Alkohol a hubnutí

Martina Vašáková
Martina Vašáková před 6 lety
Alkohol a hubnutí

Alkohol je všude. K životu, především mladých lidí, jako by neodmyslitelně patřil. Jak pasuje do zdravého životního stylu? Dá se zhubnout, pokud pijete?

ALKOHOL A HUBNUTÍ

Pro změnu své postavy jsme ochotni dělat mnoho. Naučit se jíst jídla, kterým jsme se vyhýbali, přestat sladit, zaplatit si permanentku v posilovně a vážně svědomitě hodinu denně sportovat a téměř potit krev … odmítneme sladké, odmítneme tučné, odmítneme lenost … ale odmítnout víkendovou skleničku s přáteli? To už je prostě moc! Vidíte se v tom? Pak vás jistě také trápí otázka, zda má ta dřina pro tuto jednu vaši malichernost smysl. Možná, že nevidíte výsledky – může za to alkohol? Odpověď je, že pravděpodobně ano.

Pro milovníky alkoholu, byť toho dočasného, nebude tento článek obzvlášť potěšující. Pro zdraví i pro hubnutí alkohol totiž opravdu nejlepším společníkem není. Alkohol je hodně kalorický, přičemž do sebe dostáváme pouze prázdné kalorie, které nemají žádnou nutriční hodnotu, nezásobují metabolismus dostatkem živin a urychlují ukládání tuků. Neuškodí dát si jeden vinný střik, který přibližně odpovídá jednomu středně tučnému jogurtu, ale pokud je pro vás tento střik pouze „rozjezdový“, určitě si své alkoholové hodování nejdřív rozmyslete. Svou víkendovou párty můžete zabít celotýdenní hubnoucí úsilí. A to hned několikrát – samotné pití alkoholu je pro náš dietní jídelníček velkou zátěží kvůli vysokému počtu kalorií, mimoto je tu prokázaná souvislost mezi alkoholem a jídlem – čím více toho vypijeme, tím více zábran ztrácíme i v našem přijmu potravy (najednou se cpeme kvantem čipsů, sladkostí, fast foodů apod.), a konečně naše schopnost dodržovat správný jídelníček je ohrožená i následující den – s kocovinou jsou samozřejmě naše chutě odlišné od těch, které bychom potřebovali při naší snaze zhubnout. Alkohol také nutí tělo pracovat zcela jiným způsobem, častá je dehydratace, a dostatečný příjem vody je pro hubnutí důležitý. Pitím alkoholu se také odbourávají tuky v játrech, která jsou při pití alkoholu zaměstnaná jeho oxidací. To se pak negativně podílí na naší hmotnosti, ale i na zdraví jater samotných. Když odhlédneme od hubnutí samotného, alkohol je pro tělo přítěží v mnoha dalších ohledech – odumírají nervové buňky, mění se krevní tlak i srdeční rytmus, zvyšuje se také riziko rakoviny hrtanu, žaludku, tlustého střeva, močového měchýře i pankreatu. Zhoršuje se také vstřebávání vitamínů A, D, E, K, B1, B6, kyseliny listové, zinku a železa. Muži mohou zaznamenat úbytek testosteronu, který souvisí s růstem svalové tkáně (tudíž se dostáváme opět k vlivu na sport a tvarování postavy).

Alkohol

Někteří čtenáři si možná pomyslí, že výše uvedené výstrahy se jich týkat nemusí, protože si alkohol dopřejí opravdu jen občas. Máte pravdu, pokud žijete zdravým životním stylem a občas si dopřejete skleničku, nejspíše alkohol váš organismus nijak silně nezasáhne. Ale vaši snahu, kterou jste předtím vynaložili v posilovně možná ano. Není nejlepší nápad kompenzovat si večerní popíjení hned následující den v posilovně. Člověk má zvýšenou tělesnou teplotu, která při cvičení stoupá a hrozí tak přehřátí organismu. Dále je člověk často dehydratovaný, chybí mu vitaminy a minerály, je unavený a často nemotorný. V posilovně tak může nadělat ještě více škody než užitku.

Přiznejme alkoholu, že například antioxidanty z vína zvyšují HDL (zdravý cholesterol), a tak mohou působit proti ateroskleróze a snižovat hladinu krevních sraženin. Některé výzkumy také ukázaly, že konzumace 0,2 dcl vína denně mohou snížit riziko Alzheimerovy choroby. Žádný pozitivní vliv na hubnutí ale alkohol určitě nemá. Jestliže dodržujete redukční jídelníček a snažíte se o konstruktivní výsledky, řekněte alkoholu ne. Pokud usilujete o zdravý životní styl celkově, s občasnou skleničkou se vyrovnáte – ale opatrně!

Pokud si tedy lámete hlavu s tím, zda na následující akci pít či nepít, zkuste třeba nealkoholizované víno nebo vinný střik, které vám nenaloží tolik kalorií. A pokud se rozhodnete pít, sami na sobě nejlépe poznáte, zda vám víkendová akce zaručila jen zmařené hodiny v posilovně, nebo zda to s vaším tělem nic moc nedělá … Předtím než se vydáte na párty, podívejte se alespoň na naši tabulku, která vám prozradí, kolik kalorií se skrývá v jakém alkoholu.

ALKOHOL

POČET KILO JOULŮ

ODPOVÍDÁ KONZUMACI (100g, popř. kus)…

0,5 litru piva 10°

650 kJ

100 g hovězí svíčkové

0,5 litru piva 12°

1100 kJ

Cheeseburger

0,5 litru piva 11°

700 kJ

Palačinka s povidly

2 dcl bílého suchého vína

440 kJ

2 velké polívkové lžíce nutely

2 dcl sladkého bílého vína

640 kJ

100 g tvarohových mini-dortíčků

2 dcl červeného vína

540 – 640 kJ

Ovocný piškotový řez

2 dcl šumivého vína, sektu

620 – 900 kJ

Punčový řez

2 dcl Cinzana, Martini

1000 – 1200 kJ

100 g hranolek

5 cl Bailey‘s

1240 kj

100 g tvarohových knedlíků s meruňkovou náplní

5 cl whisky, koňaku, vodky, ginu

800 – 1000kJ

Čokoládový donut (McDonald‘s)

5 cl rumu, fernetu

400 – 500 kJ

2 jablka

5 cl becherovky, griotky

500 kJ

Rohlík tukový

5 cl vaječného koňaku

700 kJ

100 g průměrné pizzy

Poděkuj autorovi
6 lidí již poděkovalo
R3ptile Sweet Nuts!
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________

Diskuze k článku