Efedrin – mnoho povyku pro nic?

Jan Caha
Jan Caha před 8 lety
4
Efedrin – mnoho povyku pro nic?

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, zda se efedrin jako látka uvedená na dopingové listině hodí na naše stránky. Moje přesvědčení zní, že ano. Pokud se pohybujete v kulturistice a fitness  jistě víte, že ke zneužívání této látky dochází více než častěji. Tím však nechci říct, že bych podporoval používání efedrinu. Jednou je na zakázané listině, do rukou sportovců tedy nepatří. 

Co vlastně efedrin je a jaké má účinky?

Efedrin je znám již poměrně dlouhou dobu, již před tisíci lety se užíval v čínském lékařství. Poté se jeho užívání rozšířilo do mnoha oblastí. Jednou z nich je vrcholový sport a jeho součást – kulturistika a fitness. Oblibu v kulturistice a fitness si našel díky své schopnosti spalovat tuk a napomáhat zvýšení síly. Kombinace aspirinu, kofeinu a efedrinu byla dokonce jednu dobu "nejlepším" předtréninkovým suplementem, který fungoval jako stimulant, spalovač tuku i jako silový mobilizátor.

Efedrin je přirozeně se vyskytující sympatomimetický amin, který se nachází v rostlinách rodu Ephedra. Mezi ně patří i čínská rostlina Ma Huang, taktéž zdroj efedrinu. V Číně byla velmi často používána pro léčbu zánětu dutin a jako stimulant.  Existují různé zdroje efedrinu z rostliny Ma Huang. Jejich síla a koncentrace se rozlišuje dle geografické oblasti, ve které se tato rostlina pěstuje.

Podíváme-li se na strukturu efedrinu, zjistíme, že je podobný adrenalinu a amfetaminům, od kterých si bere pozitivní i negativní vlastnosti. Efedrin funguje díky stimulaci beta adrenoreceptorů – jedná se o beta agonistu. V malých dávkách má efedrin podobný účinek jako adrenalin, navozuje dobré pocity a zdánlivě neomezené množství energie. Ve větším množství způsobuje efedrin zvýšení krevního tlaku, zrychluje srdeční činnost a v extrémních případech může vést přehnaná suplementace k infarktu.

efedrin

Jak se využívá v kulturistice?

Na úvod opět podotknu, že efedrin je v soutěžní kulturistice a fitness zakázaný a do rukou sportovců nepatří. Jistým účinkem efedrinu je, že má na organismus sportovce po svém použití thermogenní efekt. Podle určitých vědeckých studií dokonce podporuje sílu.

Výzkumy provedené v posledních letech ukazují, že efedrin urychluje spalování tuku a jeho přeměnu na využitelnou energii. Jedna studie za všechny. Studie provedená na Kodaňské univerzitě se zaměřila na podání 20 mg efedrinu společně s 200 mg kofeinu třikrát denně. Všechny účastnice testu byly podrobeny nízkotučné dietě s omezenou konzumací tuků. Skupina, která pouze dietovala snížila svoji hmotnost o 8,5 kg (z toho 4,5 kg svalové hmoty a 4 kg tuku). Druhá skupina, která suplementovala efedrin s kofeinem shodila 10 kg tělesné hmotnosti (9 kg z toho byl tuk a 1 kg svalová hmota).

Přímý mechanismus není přesně znám. Jisté je působení na beta-3 receptory, které podporují termogenezi. Podle dostupných informací působí efedrin také na thyroidní hormony T3 a T4. Jedná se o hormony štítné žlázy – oba dva tyto hormony podporují spalování tuku.

Dříve se velmi často využíval efedrin jako stimulant. Po zjištění jeho vlivu na spalování tuku se však užívání znásobilo a dávky mnohonásobně zvýšily. Mimo termogenních účinků dokáže efedrin ochraňovat svalovou hmotu. Efekt může souviset s vyšším využitím tukových rezerv namísto rezerv pocházejících z cukrů a aminokyselin. Vyšší množství svalové hmoty znamená  rychlejší spalování tuku, rychlejší metabolismus a vyšší možnost dostat se do vhodné sportovní formy.

