- Skinny fat znamená zvýšené množství tukové tkáně i při normální tělesné hmotnosti.
- Při běžném vyšetření spojeném s výpočtem BMI nemusí být tento problém odhalen.
- Na rozvoji obezity s normální hmotností se pravděpodobně podílí větší množství ovlivnitelných i neovlivnitelných faktorů.
Co je skinny fat?
Skinny fat můžete v literatuře najít pod mnoha názvy, jako obezita s normální hmotností, metabolická obezita, sarkopenická obezita nebo štíhlá obezita. V roce 2006 byla pak “obezita s normální hmotností” popsána jako stav, kdy má jedinec vysoké množství tělesného tuku, i když dle hmotnosti nespadá do kategorie se zvýšeným rizikem (tedy nadváha nebo obezita). Tento problém se řeší zejména v Asii, kde je podle výzkumů jeho incidence zdaleka nejvyšší.
Štíhlá obezita může být dlouhodobě přehlížena, obzvláště pokud se daný člověk spoléhá na BMI, který tento stav neodhalí. U drobných postav s na první pohled normální hmotností a bez viditelného množství tuku mnohdy nemusí pojmout podezření ani lékař nebo jiný zdravotnický pracovník.
Co je to BMI a k čemu slouží, se dozvíte v článku BMI kalkulačka a její nedostatky
“Hranice” nadváhy a obezity
Nadváha a obezita znamenají zvýšení tělesné hmotnosti a tělesného tuku nad normální mez, což má pak mnoho negativních důsledků na celkové zdraví. Typickými příklady jsou zvýšení rizika poškození funkce srdce a cév, rozvoj zánětlivého prostředí v těle, poškození pohybového aparátu nebo nadměrná sekrece některých látek pocházejících z tukové hmoty. Podrobně si o tom můžete přečíst v článku Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
A jak se na tyto stavy vlastně přijde? Hodnocení spočívá ve 2 způsobech:
- Hodnocení dle BMI: hodnota nad 25 bodů se označuje za nadváhu, hodnota nad 30 bodů pak za obezitu
- Hodnocení dle množství tukové hmoty:
- muži: nadváha při překročení hranice 20 %, obezita po překonání 25 %
- ženy: nadváha při překročení 30 % tělesného tuku, obezita po 35 %
Zatímco ke zjištění množství tělesného tuku potřebujete provést měření (nejčastěji pomocí metody InBody), ke zjištění BMI vám stačí jednoduchá rovnice. Hodnocení pomocí BMI je tedy pro svou jednoduchost, rychlost a finanční nenáročnost v prevenci používáno značně častěji – jak již ale tušíte, při takovém vyšetření může problém skinny fat zůstat dlouho neodhalen, což může způsobit zdravotní komplikace (viz dále).
Platí však, že u asijské populace je riziko takového “přehlédnutí” značně vyšší než u evropské populace, kde je výskyt obezity s normální hmotností nízký. Z toho důvodu byly, zejména pro oblast jižní Asie, tyto hodnoty sníženy, jak můžete vidět v tabulce z práce doktora Kapoora. Fenomén skinny fat je v těchto zemích předmětem intenzivního studia, jelikož se v posledních letech značně zvýšil podíl osob s cukrovkou 2. typu a nadměrným množstvím tělesného tuku, přestože hmotnost se zdá na první pohled v mezích normy.
Co může k rozvoji stavu skinny fat vést?
S největší pravděpodobností jde o souhru mnoha faktorů.
- Genetické predispozice: někteří lidé mají geneticky zvýšenou predispozici k akumulaci tukové tkáně, a geny mohou ovlivňovat také jeho distribuci (tedy umístění na těle). Existuje hypotéza s názvem “střádavý fenotyp”, která předpokládá, že pokud nebylo dítě před narozením dostatečně vyživováno, vytvoří si mechanismy napomáhající šetření energie a ukládání na horší časy. Skinny fat se může objevit u žen u mužů a podle výzkumu se nedá s určitostí říci, které pohlaví je zasaženo častěji.
- Nizká porodní hmotnost: do jisté míry souvisí s předchozím bodem, přičemž bylo prokázáno, že takovéto děti mají skutečně k nadváze, obezitě a cukrovce 2. typu vyšší sklony.
- Způsob stravování: akumulace tukové tkáně souvisí především s pozitivní energetickou bilancí. Dalším rizikovým faktorem je tedy nadměrný příjem energie, přejídání, nebo strava s vysokou denzitou energie, což jsou typicky zpracované potraviny nebo potraviny s vysokým obsahem tuku.
- Nedostatek fyzické aktivity: nedostatek fyzické aktivity může podporovat pozitivní energetickou bilanci skrze nízký energetický výdej. Lidé s minimem pohybu také mají pouze malé množství podnětů k tvorbě a udržení svalové hmoty, což může problém skinny fat dále prohloubit.
Jak může neodhalená štíhlá obezita ovlivnit vaše zdraví?
- Zdraví srdce a cév: rozsáhlá analýza z roku 2022 ukazuje, že u lidí s obezitou při normální hmotnosti je významně vyšší výskyt tzv. kardiometabolických rizikových faktorů. Mezi ty patří např. přítomnost diabetu mellitu, dyslipidémie (např. zvýšená hladina celkového cholesterolu, LDL cholesterolu nebo triacylglycerolů), zvýšená hladina glukózy, vysoký krevní tlak). Autoři studie proto upozorňují na to, že zejména u populací se zvýšeným výskytem stavu skinny fat je vhodné k hodnocení celkového rizika využívat nejen BMI, ale také stanovení množství tělesného tuku.
- Zánětlivé markery: U osob spadajících pod fenomén skinny fat byla identifikována vyšší koncentrace zánětlivých markerů než u jejich protějšků s normálním množstvím tělesného tuku. Chronický zánět pak může vést k dalšímu poškození zdraví srdce a cév nebo ovlivnit imunitní systém.
- Poruchy reprodukce: Studie z roku 2024 naznačuje, že u skinny fat žen může být narušeno také reprodukční zdraví – zaznamenali např. nižší počet tzv. antrálních folikulů a také kvalitních embryí. U mužů zatím v souvislosti s obezitou při normální hmotnosti nebylo takové šetření provedeno, lze však očekávat, že efekt bude podobný jako při “klasické” obezitě, kdy je kvalita spermií a schopnost reprodukce rovněž negativně ovlivněna.
Co s tím?
Vzhledem k rozdílnému genetickému vybavení bude stav skinny fat u některých osob pravděpodobně možné ovlivnit jen do určité míry – existují ale efektivní strategie, které mohou vést např. k navýšení množství svalové hmoty, zlepšení celkové výkonností a kardiometabolických funkcí apod. Obecně je doporučováno řídit se zásadami zdravého životního stylu, tedy:
- Konzumovat vyváženou stravu s převahou nezpracovaných potravin, s dostatkem kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů, nenasycených mastných kyselin, ovoce, zeleniny, vlákniny a omega‑3 mastných kyselin. Podrobnější informace najdete v článku Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování.
- Pravidelně sportovat, a to jak v rámci aerobního, tak i silového tréninku – “kardio” podpoří vaší výkonnost a zdraví srdce a cév, zatímco silový trénink vám pomůže budovat svalovou hmotu. O doporučení pro pohybovou aktivitu si můžete přečíst v článku Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
- Spát 7–9 hodin denně a dbát i na kvalitu spánku. Více se dozvíte v článku 9 tipů, jak zlepšit spánek
- Nekouřit a omezit alkohol. Tyto látky dále prohlubují rizikové faktory a zvyšují riziko negativního vlivu na vaše tělo. Přehledné informace jsme pro vás připravili v článcích Vliv alkoholu na lidské zdraví a 5 způsobů, jak kouření ovlivňuje sportovní výkonnost.
- Efektivně pracovat se stresem. Nadměrný stres může být dalším rizikovým faktorem mnoha onemocnění. Tipy, jak se jej naučit zvládat najdete v článku Jak zvládat stres a být v pohodě?
Co si z toho vzít?
Přestože fenomén skinny fat má vyšší výskyt zejména v asijských zemích, ani v ostatních oblastech by neměl být brán na lehkou váhu – skrytě totiž může negativně působit na vaše zdraví po mnoho let. Příčinou rozvoje tohoto stavu je pravděpodobně kombinace genetických predispozic, nízké porodní hmotnosti, nebo environmentální faktory a faktory životního stylu, jako je nevhodný způsob stravování či nízká míra pohybové aktivity. Štíhlá obezita přitom může negativně působit na zdraví srdce a cév, imunitní systém nebo třeba reprodukci – obdobně jako je tomu u “klasické” obezity.