Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

Ondřej Klein
Ondřej Klein 31. 12. 2021 Poprvé publikováno 31. 12. 2017
Aktualizováno 31. 12. 2021
6 min. 4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based
obrázek z wall.alphacoders.com

Pakliže jste nečetli naše tipy na prevenci kocoviny nebo se vám to nějak vymklo z rukou, vaše ráno bude vypadat asi následovně. V ústech sucho jako na Sahaře, hlava bolí jako střep a každý trochu silnější zvuk je pro vás utrpením. Prvních pár kroků také není zrovna sebejistých a žaludek se pohupuje na vlnách, stejně jako když minulý večer k baru připlul samotný Captain Morgan. Je to jasné, budete se sebou muset něco udělat nebo se celým dnem pouze protrápíte. Máme pro vás několik tipů, jak se zbavit kocoviny!

1. Aspirin nebo Ibalgin

První, po čem většina lidí při kocovině sáhne, je pilulka Aspirinu. Začít můžete s dávkou 400–800 mg. Aspirin zabraňuje zvýšené tvorbě zánětlivých markerů v reakci na požití alkoholu. Tím potlačíte alespoň zánětlivou odpověď organismu na alkohol (George & Collinse, 1979).

Podobnou službu prokáží i další látky ze skupiny nesteroidních analgetik, jako je Paracetamol, Ibuprofen a jim podobná léčiva. Od posledního alkoholického nápoje byste měli počkat minimálně 12 hodin, než si pilulku vezmete, aby nedošlo k poškození jater. Kombinace alkoholu a léků proti bolesti je pro játra obrovskou zátěží. Prášek berte jen v krajní nouzi.

2. Multivitamin nebo vitamin C

Multivitamin a multiminerál dokáží zmírnit příznaky kocoviny v podobě neklidu, netrpělivosti a celkového nepohodlí. Vysoký příjem alkoholu rozhodí elektrolytickou rovnováhu a vyčerpá zásoby vitaminů skupiny B (Laas, 1999).

Kvalitním doplňkem stravy s obsahem vitaminů B a C rozhodně nic nezkazíte. Céčko je silný antioxidant, lze tak usuzovat, že svou roli sehraje spolehlivě. Doplnění vitaminu C je jednou z nejlepších strategií, jak se dostat zpět do sedla po propařené noci. "Léky" proti kocovině většinou obsahují slušné množství vitaminu C. Izolovaně se podává většinou maximálně v dávce 500 mg ("Composition and method for reducing hangover", b.r.).

Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

3. Perlivý nápoj

Kdo po párty nikdy nedostal chuť na Coca‑Colu? V Číně Li, (2014) zkoumal nápoje podobné Spritu a perlivé vodě. Ty dokázaly zvýšit aktivitu enzymů metabolizující etanol. To samozřejmě platí i o Coca Cole a podobných nápojích, klíčovou roli zde hraje oxid uhličitý, který je základem perlivých vod a limonád.

Ideálním řešením je vypít sklenici minerální vody ihned ráno po probuzení. Aktivujete tím 3 zbraně proti kocovině najednou:

  1. Voda pomůže organismus hydratovat.
  2. Bublinky pomohou s bojem proti kocovině.
  3. Minerální látky pomohou doplnit elektrolyty, které jste vlivem diuretického účinku alkoholu ztratili během večera.

4. Vyprošťovák

"Je mi špatně." "Dej si vyprošťováka, ten tě postaví na nohy."  Tak zní asi jedna z nejrozšířenějších rad lidového léčitelství. Ale pozor, spravit se musíš tím, čím ses odpravil. Upřímně si nedokážu představit sklenku tvrdého alkoholu po ránu. Dát si více než jednoho vyprošťováka je přirozeným rizikem. Kdo se dokáže udržet na uzdě, směle do toho, ostatní raději ruce pryč (Parsons, 2004).

Má to ale i odbornější vysvětlení. Jednou z hypotéz stojící za vznikem kocoviny je teorie, že stav zhoršuje methanol, který je ve stopovém množství součástí téměř všech alkoholických nápojů. Ranní vyprošťovák pomůže s tím, že se z methanolu v těle přestane tvořit vysoce toxický formaldehyd.

