Kreativní myšlení: musím se kreativním narodit, nebo se jím mohu stát?

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáře
Kreativní myšlení: musím se kreativním narodit, nebo se jím mohu stát?
Image by Drazen Zigic on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Kreativita je schopnost, kterou disponuje každý z nás.

  • Odlišuje se pouze míra naší kreativity.

  • Existuje řada faktorů, které ji podporují.

Co je to kreativita 

Samotný pojem kreativita neboli tvořivost značí schopnost myslet bez hranic a omezení s cílem být inovativní a originální. Co je na ní pozoruhodné, tak je fakt, že každý z nás disponuje určitou úrovní kreativity, kterou je ale nutné rozvíjet již od dětství a návazně od školních let skrze vzdělávací systémy. Právě ve škole se zvyšuje důraz na propojování znalostí napříč různými předměty, což velmi podporuje kreativní myšlení.

Tvořivost lze tedy chápat jako spojení schopnosti, postoje a samotného procesu. Schopnost vymyslet něco nového, přicházet na řešení a myšlenky pomocí kombinací, změn či znovu využití objevujících se nápadů. Roli hraje i pozitivní postoj k věci a pevně daný proces myšlenkových činností na vytváření řešení.

Kreativní myšlení

Pro kreativní myšlení je charakteristická: veliká motivovanost, houževnatost, inspirace různými podněty, schopnost spojovat odlišné vědomosti, odmítání naučených principů, hledání všech možností řešení, originalita a snaha vyřešit nastalé problémy. Základními mechanismy kreativního myšlení jsou následující: asociace, intuice a fantazie.

  • Asociace: jedná se o schopnost nacházet souvislosti mezi spojeními odlišného kontextu, které byly dosud představeny pouze odděleně.

  • Intuice: je charakterizována jako náhlé, nevědomé pochopení situace a souvislostí, předtím než jsou úplně vyjasněny. Jsou zde uplatňovány i schopnosti spojení předchozích zkušeností s novými, vcítění se do situace a emocionální porozumění podnětům a procesům.

  • Fantazie: je tím myšlena schopnost vytvářet představy, nové, úžasné a neuvěřitelné.

Faktory tvořivosti

Mezi zásadní faktory tvořivosti, které jsou součástí tvořivých aktivit, zajisté patří následující:

1. Fluence: Schopnost snadno vytvořit co nejvíce myšlenek, slov, symbolů či obrázků. To zvyšuje pravděpodobnost objevení ideálního výsledku a řešení problému, jelikož je “z čeho vybírat”. Lze sem zařadit další poddruhy, a to: 

  • slovní fluence (vybavení ze slovní zásoby určité slovo)

  • číselná fluence (sestavení co největšího množství příkladů dle chtěného výsledku)

  • asociační fluence (vybavení si spojitosti s daným podnětem)

  • expresivní fluence (z určených písmen sestavení věty)

  • a další…

2. Flexibilita: Dovednost vykonat změnu, přizpůsobit se a vytvořit všemožné nápady a návrhy. Opět existuje řada tipů:

  • flexibilita obrazu – pružnost představivosti a vnímání

  • flexibilita spontánní sémantická – vymýšlení možností obsahu v krátkém době

  • a další…

3. Elaborace: Schopnost zpracovávat detaily, díky kterým se vytvoří celek či plán. Lze ji rozumět i jako schopnosti formulovat myšlenky 

4. Originalita: Schopnost přijít s novým a výjimečným  řešením

5. Senzibilita: Zaznamenání problému někde, kde ho ostatní nenalézají.

6. Redefinování: Záměna významu či užití samotných předmětů.

Co kreativitě brání

Zábrany, které blokují kreativitě, můžeme rozdělit na 2 hlavní, a to vnější a vnitřní. Mezi vnitřní bariéry patří nedostatek času, kdy se člověk dostane do stresového a hektického stavu a tím se zamezí tvůrčímu myšlení a žádné kreativní nápady nám na mysl nepřijdou. Pro efektivní kreativní myšlení je tedy podstatné pracovat s časovou rezervou, abychom se do tohoto stavu vůbec nedostali. Dále sem patří vnitřní konflikty, nejistota, problémy, únava a s tím spojený nedostatek spánku či pohybu. Zmiňovanou nejistotou je ta ve vztahu k našemu blízkému okolí. Jedinec může mít strach a obavy ze selhání a proto je nanejvýš důležité mít podporu ve svém okolí a vědět, že za námi stojí. Což je v podstatě stěžejní pro celkovou spokojenost bytí, ne pouze pro kreativitu.

