Závěr roku se blíží a s ním i velkolepé oslavy vítání roku nového. Po celé zeměkouli budou k vidění gigantické ohňostroje a párty přitom teprve začíná. Je potřeba udělat tečku za uplynulým rokem a přivítat nadcházející rok s plnou parádou! Alkohol teče jako rozbouřená řeka a zábava jede na plné obrátky. Aby další dny po silvestrovské noci nebyly ve znamení opičky, máme pro vás několik tipů, jak jí předejít nebo spíše zmírnit!
- Na téma kocoviny se můžete podrobněji podívat v článku Co je kocovina a jak vlastně vzniká?
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Proč někdo vydrží daleko větší množství alkoholu a kolik kalorií některé druhy alkoholu obsahují
- Jaké faktory se podílejí na schopnosti organismu odbourávat alkohol
- Že bychom na večírek neměli chodit s prázdným žaludkem
- 7 nejlepších tipů k prevenci proti kocovině
Jak je sakra možné, že někdo do sebe může házet panáka za panákem a je v pohodě?
1. Má za sebou "kvalitní tréninkový program"
Pravidelné pití zvyšuje aktivitu metabolických drah odbourávajících alkohol (např. MEOS). Důvod, proč soused vedle vás pije jako o závod a stále drží, je zřejmý – poctivý trénink.
2. Ženy obecně s muži alkoholové tempo neudrží dlouho
Muži zpravidla tolerují alkohol lépe než ženy, což může být díky větší kapacitě detoxikačního systému (játra, ledviny, nikoliv detox. čajů) a celkově větší tělesně stavbě. Více vypít vydrží horník než baletka.
Svalová tkáň absorbuje více alkoholu než tuková. To je dáno větším obsahem tělesné vody ve svalech. Alkohol se více naředí, máme jeho nižší koncentraci v krvi a cítíme se méně opilí.
3. Dobrá fyzická kondice a celkové zdraví znamená vyšší toleranci k alkoholu
Únava, nemoc, stres nebo nevyspání jsou častými důvody pro dřívější odchod z párty.
4. Kamarádi z Asie se opijí rychleji než ti z Evropy nebo Severní Ameriky
Zajímavým rozdílem je tolerance k alkoholu dle etnika a rasy díky různé aktivitě enzymů odbourávajících alkohol. Lidé v Asii jsou na tom hůře než Evropané.
Za bujarý večer dokážete přijmout slušnou dávku energie, kolik energie se skrývá na dně sklenky, se můžete dozvědět v následující infografice.
Jak tedy na prevenci kocoviny?
1. Rozhodně nekombinujte alkohol s léky
Nikdy byste neměli pít alkohol v případech, kdy užíváte léky, protože si ničíte játra nebo narušujete správnou funkci léčiv. Pokud budete psychicky a fyzicky odpočinutí, vydržíte více. Ibalgin nebo Aspirin si nechte jako záchranou pojistku na následující ráno.
2. Prokládejte drinky nealkoholickými nápoji
Důležité je pít dostatek nealkoholických nápojů. Ideálním řešením je voda nebo neslazené nápoje. Když pijete slazené nápoje společně s alkoholickými, může docházet k rychlejšímu vstřebání alkoholu a umocnění "opíjivosti alkoholu." Zředěním alkoholu slazenými nápoji vypijete více tekutin a kvůli cukru přijmete i větší množství energie (Roberts & Robinson, 2007).
3. Sem tam si něco zobněte, ať zpomalíte vstřebávání alkoholu
Obsah žaludku bohatý na bílkoviny a tuky zpomaluje vstřebávání alkoholu. Sáhněte po obložených mísách se sýry nebo kvalitními uzeninami. Ideálně zvolte bílkoviny vzhledem k jejich nižšímu obsahu energie (Cederbaum, 2012).
4. Pijte nápoje, u kterých nehrozí tak silná kocovina
Kongenery jsou vedlejší produkty fermentace alkoholu. V největší míře je můžete nalézt v červeném víně nebo v tmavých likérech, jako je whiskey nebo brandy. Pití alkoholických nápojů neobsahujících kongenery má za následek mírnější průběh kocoviny (vodka, gin, rum) (J. Rohsenow & Howland, 2010).
5. Všeho s mírou. Poznejte, kdy by to už stačilo...
Pokud si dokážete říci, že toho již bylo dost a stáhnout ruku natahující se po další flašce "kapitána", pravděpodobně máte vyhráno a druhý den nebudete muset řešit nepříjemnou kocovinu.
6. Než půjdete spát, vypijte co nejvíce lehce osolené vody
Sůl pomáhá v těle "podržet vodu" a alkohol se podílí na dehydrataci. Vypití lehce osolené vody před spaním vám může pomoci se zabráněním ranního bolehlavu právě kvůli dehydrataci.
7. Udělejte si business z kocoviny ostatních namísto své vlastní
Raději než být po opici, udělejte si podnikatelský záměr z opice ostatních. Dvě mladé holky z Nového Zélandu založily start‑up nabízející ranní úklid nepořádku po párty, a dokonce udělají i pořádnou snídani s ranní kávou (Roy, 2016).
- A když už se to nepovede a potřebujete řešit kocovinu, pomůže vám článek TOP 7 vyprošťováků z kocoviny!
Co si z toho vzít?
Štěstí přeje připraveným! Na oslavy konce roku se pořádně připravte za pomoci našich tipů, ať neodpadnete v půlce oslav a další den ráno jste v rámci možností "svěží". Asi nejdůležitějším bodem je pořádně se před párty najíst, celý večer pít v dostatečné míře i nealkoholické nápoje a hlavně poznat, kdy už by to mohlo stačit. Šťastný nový rok a nadále budeme v nadcházejícím roce společně makat na svých cílech #makamnasobe! Ať je nadcházející rok zase o kus úspěšnější než ten rok předcházející!