5. Lehká snídaně

Je mi jasné, že po propařené noci není snídaně to první, co ráno chcete udělat s kocovinou v hlavě. Pravdou ale je, že vám může pomoci nabrat síly do nového dne.

Zkuste třeba jogurt s ovesnými vločkami nebo ovoce. S kávou to nikterak nepřehánějte, protože u citlivějších jedinců může dojít k diuretickým účinkům. Místo toho sáhněte raději po minerálce nebo slabším čaji. Pokud nezvládnete nic jiného, můžete snídani zvládnout jednoduchým proteinovým nápojem, který alespoň doplní organismu vysoce kvalitní bílkoviny.

  • Tipy na zdravé a vyvážené snídaně najdete mezi našimi Aktin recepty.
Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

6. Čerstvý vzduch a pohyb

Vydejte se v rámci novoroční "regenerace" na procházku. Čerstvý vzduch udělá zázraky. Hlubokým dýcháním zvýšíte úroveň kyslíku v organismu. Pokud se cítíte na běh nebo na kruhový trénink, směle do toho.

Vypotíte u toho zbytky toxinů, rozproudíte lymfatický a kardiovaskulární systém, játra budou pracovat na detoxikaci o něco rychleji a bonusem bude záplava endorfinů, která vám pomůže cítit se lépe. Zvyšte příjem tekutin, abyste zabránili dehydrataci.

7. Nápoj s elektrolyty

Alkohol organismus dehydratuje a naruší rovnováhu elektrolytů tím, že blokuje vylučování antidiuretického hormonu (ADH). Ledviny kvůli tomu vodou nešetří. Ráno se pak cítíte, jako byste celou noc pochodovali pouští.

Alkohol vyčerpává zásoby vitaminu skupiny B, kyseliny listové, hořčíku, vápníku a dalších elektrolytů. Sůl zadržuje vodu, během párty veselí není na škodu dát si něco slaného. Ráno zbývá už jen pít nekončící množství vody a případně nějaký elektrolytický rehydratační nápoj s obsahem hořčíku (Irwin, 2013; Linkola, 1979; Pittler et al., 2005).

Pokud si vzpomenete, vypijte několik sklenic vody ještě večer před usnutím. Tento jednoduchý trik vám ráno může přinést zasloužené zmírnění alkoholových radovánek.

Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

Praktické tipy pro rychlý povečírkový restart

  • Oblíbený multivitamin a vitamin C nastartují antioxidační systémy po bujarém večírku.
  • Nezapomeňte na proteinový nápoj k rozproudění antioxidantu glutathionu a hořčík. Klidně si můžete dopřát dvě denní dávky.
  • Smoothie s banánem, mlékem, avokádem a mrkví dodá organismu cystein, draslík a hořčík. Smoothie můžete obohatit proteinem nebo elektrolytickým práškem s hořčíkem.
  • Dejte si během dne spánkovou siestu, která nás mnohdy dokáže postavit na nohy.
  • Poctivá domácí česnečka nebo vývar spolehlivě vypálí zbytkový alkohol z těla.
  • Pokud vás trápí pálení žáhy neboli žaludeční reflux, jednou z prvních pomocí je klasická jedlá soda alias soda bikarbona.
  • Proti bolestem hlavy by také mohly pomoci bylinné čaje, zejména mátový nebo zázvorový.
  • Ovocné a zeleninové šťávy dokáží "nakopnout" organismus a urychlit proces odbourávání alkoholu z těla. Díky cukru získáme také potřebnou energii.
  • Nedržte hladovku celý den a dopřejte si pořádné jídlo.

Co si z toho vzít?

Až se vzbudíte s party čepičkou na hlavě a s pocitem, že vás v noci přejel parní válec, nezoufejte. Existuje i pár způsobů, jak vaše utrpení zmírnit. Třeba v podobě důležité rehydratace a čerstvého vzduchu.

Ať je váš nový rok plný radosti, lásky, splněných životních cílů a spokojenosti se svým životem. Řečeno citátem "Never stop chasing your dreams" nebo jinak: "Nikdy nepřestávejte následovat své sny s Aktinem i v dalším roce."

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek