Cestovatelský průjem: Jak si nenechat zkazit dovolenou?

Komentáře
Cestovatelský průjem: Jak si nenechat zkazit dovolenou?
obrázek z freepik.com/wayhomestudio
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Průjem patří k nejčastějším zdravotním obtížím při cestování.
 • Více než 60 % cestovatelů z rozvinutých zemí prodělá při cestě do zemí rozvojových tuto “komplikaci”.
 • Potíže obvykle odezní spontánně, v některých vážnějších případech je však zapotřebí průjem léčit.

Proč k cestovatelskému průjmu dochází?

Příčin cestovatelského průjmu může být celá řada, podle literatury jsou ale nejčastěji na vině patogenní bakterie (50–70 % případů) nebo viry (20 %). Tím vůbec nejčastějším patogenem je bakterie Escherichia coli následovaná Campylobacterem jejuni. Zdravotní komplikace trvají většinou 4–6 dní a mohou být doprovázeny i lehce zvýšenou teplotou, nevolností, křečemi břicha nebo bolestí hlavy.

Rizikovými oblastmi jsou zejména rozvojové země, kde jsou hygienické standardy o něco nižší než u nás ve střední Evropě. Příkladem destinací s vysokým rizikem mohou být státy Afriky, východní Asie, Latinské Ameriky a Středního Východu, s nižším rizikem třeba Karibik, Izrael nebo i jižní Evropa.

Cestovatelský průjem: Jak si nenechat zkazit dovolenou?
Obrázek z publikace Travel Medicine. Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780323546966000185

Jaké jsou možnosti léčby cestovatelského průjmu?

Jak už bylo řečeno, cestovatelský průjem většinou odezní spontánně, v případě, že obtíže přetrvávají, stav se zhoršuje, nebo je ve stolici přítomen hlen či krev, je načase vyhledat lékařskou pomoc.

Základem léčby mírných případů je pak zmírnění symptomů průjmu a pravidelné doplňování tekutin – právě dehydratace je jednou z nejvážnějších komplikací průjmových onemocnění a při pohybu v subtropickém/tropickém podnebí to platí dvojnásob. Měli byste s sebou proto mít dostatek balíčků pro přípravu rehydratačního roztoku (Kulíšek, Iontia prebio nebo vlastní roztok dle tohoto návodu).

Pro léčbu symptomů průjmu se hodí střevní dezinficiens (Endiaron, Ercefuryl), adsorbencia (aktivní uhlí, Smecta, enterosorbent Enterosgel), po konzultaci s lékařem popř. i antimotilika (Loperamid). U mírnějšího průběhu cestovatelských průjmů se osvědčilo i podávání probiotik. Důležitá je pak také “dieta” – většinu by měly tvořit sacharidové potraviny s nižším obsahem vlákniny:

 • pečivo, suchary (ne čerstvé, ne celozrnné)
 • ovoce a zelenina – ideálně vařené, čerstvé lze: banán, strouhané jablko, borůvky
 • rýže
 • brambory
 • libové maso
 • vaječný bílek
 • později lze vyzkoušet např. nízkotučný jogurt

U závažnějších případů pak může být po konzultaci s lékařem na místě i užívání antibiotik. Pokud jedete do oblasti bez lékařské péče, může vám lékař předepsat antibiotikum k případné samoléčbě.

Jak rozvoji cestovatelského průjmu předcházet?

Jediným způsobem, jak předcházet rozvoji cestovatelského průjmu, je pečlivé dodržování pravidel hygieny. Vědecky podložený pak není ani tradiční panák slivovice – nepotvrdilo se totiž, že by bylo riziko rozvoje cestovatelského průjmu působením alkoholu jakkoliv sníženo. Některé práce naopak poukazují na to, že vysoká konzumace alkoholu může toto riziko zvyšovat – zřejmě i kvůli snížení kognitivních funkcí a nižšímu důrazu na hygienu.

K ověřeným zásadám prevence rozvoje cestovatelského průjmu patří:

 1. Seznamte se s mírou rizika a konkrétními patogeny, které se v cílové destinaci často vyskytují. Podrobnější informace naleztene např. v tomto souhrnném článku.
 2. Před manipulací s jídlem si vždy pečlivě umyjte ruce (mýdlo, dezinfekční gel, dezinfekční ubrousek).
 3. Rizikové potraviny (maso, vejce, mléčné výrobky…) jezte pouze dobře tepelně upravené.
 4. Pijte/jezte pouze pasterizované mléko a mléčné výrobky z něj vyrobené.
 5. Z ovoce upřednostňujte to, které lze kompletně oloupat nebo dobře omýt.
 6. Pozor je třeba dávat si i na syrovou zeleninu – může být kontaminována bakteriemi z půdy nebo vodou.
 7. Pijte výhradně originálně balenou vodu.
 8. Vyhýbejte se ledovým kostkám – nelze ověřit nezávadnost použité vody.
 9. Balenou vodu používejte např. i při čištění zubů.
 10. Vyhýbejte se (nebo je pečlivě vybírejte) jídlům od pouličních prodejců – právě tyto “typické místní” pokrmy jsou nejčastějším zdrojem nákazy.

Možná jste se už setkali i s doporučením preventivního užívání antibiotik – tomu se ale děje pouze ve výjimečných případech a po konzultaci s lékařem (např. u osob s chronickým onemocněním, oslabeným imunitním systémem, politiků na důležité zahraniční schůzi apod.). Plošně by tak nemělo být preventivní užívání antibiotik v žádném případě praktikováno. Další možností je i očkování proti některým vybraným patogenům.

Vilgain Probiotika

Probiotika s vlákninou

Co si z toho vzít?

Cestovatelský průjem je velmi častým problémem, který postihuje i více než 60 % cestovatelů jedoucích do rizikových oblastí. Ve většině případů onemocnění odezní samo, je však třeba dbát na hydrataci a léčbu podpořit střevními dezinficiens, adsorbencii nebo probiotiky. Ve vážnějších případech mohou být na místě i antibiotika – jejich užívání je však třeba vždy konzultovat s lékařem a v žádném případě je neužívat preventivně.

Jedinou účinnou prevencí cestovatelského průjmu je pak dodržování hygienických zásad a pečlivý výběr potravin.

All Inclusive dovolená: Kolik tuku můžeme přibrat?
All Inclusive dovolená: Kolik tuku můžeme přibrat?
Vysněný odpočinek na dovolené se může snadno proměnit ve zběsilé luxování hotelových bufetů. Jaké to může mít následky?
Zdravě jíst se dá i na dovolených či fesťácích. 10 tipů, jak na to
Zdravě jíst se dá i na dovolených či fesťácích. 10 tipů, jak na to
Léto je tu. A to znamená výlety do přírody, kempování, dovolené a fesťáky! Rádi byste si do batůžku přibalili něco jiného než řízek a tatranku, ale nic vás nenapadá? Pak jste tu správně, na vše dnes dostanete odpověď!
Aktivní dovolená: 11 tipů, jak se jen neválet u bazénu
Aktivní dovolená: 11 tipů, jak se jen neválet u bazénu
Patříš mezi ty, pro které dovolené neznamená jen týdenní relax u bazénu? Potom pro tebe máme 11 skvělých tipů, jak si letní dovolenou užít naplno a aktivně.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.