Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Anorexie vs. bulimie

Jan Caha
Jan Caha před 10 lety
1
Anorexie vs. bulimie

Nedávná smrt nejznámější aneroktičky mě inspirovala k napsání tohoto článku. Vím, že se to do sportu mnoho nehodí. Bohužel v kulturistice a fitness se tomuto stavu přibližujeme čím dál více.

Mentální anorexie

Mentální anorexieMentální anorexie je nemoc, která spočívá v poruše přijímání potravy s výrazným pozadím v psychice, u dospívajících a žen v přechodu navíc v hormonálních změnách. Postihuje především ženské pohlaví, muže taktéž, ty však minimálně. Dle statistiky touto nemocí trpí asi 3% populace. Tento údaj zahrnuje pouze evidované případy.

Krátkodobé nechutenství se projevuje při běžných horečnatých onemocněních. Zde není důvod k znepokojení. Chuť k jídlu se vrací s uzdravením. V ojedinělých případech způsobuje poruchu přijímání potravy užívání některých léků. Na tuto okolnost je pacient upozorněn lékařem, lékárníkem, na příbalovém letáku předepsaného medikamentu.

Mentální, tj. psychická anorexie je nemocí lidí, kteří chtějí být štíhlí i za cenu sebepoškození, zejména adolescentů, až může vyústit smrtí vyhladověním. Kořeny poruchy přijímání sahají často do útlého dětství. V pubertě anorexii ovlivňují bouřlivé fyzické a psychické změny v souvislosti s nastupující funkcí pohlavních žláz v hormonální oblasti a v tvorbě pohlavních buněk, které jsou spuštěné z řídících center mozku. To vyvolává zvláště u dívek zaoblování tělesných partií. Je-li dodržován zdravý životní styl, postava se do cca 20ti let znormalizuje. Je třeba si uvědomit, že pokud se hmotnost člověka pohybuje v rozmezí cca 10% nad či pod hodnotou dosažené výšky vzrůstu, od níž odečteme 100 cm, jedná se o normální váhu. Jak vypadáme významně ovlivňují také genetické vlohy. Jestliže se v rodu častěji vyskytují předci otylého nebo vyhublého konstitučního typu, projevují se rodové dispozice i u potomků.

Isablle Caro - nejznámější anorektička (dříve/před smtí v 28 letech)

Rozvoj onemocnění je individuální. Odmítání potravy, jako základní životní potřeby, se vymyká kontrole, až končí vychrtlostí, paradoxně spojené s vysokou tělesnou aktivitou, a poté metabolickým rozvratem. Vyžaduje hospitalizaci v nemocničním zařízení a zavedení umělé výživy. Následuje dlouholetá léčba spořívající v kontrole přijímání stravy za asistence lékařů specialistů.

Při mentální anorexii bývá výrazně snížená sexuální aktivita, u dívek mizí mentruační krvácení. Může při ní dojít k celkovému rozvrácení hormonální rovnováhy. Postupně chřadnou všechny tkáně v organismu, atrofují především svaly. Projevuje se i na kvalitě vlasů, nehtů, kůže. Změny v těle ovlivňují složení krve a složení krve naopak působí na fyzickou a psychickou stránku. Dostavují se depresivní, neurotické a hysterické stavy, anorektici se izolují a demonstrativně popírají život ve své podstatě. Tím jsou ohrožené nezbytné životní funkce organismu jako celku. Často bývá anorexie propojená s nárazovou nezvladatelnou extrémní potřebou jídla, které je bezprostředně vypuzeno z těla ven zvracením, pak hovoříme o bulimii. Příznaky projevující se u anorexie mohou mít také řadu příčin závažnějšího onemocnění. Vždy je třeba se svěřit do rukou lékaře.

Léčba mentální anorexie je obtížná. Je nutné dbát na její prevenci, která spočívá v pravidelném přísunu pestré stravy, v dostatečném pohybu, vytvořením laskavého přístupu sám k sobě. Zakořenění správných stravovacích návyků je třeba vytvářet od útlého dětství. A hlavně – nepodléhat klamavým reklamám, že jen štíhlý člověk je krásný, že hodnota jedince spočívá pouze v jeho vzhledu.

Hesla z blogu o anorexii
 • Nic Ti nedá takový pocit jako hubenost, ani sladkost.
 • Raději budu mrtvá než tlustá!
 • Ušla jsem už dost dlouhou cestu na to, abych přijímala rozkazy od sušenky!
 • Hlad bolí, ale štíhlost za to stojí!
 • Hladovění a odmítání je důkazem silné vůle.
 • Vteřinu na rtech, roky na stehnech.
 • Být hubená, to jediné, po čem toužím, to jediné, co naplňuje a zároveň ničí můj
 • život.
 • Hodné holky nejí.
 • Chci být prázdná, čistá, křehká jak panenka z porcelánu, chci létat a vznášet se na vodě, nech mě jít se svým andělem, se svým ďáblem, a já zemřu šťastná.
 • Miluji Tě do morku kostí.
 • Lžu, podvádím, zasloužím si trpět - hladem!
 • Pro krásu se musí trpět.
 • Umírám pro dokonalost.
 • Být hubená je důkaz sebekontroly a vlády nad svým životem.
 • To jídlo vypadá moc dobře, ale já, já vypadám mnohem lépe!
 • Jestli chceš vidět jídlo, podívej se na svoje stehna!

Bulimie

Mentální bulimie je porucha charakterizovaná zejména opakujícími se záchvaty přejídání, spojenými s přehnanou kontrolou tělesné hmotnosti. Pocit přejedení je ale relativní. Subjektivní pocit ztráty kontroly nad jídlem je proto významnějším znakem přejedení než zkonzumované množství jídla. Přehnaná nebo extrémní kontrola tělesné hmotnosti zahrnuje i střídavé období hladovění, užívání projímadel a prostředků na odvodnění. To znamená, že diagnózu bulimie mohou splňovat také nemocní, kteří nuceně nezvrací.

Příznaky bulimie se mohou dlouho ztrácet v nevhodných jídelních zvyklostech rodiny a vrstevníků. Nápadné jsou až ztráty jídla, nálezy projímadel a známky zvracení. Bulimie významným způsobem narušuje psychickou pohodu, osobní a společenský život nemocného, který se postupně stává nápadným svojí přecitlivělostí, podrážděností a kolísáním nálady.

Muž s anorexií

Mentální bulimie může vést k mnoha zdravotním komplikacím, které častěji než s přejídáním souvisí s nedostatečnou výživou nebo jsou důsledky zvracení, nadužívání projímadel nebo diuretik (prostředků k častějšímu močení). Častým důsledkem vyhublosti je citlivost na chlad, únavnost, oslabený krevní oběh a osteoporóza (řídnutí kostí). Přejedení vyvolává nepříjemný pocit plnosti a nadmutosti. Poměrně častá je plynatost, pocity nevolnosti, zácpa a průjem. Nadměrná konzumace sladkostí a pečiva, společně s nevhodným jídelním režimem vedou k hypoglykémii.

Bulimia nervosaSe život ohrožujícími zdravotními důsledky je spojeno zvracení. Nebezpečná je už samotná skutečnost, že velká část bulimiček si musí dávicí reflex vyvolávat prstem nebo nějakým předmětem. Zranění krku a jícnu je velmi bolestivé. Do rány se snadno dostane infekce, může dojít ke spolknutí předmětu nebo prasknutí jícnu.

Mezi nepříjemné důsledky zvracení patří otoky slinných žláz pod čelistí, které umocňují dojem opuchlého, kulatého obličeje. Méně nápadným, o to avšak nebezpečnějším následkem zvracení je narušení rovnováhy tělesných tekutin a solí, které nadměrně zatěžuje srdce a ledviny. Největší problémy působí nízká hladina draslíku (hypokalémie) vyvolávající vážné nepravidelnosti srdečního tepu.

Průběh a psychické obtíže

Fyzické problémy, neuspokojivý jídelní režim a s ním spojený hlad nebo chuť se přejíst na sebe váží stále větší pozornost a zasahují do každodenního života nemocného. Myšlenky na jídlo, nutkání se přejíst a "neschopnost dosáhnout nemožného" (nejíst nebo jíst jen málo a hubnout) navozují pocity viny, selhání a deprese, které se přenáší i do jiných oblastí života.

Mantální aneroxie - skrytá nemoc

Postupně ubývá energie a zájem o jiné věci než o jídlo a tělesný vzhled. Snižuje se tak možnost najít uspokojení v něčem jiném. Přibývá apatie, pocitů viny a společenských problémů. Většina depresivních příznaků je nějakým způsobem spojena s obavami o postavu, tělesnou hmotnost a příjem potravy. Dívky, které se přejídají, si jsou často odporné a nenávidí to, co dělají. Vzrůstá zájem o vlastní osobu a problémy a mezi pocity převažuje sebelítost. To se samozřejmě projeví i ve vztahu s ostatními lidmi, doma, mezi kamarády i v práci.

Převaha depresivních příznaků ustoupí, když se postiženému podaří získat kontrolu nad příjmem potravy a normalizovat jídelní režim. I když špatnou náladu a podrážděnost můžete považovat právě za příčinu svých obtíží, vyplatí se, když se nejprve zaměříte na změnu jídelního chování a nebudete čekat až se budete lépe cítit. V některých případech může pomoci specifická léčba deprese, která vás ale nevyléčí z bulimie.

Z deníku anorektičky (Pavilon 22, Bohnice - Praha)
Za chvíli jdu na svou první večeři v Bohnicích. Půlhodinu, která mi zbývá, trávím studováním nástěnky. Je tu rozpis toho, co má kdo za úkol a také jídelníček.
"Večeře!" ozývá se najednou. Tak se jde! Těším se i netěším. Vím, že když se najím, zahřeji své promrzlé tělo. Ale mám strach, abych nezvracela. Dostávám porci bramborové kaše. Soukám ji do sebe zatím bez potíží. Teď sedím u sestřičky, která mne hlídá, abych ji ze sebe nevypravila ven. Na záchod musím s doprovodem personálu. Kaše tedy zůstává pěkně v žaludku a já čekám, až přijde moje maminka.
Už se nemůžu dočkat. Lovím ve vzpomínkách.
Proč jsem vlastně tady?
Všechno asi začalo bráchou.
Chodila jsem do prváku na gymplu, když umřel. Tenkrát jsem poprvé zhubla, ale ono to bylo vlastně fajn - špeky se v pubertě nenosí. Pamatuji, jak jsem koukala na pořad o anorexii, u toho plný stůl jídla. "Tak tohle mne nemůže potkat!" říkala jsem si.
Chyba! Blbost!
Za pár měsíců koukám na váhu a mám 50 kilo. A žádnou chuť k jídlu. Oběd jednou týdně. Pak začal modeling. A Paříž. Za čtrnáct dní jsem měla 43 kilo.
Už aby přišla máma. Potřebuji toaletní papír a hrníček. Svůj hrníček.
Nezapomenu, jak maminka brečela, když mě viděla po moji první Paříži. A já jela znova. Pak už jsem musela k doktorovi. Chvíli byl klid, pěkně doma, rodina. Během tří měsíců naskočilo 40 kilo. Všechno vypadalo skvěle. Ale!
Bez papíru a svého hrníčku tady nemůžu přežít. Už je osm. Kde je? Konečně. Maminka! Ráno budu pokračovat.

Varujte své okolí před těmito nemocemi, sdílejte článek na Facebooku        Sdílet

zdroj: anorekticka.cz, berusska.sblog.cz, ordinace.cz

Přidej se k 29 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
2
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________