Bachovy kapky: zázrak, nebo navoněné placebo?

7 min. 3 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Bachovy kapky: zázrak, nebo navoněné placebo?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Bachovy kapky byly zejména na konci 20. století rozšířenou alternativní “léčebnou” metodou.
 • Vybírat můžete z celkem 38 jednotlivých esencí a tzv. krizové esence, která kombinuje hned 5 rostlinných výtažků.
 • Přestože prodejci slibují mnohé, věda je k jejich účinkům o něco skeptičtější.

Bachovy kapky, Bachovky, květinové esence – všechny tyto názvy označují výtažky z rostlin extrahované ve vodě či alkoholu. Prodejci Bachových kapek od jejich používání slibují až téměř zázračné efekty na stav mysli i emoce. Zakladatelem této myšlenky byl lékař a homeopat Edward Bach, který věřil, že tato energie získaná z rostlin léči negativní emoce i další tělesné neduhy. V 90. letech minulého století tak vytvořil seznam 38 rostlin, z nichž každé připsal konkrétní léčivé účinky. K těmto výtažkům pak přibyla i tzv. krizová esence (č. 39), která je kombinací pěti jednotlivých přípravků.

Jaké konkrétní účinky Bachovy kapky slibují?

 1. Cherry plum – proti strachu a přehnané obavě o druhé
 2. Wild oat – na nejistotu při hledání životní cesty
 3. Chestnut bud – proti opakování chyb
 4. Olive – proti mentálnímu i fyzickému vyčerpání
 5. Heather – proti strachu z osamělosti
 6. Elm – proti pocitu přehnané zodpovědnosti
 7. Centaury – při neschopnosti říct “ne”
 8. Rock water – proti perfekcionismu
 9. Star of Betlehem – proti šoku a traumatu

Kompletní výčet všech 39 esencí a jejich účinků najdete v tomto souhrnném review z roku 2009. Zejména na konci minulého století byly Bachovy kapky ve společnosti opravdu hojně využívanou homeopatickou “léčebnou” metodou, přičemž tento trend se pomalu navrací i v současnosti. Jak se tedy na tyto květinové esence dívá věda a stojí skutečně za zakoupení?

Vědecké publikace jsou k Bachovým kapkám spíše skeptické 

Bachovy kapky byly podrobeny několika vědeckým studiím, v nichž výzkumníci hledali odpověď nejen na otázky týkající se jejich účinku, ale také bezpečnosti. Dobrou zprávou je, že na základě výsledků jednotlivých studií nebyl u těchto přípravků shledán žádný významný negativní efekt na zdraví, což pravděpodobně souvisí zejména s faktem, že esence neobsahují takovou koncentraci bioaktivních látek, která by mohla vyústit ve škodlivé účinky.

Jste‑li nadšenec květinových esencí, následující závěry o jejich účinnosti vás ale zřejmě nepotěší – příliš nízká koncentrace bioaktivních látek v esencích má totiž za následek nejen absenci negativních účinků, ale rovněž i těch pozitivních. Jinými slovy, pokud po užívání těchto kapek pozorujete zlepšení zdravotního a duševního stavu, jedná se s největší pravděpodobností o placebo. Žádné významné výsledky se totiž právě při porovnání s placebem u Bachových kapek neprokázalo.

Měl by se užívání Bachových kapek přece jen někdo vyhnout? 

Přestože ve studiích nebyly v obecné populaci po užívání Bachových kapek shledány žádné závažné negativní účinky, stále je třeba s nimi zacházet s rozumem – pokud už se pro ně tedy z nějakého důvodu rozhodnete. Většina prodejců totiž na svých stránkách uvádí, že tyto esence jsou vhodné pro všechny – ženy, muže, děti, adolescenty a dokonce i kojence nebo zvířata.

Vzhledem k tomu, že imunitní systém kojenců funguje jinak než u dospělých (velmi zjednodušeně řečeno), a z hlediska rozvoje nežádoucích alergických reakcí a intolerancí je vhodné dodržovat jistá pravidla i při zařazování běžné stravy, podávání kapek s potenciálně alergizujícím efektem nepovažuji za rozumnou volbu. Dalším vykřičníkem je i obsah alkoholu, který je součástí drtivé většiny kapek, na což by měly brát zřetel také těhotné a kojící ženy, nebo osoby podstupující farmakologickou léčbu závislosti na alkoholu. Přestože množství alkoholu v jedné dávce není nijak závratné, zvláště tyto zmiňované osoby my měly vždy užívání Bachových kapek konzultovat s lékařem.

