Dalo by se to nazvat půlstoletím omylů. Čím více jsme začali řešit výživu a výživové problémy naší společnosti, tím více se nachází rozporuplných informací a doporučení. Dříve to byl cholesterol, poté káva, nyní je to lepek a fruktóza. Jaký má na nás tento jednoduchý cukr vliv a co všechno může v organismu způsobit? Pletli jsme se celé půlstoletí?
Sacharidy různého charakteru se dostávají na přetřes v poslední době čím dál častěji. Není divu, změnili jsme pohled na tuky a museli jsme si najít nového obětního beránka, kterého prohlásíme za to nejhorší, co v naší stravě může být. Přitom určitá část sacharidů je pro nás doslova esenciální, zejména pro náš mozek nezbytná. Fruktóza jako jeden z monosacharidů a tzv. ovocný cukr nacházející se převážně v ovoci, byl dlouhé roky považován za ideální náhradu klasického bílého cukru, vhodný cukr při léčbě diabetu nebo o cukr budoucnosti v potravinářském průmyslu.
Co platilo dříve?
V průběhu výživových dějin jsme se poměrně často zabývali jednoduchým cukrem povětšinou v podobě sacharózy a jeho vlivu na náš organismus. Tento disacharid je složen z jedné molekuly fruktózy a jedné molekuly glukózy a začal se hojně používat s rozvojem potravinářského průmyslu. Díky svému vysokému glykemickému indexu a vlivu na rozvoj nadváhy a obezity, se ale dostal na černou listinu. Co naplat, že konzumace bílého cukru neustále roste i v dnešní době a nejen česká populace si nedomýšlí dalekosáhlé zdravotní dopady, které plynou ze saturace organismu bílým cukrem.
Potravinářský průmysl našel náhradu
Netrvalo dlouho a potravinářský průmysl našel ideální náhradu. Stal se jím ovocný cukr. Je to přece zdroj s 1,5x vyšší sladivostí, ale také takový, který mohou bez problému využívat diabetici díky strávení tzv. pasivní difuzí bez zvýšení hladiny inzulinu. Fruktóza, vysoce koncentrovaný fruktózový sirup a glukózo‑fruktózový sirup se stali ideálním prostředkem nejen pro potravinářský průmysl, ale i díky "dobrému" jménu ovocného cukru zdravější variantou klasického bílého cukru. Dnes je najdeme v komerčních limonádách, sladkostech, pečivu, dokonce uzeninách, jogurtech a podobně. Možná jsme se ale spletli...
O čem hovoří moderní výživa?
"Fruktóza jako jed", tak zněl název filmu z potravinářství a výživy, který jsem měl možnost zhruba před třemi lety vidět. Od té doby se dohady posunuly do reálných studií a dnes již víme, že jsme se opět velmi mýlili. Pokud chceme prosperovat třeba i ve fitness nebo v budování svalové hmoty, je důležité se začít fruktóze vyhýbat, a to pořádným obloukem.
Jedním z hlavních zdrojů, kde nalezneme fruktózu, je samozřejmě ovoce. Doporučením výše nechci navodit pocit, že byste jej měli přestat konzumovat. Pořád ještě si zachovejte 1‑3 porce ve svém jídelníčku denně. Tato fruktóza je totiž kombinována s vlákninou, důležitými vitamíny a minerálními látkami v organické formě, které jsou pro nás nezbytné. Jak se zdá, tak ovocná fruktóza není tím hlavním problémem. Tím problémem, který nás zajímá jsou průmyslově zpracované potraviny s vysokým podílem fruktózového sirupu vyrábějícího se z kukuřice, nebo čistý přídavek fruktózy. Tuto fruktózu nenajdete pouze v potravinách, ale také v doplňcích stravy. Platí tedy - sledujte pozorně složení potravin i suplementů.
Možná si řeknete, "no jo, pořád nás straší, ale co tedy ta fruktóza dělá?". Jednoduše, podívejte se na Američany. Vedou v konzumaci fruktózy v celosvětovém žebříčku (nicméně my jsme také na předních místech) a dle novým výzkumů může za jejich nadváhu, obezitu a oběhové problémy právě fruktóza a její zneužití ve stravě. Mimo to se fruktóza primárně metabolizuje v játrech, kde může způsobit jejich nealkoholické tučnění, může zapříčinit zmnožování viscerálního tuku. Pro nás je velmi důležité, že může snižovat inzulinovou senzitivitu, která je rozhodující v budování svalové hmoty, ale také v (ne)ukládání tuku. Dokonce může působt na zvyšování LDL cholesterolu. To jsou všechno vlastnosti nebo spíše vlivy, které nutně musíme ve výživě sledovat.
Jak tedy může znít doporučení? Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám s obsahem fruktózy. Do svého jídelníčku zařaďte maximálně 3 porce ovoce denně, které bude zbaveno síření, bude dokonale omyté a ideálně v bio kvalitě. Ideálně také v době, kdy budete mít částečně vyčerpán jaterní glykogen, tedy ráno po probuzení případně s odstupem od tréninku. Důvod je prostý - počet lidí s nadváhou a obezitou neustále roste. Přestože to pravděpodobně nebude váš problém, osvěta musí "někde" začít a reprezentanti fitness jsou ideálním prostředníkem edukace.