Efedrin: 5 důvodů, proč byste se mu měli vyhnout

Komentáře
6
Efedrin: 5 důvodů, proč byste se mu měli vyhnout
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Shodit pár kilogramů či doladit plážovou formu je snem mnoha rekreačních sportovců. Není tajemstvím, že v tom mohou pomoci také jisté "magické pilulky", ve kterých se vyskytuje látka s názvem efedrin. Efedrin totiž s hubnutím doopravdy pomáhá, ale vyplatí se nám to vzhledem k možným vedlejším účinkům?

Co je efedrin?

Kulturisté ho milují, ale v obchodech se suplementy ho nenajdete, co to je? Správně hádáte, že jde o již zmíněnou látku s názvem efedrin. Podává se zpravidla v dávkách do 100 mg, při užití má stimulační účinky, mezi lidmi je však oblíbený především pro působení vedoucí ke snížení pocitu hladu či ke zvýšení termogenního efektu (vyšší produkce tepla), který může pomoci při hubnutí. V obchodech budete hledat efedrin zbytečně, ale seženete ho v podpultových prodejích či od "vyhlášených firem" ve většině fitness center.

Proč je efedrin tak nedostupný? Odpověď je jednoduchá, jde o látku dopingového charakteru, která je na seznamu zakázaných dopingových látek Světové antidopingové agentury, a která má (vedle stimulačních) řadu vedlejších efektů, které mohou být nebezpečné pro zdraví organismu. V České republice a celé Evropské unii se tak do doplňků stravy přidávat nesmí, a to ani v podobě extraktu z rostliny Ephedra. Setkat se s ním ale můžeme v amerických spalovačích (Black Mamba a podobné), které se mezi lidmi stále objevují a konzumují i přes jejich vedlejší účinky.

5 důvodů, proč byste měli zvážit užívání efedrinu

 1. Používání efedrinu ohrožuje vaše kardiovaskulární zdraví. Požití efedrinu je spojeno s akutním zvýšením krevního tlaku, což je problematické zejména pro osoby léčící se s hypertenzí. V takových případech může vést užívání efedrinu ke zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ve vážných případech hrozí až infarkt myokardu. Při užívání efedrinu může také docházet k nepravidelnostem srdečního rytmu a k nepříjemnému hlasitému bušení srdce. Efedrinu by se proto měly zcela vyhnout osoby léčící se s vrozenou arytmií a s dalšími srdečními chorobami. Při dlouhodobém užívání hrozí přetížení a poškození kardiovaskulárního systému, což může vyústit v dlouhodobém horizontu až ve vyšší riziko infarktu myokardu či jinou srdeční příhodu.
 2. Efedrin zvyšuje pravděpodobnost psychických potíží. Pravidelné užívání efedrinu či extraktu z rostliny Ephedra je spojeno s 2–3x větší pravděpodobností navození psychických potíží, nejčastěji jde o stavy úzkosti, deprese, závratě či malátnost (Hardy, 2003). Tyto problémy nastávají typicky až s časovým odstupem od užití látky a jsou podobné (byť pravděpodobně méně závažné) jako u dalších strukturně podobných látek z řady amfetaminů.
 3. Hrozí pozitivní dopingový test. Zcela vyloučené by mělo být užívání efedrinu u registrovaných sportovců, kteří pravidelně závodí či soutěží. Efedrin je totiž součástí WADA seznamu zakázaných látek dopingového charakteru a jeho užívání následně vede k pozitivnímu dopingovému nálezu a zákazu sportovní činnosti na několik let.
 4. Zásah do přirozených rytmů organismu. Jednou z klíčových funkcí efedrinu (podobně jako i u dalších amfetaminů) je snížení pocitu hladu, které v konečném důsledku pomáhá s "efektivnějším“"hubnutím. Nechutenství ale může vést k podvýživě organismu, kdy organismus nedostává optimální porce esenciálních živin (vitaminy, minerální látky, omega‑3 mastné kyseliny), což může způsobit další zdravotní problémy (chronická únava, podrážděnost, snížení kvality kostí, časté záněty a nemoci).
 5. Efedrin může vést k potížím s trávicím traktem. To se nejčastěji projeví nevolností, pocitem na zvracení až zvracením, bolestmi v oblasti břicha či podrážděním žaludku. Na základě několika studií byly tyto symptomy pozorovány asi u 15 % osob, které efedrin užily.

Efedrin: 5 důvodů, proč byste se mu měli vyhnout

Zaměřte se na klíčové faktory hubnutí a efedrin nechte raději stranou

Efedrin s hubnutím pomůže, dobře si ale promyslete, zda vám to za možné vedlejší účinky stojí. Orientovat se nejde ani podle oblíbené poučky:

„Žádné vedlejší účinky při jeho používání nepozoruji, takže je všechno v pořádku.“

Do těla totiž nevidíte, a tak se vedlejší účinky mohou projevit klidně až za několik let po pravidelném užívání efedrinu. Hubnutí bez podobných látek přitom vůbec nemusí být pro organismus zátěž, naopak ve většině případů jde spíše o značnou úlevu.

Jak by mělo takové zdravé hubnutí vypadat?

 1. Jezte přirozené potraviny pravidelně během dne a nepřejídejte se. Žádné polotovary, žádné průmyslově zpracované potraviny. Ve vašem jídelníčku by se měly vyskytovat luštěniny, celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky, vejce či ořechy.
 2. Vyhraďte si čas na pohyb. Místo spalování kalorií efedrinem spalujte raději pomocí pohybu, při kterém navíc posílíte namáhané svalstvo, a naopak uděláte něco pro svůj respirační a kardiovaskulární systém. Nezapomeňte, že silovým tréninkem také můžete trochu „zrychlit“ metabolismus, a navíc spolehlivě vytvarovat svaly do požadované podoby.
 3. Jako dopomoc můžete také využít bezpečné suplementy, které mohou hubnutí podpořit bez vedlejších účinků. Hledejte látky s termogenním účinkem (podpora tvorby tepla) – kapsaicin, extrakt ze zeleného čaje, kofein či synefrin v povolených dávkách. Tyto látky samy o sobě vám přebytečné kilogramy samozřejmě neshodí, ale podpoří vaše celkové snažení.

Komplexní návod, jak si nastavit rychlé a udržitelné hubnutí najdete ve článku s názvem Jak zhubnout co nejrychleji? Máme pro vás návod krok za krokem

Co si z toho vzít?

 • Efedrin je látka z řady amfetaminů, která je mezi rekreačními sportovci oblíbená především pro své účinky podporující hubnutí. 
 • Ačkoliv efedrin hubnutí doopravdy podporuje, jedná se o zakázanou látku dopingového charakteru, jejíž užívání s sebou nese celou řadu vedlejších účinků.
 • Používání efedrinu může být rizikové pro kardiovaskulární systém, nejčastěji se mluví o potížích s vysokým krevním tlakem či se způsobením srdečních palpitací. Zcela vyhnout by se mu proto měly všechny osoby s onemocněními oběhového systému.
 • Užívání efedrinu je spojováno i s psychickými potížemi (stavy úzkosti, deprese, závratě či malátnost), riziko navození podobných stavů je v případě užívání efedrinu asi 2–3x vyšší.
 • Snížení chuti k jídlu může vést k příliš nízké konzumaci nutričně bohatých potravin, kdy hrozí podvýživa organismu a z ní plynoucí další zdravotní rizika. Stejně tak bývají pozorovány problémy s trávicím traktem po užití efedrinu.
 • Snažte se při hubnutí zaměřit zejména na základy: správná strava a dostatečný pohyb. Jíst byste měli přirozené, nutričně bohaté potraviny, naopak omezit byste měli polotovary a průmyslově zpracované potraviny.
Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Testosteron si často spojíme s agresí, soutěživostí či typicky mužským chováním, ale nutné je také poznamenat, že se jedná o hormon, který je důležitý pro zdraví našeho srdce či schopnost reprodukce. Víte, jak si ho můžete přirozeně zvýšit?
Sypači pozor! Podle jakých příznaků na těle poznáte užívání anabolických steroidů?
Sypači pozor! Podle jakých příznaků na těle poznáte užívání anabolických steroidů?
Užívání anabolických steroidů je široce rozšířené ve fitness a kulturistice. Víte ovšem, jak se užívání anabolických steroidů na našem těle podepíše a co pomyslně dáváme na obětní oltář za velké a masivní svalstvo?
KamFIT varuje: Steroidy z tebe udělají Supermana a bestii v posteli, ale dřív umřeš!
KamFIT varuje: Steroidy z tebe udělají Supermana a bestii v posteli, ale dřív umřeš!
Každá mince má rub i líc. KamFit se přiznal k užívání steroidů a rozebírá jejich pozitiva i negativa. Co však člověk musí obětovat a co naopak užíváním steroidů získá?
Steroidy: Neplodnost nebo deprese. Stojí to za pár minut slávy?
Steroidy: Neplodnost nebo deprese. Stojí to za pár minut slávy?
Jak se promítne užívání anabolických steroidů na naši psychiku, hlas, ochlupení nebo na kvalitu sexuálního života?
Rakovina a zničená játra. Jaké jsou další vedlejší účinky steroidů?
Rakovina a zničená játra. Jaké jsou další vedlejší účinky steroidů?
S užívání anabolických steroidů není spojen pouze nárůst svalové hmoty, ale i rizikové vedlejší účinky. Ty mohou zcela změnit váš život a přivodit vám těžká onemocnění.
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Zinek je jednou z velmi opomíjených minerálních látek ve výživě sportovců, která ale může mít opravdu silnou schopnost ovlivnit vaši výkonnost a pracovat i se silovými schopnostmi nebo s produkcí hormonů. Proč se může vyplatit suplementovat zinek?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?
Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?
Často kolem sebe můžeme zaslechnout názor, že doplňky stravy jsou jenom "chemie" a nic nám jejich používání nepřinese, je tomu opravdu tak? Co jsou vlastně doplňky stravy a k čemu primárně slouží?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?