Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 18. 1. 2022
7 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Ořechová másla si díky obsahu zdraví prospěšných tuků a dalších látek vydobyla své čestné místo na poli zdravé výživy. Jejich popularitě pak nahrává také neodolatelná chuť. Představují totiž pohotovou pochoutku, kterou si můžete vychutnat jen tak na lžičce, ale výborně doplní i obilné kaše, skvěle chutnají na pečivu, jen tak k ovoci nebo jako přísada do pečení. 

Studie také potvrdily, že pravidelná konzumace ořechů přispívá k udržení normální hmotnosti. I tady však záleží na množství – ořechy jsou totiž kromě mnoha cenných živin také bohatým zdrojem energie a i ořechová másla je tak třeba do jídelníčku zařazovat s rozumem. 

 • Podrobné informace o tom, jak vám ořechy pomáhají netloustnout, se dozvíte zde

 • Jak se liší ořechové máslo, krém a pomazánka? Vše najdete v našem dalším článku

100% ořechová másla – klasika, která nikdy nezklame

Pod označením “ořechové máslo” najdete produkty, které obsahují pouze ořechy – opravdu, jiné ingredience v nich nemají co dělat. A právě u těchto 100% ořechových másel můžete nejlépe využít jejich zdraví prospěšný potenciál. Odměnou vám budou kvalitní nenasycené mastné kyseliny a řada vitaminů, minerálních i dalších důležitých látek. 

Ale pozor – všechna ořechová másla nejsou stejná – pojďte se na jednotlivé druhy podívat trochu podrobněji. 

Arašídové máslo

Arašídové máslo je doslova evergreenem. Historie jeho výroby sahá až do říše Inků a vsadím se, že dnes stěží najdete někoho, kdo by o něm ještě neslyšel. Věděli jste ale, že se arašídy neřadí mezi ořechy, nýbrž luštěniny? S ořechy však mají podobné vlastnosti – co si tedy můžeme o složení arašídového másla říct? 

Arašídové máslo 100%Hodnoty na 100 g
Energetická hodnota2596 kJ / 627 kcal
Tuky51,7 g
 • z toho nasycené mastné kyseliny

7,5 g
Sacharidy11,8 g
 • z toho cukry
4,8 g
Bílkoviny25,2 g
Vláknina6,8 g
Sůl0 g

Jistě jste si všimli, že více než polovina obsahu másla je tvořena tukem s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin. Velmi slušný je i obsah bílkovin – ze všech ořechových másel se může to arašídové pyšnit jejich vůbec nejvyšším zastoupením. Arašídy jsou také zdrojem vitaminů,  minerálních látek a antioxidantů, např. vitaminu E, B1, B3, manganu, hořčíku, železa, zinku, mědi nebo polyfenolů.

 • Chcete si na arašídové máslo posvítit opravdu do detailu? Pak je náš další článek přesně pro vás

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Mandlové máslo

Mandlové máslo je velmi oblíbené pro svou lahodnou sladkou chuť. Co dalšího vám ale nabídne? 

Mandlové máslo 100%Hodnoty na 100 g
Energetická hodnota2503 kJ / 598 kcal
Tuky52,5 g
 • z toho nasycené mastné kyseliny

4 g
Sacharidy21 g
 • z toho cukry

4,9 g
Bílkoviny21 g
Vláknina10 g
Sůl0 g

I u mandlového másla tvoří více než polovinu jeho obsahu tuky s vynikajícím složením – mandle totiž obsahují vůbec nejmenší množství nasycených tuků ze všech druhů ořechů. Oproti arašídovému máslu v něm najdete také podstatně více sacharidů a o něco méně bílkovin. Za zmínku také stojí jeho vysoký obsah vlákniny a vitaminu E, který je důležitým antioxidantem. 

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Kešu máslo

Kešu máslo uspokojí i opravdové fajnšmekry – jeho specifická chuť je totiž nezaměnitelná. Jak je to ale s výživovými hodnotami? 

Kešu máslo 100%Hodnoty na 100 g
Energetická hodnota2402 kJ / 574 kcal
Tuky46 g
 • z toho nasycené mastné kyseliny

9 g
Sacharidy33 g
 • z toho cukry

5 g
Bílkoviny15 g
Vláknina3,3 g
Sůl0 g

Kešu máslo se vyznačuje nejvyšším podílem sacharidů – tvoří téměř třetinu jeho obsahu. Naopak obsah tuků je u tohoto másla o něco nižší. Kešu ořechy jsou vynikajícím zdrojem hořčíku, zinku a mědi. Při skladování se může olejová složka snadno oddělit od zbývajícího obsahu másla, což ale není na závadu. Stačí jednoduše promíchat a bez obav vychutnávat. 