Vnějšími bariérami je myšleno především prostředí, ve kterém se daný člověk ocitá. Nevhodné mohou být stísněné a zatemnělé místnosti, ale naopak i ostře zářící pokoje s hlučným pozadím.

Kreativní myšlení: musím se kreativním narodit, nebo se jím mohu stát?
obrázek z gettyimages.com

Jak to funguje v mozku

Lidský mozek je schopen se učit a za vhodných okolností se neustále rozvíjet a měnit. Právě diagonální myšlení (neboli myšlení “napříč”) je cestou k vysoké úrovni kreativity. Když se do hledáčku lidské pozornosti dostane právě ona, započne stejnoměrné zapojování levé a pravé hemisféry mozku, tedy zmiňované diagonální myšlení. Levá hemisféra ovládá pravou polovinu těla a pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla. Uvádí se, že pravá polovina mozku je ta kreativnější, kvůli jejímu vlivu na vizuální myšlení, syntézu – skládání, instinkt, intuici, zobrazování a tvořivost. Naopak levá hemisféra má převahu nad verbálním myšlením, analýzou – rozkladem, dedukcí, logikou, mluvením a matematikou.  Kreativní myšlení může být  i kombinací práce obou hemisfér.

Čím a jak podpořit kreativitu

Jak jsme již zmínili v úvodu, kreativitou je obdařen každý z nás. Jediné, v čem se nachází odlišnost, je její míra zastoupení, kterou jedinec disponuje. Byly identifikovány nástroje, které mohou být nápomocny při rozvoji diagonálního myšlení, jež je stěžejní pro kreativitu. Mnohé možná nepřekvapí, že právě optimismus a pozitivní přístup je základ, který podporuje ochotu jedince vymýšlet, zkoumat a objevovat nové náhledy – tím to tedy všechno začíná. Dalším důležitým prvkem kreativního myšlení jsou  informace. Pomocí poslouchání a čtení získáváme tyto potřebné informace, přičemž jejich znalost ověřujeme skrze své zkušenosti. Pokud nám zkušenost chybí, přichází na řadu experiment. Jedná se o touhu získat poznání skutečnosti pokusem, kdy využíváme fantazii a objevujeme nové možné souvislosti.

Následuje prioritizace, díky které dochází k sestavení žebříčku osobní důležitosti a relevance. Zvažujeme všechna pro i proti. Poslední prvkem k úspěšnému kreativnímu řešení je nástroj ke sdělování myšlenek a zjištění – komunikace. Všechny tyto nástroje ve veliké míře podporují kreativitu a využívají se k jejímu rozvoji.

Tip 1: Brainstorming

Tato technika ve své podstatě charakterizuje celý kreativní proces a stává se jádrem všech dalších technik. Je založena na principu toho, že více lidí ve skupině vymyslí více nápadů, než by vymyslel člověk samostatně. V průběhu tvořivého setkání se nesmí nikdo hodnotit a ani kritizovat a tím pádem by mělo dojít k uvolnění fantazie a vyslovení i těch nejabsurdnějších nápadů a možností týkající se dané problematiky. 

Tip 2: Myšlenková mapa

Jedná se o dokonalé cvičení pro naši hlavu, které́ vylepší schopnost myslet, tvořit a pamatovat si. Je založena na grafickém znázornění procesů, které probíhají v našem mozku. Vychází z předpokladu, že lidský mozek funguje “mnohostranně” a právě myšlenkové mapy by měly umožnit vidět daný problém ze všech jeho stran.

Co si z toho vzít? 

Kreativita je schopnost, kterou alespoň v nějaké míře disponuje každý z nás. Jedná se o činnost, jež je produkována diagonálním myšlením, tedy “myšlením napříč”. Existuje řada faktorů, ale i zábran, které mají silný vliv na kreativitu. Pokud se jedinec rozhodne svoji míru kreativity zvýšit, zajisté musí zaujmout pozitivní a optimistický přístup, musí být motivovaný a otevřený ke zjišťování informací, které si následně bude potvrzovat skrze své zkušenosti.

Syndrom vyhoření: co to je, jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: co to je, jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Arteterapie: co to je a proč ji zkusit?
Arteterapie: co to je a proč ji zkusit?
Arteterapie je druhem léčby kombinují umělecký proces s terapeutickou podporou k dosažení celkového blahobytu jednotlivce. Tento článek popíše, jak funguje společně s jejími benefity i tím, pro koho je tento terapeutický přístup vhodný!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!