výzkumy naznačují, že až třetina případů rakoviny kůže by nemusela být, pokud by se opalovací krémy používaly častěji a v dostatečné míře.
 2. Velikost ochranného UV faktoru opalovacích krémů volte s ohledem na intenzitu slunce, celkovou délku pobytu na slunci a na vaší náchylnost ke spálení. Zatímco při krátkém pobytu na slunci může stačit opalovací krém s UV faktorem 10–15, při půldenním pobytu na intenzivním slunci využijte opalovací krém s UV faktorem vyšším než 30.
 3. Vsaďte na kvalitní sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem. Zvlášť přímý pohled do slunce během letních měsíců může váš zrak vážně poškodit.
 4. Používejte pokrývky hlavy a oblečení, využívejte slunečníky. Zkrátka vystavte intenzivnímu slunci něco jiného než svou kůži, nezapomínejte ani na dostatečnou pokrývku hlavy. Toto byste měli dodržovat na zvlášť intenzivním slunci od 10 do asi 16 hodin.
 5. Zjistěte si, do jaké krajiny jedete, protože ne všude rozdává slunce stejným metrem. Například v takové Dubaji je UV záření ještě o 50 % intenzivnější než v letním Chorvatsku. Překvapivě i v horách s nastoupanými metry roste sluneční síla, udává se, že každých 1000 výškových metrů je UV index asi o 10–12 % vyšší. Opalovací krémy proto nezapomeňte přibalit ani při svých cestách do hor, a to obzvlášť během jarních měsíců, kdy již slunce pomalu začíná nabírat na síle.
 6. Sledujte předpověď UV indexu, která vám prozradí, kolik UV světla na vás bude v daný slunečný den dopadat. Zvlášť na dovolených, kde se UV index v létě často pohybuje mezi hodnotou 6–8 a více, je vhodné myslet na dostatečnou ochranu.
 7. Myslete na to, že každá kůže je vůči UV paprskům jinak odolná. Takže zatímco místní mohou chodit bez trička od rána do večera, u nás se spálení může projevit i po hodinové procházce (měřítkem odolnosti vůči spálení od slunce je především pigment pokožky). Chraňte svou kůži a snažte se o doplnění vitaminu D i z běžné stravy, například z tučných ryb, ze sýrů nebo z vajec.
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
obrázek z unsplash.com

Spoléhat na chladivé moře se nemusí vždy vyplatit

Pobyt ve vodě nás před UV zářením trochu chrání. Asi čtvrtina UV paprsků se od vodní hladiny odrazí, další část se zachytí v samotné vodě (méně než 10 % z prošlých UV paprsků za každý metr hloubky) či na rozvířených částicích (prach, písek). Sečteno a podtrženo, podle WHO na nás v hloubce asi 0,5 m pod hladinou čekají UV paprsky s intenzitou asi 40 % z těch, které na nás dopadají na hladině.

To ale stále neznamená, že je pobyt ve vodě zcela bez rizika. Nehledě na to, že málokdo z nás tráví všechen čas ve vodě v hloubce půl metru. Pokud jsme totiž na hladině, intenzita UV paprsků je srovnatelná s pobytem na pláži, a tak se před spálením příliš nechráníme.

Naopak často se stává, že nás voda chladí a dává nám falešný pocit bezpečí, a tak na slunci strávíme bez přestávky klidně půl dne… po které následuje půlka dne s Panthenolem v ruce.

Co si z toho vzít?

I v letních měsících myslete na své zdraví a nenechte si poškozovat kůži slunečními paprsky. Myslete na používání kvalitních opalovacích krémů s vysokým UV faktorem alespoň 15 minut před pobytem na slunci, používejte sluneční brýle a vyhýbejte se přímému slunci v poledních hodinách.

Slunci se však zcela nevyhýbejte a zvlášť v pozdních odpoledních hodinách paprsky nabírejte plnými doušky. Moře budete mít po celém dni vyhřáté, a navíc i nachytáte nějaký ten vitamin D, který hraje ve fungování organismu velmi důležitou roli.

V zimních měsících se UV záření příliš bát nemusíme, UV index totiž dosahuje zpravidla hodnot od 0 do 2, což je rozpětí, ve kterém není třeba se chránit opalovacími krémy. Výjimkou jsou cesty do hor, kde se setkáme se silnějším UV světlem kvůli nadmořské výšce, v takových případech je výhodné sáhnout po opalovacích krémech. Chránit bychom se měli začít od slunných květnových dnů, kdy již slunce opět začíná nabírat na síle.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek