Movember: co to je, a jak pomáhá lidem zlepšit zdraví?

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Movember: co to je, a jak pomáhá lidem zlepšit zdraví?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • S nástupem listopadu ožívá dlouholetý trend pěstování knírů – Movember.
  • Za tímto fenoménem je ale mnohem více, než estetický vzhled mužské tváře – hnutí Movember už dlouhé roky podporuje zdraví mužů a usiluje o zlepšení prevence, disgnostiky i kvality léčby. 
  • Zaměřuje se zejména na oblast duševního zdraví a prevenci sebevražd u mužů nebo nádorové onemocnění prostaty a varlat.

Co je Movember?

Pod pojmem “Movember” se vám pravděpodobně vybaví muž s knírkem – kde má ale tato ikona předposledního měsíce v roce vlastně původ? Movember je původně název hnutí, které bylo založeno roku 2003 v Austrálii, s původními 30 členy. Od té doby tato nadace financovala více než 1320 celosvětových projektů se zaměřením na mužské zdraví a aktuální počet členů čítá na 6 milionů. V roce 2006 hnutí “expandovalo” na Nový Zéland a rok později pak do Kanady, Španělska, Velké Británie a USA. V dalších letech se pak spolupráce rozvinula i na území Irska, evropských státech, jižní Africe nebo Hong Kongu. V České republice ofociálně působí od roku 2010. Hnutí Movember postupně navyšovalo svou spolupráci s organizacemi zabývajícími se mužským zdravím, jako např. CANSA (Cancer Association of South Africa), LIVESTRONG Foundation. nebo  Prostate Cancer Canada

Knírek je v tomto případě alegorií růžové stužky v případě rakoviny prsu – jedná se o symbol, který upozorňuje na nebezpečí nádorového onemocnění prostaty a varlat pro mužské pohlaví. 

Co je cílem tohoto hnutí? 

Cílem tohoto hnutí bylo (a je) podporovat a upevňovat mužské zdraví, přičemž se zaměřuje zejména na tři oblasti:

  • duševní zdraví a prevence sebevražd
  • nádorové onemocnění prostaty
  • nádorové onemocnění varlat

Hnutí financuje především výzkumnou činnost, preventivní, diagnostické či léčebné programy těchto onemocnění, a hlavně bojují proti nevědomosti, jak se o své zdraví starat. Výše zmiňovaná onemocnění mohou vést k předčasnému úmrtí mužské populace – hnutí Movember chce do roku 2030 počet těchto předčasných úmrtí snížit o 25 %. 

Jak konkrétně Movember mužům pomáhá? 

1. Duševní zdraví a prevence sebevražd u mužů 

Statistiky mapující míru sebevražd u mužů se mírně liší, v přepočtu se však dá říci, že každých cca 13 minut zemře z příčiny sebevraždy jeden muž. Z dat v roce 2022 vyplývá, že sebevraždy u mužů byly téměř 4x častější než u žen. Hnutí Movember se snaží mužům poskytovat odborné poradenství v oblasti šťastnějšího, zdravějšího a delšího života. Nabízí např. rady, jak mluvit s jiným blízkým člověkem, který prochází těžkým obdobím, nebo nabízí přímé spojení s vybranými linkami pomoci pro případ, že se necítíte dobře vy sami. Upozorňují na to, že stereotyp maskulinity může zabíjet – zejména pokud společnost muže potřebující pomoc odsuzuje. 

Movember také podporuje muže v tom, aby o svých emocích a duševním zdraví otevřeně mluvili a toto téma otevírá na veřejných místech – ve sportovních klubech, na pracovištích atd. 

2. Nádorové onemocnění prostaty

V Americe je nádorové onemocnění prostaty druhé nejčastější nádorové onemocnění – hned po nádoru plic. V Evropě pak aktuálně patří mezi nejčastěji diagnostikovaná nádorová onemocnění mužů a třetí nejčastější příčinu úmrtí v důsledku malignit specifických pro muže. 

Movember se snaží podporovat osvětu a prevenci v oblasti nádorového onemocnění prostaty a financuje také vědecký výzkum. Snaží se být mužům oporou také v období po diagnóze a během léčby, upozorňuje na rizikové faktory rozvoje onemocnění a  radí, jakých projevů si všímat. Na webu najdete také souhrn možných diagnostických metod a způsoby léčby. 

3. Nádorové onemocnění varlat

V USA bylo podle zprávy American Cancer Society v letošním roce prozatím zaznamenáno 9760 nových případů nádorového onemocnění varlat a 500 úmrtí na tento stav. Průměrný věk při diagnóze je 33 let, což jasně ukazuje na to, že postihuje zejména mladé muže. Cca 6 % případů se pak rozvine v dětství nebo v dospívání a 8 % případů u mužů starších 55 let. I v Evropě je toto onemocnění na vzestupu – vědci předpokládají, že v roce 2025 bude evidováno cca 23 000 nových případů, což je oproti roku 2005 zvýšení incidence o 24 %. 

Movember zvyšuje povědomí o tomto onemocnění mezi mladými muži a chlapci a aktivně pomáhá v léčbě jim samotným, i jejich rodinám. Podporuje je také ve vyhledání pomoci a včasné léčbě. Na stránkách najdete také návod k samovyšetření. 

