Body neutrality: jak bezpečně vnímat vlastní tělo

Komentáře
Body neutrality: jak bezpečně vnímat vlastní tělo
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vnímání vlastního těla ovlivňuje lidské chování, psychické zdraví a také vztahy s okolím.
  • Negativní vztah ke svému tělu může vyústit v nevhodné stravovací návyky, poruchy příjmu potravy nebo další duševní poruchy.
  • I nadměrná míra sebelásky může vašemu zdraví uškodit, obezita totiž není pouze kosmetický problém.
  • Neutrální vnímání vlastního těla je propojeno s všímavostí a zaměřuje se zejména na to, co všechno pro vás dokáže vaše tělo udělat.

Body image je důležitou složkou lidské osobnosti

Pojem “body image” vyjadřuje všechny představy člověka, které mají vztah k jeho vlastnímu tělu. Postoj k sobě samému přitom ovlivňuje také chování, vztah k ostatním lidem a význam má i pro sebehodnocení a psychické zdraví. 

Body image se pak může měnit s věkem, v návaznosti na různé životní situace nebo i vzhledem k současnému pojetí ideálu krásy ve společnosti. Pokud se však způsob vnímání vlastního těla dostane do extrémní zóny, je zpravidla zaděláno na problém.

Negativní body image

Negativní body image zjednodušeně znamená nespokojenost s vlastním tělem, jeho funkcí nebo vzhledem. Studie došly k závěru, že tento “odmítavý” postoj k vlastnímu tělu může být pozorován už u dětí na prvním stupni základního vzdělání (cca od 6 do 11 let) a typickým zlomovým obdobím je také puberta, během které u dospívajících dochází k fyziologickým změnám. 

Negativní vnímání vlastního těla pak často vede ke vzniku nevhodných stravovacích nebo pohybových návyků, výjimkou bohužel nejsou ani poruchy příjmu potravy. Tento stav se může navíc pojit také se sníženým sebevědomím, problémem navazovat vztahy, úzkostmi nebo dalšími duševními poruchami

Body positivity

Koncept “body positivity” se do jisté míry vyhraňuje proti běžnému vnímání krásy, štíhlosti, dokonalosti ve společnosti a snaží se přeformulovat její často až nereálné požadavky do více realistické a celistvé roviny. Na první pohled vypadá tento směr velmi sympaticky, že? Proč je tedy nebezpečný?

Naučit se přijímat své tělo i se všemi jeho nedokonalostmi (které jsou naprosto normální) je skvělá věc – ani tady se však nesmíte dostat do extrému. Jakmile se totiž z této sebelásky vyvine “oslava nadváhy a obezity”, máte do budoucna rovněž zaděláno na závažné zdravotní komplikace, jako např. poškození srdce a cév, vznik zánětlivého prostředí v těle nebo zvýšené nároky na klouby a pohybový aparát.

Zdroj: Instagram @healthychick101, @danielle_lucyy, @joeydarlinn

Jak tedy vnímat vlastní tělo? Východisko nabízí tzv. body neutrality

I body neutrality cílí na pozitivní vztah ke svému tělu, ne však za každou cenu. Namísto fyzického vzhledu těla se zaměřuje zejména na jeho schopnosti a na to, co všechno pro vás dokáže vaše tělo udělat. Pravdou totiž je, že způsob vnímání vlastního těla se může lišit každým dnem – vážit si toho, co všechno vaše tělo dokáže, ale můžete vždy. 

Stav a vzhled lidského těla se totiž mění – ať už v závislosti na stravě, přítomnosti onemocnění nebo třeba fázi menstruačního cyklu. Body neutralita říká, že své tělo proto nemusíte za každou cenu milovat nebo nenávidět. Stačí jej akceptovat, ocenit jeho schopnosti a zároveň vnímat jeho potřeby a uvědomit si možné dopady vašeho chování na zdraví.

Respekt a všímavost v hlavní roli

Neutrální vztah ke svému tělu je blízce propojen s všímavostí – měli byste si uvědomit, že pokud budete respektovat jeho potřeby, věnovat mu péči, dostatek pohybu, odpočinku i kvalitní výživy, vše bude fungovat, jak má, a vy se v něm budete cítit zdravě, šťastně a sebevědomě. 

Kromě funkční stránky ale cílí také na požitek – stravu byste tedy měli vnímat nejen jako kvalitní palivo pro vaše tělo, ale zároveň si jej umět užít a vychutnat. Stejně je tomu i v případě pohybu, který by rozhodně neměl být prostředkem k “vycvičení” snědených kalorií, ale měl by vám naopak přinášet radost, uvolnění a možnost posouvání svých hranic. 

Jak vypadá body neutrality v praxi? 

Asi každý někdy zažil pocit, kdy se cítí nafoukle, opuchle, těžkopádně a přísahal by, že přes noc přibral minimálně 5 kg tuku. Jak by se s takovou situací tedy jednotlivé způsoby vnímání těla popasovaly?

  1. Negativní body image: “To snad není možný, že vypadám takhle. Takhle tlustá stehna nemá snad nikdo na světě…a co to břicho. Dneska jen salát a minimálně 15 km běh.”
  2. Body positivity: “Přestože se necítím úplně dobře, stejně se bezpodmínečně miluji. Stehna, břicho, všechno. Stejně si vezmu co nejtěsnější oblečení, ve svém těle jsem přece šťasný/á 24/7.”
  3. Body neutrality: “Hm, dneska to asi nebude úplně ono. Možná je to tím, že jsem se výjimečně přejedl/a na oslavě, nebo jen fází cyklu – znamená to tedy, že všechno funguje, jak má. To uplé tričko si schovám na jiný den a dnes si vezmu něco pohodlnějšího.” 

Co si z toho vzít? 

Vnímání vlastního těla je velmi citlivým tématem a významně se promítá do osobnosti člověka, jeho sebevědomí, psychického zdraví i vztahu k okolí. Příliš negativní postoj přitom může vyústit v závažné zdravotní komplikace jako poruchy příjmu potravy, úzkosti nebo další duševní poruchy. Vhodná ale není ani přehnaná sebeláska – oslavou nadváhy a obezity jsou totiž často přehlížena rizika, která s sebou nadměrná hmotnost přináší. 

Nový pohled přináší tzv. body neutrality, která se místo fyzického vzhledu zaměřuje spíše na to, co všechno pro vás může vaše tělo udělat. Úzce se pojí také s všímavostí, tj. pokud budete své tělo respektovat, starat se o něj a poskytovat mu dostatek pohybu, odpočinku a kvalitní stravy, budete se v něm cítit zdravě, sebejistě a šťastně. Stav a vzhled lidského těla se totiž mění každým dnem – za jeho schopnosti však můžete být vděční vždycky. 

Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Co se stane, když nebudete dostatečně jíst?
Co se stane, když nebudete dostatečně jíst?
Ačkoliv velká část naší populace přijímá nadbytek energie, někteří z nás mají z různých důvodů opačný problém – jednoduše nejí tolik, kolik jejich tělo potřebuje. S jakými důsledky se mohou potýkat ti, kteří jedí málo?
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Co se vlastně děje s tvým tělem, když jíš cukr?
Co se vlastně děje s tvým tělem, když jíš cukr?
Taky vás stále honí mlsná? Zkuste těchto 5 rad, jak snížit příjem cukru a dozvíte se i něco o tom, co se s cukrem v našem těle ve skutečnosti děje.
Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?
Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?
Kolikrát už vás napadlo, že teprve až s nižší váhou budete šťastnější? Pojďme se podívat, proč váha vyvolává tolik emocí, stresu a pozornosti. A proč co nejnižší hodnota není ta nejlepší strategie?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Míra světové obezity se v posledních 50 letech ztrojnásobila, což z této choroby činí doslova epidemii 21. století. Nejedná se totiž pouze o kosmetický problém. Co se při obezitě ve vašem těle vlastně děje a jak uspět při její léčbě?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!