TOP 7 vyprošťováků z kocoviny!

Ondřej Klein
Ondřej Klein 1. 1. 2019 Poprvé publikováno 31. 12. 2017
Aktualizováno 1. 1. 2019
Uložit článek
TOP 7 vyprošťováků z kocoviny!
obrázek z wall.alphacoders.com

Pakliže jste včera nečetli naše tipy na prevenci opičky nebo se vám to nějak vymklo z rukou, vaše ráno bude vypadat asi následovně. V ústech sucho jako na Sahaře, hlava bolí jako střep a každý trochu silnější zvuk je pro vás utrpením. Prvních pár kroků také není zrovna sebejistých a žaludek se pohupuje na vlnách, stejně jako když minulý večer k baru připlul samotný Captain Morgan. Je to jasné, budete se sebou muset něco udělat nebo se celým dnem pouze protrápíte. Máme pro vás několik tipů, jak se zbavit kocoviny!

7 tipů, které pomohou zmírnit kocovinu

1. S Aspirinem nebo Ibalginem počkejte od poslední sklenky alkoholu alespoň 12 hodin 

První, po čem většina lidí při kocovině sáhne, je pilulka Aspirinu. Začít můžete s dávkou 400–800 mg. Aspirin zabraňuje zvýšené tvorbě zánětlivých markerů v reakci na požití alkoholu. Tím potlačíte alespoň zánětlivou odpověď organismu na alkohol (George & Collinse, 1979). 

Podobnou službu prokáží i další látky ze skupiny nesteroidních analgetik, jako je Paracetamol, Ibuprofen a jim podobná léčiva. Od posledního alkoholického nápoje byste měli počkat minimálně 12 hodin, než si pilulku vezmete, aby nedošlo k poškození jater. Kombinace alkoholu a léků proti bolesti je pro játra obrovskou zátěží. Prášek berte jen v krajní nouzi.

2. Multivitamin nebo vitamin C také mohou pomoci s bojem proti kocovině

Multivitamin a multiminerál dokáží zmírnit příznaky kocoviny v podobě neklidu, netrpělivosti a celkového nepohodlí. Vysoký příjem alkoholu rozhodí elektrolytickou rovnováhu a vyčerpá zásoby vitaminů skupiny B (Laas, 1999). 

Kvalitním doplňkem stravy s obsahem vitaminů B a C rozhodně nic nezkazíte. Céčko je silný antioxidant, lze tak usuzovat, že svou roli sehraje spolehlivě. Doplnění vitaminu C je jednou z nejlepších strategií, jak se dostat zpět do sedla po propařené noci. "Léky" proti kocovině většinou obsahují slušné množství vitaminu C. Izolovaně se podává většinou maximálně v dávce 500 mg ("Composition and method for reducing hangover", b.r.).

TOP 7 vyprošťováků z kocoviny!

3. Sáhněte po Coca-Cole nebo jiném syceném slazeném nápoji

Kdo po párty nikdy nedostal chuť na Coca-Colu? V Číně Li, (2014) zkoumal nápoje podobné Spritu a perlivé vodě. Ty dokázaly zvýšit aktivitu enzymů metabolizující etanol. To samozřejmě platí i o Coca Cole a podobných nápojích. 

Za zmírnění stavu kocoviny může kofein, bylinné extrakty, energie ve formě cukru, kyselina fosforečná a chladnější teplota nápoje.

4. V léčbě kocoviny může pomoci i "Hair of The Dog" aka vyprošťovák. S ním ale opatrně…

"Je mi špatně." "Dej si vyprošťováka, ten tě postaví na nohy."  Tak zní asi jedna z nejrozšířenějších rad lidového léčitelství. Ale pozor, spravit se musíš tím, čím ses odpravil. Upřímně si nedokážu představit sklenku tvrdého alkoholu po ránu. Dát si více než jednoho vyprošťováka je přirozeným rizikem. Kdo se dokáže udržet na uzdě, směle do toho, ostatní raději ruce pryč (Parsons, 2004).

5. Proteinový nápoj nakopne antioxidační systém, který pomáhá s přirozenou detoxikací

Syrovátkový protein obsahuje slušné množství aminokyseliny cystein, která je součástí důležitého antioxidantu glutathion peroxidázy, jejíž hladiny bývají po alkoholovém dýchánku zdecimované. Antioxidační působení proteinu bude zmírňovat symptomy kocoviny a komplexně podpoří regeneraci organismu po propařené noci.

TOP 7 vyprošťováků z kocoviny!

6. Čerstvý vzduch a pohyb je lékem snad na všechno...

Vydejte se v rámci novoroční "regenerace" na procházku. Čerstvý vzduch udělá zázraky. Hlubokým dýcháním zvýšíte úroveň kyslíku v organismu. Rychleji se tak zbavíte zbytkového alkoholu. Pokud se cítíte na běh nebo na kruhový trénink, směle do toho. 

Vypotíte u toho zbytky toxinů, rozproudíte lymfatický a kardiovaskulární systém, játra budou pracovat na detoxikaci o něco rychleji a bonusem bude záplava endorfinů, která vám pomůže cítit se lépe. Zvyšte příjem tekutin, abyste zabránili dehydrataci.

7. Dostatečně pijte nejen vodu, ale i elektrolyty v čele s hořčíkem

Alkohol organismus dehydratuje a naruší rovnováhu elektrolytů tím, že blokuje vylučování antidiuretického hormonu (ADH). Ledviny kvůli tomu vodou nešetří. Ráno se pak cítíte, jako byste celou noc pochodovali pouští.

Alkohol vyčerpává zásoby vitaminu skupiny B, kyseliny listové, hořčíku, vápníku a dalších elektrolytů. Sůl zadržuje vodu, během párty veselí není na škodu dát si něco slaného. Ráno zbývá už jen pít nekončící množství vody a případně nějaký elektrolytický rehydratační nápoj s obsahem hořčíku (Irwin, 2013; Linkola, 1979; Pittler et al., 2005).

TOP 7 vyprošťováků z kocoviny!

Praktické tipy pro rychlý posilvestrovský restart

 • Nezapomeňte na proteinový nápoj k rozproudění antioxidantu glutathionu a hořčík. Klidně si můžete dopřát dvě denní dávky.
 • Dejte si během dne spánkovou siestu, která nás mnohdy dokáže postavit na nohy.
 • Poctivá domácí česnečka nebo vývar spolehlivě vypálí zbytkový alkohol z těla.
 • Pokud vás trápí pálení žáhy neboli žaludeční reflux, jednou z prvních pomocí je klasická jedlá soda alias soda bikarbona.
 • Proti bolestem hlavy by také mohly pomoci bylinné čaje, zejména mátový nebo zázvorový.
 • Ovocné a zeleninové šťávy dokáží "nakopnout" organismus a urychlit proces odbourávání alkoholu z těla. Díky cukru získáme také potřebnou energii.
 • Nedržte hladovku celý den a dopřejte si pořádné jídlo.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Až se vzbudíte se silvestrovskou čepičkou na hlavě a s pocitem, že vás v noci přejel parní válec, nezoufejte. Existuje i pár způsobů, jak vaše utrpení zmírnit. Třeba v podobě důležité rehydratace a čerstvého vzduchu. 

Ať je váš nový rok plný radosti, lásky, splněných životních cílů a spokojenosti se svým životem. Řečeno citátem "Never stop chasing your dreams" nebo jinak: "Nikdy nepřestávejte následovat své sny s Aktinem i v roce 2019."

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________