Proč si muži nechávají narůst knírek? 

Movember vyzývá k symbolice pěstování knírku zejména z pohledu osvěty – knír v listopadu je jasným znakem tohoto hnutí, což dále zvyšuje povědomí o mužském zdraví, vede k rozhovoru o této oblasti a může dokonce podněcovat k podstoupení preventivních vyšetření nebo samovyšetření. 

Movember: co to je, a jak pomáhá lidem zlepšit zdraví?

Jaké jsou další rizikové oblasti zdraví u mužů? 

Kromě výše zmiňovaných onemocnění, které jsou v režii Movemberu, jsou pro mužské pohlaví typická i další onemocnění. Podle zprávy WHO z roku 2018 je 86 % úmrtí mužů v Evropě způsobeno nepřenosnými nemocemi nebo zraněními. V roce 2021 byla v Evropě nejčastější příčinou úmrtí u mužů pod 65 let ischemická choroba srdeční, následoval Covid‑19, nehody, nádorové onemocnění plic, chronická onemocnění jater a úmyslné sebepoškozování. Na co si tedy dát pozor?

1. Onemocnění srdce a cév 

Onemocnění srdce a cév (KVO) je u mužů celosvětově jedničkou v incidenci i počtu úmrtí. Podle WHO v Evropském regionu v roce 2024 umírá denně na příčiny KVO 10 000 lidí, přičemž muži mají 2,5x větší míru úmrtnosti než ženy. Jedním z důvodů je fakt, že ženské pohlavní hormony estrogeny působí z hlediska rozvoje KVO protektivně, a zvýšené riziko rozvoje závažných stádií KVO je tak pro ženy často až v období po menopauze

Poškození kardiovaskulárního systému se u mužů může pojit také s nadváhou a obezitou, jelikož pro mužské pohlaví je typický tzv. androidní typ obezity, který je představuje vyšší riziko zejména pro srdce, cévy nebo citlivost tkání k inzulinu.

2. Cukrovka 2. typu

Muži jsou podle výzkumu častěji zasažení i cukrovkou 2. typu – tedy tou, která souvisí s inzulinovou rezistencí a nevhodným životním stylem. Tento jev může do jisté míry opět souviset s faktorem, že pro mužské pohlaví je typičtější ukládání tuku v oblasti břicha, což je nebezpečné mimo jiné z hlediska rizika rozvoje inzulinové rezistence a metabilického syndromu.

3. Nehody

Podle výzkumu mají muži vyšší pravděpodobnost úmrtí z příčiny nehody než ženy. Vyšší úmrtnost mužů z důvodu sebevražd, vražd nebo neúmyslných zranění se prolíná ekonomicky více i méně rozvinutými státy a všemi věkovými kategoriemi.

4. Onemocnění jater 

Závěry výzkumu ukazují, že muži jsou oproti ženám více ohrožení cirhózou jater nebo hepatocelulárním karcinomem. Příčinami cirhózy jater jsou pak u mužů nejčastěji žloutenka typu B, alkoholem indukovaná cirhóza jater nebo také onemocnění jater spojená s nadváhou a nevhodným životním stylem.

5. Respirační onemocnění

Podle výzkumu z roku 2017 jsou muži v porovnání se ženami náchylnější k onemocnění infekčními respiračními chorobami. Je ale třeba zmínit, že analýza byla prováděna zejména na studiích se zvířaty, a proto je třeba dalších relevantních studií s lidskými subjekty. Některé studie také došly k závěru, že muži mají vyšší riziko těžkého průběhu nebo úmrtí na Covid‑19 než ženy, i tady ale autoři zmiňují, že je třeba provést více kvalitních pozorování a experimentů.

Co si z toho vzít? 

Výzkumy naznačují, že k některým typům onemocnění jsou muži náchylnější než ženy. O rozšiřování povědomí o mužském zdraví se zasloužilo mimo jiné i hnutí Movember, které věnuje zejména oblasti duševního zdraví a prevenci sebevražd nebo prevencí nádorových onemocnění prostaty či varlat. 

Movember vybízí muže k větší otevřenosti, péči o své fyzické i duševní zdraví nebo vyhledání pomoci, a upozorňuje na to, že stereotyp maskulinity může zabíjet. 

Fenomén skinny fat, neboli štíhlá obezita
Fenomén skinny fat, neboli štíhlá obezita
Máte dojem, že nadváha a obezita musí být na první pohled viditelná a spojená s nadměrnou hmotností? Fenomén skinny fat vás přesvědčí o opaku – co je to "štíhlá obezita", proč se může rozvinout a v čem může být nebezpečná?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Není pochyb o tom, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou vážných onemocnění. Čelíme však zvýšeným rizikům vzniku celé kaskády onemocnění i z jedné sklenky vína za den? Jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Míra světové obezity se v posledních 50 letech ztrojnásobila, což z této choroby činí doslova epidemii 21. století. Nejedná se totiž pouze o kosmetický problém. Co se při obezitě ve vašem těle vlastně děje a jak uspět při její léčbě?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?