Ještě jsme zde nemluvili o vlivu efedrinu na sílu. Jedna ze studií efedrinu se věnovala i tomuto tématu. Podle dostupných informací může dojít ke zvýšení síly až o 10–20 %. Na téma zvýšení síly bylo dokonce provedeno více výzkumů, než na téma termogeneze a spalování tuku.

Fitness

Negativní vlivy

Stejně jako většina léků, které jsou v dnešní době na předpis, i efedrin má svoje negativní účinky. Ty souvisejí především s vysokým dávkováním, ale mohou ovlivnit i predisponované jednice v relativně malých dávkách. V poměrně malých dávkách ovlivňuje efedrin lidi, kteří na něj mají alergii. Pro tyto lidi je rizikové i minimální množství.

Jako nejtěžší vedlejší účinek efedrinu je považováno úmrtí, právě kvůli němu byl efedrin u sportovců zakázán, původně byl cenzurován v USA. Tyto případy jsou spojeny s několikanásobným překročením maximální bezpečné dávky. Ta činí 90–100 mg. U některých lidí je tento vedlejší efekt podpořen známými i skrytými srdečními vadami. Pokud má člověk slabé srdce nebo trpí nějakou srdeční poruchou, měl by se efedrinu vyhnout obloukem. Tento efekt má velmi úzkou spojitost s metabolismem efedrinu.

U efedrinu musíme brát také v potaz jeho interakci s dalšími látkami. Dokonce s látkami, které se s efedrinem užívají nejčastěji. Kofein a aspirin jsou opět jedněmi z těch, které nepůsobí na naše zdraví v kombinaci s efedrinem přímo pozitivně. Největším problémem je zvýšení krevního tlaku. Ten vymizí po několika týdnech užívání, avšak v počátcích může mít fatální následky.

A nyní pozor spíše pro mladé. Efedrin je velmi hojně obsažen i v Herbal Ectasy, droze s názvem Extáze. Kombinace alkoholu, nikotinu a efedrinu může mít opět velmi neblahé následky. Vyvarujte se nejlépe všem třem.

Efedrin v kostce

Efedrin (systematický název (R*,S*)-2-(methylamin)-1-fenylpropan-1-ol) je alkaloid z tropických keřů čeledě chvojníkovitých (Ephedraceae) rodu Ephedra, jako jsou Chvojník obecný (Ephedra vulgaris), Chvojník dvouklasý (Ephedra distachya) nebo Chvojník čínský (Ephedra sinica), které se nacházejí ve východní Asii a ve středomořské oblasti a ve střední Evropě. Efedrin je látka, která se používá při léčbě astmatu, proti nízkému tlaku, proti narkolepsii (chorobná spavost) a také jako léčivo uvolňující zduření nosní dutiny. 
Efedrin se používá na výrobu pervitinu. Efedrin sám o sobě může při dlouhodobém a nadměrném používání způsobit psychickou i fyzickou závislost. V kombinaci s kofeinem je to navíc vynikající spalovač tuků. Ze začátku byl používán jako tabletka na hubnutí, dokud se neprokázaly jeho vedlejší účinky. Při užití s větší dávkou kofeinu v některých případech dochází k třesení rukou, silnému bušení srdce a nastává střídání tělesné teploty (teplo-zima).


Na skok k pseudoefedrinu

Pseudoefedrin je nejrozšířenější formou efedrinu. Přidává se do léků na nachlazení, které se dnes v některých zemích dají získat bez předpisu. Důvod je jednoduchý. Léky proti nachlazení způsobují ospalost, pseudoefedrin právě tento vliv tlumí. Stejně tak má vliv na uvolnění nosní dutiny. To jeho oblíbenost ještě stupňuje.

Vyjádření autora: Jak už jsem psal na úvod, jedná se o velmi kontroverzní téma. Přesto jsem přesvědčen, že většina z nás by o této látce měla vědět, stejně tak jako by měla vědět, jaké má negativní účinky. Budu se opakovat a budu rád, když mě za to budete pranýřovat, NESCHVALUJI užívání efedrinu, i když je to pro mnohé pouze "malá ryba". Jedná se o látku, které má svoje místo na dopingové listině a její užívání jde proti filosofii naturální kulturistiky.

Zdroj: Science of Nutrition, Journal od Nutrition, Doplňky stravy v kulturistice, Muscle&Fitness
Poděkuj autorovi
26 lidí již poděkovalo
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________

Diskuze k článku