Existují však situace, kdy může být užívání Bachových kapek i život ohrožující – a to tehdy, pokud se po diagnóze choroby upnete pouze na homeopatika a zanedbáte konvenční léčbu vedenou odborníky.

Bachovy kapky: zázrak, nebo navoněné placebo?

Necítíte se dobře? Zkuste raději efektivnější a dlouhodobější řešení

Květinové esence vám v drtivé většině případů neuškodí, ale ani nepomohou – co tedy dělat, pokud cítíte, že je toho na vás moc? Ani tady bohužel neexistuje zázračné a univerzální řešení. Výsledek však bude stát za to a vydrží vám po celý život.

1. “Nekašlete” na sebe

V první řadě se zkuste zaměřit na rozpoznání konkrétních symptomů vašeho problému a identifikujte si hranici povinností, kdy už se začínáte dostávat do kritického stavu. Stresu se totiž v dnešní době nejspíše nezbavíte – je proto potřeba naučit se s ním pracovat a vyvážit ho adekvátní mírou odpočinku. Kdy jste si třeba naposledy vypili čaj v klidu při svíčce, přečetli si knihu, nebo si zašli na masáž?

2. Vybojujte si svého psychoterapeuta

Psychoterapie už (chválabohu) dávno není vnímána jen jako pomoc pro vážně duševně nemocné, což ostatně potvrzuje i dnešní vytíženost terapeutů. Je tak pravděpodobné, že o tuto službu budete muset trochu zabojovat – vězte ale, že právě tento druh terapie vám pomůže efektivně vyřešit i takové problémy, které by vás s duševním zdravím ani nenapadlo spojovat.

3. Nemáte čas na knihy? Sáhněte po nich před spaním

Kvalitní spánek je sám o sobě nenahraditelnou součástí duševního i fyzického zdraví. Narušovat jej však může mnoho vlivů – od stresu, přes kofein, až po modré světlo. Zkuste se proto zaměřit na vytvoření pravidelné spánkové rutiny, která vaše noční snění povýší na novou úroveň. Čtení knih vás před spaním krásně unaví, zklidní a navíc si rozšíříte slovní zásobu. A to je přece win–win.

4. Jezte chytře 

Složení, množství a kvalita vaší stravy má vliv nejen na to, jak vypadá vaše tělo, ale rovněž i na to, jak se v něm cítíte. Jedině při vyváženém jídelníčku totiž dosáhnete optimálního zdraví, výkonnosti, funkce mozku, ale i lepší nálady. Na jaké konkrétní potraviny v boji se stresem vsadit, se dozvíte v článku Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí.

5. Nešetřete s endorfiny

K vyvolání návalu endorfinů, neboli hormonů štěstí, vám perfektně poslouží fyzická aktivita. Stejně jako u stravy totiž platí, že plného zdraví, funkce mozku a dobré nálady docílíte jen s optimální mírou pohybu. Vyražte proto na svižnou procházku, nebo rovnou přejděte do běhu. Účel bezpochyby splní také silový trénink nebo skupinové lekce – dělejte zkrátka to, co vás baví.

Co si z toho vzít? 

Bachovy kapky označují výtažky květů, které jsou nejčastěji zakonzervovány alkoholem. Jejich prodejci slibují téměř zázračné zlepšení duševního i fyzického stavu a doporučují jejich užívání všem – kojencům, dospělým i zvířatům. Věda je ale o něco skeptičtější a zastává názor, že Bachovy kapky ve většině případů lidem nijak neuškodí, ale bohužel ani nepomohou.

O duševní i tělesné zdraví je však třeba bez pochyby pečovat, namísto Bachových kapek ale raději vyzkoušejte skutečně efektivní a dlouhodobé přístupy. Nezapomínejte odpočívat, objevte výhody psychoterapie, vytvořte si pravidelnou spánkovou rutinu a dbejte na vyváženou stravu. Vše podpořte pohybem a voilá – uvidíte, že se budete po pár týdnech cítit mnohem lépe.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek