Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Astaxanthin - nejen krásné opálení

10. 11. 2012
Komentáře
Astaxanthin - nejen krásné opálení

Nových látek je ve sportovní výživě vždy velmi mnoho. Jednou z nich je i látka zvaná Astaxanthin. Možná se vám zdá, že o ní příliš mnoho nevíte, nebo že jste snad neslyšeli ani o jejím výskytu v doplňcích stravy. Zkuste ale někdy otočit svůj oblíbený doplněk stravy stranou, na které je mnoho písmenek a nutričních informací. Možná vás výskyt této látky v doplňku stravy překvapí. V části z nich je vedena jako účinná látka, v části druhé zase jako přírodní barvivo. Vy si tedy můžete vybrat zda napřímo využijete jeho výhod nebo nikoli. A o co se vlastně jedná? Podívejte se společně s námi dále.

Astaxanthin - nejen krásné opálení

Astaxanthin je karotenoid. Patří do širší skupiny fytochemikálií, známých jako terpeny. Je klasifikován jako xanthalofil. Astaxanthin je červený pigment vyskytující se v přírodě v rozmanitých živých organismech, které se jeho vlivem zbarvují do červena. Podporuje tedy pigmentaci a opálení, stejně jako působí jako velmi silný antioxidant. Astaxanthin můžeme najít v droždí, lososech, pstruzích, krevetách a korýších. Obsažen je také v peří ptáků.

Astaxanthin

Astaxanthin se jako většina karotenoidů nepřevádí v organismu na vitamin A (retinol). Příliš mnoho vitaminu A člověku škodí, toho můžete dosáhnout jeho doplňováním. Pokud však budete doplňovat astaxanthin nadbytek vitaminu A vám nehrozí, přesto však můžete naplno využívat jeho výhod. V doplňcích stravy naleznete astaxanthin jednak ve své přírodní podobě, ale i jako synteticky vytvořený. Možná se také někde dozvíte, že v USA je jeho doplňování do stravy omezeno. Ano, to je pravda, nicméně nikdy nebyly prokázány jakékoliv negativní dopady na lidský organismus. EU jeho výskyt v lidském potravinovém řetězci neomezuje.

Největší výhodou astaxanthinu je, že je silný antioxidant. Je považován za nejsilnější antioxidant, s až desetinásobným účinkem oprati ostatním látkám. Velmi dobře je tak využitelný pro potlačení vzniku volných radikálů v lidském organismu, které jsou zodpovědné za stárnutí. Astaxantin má 100 do 500 krát vyšší antioxidační kapacitu než vitamin E a 10 krát vyšší antioxidační schopnost než beta‑karoten. Mnohélaboratorní studie ukazují, že astaxanthin je silnější antioxidant než lutein, lykopen a tokotrienoly.

V současné době je pro lidi nejvyužitelnější jako doplněk stravy. Zde ho najdeme ve formě přírodní nebo chemické. Vzhledem k tomu, že je astaxanthin silný antioxidant, může být prospěšný i v boji proti kardiovaskulárním nemocem, poruchám imunity, zánětlivým a neurodegenerativním onemocněním. Některé zdroje uvádějí, že je prospěšný i v boji proti rakovině. Výzkum podporuje předpoklad, že chrání tělesné tkáně od oxidačního poškození. Prochází také do mozku, kde je k dispozici k oku, mozku a centrální nervové soustavě. Přispívá v ochraně proti nemocem, jako jsou Alzheimerova choroba a glaukom.

Astaxanthin ve zkratce

Astaxanthin podporuje zdraví kloubů a šlach, chrání kůži před UV zářením a spálením, poskytuje ochranu očím, mozku a centrálnímu nervovému systému, zvyšuje imunitu organismu, podporuje kardiovaskulární systém a chrání buňky před stárnutím.

Nejčastější využití astaxanthinu shrnuje následující přehled:

  • Podpora imunitního systému
  • Potlačení oxidačního stresu
  • Ochrana před UV zářením (pokožka a zrak)
  • Zlepšení poměrů cholesterolů (HDL vs. LDL)
  • Podpora srdečně cévních činností
  • Prevence rakoviny

Astaxanthin je velmi zajímavou látkou, která si na pulty českých prodejců doplňků stravy hledá. To však nic nemění na tom, že do doplňkové stravy patří. Ať chcete krásné opálení, nebo pouze chcete chránit svůj organismus před stárnutím, Astaxanthin je vám nápomocen. Jsem přesvědčen o tom, že ještě chvilku vyčkáme a výrobci kosmetických přípravků a suplementů naleznou jeho kvality. Vy před nimi již máte náskok.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe

fitness trenér - licence B
poradce pro výživu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s.
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.