Kocovina: Proč vlastně vzniká a jak se jí vyvarovat?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný před 4 dny Poprvé publikováno 26. 12. 2019
Aktualizováno 5. 12. 2022
28 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Kocovina: Proč vlastně vzniká a jak se jí vyvarovat?

Alkohol doprovází spousta zábavy a radostných chvil… do té doby, než si s ním játra poradí a vyloučí jej z organismu. To je potom zase jiná pohádka, jenom o něco méně veselá. Kocovina a ranní bolehlav je nepříjemný následek alkoholového opojení, během kterého si občas říkáte, proč jste to zase udělali. V dnešním článku se vám pokusíme objasnit, proč kocovina vzniká a jak můžete chytře minimalizovat její projevy.

Co může za ranní kocovinu?

Ranní kocovina je definovaná jako stav zhoršení fyzického a psychického stavu v den po nadměrné konzumaci alkoholu ve stavu, kdy alkohol v krvi již není. Kocovina a její intenzita je spojena s celou řadou faktorů, které se pod ní podepisují různým vlivem.

1. Dehydratace

Dehydratace je jedním z klíčových důvodů, který je zodpovědný za nepříjemné ranní probuzení. Alkohol totiž doopravdy organismus dehydratuje, takže pokud jste si den předem nedali záležet na pořádné hydrataci pomocí nealkoholických nápojů, máte problém.

Dehydrataci způsobenou alkoholem si můžete ověřit jednoduchým způsobem – pokud se ráno probudíte s pocitem sucha v ústech a celé dopoledne nemáte potřebu jít na toaletu, případně ze sebe dostanete po probuzení jen velmi žlutou moč, je zřejmě dehydratace tím hlavním důvodem, proč se ráno necítíte tak úplně fresh.

Kocovina: Proč vlastně vzniká a jak se jí vyvarovat?

2. Genetika

Alkohol se v organismu rozkládá enzymaticky ve dvou krocích. Nejprve z alkoholu (ethanolu) vzniká acetaldehyd, který je ve druhém kroku oxidován až na kyselinu octovou. Ukazuje se, že právě tento druhý krok (resp. jeho rychlost) je nesmírně důležitý vzhledem ke kocovině během následujícího dne.

Acetaldehyd je totiž pro lidské tělo podstatně toxičtější látka než alkohol samotný. Čím déle tedy v těle setrvává, tím hůře.

Množství enzymu, který rozkládá acetaldehyd na kyselinu octovou, se v populaci liší. Vědecké studie naznačují, že osoby, které mají nižší aktivitu tohoto enzymu, mají intenzivnější kocoviny. Typickým příkladem jsou Asiaté, kteří mají geneticky nižší zastoupení enzymu rozkládajícího acetaldehyd.

3. Pijete na lačný žaludek

Experimentální vědecké studie ukazují, že pokud konzumujete alkohol po jídle nebo současně s jídlem, hladina alkoholu v krvi nedosáhne takové úrovně jako v případě, kdy si žádné jídlo nedáte.

Jelikož je ranní kocovina velmi úzce spojena s tím, do jaké míry se zvýší hladina alkoholu v krvi, může být jídlo rozhodující faktor při snaze o zabránění kocoviny.

4. Kongenery (vedlejší látky, které vznikají při výrobě alkoholu)

To slovo si dobře zapamatujte, protože právě kongenery hrají při vzniku kocoviny ústřední roli. Jedná se o vedlejší látky vznikající při fermentaci vybraných alkoholických nápojů. Dobrá zpráva je, že vašemu oblíbenému nápoji propůjčují charakteristické aroma a osobitou chuť. Špatná zpráva je, že vám kongenery rapidně snižují šance na to probudit se v čilém stavu.

Kongenery jsou typickou součástí nápojů, jako je brandy, whiskey, rum či červené víno. Naopak jen těžko byste je hledali v ginu, vodce, pivu či v bílém vínu – sáhněte proto raději po nich, pokud se chcete vyhnout nepříjemné kocovině.

5. Nedostatečný a nekvalitní spánek

Špatný spánek je další vítr na mlýn pro ranní kocovinu. I když totiž prospíte doporučovaných 7–9 hodin spánku (což, ruku na srdce, stejně není moc pravděpodobné), tak kvalita takového spánku stejně nebude optimální pro dostatečný odpočinek.

Berte do úvahy, že při alkoholovém opojení je velmi pravděpodobné, že budete během večera podstatně akčnější, než kdybyste nepili a zůstali doma. Taková nadměrná aktivita klade jen další nároky na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, který, jak už víme, nejspíš nebude.

Odbourávání alkoholu organismus oslabuje a nás unavuje

Alkohol není pro lidský organismus nijak neznámou látkou, vždyť na jeho samotné zpracování má tělo hned několik specifických enzymů.

To stále neznamená, že práce s alkoholem je bezproblémová. Není, zde je několik důvodů:

 1. Odbourávání alkoholu v těle je spojeno s vyšším oxidačním stresem a vznikem prozánětlivého prostředí v organismu. To samo o sobě je spojeno s jeho toxicitou a třeba i vlivem na snížení imunity. Podle vědců může být ale i oxidační stres jedním z důvodů, proč se ráno neprobouzíme zrovna "do růžova".
 2. A nakonec tu máme metabolity, které při odbourávání alkoholu v organismu přirozeně vznikají – i ty totiž mohou sehrát důležitou roli při vzniku ranní kocoviny. Při zpracování alkoholu v těle dochází ke vzniku acetaldehydu, a nakonec až ke tvorbě kyseliny octové, kterou organismus může využít jako zdroj energie, nebo ji uložit do tukových zásob (1 g alkoholu poskytuje asi 7 kcal).
 3. Acetaldehyd je neurotoxický metabolit, pro organismus podstatně toxičtější oproti alkoholu. Ani kyselina octová jakožto finální produkt přeměny ale zřejmě není zcela bez viny – její zvýšená hladina v krvi může také přispívat k bolestem hlavy a k celkové únavě.
Kocovina: Proč vlastně vzniká a jak se jí vyvarovat?

Jak zmírnit projevy kocoviny a je možné ji zcela eliminovat?

Existuje jen jeden osvědčený způsob, jak se vyhnout kocovině – nepít, nebo alespoň nepít tolik. Chápu, že to asi není právě to, co jste chtěli slyšet.

Nabízíme proto další (byť podstatně méně efektivní) možnosti, jak zmírnit ranní projevy kocoviny:

 1. Během konzumace alkoholu nezapomínejte také na příjem nealkoholických nápojů – čím více jich vypijete, tím lépe pro vás. Před usnutím si dopřejte několik povinných sklenic s vodou, a pokud zvládnete, přidejte do ní špetku soli pro efektivnější zadržení tekutin v organismu.
 2. Vyhraďte si čas na spánek – každá hodina spánku navíc se počítá.
 3. Pokud si můžete vybrat, preferujte nápoje s nízkým obsahem kongenerů, které negativně ovlivňují vznik kocoviny. Volte proto raději pivo, bílé víno, gin nebo vodku a nepřehánějte to s mícháním jednotlivých druhů.
 4. Některé rostliny či rostlinné extrakty mohou částečně pomoci se zmírněním projevů kocoviny, jmenovitě jde o sibiřský či červený ženšen, opuncii či extrakt z kurkumy. Nečekejte ale zázraky, účinnost těchto přírodních látek je jen minimálně prokázaná.
 5. I když to někdy není jednoduché, vyplatí se vám nenechat ráno žaludek prázdný. Zvolte nějaké lehké jídlo, případně proteinový nápoj. Uvidíte, že se vám brzy udělá lépe, a možná si díky obsaženému cysteinu vytvoříte o trochu více vašeho přirozeného antioxidantu glutathionu, který vám pomůže se vypořádat s oxidačním stresem.
 6. Hořčíkem, vitaminem C či B-komplexem nic nezkazíte, ale rozhodně nečekejte zázraky. Pokud totiž netrpíte nedostatkem těchto mikroživin dlouhodobě, tak vám jedna šumivá tableta s kocovinou pravděpodobně příliš nepomůže.
 7. A pokud se vám stejně nepovedlo zabránit kocovině, postavit na nohy vás může silná káva, a případně jedna tableta Ibalginu či Aspirinu (s nimi to ale opravdu raději nepřehánějte, alkohol sám o sobě je pořádná zátěž na játra). Kocovinu s tím sice "nevyléčíte", ale pomůže vám to zmírnit její nepříjemné projevy.
Kocovina: Proč vlastně vzniká a jak se jí vyvarovat?

Co si z toho vzít?

 • Kocovina a ranní bolehlav jsou běžným následkem bujarých večírků a oslav, které doprovází hojná konzumace nejrůznějších druhů alkoholu.
 • Hlavními viníky ranních kocovin jsou kongenery přítomné ve vybraných alkoholických nápojích (brandy, whiskey, červené víno, rum), dehydratace pramenící ze samotného odbourávání alkoholu a nekvalitní krátký spánek. Hrát roli může také pití na lačný žaludek a samozřejmě genetika.
 • Situaci zhoršuje navíc oxidační stres způsobený metabolismem alkoholu, který dává vzniknout prozánětlivému prostředí. Stejně tak metabolity rozkladu alkoholu (acetaldehyd a kyselina octová) se pravděpodobně podepisují pod vznik ranní kocoviny.
 • Neexistuje žádný funkční lék na kocovinu, jediným spolehlivým řešením je konzumace alkoholu v nižších či žádných dávkách (nepřekvapivě). Průměrný muž by měl ustát přibližně 4 porce alkoholu (1 porce představuje asi 500 ml piva nebo 2 dcl vína nebo 40 cl tvrdého alkoholu) bez následků kocoviny, žena asi o 1 porci méně v závislosti na celkové hmotnosti, tělesné kompozici a individuálních rozdílech.
 • Pomoci může dostatečný příjem tekutin při konzumaci alkoholu, snaha o kvalitní spánek či výběr takových nápojů, které obsahují méně kongenerů (pivo, vodka, gin, bílé víno).
 • Ani bílé víno ale nemusí být tou nejbezpečnější volbou. Z důvodu vysokého množství organických kyselin si můžete snadno podráždit trávicí trakt, a způsobit si tím nevolnost a bolesti břicha. Ve finále si tak vlastně příliš nepomůžete...
 • Lehká fyzická aktivita a čerstvý vzduch jsou další skvělou metodou, jak zatočit s nepříjemnou kocovinou. Dopřejte si procházku na čerstvém vzduchu a brzy zapomenete, že jste včera byli na nějakém večírku...

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
28 Líbí se mi Uložit článek