Imposter syndrom, co to je a jak se jej zbavit

Komentáře
Imposter syndrom, co to je a jak se jej zbavit
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Imposter syndrom označuje psychologický stav, kdy si daný jedinec není schopen uvědomit své kvality a všechny své dosavadní úspěchy připisuje náhodě.
  • Snížená důvěra ve své schopnosti je doprovázena neustálým strachem z “odhalení” a v dlouhodobém měřítku může imposter syndrom vést k vyhoření a narušení psychického i fyzického zdraví.
  • Podle studií se výskyt imposter syndromu pohybuje od 9 do 82 %, v závislosti na typu populace – ohroženi jsou především studenti a osoby na vysokých pracovních pozicích. Rozvinout se však může u kohokoliv.

Co je to imposter syndrom?

Maturitu vám kdysi dali, jen aby se neřeklo, přijímačky jste udělali díky chybě v systému a v práci vás vlastně přijali omylem – nepracujete přece vůbec dobře, kdokoliv na planetě je v každém ohledu lepší než vy, a svět jste prozatím taky nezměnili. A co teprve, až na to všechno někdo jednou přijde…

Poznáváte se? Pak se i vy možná potýkáte s tzv. imposter syndromem, česky syndromem podvodníka. Jedná se o psychologický stav, kdy lidé (paradoxně se často jedná o velmi schopné a úspěšné osoby) přisuzují všechny své dosavadní úspěchy štěstí nebo náhodě a nejsou schopni si uvědomit vlastní kvality. K tomu se zpravidla přidává také neustálý strach a úzkost z toho, že jednoho dne bude tato “skutečnost” odhalena. 

Jedná se vlastně o jakýsi konflikt ve vnímání sebe sama a v tom, jak tyto jedince vnímá jejich okolí. Pochvalu a uznání často berou jako vyjádření soucitu a lítosti, sebemenší pochybení ovšem nesou velmi těžko – ve jejich očích totiž dále prohlubuje nedůvěru ve vlastní schopnosti a intelekt. Tyto podněty je pak ženou ke stále vyšší touze po dokonalosti, ale také k pocitům úzkosti a viny. 

Syndrom podvodníka se může projevovat celkem 5 způsoby

Na rozvoji imposter syndromu se často podílí mnoho faktorů, mezi kterými může být např. tlak na výkon ze strany rodičů v dětství, srovnávání se spolužáky/sourozenci, osobnostní rysy daného jedince (sklony k perfekcionismu, neuroticismu, nízké sebevědomí), současný výskyt jiného duševního onemocnění a pochopitelně i vnější faktory, jako je nástup do nového zaměstnání/studia, jeho ztráta atp. 

Doktorka Valerie Young, která se výzkumem imposter syndromu zabývá, popsala ve své knize celkem 5 typů imposter syndromu, které se rozvíjí na základě osobnostních rysů “postižené” osoby. V praxi se mohou tyto typy částečně prolínat nebo kombinovat:

  1. Perfekcionista – výsledek jeho práce musí být vždy dokonalý, ani pak ale není spokojený a neumí svůj úspěch náležitě ocenit. V dlouhodobém horizontu se tak jedná o přímou cestu k vyhoření
  2. Přirozený génius – tento typ od sebe očekává, že musí být přirozeně “geniální”, tedy zvládnout náročné úkoly lehce a bez námahy. Stejně jako perfekcionista si stanovuje často nereálné cíle a pokud jich nedosáhne hned napoprvé, rozvíjí se pocity selhání, studu a úzkosti. 
  3. Superhrdina – své schopnosti zakládá na tom, že musí dokonale uspět v každé roli – zaměstnanec, přítel/kyně, kamarád/ka, rodič atd. Jakýkoliv nedostatek byť jen v jediné oblasti je podle něj jen dalším důkazem toho, že je neschopný. 
  4. Sólista – věří, že vše musí zvládnout sám a žádost o pomoc, nebo i její přijetí, pokládá za selhání a vlastní neschopnost. 
  5. Expert – aby byla jeho práce úspěšně dokončena, potřebuje dané téma znát do sebemenších detailů. Představa, že by později objevil informaci, která mu nebyla známá, nebo snad neznal odpověď na některou z položených otázek, je pro něj naprosto nepřijatelná.
Imposter syndrom, co to je a jak se jej zbavit

4 tipy, jak se zbavit syndromu podvodníka

Tváří v tvář těmto myšlenkám a obavám pracují lidé s imposter syndromem většinou extrémně tvrdě a stanovují si stále vyšší cíle, což vede k vyhoření, vyčlenění z běžného života, narušení psychické pohody (úzkosti, deprese) a následně třeba i fyzického zdraví. Jakými způsoby je tedy možné tomuto scénáři předejít?

1. Připusťte si problém a mluvte o něm

Připuštění a uznání přítomnosti problému vám otevírá možnosti v jeho řešení. Promluvte si o svých pocitech s blízkou osobou, nebo ideálně zkušeným terapeutem. Druhá osoba vám totiž zprostředkuje jiný úhel pohledu, o kterém jste dosud možná ani neuvažovali.

2. Nebojte se spolupráce

Snažte se konfrontovat nutkání zvládnout všechno sami. Práce v týmu vám pomůže vyhnout se zahlcení, podpoří vyniknutí vašich silných stránek a poskytne vám i potřebnou podporu nebo vedení.

3. Nepotlačujte své pochyby a úzkostné myšlenky

Objeví-li se u vás opět pochyby o svých schopnostech a strach z “odhalení”, nesnažte se tyto pocity potlačit. Místo toho se zeptejte sami sebe, zda k nim máte skutečně důkazy. Špatný pracovní výkon by dlouhodobě rozhodně nezůstal bez povšimnutí a pokud se vám ze strany kolegů/vedení dostává pochvaly, nejedná se o soucit, nýbrž o skutečné uznání.

4. Vyhněte se porovnávání s ostatními

Pamatujte, že schopnosti každého člověka jsou jedinečné a jestliže vás někdo předčil v jedné oblasti, vy jej zcela jistě překonáte v jiném směru. Nikdo na světě totiž neumí a neví všechno – a pokud máte dojem, že o někom takovém víte, pravděpodobně jej neznáte dostatečně dobře. 

Namísto srovnávání se s ostatními se proto zaměřte konkrétně na takové své schopnosti, ve kterých vynikáte (popř. které vyzdvihuje vaše okolí) a ty dále rozvíjejte

Co si z toho vzít?

Imposter syndrom je stav, kdy si, často paradoxně velmi kompetentní a schopná osoba, není schopna plně uvědomit své kvality. Dosavadní úspěchy pak připisuje souhře šťastných náhod a trpí neustálým strachem z odhalení “podvodného” chování. Na rozvoj tohoto syndromu má vliv mnoho faktorů – přes výchovu, osobnostní rysy, výskyt dalšího duševního onemocnění, až po vnější faktory. Aktuálně je rozlišováno 5 základních typů imposter syndromu, které se mohou prolínat či kombinovat. 

Imposter syndrom daného jedince negativně ovlivňuje jak po stránce pracovního výkonu, tak i v osobním životě a negativně působí na jeho zdravotní stav. V procesu terapie je v první řadě nezbytné si tento problém připustit a probrat ho ideálně se zkušeným psychoterapeutem. Dalšími tipy mohou být i snaha o navazování spolupráce, nepotlačování svých pochyb a v neposlední řadě i snaha o eliminaci porovnávání svých schopností s ostatními. 

Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!