Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

31. 12. 2021
Komentáře
Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based
obrázek z wall.alphacoders.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pakliže jste nečetli naše tipy na prevenci kocoviny nebo se vám to nějak vymklo z rukou, vaše ráno bude vypadat asi následovně. V ústech sucho jako na Sahaře, hlava bolí jako střep a každý trochu silnější zvuk je pro vás utrpením. Prvních pár kroků také není zrovna sebejistých a žaludek se pohupuje na vlnách, stejně jako když minulý večer k baru připlul samotný Captain Morgan. Je to jasné, budete se sebou muset něco udělat nebo se celým dnem pouze protrápíte. Máme pro vás několik tipů, jak se zbavit kocoviny!

1. Aspirin nebo Ibalgin

První, po čem většina lidí při kocovině sáhne, je pilulka Aspirinu. Začít můžete s dávkou 400–800 mg. Aspirin zabraňuje zvýšené tvorbě zánětlivých markerů v reakci na požití alkoholu. Tím potlačíte alespoň zánětlivou odpověď organismu na alkohol (George & Collinse, 1979).

Podobnou službu prokáží i další látky ze skupiny nesteroidních analgetik, jako je Paracetamol, Ibuprofen a jim podobná léčiva. Od posledního alkoholického nápoje byste měli počkat minimálně 12 hodin, než si pilulku vezmete, aby nedošlo k poškození jater. Kombinace alkoholu a léků proti bolesti je pro játra obrovskou zátěží. Prášek berte jen v krajní nouzi.

2. Multivitamin nebo vitamin C

Multivitamin a multiminerál dokáží zmírnit příznaky kocoviny v podobě neklidu, netrpělivosti a celkového nepohodlí. Vysoký příjem alkoholu rozhodí elektrolytickou rovnováhu a vyčerpá zásoby vitaminů skupiny B (Laas, 1999).

Kvalitním doplňkem stravy s obsahem vitaminů B a C rozhodně nic nezkazíte. Céčko je silný antioxidant, lze tak usuzovat, že svou roli sehraje spolehlivě. Doplnění vitaminu C je jednou z nejlepších strategií, jak se dostat zpět do sedla po propařené noci. "Léky" proti kocovině většinou obsahují slušné množství vitaminu C. Izolovaně se podává většinou maximálně v dávce 500 mg ("Composition and method for reducing hangover", b.r.).

Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

3. Perlivý nápoj

Kdo po párty nikdy nedostal chuť na Coca‑Colu? V Číně Li, (2014) zkoumal nápoje podobné Spritu a perlivé vodě. Ty dokázaly zvýšit aktivitu enzymů metabolizující etanol. To samozřejmě platí i o Coca Cole a podobných nápojích, klíčovou roli zde hraje oxid uhličitý, který je základem perlivých vod a limonád.

Ideálním řešením je vypít sklenici minerální vody ihned ráno po probuzení. Aktivujete tím 3 zbraně proti kocovině najednou:

 1. Voda pomůže organismus hydratovat.
 2. Bublinky pomohou s bojem proti kocovině.
 3. Minerální látky pomohou doplnit elektrolyty, které jste vlivem diuretického účinku alkoholu ztratili během večera.

4. Vyprošťovák

"Je mi špatně." "Dej si vyprošťováka, ten tě postaví na nohy."  Tak zní asi jedna z nejrozšířenějších rad lidového léčitelství. Ale pozor, spravit se musíš tím, čím ses odpravil. Upřímně si nedokážu představit sklenku tvrdého alkoholu po ránu. Dát si více než jednoho vyprošťováka je přirozeným rizikem. Kdo se dokáže udržet na uzdě, směle do toho, ostatní raději ruce pryč (Parsons, 2004).

Má to ale i odbornější vysvětlení. Jednou z hypotéz stojící za vznikem kocoviny je teorie, že stav zhoršuje methanol, který je ve stopovém množství součástí téměř všech alkoholických nápojů. Ranní vyprošťovák pomůže s tím, že se z methanolu v těle přestane tvořit vysoce toxický formaldehyd.

5. Lehká snídaně

Je mi jasné, že po propařené noci není snídaně to první, co ráno chcete udělat s kocovinou v hlavě. Pravdou ale je, že vám může pomoci nabrat síly do nového dne.

Zkuste třeba jogurt s ovesnými vločkami nebo ovoce. S kávou to nikterak nepřehánějte, protože u citlivějších jedinců může dojít k diuretickým účinkům. Místo toho sáhněte raději po minerálce nebo slabším čaji. Pokud nezvládnete nic jiného, můžete snídani zvládnout jednoduchým proteinovým nápojem, který alespoň doplní organismu vysoce kvalitní bílkoviny.

 • Tipy na zdravé a vyvážené snídaně najdete mezi našimi Aktin recepty.
Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

6. Čerstvý vzduch a pohyb

Vydejte se v rámci novoroční "regenerace" na procházku. Čerstvý vzduch udělá zázraky. Hlubokým dýcháním zvýšíte úroveň kyslíku v organismu. Pokud se cítíte na běh nebo na kruhový trénink, směle do toho.

Vypotíte u toho zbytky toxinů, rozproudíte lymfatický a kardiovaskulární systém, játra budou pracovat na detoxikaci o něco rychleji a bonusem bude záplava endorfinů, která vám pomůže cítit se lépe. Zvyšte příjem tekutin, abyste zabránili dehydrataci.

7. Nápoj s elektrolyty

Alkohol organismus dehydratuje a naruší rovnováhu elektrolytů tím, že blokuje vylučování antidiuretického hormonu (ADH). Ledviny kvůli tomu vodou nešetří. Ráno se pak cítíte, jako byste celou noc pochodovali pouští.

Alkohol vyčerpává zásoby vitaminu skupiny B, kyseliny listové, hořčíku, vápníku a dalších elektrolytů. Sůl zadržuje vodu, během párty veselí není na škodu dát si něco slaného. Ráno zbývá už jen pít nekončící množství vody a případně nějaký elektrolytický rehydratační nápoj s obsahem hořčíku (Irwin, 2013; Linkola, 1979; Pittler et al., 2005).

Pokud si vzpomenete, vypijte několik sklenic vody ještě večer před usnutím. Tento jednoduchý trik vám ráno může přinést zasloužené zmírnění alkoholových radovánek.

Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based

Praktické tipy pro rychlý povečírkový restart

 • Oblíbený multivitamin a vitamin C nastartují antioxidační systémy po bujarém večírku.
 • Nezapomeňte na proteinový nápoj k rozproudění antioxidantu glutathionu a hořčík. Klidně si můžete dopřát dvě denní dávky.
 • Smoothie s banánem, mlékem, avokádem a mrkví dodá organismu cystein, draslík a hořčík. Smoothie můžete obohatit proteinem nebo elektrolytickým práškem s hořčíkem.
 • Dejte si během dne spánkovou siestu, která nás mnohdy dokáže postavit na nohy.
 • Poctivá domácí česnečka nebo vývar spolehlivě vypálí zbytkový alkohol z těla.
 • Pokud vás trápí pálení žáhy neboli žaludeční reflux, jednou z prvních pomocí je klasická jedlá soda alias soda bikarbona.
 • Proti bolestem hlavy by také mohly pomoci bylinné čaje, zejména mátový nebo zázvorový.
 • Ovocné a zeleninové šťávy dokáží "nakopnout" organismus a urychlit proces odbourávání alkoholu z těla. Díky cukru získáme také potřebnou energii.
 • Nedržte hladovku celý den a dopřejte si pořádné jídlo.

Co si z toho vzít?

Až se vzbudíte s party čepičkou na hlavě a s pocitem, že vás v noci přejel parní válec, nezoufejte. Existuje i pár způsobů, jak vaše utrpení zmírnit. Třeba v podobě důležité rehydratace a čerstvého vzduchu.

Ať je váš nový rok plný radosti, lásky, splněných životních cílů a spokojenosti se svým životem. Řečeno citátem "Never stop chasing your dreams" nebo jinak: "Nikdy nepřestávejte následovat své sny s Aktinem i v dalším roce."

Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
Co je kocovina a jak vlastně vzniká?
Co je kocovina a jak vlastně vzniká?
Alkohol si buď užíváme, nebo jej proklínáme. Tyto dva staví většinou dělí jen několik hodin strávených ve spánku. Proč kocovina vzniká a lze se jí bránit?
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Pít, či nepít. To je dilema, kterému jsme vystaveni v teplých letních dnech snad všichni. Je však možné dopřát si půllitr vychlazeného piva, skleničku vinného střiku či plechovku piva ovocného a přitom nepřibírat, nebo dokonce hubnout?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfaticky systém ovlivňuje celkové zdraví organismu a problémy s ním mohou mít za následek například bolesti hlavy nebo celulitidu. V dnešním článku se dozvíte pár rad na to, jak v těle lymfatický systém rozproudit a k čemu ho vůbec potřebujeme.
Pravda o Coca-Cole! Výživová tragédie, nebo účinný lék?
Pravda o Coca-Cole! Výživová tragédie, nebo účinný lék?
Coca‑Cola je sice ve fitness světě pořádný postrach, ale co dělat, když na jednu máme občas chuť? Jak ji pak zakomponovat do dne tak, aby vlastně nebyla problémem? Koukněme na colu objektivním okem vědy.
Jedlá soda není jenom na pečení! Jakým způsobem podporuje sportovní výkonnost?
Jedlá soda není jenom na pečení! Jakým způsobem podporuje sportovní výkonnost?
Jedlá soda patří mezi látky, které prokazatelně dokáží zlepšit sportovní výkon. Jak ji správně používat a v jakých sportech se dá nejlépe využít?
Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?
Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?
Pálení žáhy je velmi rozšířeným a nepříjemným projevem trávicích obtíží. Čas od času se mu vyhne jen málokdo – jak si od něj tedy efektivně a bezpečně ulevit? A kdy už je na místě vyhledat lékaře?
Jak předejít kocovině? Máme 7 vědecky podložených rad!
Jak předejít kocovině? Máme 7 vědecky podložených rad!
Velká párty je přede dveřmi! Jak zabránit, nebo alespoň zmírnit kocovinu následující ráno? Víme, jak na to!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!