Zajímá vás, čím vynikají i další druhy ořechů? Přečtěte si náš článek Které ořechy jsou nejlepší pro fitness výživu?

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Ochucené ořechové krémy

Mezi ochucené ořechové krémy se řadí takové výrobky, které kromě ořechů obsahují ještě další složky a v tomto případě se rozhodně vyplatí posvítit si na složení – jednotlivé produkty se totiž mohou značně lišit. Pozornost zaměřte zejména na levné tukové náhražky (palmový, palmojádrový, kokosový olej), množství přidaného cukru nebo obsah “zbytečných” přídatných látek maskujících pochybnou kvalitu výrobku.

Rozhodně to však neznamená, že by byla tato skupina výrobků nějakým způsobem podřadná. Chuť krému totiž rázem vystřelí na úplně jinou úroveň a při použití kvalitních ingrediencí neutrpí ani hodnota samotného produktu. Vyzkoušet můžete krémy s širokou paletou příchutí – tak který bude vaším favoritem? 

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Ořechové krémy obohacené o protein

Některé krémy mohou být navíc obohaceny o protein – v případě našich Cheat Spreadů, je použit výhradně kvalitní mléčný či syrovátkový protein a výrobky jsou zcela bez obsahu umělých sladidel, umělých aromat, umělých barviv nebo konzervantů. Ochutnali jste už všechny? 

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Ořechový krém naslano. Cože? 

Že ořechové krémy musí být jen sladké? Ani omylem. Ve výrobně Vilgainu totiž vznikla opravdová rarita – ořechový krém s příchutí zakysané smetany s cibulkou. Tahle dobrota se pyšní 95% obsahem mandlí, které jí dodávají lahodnou a krémovou chuť. Krém můžete využít třeba do salátů, ke grilování, jako dip, nebo jako alternativu klasického chleba se sádlem. Pořád váháte? Mrkněte na recenze, kde tento krém dostal 5/5 hvězdiček. Náhoda? Nemyslím si. 

Vzhledem ke své oblibě ale nemohl tento produkt zůstat osamocen – dnes jej tak můžete vyzkoušet i v příchuti BBQ Slanina, ve kterém si vychutnáte lahodnou chuť slaniny i přesto, že je tento krém 100% vegan!

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Je libo máslo v prášku? Praktický pomocník vhodný i při hubnutí

Z předchozích řádků jste se dozvěděli, že ač jsou ořechová másla a krémy nepochybně zdraví prospěšné, s jejich množstvím byste to vzhledem k vysoké kalorické hodnotě neměli přehánět. Co když se ale zrovna snažíte zhubnout a rádi si na křupavém pečivu dopřejete pořádnou vrstvu ořechového másla? 

Pak musíte rozhodně vyzkoušet arašídové máslo v prášku. Je totiž bohatým zdrojem bílkovin a oproti klasickému arašídovému máslu obsahuje méně než třetinu tuku. Další výhodou je jeho všestranné využití – sami si totiž můžete vytvořit požadovanou konzistenci a přidat ho tak jako zálivku do salátu či kaše, nebo si jej namazat na chleba. Další informace a tipy na 5 snadných receptů, díky kterým si toto máslo zamilujete, najdete v našem dalším článku. Na srovnání nutričních hodnot klasického a práškového arašídového másla, se můžete podívat v následující tabulce:

Hodnoty na 100 gArašídové máslo 100%Arašídové máslo v prášku
Energetická hodnota2596 kJ / 627 kcal1619 kJ / 387 kcal
Tuky51,7 g14 g
 • z toho nasycené mastné kyseliny

7,5 g2 g
Sacharidy11,8 g17 g
 • z toho cukry

4,8 g9 g
Bílkoviny25,2 g48 g
Vláknina6,8 g14 g
Sůl0 g0,03

Ořechová másla a krémy: Jaké vybrat a můžu si je dopřát i během hubnutí?

Co si z toho vzít? 

Ořechová másla a krémy si čestné místo ve vašem jídelníčku rozhodně zaslouží – vynikají totiž vysokým obsahem zdraví prospěšných mastných kyselin, mikroživin a dalších důležitých látek.  Za másla však můžete považovat takové výrobky, které obsahují pouze ořechy – v případě dalších přidaných ingrediencí se jedná o ořechové krémy. Ty však nemusí být samy o sobě jinak podřadné, naopak mohou často nabídnout obohacení o bílkoviny nebo další látky. Vždy záleží na kvalitě použitých ingrediencí.

Pozornost si rozhodně zaslouží i novinky jako ořechový krém naslano nebo arašídové máslo v prášku – to vyniká vysokým obsahem bílkovin a nižším množstvím tuku. Skvělé je na něm také to, že si sami můžete zvolit požadovanou konzistenci a vykouzlit z něj tak téměř cokoliv. 

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek