5 důvodů, proč byste se měli vyhnout užívání efedrinu

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 19. 6. 2020 Poprvé publikováno 3. 8. 2012
Aktualizováno 19. 6. 2020
36 Líbí se mi Komentáře
6
Uložit článek
5 důvodů, proč byste se měli vyhnout užívání efedrinu

Shodit pár kilogramů či doladit plážovou formu je snem mnoha rekreačních sportovců. Není tajemstvím, že v tom mohou pomoci také jisté "magické pilulky", ve kterých se vyskytuje látka s názvem efedrin. Efedrin totiž s hubnutím doopravdy pomáhá, ale vyplatí se nám to vzhledem k možným vedlejším účinkům?

Co se v tomto článku dozvíme?

 • Co je efedrin a jak funguje

 • Jaké jsou vedlejší účinky působení efedrinu

 • Na co byste se měli při hubnutí především zaměřit

Efedrin je čestným členem seznamu zakázaných dopingových látek Světové antidopingové agentury (WADA)

Kulturisté ho milují, ale v obchodech se suplementy ho nenajdete, co to je? Správně hádáte, že jde o již zmíněnou látku s názvem efedrin. Podává se zpravidla v dávkách do 100 mg, při užití má stimulační účinky, mezi lidmi je však oblíbený především pro působení vedoucí ke snížení pocitu hladu či ke zvýšení termogenního efektu (vyšší produkce tepla), který může pomoci při hubnutí. V obchodech budete hledat efedrin zbytečně, ale seženete ho v podpultových prodejích či od "vyhlášených firem" ve většině fitness center.

Proč je efedrin tak nedostupný? Odpověď je jednoduchá, jde o látku dopingového charakteru, která má (vedle stimulačních) řadu vedlejších efektů, které mohou být nebezpečné pro zdraví organismu. V České republice a celé Evropské unii se tak do doplňků stravy přidávat nesmí, a to ani v podobě extraktu z rostliny Ephedra. Setkat se s ním ale můžeme v amerických spalovačích (Black Mamba a podobné), které se mezi lidmi stále objevují a konzumují i přes jejich vedlejší účinky.

5 Důvodů, proč byste měli zvážit užívání efedrinu

 1. Používání efedrinu ohrožuje vaše kardiovaskulární zdraví. Požití efedrinu je spojeno s akutním zvýšením krevního tlaku, což je problematické zejména pro osoby léčící se s hypertenzí. V takových případech může vést užívání efedrinu ke zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ve vážných případech hrozí až infarkt myokardu. Při užívání efedrinu může také docházet k nepravidelnostem srdečního rytmu a k nepříjemnému hlasitému bušení srdce. Efedrinu by se proto měly zcela vyhnout osoby léčící se s vrozenou arytmií a s dalšími srdečními chorobami. Při dlouhodobém užívání hrozí přetížení a poškození kardiovaskulárního systému, což může vyústit v dlouhodobém horizontu až ve vyšší riziko infarktu myokardu či jinou srdeční příhodu.
 2. Efedrin zvyšuje pravděpodobnost psychických potíží. Pravidelné užívání efedrinu či extraktu z rostliny Ephedra je spojeno s 2–3x větší pravděpodobností navození psychických potíží, nejčastěji jde o stavy úzkosti, deprese, závratě či malátnost (Hardy, 2003). Tyto problémy nastávají typicky až s časovým odstupem od užití látky a jsou podobné (byť pravděpodobně méně závažné) jako u dalších strukturně podobných látek z řady amfetaminů.
 3. Hrozí pozitivní dopingový test. Zcela vyloučené by mělo být užívání efedrinu u registrovaných sportovců, kteří pravidelně závodí či soutěží. Efedrin je totiž součástí WADA seznamu zakázaných látek dopingového charakteru a jeho užívání následně vede k pozitivnímu dopingovému nálezu a zákazu sportovní činnosti na několik let. 

 4. Zásah do přirozených rytmů organismu. Jednou z klíčových funkcí efedrinu (podobně jako i u dalších amfetaminů) je snížení pocitu hladu, které v konečném důsledku pomáhá s "efektivnějším“"hubnutím. Nechutenství ale může vést k podvýživě organismu, kdy organismus nedostává optimální porce esenciálních živin (vitaminy, minerální látky, omega-3 mastné kyseliny), což může způsobit další zdravotní problémy (chronická únava, podrážděnost, snížení kvality kostí, časté záněty a nemoci).

 5. Efedrin může vést k potížím s trávicím traktem. To se nejčastěji projeví nevolností, pocitem na zvracení až zvracením, bolestmi v oblasti břicha či podrážděním žaludku. Na základě několika studií byly tyto symptomy pozorovány asi u 15 % osob, které efedrin užily.

5 důvodů, proč byste se měli vyhnout užívání efedrinu

Zaměřte se na klíčové faktory hubnutí a efedrin nechte raději stranou

Efedrin s hubnutím pomůže, dobře si ale promyslete, zda vám to za možné vedlejší účinky stojí. Orientovat se nejde ani podle oblíbené poučky:

„Žádné vedlejší účinky při jeho používání nepozoruji, takže je všechno v pořádku.“

Do těla totiž nevidíte, a tak se vedlejší účinky mohou projevit klidně až za několik let po pravidelném užívání efedrinu. Hubnutí bez podobných látek přitom vůbec nemusí být pro organismus zátěž, naopak ve většině případů jde spíše o značnou úlevu.

Jak by mělo takové zdravé hubnutí vypadat?

 1. Jezte přirozené potraviny pravidelně během dne a nepřejídejte se. Žádné polotovary, žádné průmyslově zpracované potraviny. Ve vašem jídelníčku by se měly vyskytovat luštěniny, celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky, vejce či ořechy.
 2. Vyhraďte si čas na pohyb. Místo spalování kalorií efedrinem spalujte raději pomocí pohybu, při kterém navíc posílíte namáhané svalstvo, a naopak uděláte něco pro svůj respirační a kardiovaskulární systém. Nezapomeňte, že silovým tréninkem také můžete trochu „zrychlit“ metabolismus, a navíc spolehlivě vytvarovat svaly do požadované podoby.
 3. Jako dopomoc můžete také využít bezpečné suplementy, které mohou hubnutí podpořit bez vedlejších účinků. Hledejte látky s termogenním účinkem (podpora tvorby tepla) – kapsaicin, extrakt ze zeleného čaje, kofein či synefrin v povolených dávkách. Tyto látky samy o sobě vám přebytečné kilogramy samozřejmě neshodí, ale podpoří vaše celkové snažení.

Komplexní návod, jak si nastavit rychlé a udržitelné hubnutí najdete ve článku s názvem Jak zhubnout co nejrychleji? Máme pro vás návod krok za krokem

Co si z toho vzít?

 • Efedrin je látka z řady amfetaminů, která je mezi rekreačními sportovci oblíbená především pro své účinky podporující hubnutí. 

 • Ačkoliv efedrin hubnutí doopravdy podporuje, jedná se o zakázanou látku dopingového charakteru, jejíž užívání s sebou nese celou řadu vedlejších účinků.

 • Používání efedrinu může být rizikové pro kardiovaskulární systém, nejčastěji se mluví o potížích s vysokým krevním tlakem či se způsobením srdečních palpitací. Zcela vyhnout by se mu proto měly všechny osoby s onemocněními oběhového systému.

 • Užívání efedrinu je spojováno i s psychickými potížemi (stavy úzkosti, deprese, závratě či malátnost), riziko navození podobných stavů je v případě užívání efedrinu asi 2–3x vyšší.

 • Snížení chuti k jídlu může vést k příliš nízké konzumaci nutričně bohatých potravin, kdy hrozí podvýživa organismu a z ní plynoucí další zdravotní rizika. Stejně tak bývají pozorovány problémy s trávicím traktem po užití efedrinu.

 • Snažte se při hubnutí zaměřit zejména na základy: správná strava a dostatečný pohyb. Jíst byste měli přirozené, nutričně bohaté potraviny, naopak omezit byste měli polotovary a průmyslově zpracované potraviny.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
36 Líbí se mi Uložit článek