Poradna

👋
Ahoj, rádi bychom ti představili naši novou sekci "Poradna", kde se můžeš zeptat na cokoliv co tě zajímá, od stravy, cvičení až po samotný nákup a jednotlivé produkty. Na tvůj dotaz mohou odpovídat pouze moderátoři, ale ty můžeš reagovat na jejich odpovědi v případě, že budeš potřebovat upřesnit svůj dotaz :)
Máš vlastní otázku? Zeptej se...
Sekce
  • Výživa  (1235)
  • Zdraví  (1045)
  • Cvičení  (350) Reset Cvičení
  • Hubnutí  (188)
  • Nabírání svalů  (144)
Otázky
  • Zodpovězené  (175)

Otázky a odpovědi

Dobry den, mohla bych Vas pozadat o doporuceni proteinu, ktery by byl vhodny pro trinactileteho chlapce (ma kazdy den narocne treninky). Nejsme si jisti v jakem veku je protein vhodne zaradit. Dekuji moc za odpoved, krasny den.

Dobrý den, protein může být bez obav zařazen již ve zmiňovaném věku, dbejte však na to, aby byl jídelníček celkově vyvážený, a množství bílkovin nepřekračovalo doporučené rozmězí 1,2–1,8 g/kg tělesné hmotnosti denně. Co se týče konkrétního produktu, doporučuji např. Vilgain Whey Protein.

Mám dotaz ohledně produktu Skinny Protein with beauty collagen belgická čokoláda.Jaká je jednotlivá dávka a obsah bílkovin? Na přebale dodaného produktu jsou odlišné hodnoty než u vás na netu, a také v kalorických tabulkách.14g bílkovin na 100g ?

Dobrý den, dávka uvedena výrobcem je stanovena na 20 g, toto množství obsahuje 14 g bílkovin. Doporučuji držet se informací uvedených na webu, na přebale produktu došlo zřejmě k přehození informací (100 g má odpovídat 20 g produktu, a 150 g pak 100 g produktu). Na tento problém s přebalem jsme upozornili příslušné oddělení a řešíme jej. 

Mám dotaz, jaké suplementy si mám koupit jakožto fotbalista. Děkuji za případnou odpověď :)

Dobrý den, před zařazením suplementů určených k podpoře výkonnosti je vždy mít vyvážený a vhodně nastavený jídelníček, teprve poté mohou doplňky stravy přinést skutečný efekt. Co se týče suplementace vhodné pro kolektivní sporty, jako základ mohu doporučit syrovátkový protein, beta‑alanin nebo citrulin malát. Rychlostní schopnosti může podpořit také kreatin

Dobrý den, právě jsem na dovolené a každý den buď běhám (8km) nebo cvičím. Během dne nejím vůbec sladké, až na ovoce a zeleninu. Nicméně už čtvrtý den jsem si zašel v devět večer na zmrzlinu. Přiberu po tom a mám s tím okamžitě přestat?

Dobrý den, nabírání hmotnosti je vždy výsledkem celkového denního příjmu a výdeje, nelze proto podle jednoho jídla určit, zda dojde ke kalorickému nadbytku či nikoliv. Vzhledem k fyzické aktivitě kterou zmiňujete, a skutečnosti, že jste na dovolené (režim na ní tak bude s největší pravděpodobností krátkodobého charakteru) bych se přibírání na hmotnosti zapříčiněného konzumací…

Dobrý den, mám dotaz ohledně pozdějšího cvičení a stravy. Večeřím kolem 18:00 -18:30 a chodím cvičit do fitka kolem 20:00. Poté už většinou nejím a nebo si dám třeba jen řecký jogurt. Je to velký problém, co se týče budování růstu svalů a tak?

Dobrý den, pokud je vaším cílem budování svalové hmoty, doporučuji si denní příjem poskládat tak, aby vám vyšlo ještě jedno jídlo večer po tréninku – pokud nechcete přijímat pevnou stravu, můžete to vyřešit např. proteinem s maltodextrinem/ovocem nebo gainerem. Dávka bílkovin by se měla po tréninku pohybovat v rozmezí 20–40 g, v závislosti na náročnosti tréninku…

Dobrý den, je možné, že ženám nejde vidět sixpack, pokud nejsou pod hranicí nízkého podkožního tuku? Četla jsem, že oproti mužům je naše podbříško pokryto ochranou vrstvou tuku kvůli orgánům (samozřejmě myslím tím zdravou vrstvou tuku u sportovkyně)

Dobrý den, na tuto otázku bohužel nelze plošně odpovědět – bude vždy záležet na konkrétní ženě. Záleží totiž na rozmístění tukové tkáně na těle, na struktuře vláken přímých břišních svalů atd. Svaly břicha lze také "zvětšit" posilováním, což právě v kombinaci s nízkým procentem tělesného tuku může dopomoci efektu sixpacku. 

Zatímco jedna žena…

2
Ahoj, každý den chodím min. 10km a teď chci začít chodit i do posilovny. Při této příležitosti bych chtěla začít brát spalovače a zkusit nějaký protein. Vše chci podniknout za účelem zhubnutí. Nebyla by nějaká rada ohledně výběru a užívání? Děkuji

Dobrý den, protein doporučuji zvolit syrovátkový – je rychle vstřebatelný a bílkoviny syrovátky jsou jedny z nejhodnotnějších. Nejlepší volbou bude užívat jej po silovém tréninku. Co se týče spalovače, záleží především, v jakou denní dobu se budete věnovat cvičení – v ranních a dopoledních hodinách bude nejlepší volbou komplexní spalovač Vilgain Fat Burner, odpoledne a večer spíše…

Mám problém s celulitidu, je mi 14, vážím 50kg a měřím 169cm. Mám ji na stehnech a nevím jak se jí zbavit, aktivně sportuji ale nic.

Dobrý den, s celulitidou se potýká cca 85‑90 % žen, jelikož uspořádání pojivových tkání je u nich jiné než u mužů, a tukové buňky se tak lépe dostanou "k povrchu", kde vytváří efekt bouliček a ďolíčků. Jedná se tedy o zcela přirozený jev, který není možné spolehlivě eliminovat.

Do jisté míry lze celulitidu ovlivnit faktory životního stylu – udržením…

1
Dobrý den, jmenuji se Lucie a je mi 14 let, vážím 50kg a aktivně sportuji a chtěla bych mít vyrysovane břicho ale nevím jak na to, už několik měsíců cvičím a nevidím žádné výsledky, nevím jak mám jíst a jak cvičit, děkuji

Dobrý den, vyrýsované břišní svaly jsou zpravidla výsledkem kombinace nízkého množství tělesného tuku a cviků zaměřených na oblast břicha, které umožní svalům se do určité míry opticky zvětšit a docílit tak efektu "six packu". Roli však hraje také genetika, a to jak v předpokladech pro dosažení tohoto cíle, tak i ve vzhledu a uspořádání samotných svalů.

1
Dobrý den, mohu kombinovat Vilgain kreatin, Vilgain spalovač tuku a Vilgain grass-fed protein v jeden den, případně jaký je ideální časový interval mezi sebou? Děkuji, přeji hezký den

Dobrý den, produkty je možné kombinovat a časový interval oddělující jejich užívání není nijak stanoven. Vzhledem k účinkům těchto suplementů doporučuji užívat spalovač před cvičením a kreatin spolu s proteinem po cvičení (kreatin je nezbytné brát každodenně, tedy i v netréninkové dny – denní doba užívání pak není příliš podstatná). 

Dobrý den, chci se zeptat? Cvičím nějakou dobu a přemýšlím o zařazení Kreatinu, beru už protein a kolagen ve formě tabletek, a je mi 15 let, je v tom nějaký problém nebo mohu a po případě kdy ho mám užívat a jak často?

Dobrý den, kreatin je látka tělu vlastní a jeho suplementace při dodržování doporučené denní dávky, spolu s vyváženým jídelníčkem, nepředstavuje pro zdravé osoby zdravotní riziko. Vzhledem k vašemu věku bych se však s ohledem na doporučení světových autorit v oblasti sportovní výživy přikláněla k možnosti zařazení tohoto suplementu až ve vyšším věku. Výjimku by tvořila situace…