Afrodiziakum nese název podle řecké bohyně lásky a krásy “Afrodity”.
Jedná se o látky podporující zejména libido a jsou snadno získatelné z přírody.
V minulosti se hojně využívala při šamanských rituálech.
Co to afrodiziakum vlastně je?
Přímo samotné slovo „afrodiziakum“ má původ v řecké mytologii. Termín byl odvozen od bohyně lásky a plodnosti, která se jmenovala Afrodita. Jedná se o látku, která účinkuje především na naši mysl. Po jejím pozření má uživatel zpravidla dobrou náladu, zažívá pocit vzrušení a touhu objevovat a něco výjimečného zažít. Často je afrodiziakum spojováno se sexuální touhou, ale nejedná se pouze o ni. Obecně lze tvrdit, že zintenzivňuje naše veškeré smyslové vnímání. Podporuje zrakovou, sluchovou, hmatovou i čichovou funkci a opravdu nejčastěji se využívá právě ke zvyšování libida. Jeho “kouzlem” je zejména jeho jednoduchost, jelikož se jedná o látku snadno získatelnou z přírody.
Od kdy se afrodiziaka využívají?
Již ve starověku a středověku byla afrodiziaka velmi oblíbenými látkami. Síla jejich účinků byla poměrně výrazná a proto bylo používáno velmi mnoho druhů. Mezi ně se řadily jedovaté rostliny či jejich kořeny, ze kterých se připravovaly všemožné nápoje lásky. Samotná výroba afrodiziak byla nedílnou součástí šamanských a čarodějných obřadů. Ve starém Egyptě a Řecku byly dokonce zřizovány zahrady, kde se popíjelo víno s vybranými bylinami mající právě tento účinek.
Jak afrodiziaka působí na člověka?
V první řadě a nejzásadněji mohou afrodiziaka působit na činnost ženského a mužského hormonálního systému. U žen se dle výzkumu předpokládá zejména vliv na prokrvení oblasti pánve či regulaci tonu (napětí) a lubrikace v oblasti pohlavních orgánů. U mužů mohou podnítit především tvorbu mužských pohlavních hormonů a rovněž cirkulaci v oblasti pánve a pohlavních orgánů, což má u obou pohlaví za následek vyšší naladění na intimní styk s partnerem než za normálních okolností.
Které potraviny mohou teoreticky působit jako afrodiziakum?
1. Med
Za jedno z nejobyklejších afrodiziak lze považovat med. Možná bystřejší čtenáře již napadlo anglické označení první novomanželské dovolené (líbánky), které zní “honeymoon”. Není to náhoda. Výzkum naznačuje, že právě pravidená konzumace medu může mít pozitivní účinek na reprodukční zdraví – některé studie jsou ale prováděny na zvířatech nebo ve zkumavce, a na zaručené výsledky je tak ještě potřeba si počkat.
Kromě toho med obsahuje různé složky, jako jsou aminokyseliny, enzymy jako invertáza, kataláza a další a také vitaminy rozpustné ve vodě, jako jsou pyridoxin, thiamin atd. K tomu navíc mikroživiny včetně železa, vápníku, mědi, hořčíku, manganu, zinku a fosforu. Obsahuje také karotenoidy a aromatické látky. Dále je med bohatým zdrojem přírodních antioxidantů, včetně flavonoidů a fenolových kyselin, které mají celou řadu biologických vlastností, což z medu činí prosperující potravinu. Stále je však třeba myslet na to, že se jedná o zdroj jednoduchých cukrů, a měl by proto být konzumován s mírou.
- Jak je na tom med v porovnání s cukrem? Dozvíte se v článku Je med zdravější než cukr?
2. Zázvor
Zázvor lékařský je považován za rostlinu, jejíž oddenek (stonek rostliny) se nejčastěji používá jako koření. Díky obsahu látek s protizánětlivým a antioxidačním účinkem se hojně využívá k podpoře terapie různých onemocnění. Bylo zjištěno, že zázvor zmírňuje oxidační stres, zánět, apoptózu vyvolanou hyperglykémií a může hrát i roli v podpoře sexuální touhy. Kvůli jeho pozitivním účinků se stává středem zájmu v ve výzkumech týkajících se cukrovky, nádorových onemocnění, Alzheimerovy choroby a deprese – často se však jedná o koncentrované extrakty, které jsou testovány ve zkumavce nebo na zvířatech. I tady je tedy k potvrzení zapotřebí dalšího výzkumu.
- Chcete se o zázvoru dozvědět více? Přečtěte si článek Kouzelný zázvor: podpora imunity a další zdravotní benefity
Rostlinná afrodiziaka
1. Kotvičník zemní (tribulus terrestis)
Jedná se o kvetoucí rostlinu pocházející z teplých oblastí mírného a tropického pásma. Podávání této byliny lidem a zvířatům zlepšuje libido, spermatogenezi ale ukazuje se také pozitivní vliv na schopnost regenerace nebo dokonce podporu produkce hormonu testosteronu u mužů v pokročilém věku.
Chcete se dozvědět o Tribulusu více? Přečtěte si náš článek: Tribulus terrestris: jaKotvičnké má účinky a jak ho dávkovat?
2. Maca peruánská (Lepidium meyenii)
Další známou rostlinou patřící do skupiny afrodiziak je Lepidium meyenii neboli Maca. Je to peruánská bylina, která roste výhradně v nadmořské výšce 4000 až 4500 m v centrálních Andách. Maca je v andské oblasti tradičně využívána pro své afrodiziakální a plodnost zvyšující vlastnosti. Podporuje ale také i vitalitu a míru pociťované energie nebo kognitivní funkce.
Zajímá Vás Maca podrobněji? Spousty dalších poznatků o ní si přečtete v našem článku: Maca: účinky, dávkování a benefity
3. Korejský ženšen (Panax ginseng)
Mezi poslední afrodiziaka, které v tomto článku uvedeme, řadíme Panax ginseng známý pod názvem korejský ženšen. Již mnoho let se těší pověsti jednoho z nejlepších afrodiziak na světě. Slovo “panax” totiž v řečtině znamená „všehojný“, a odkazuje tak na jeho revitalizační vlastnosti kořenů pro celé lidské tělo. Bylo prokázáno, že je účinný při terapii erektilní dysfunkce. Kromě toho má pozitivní účinky také na kognitivní funkce nebo imunitní systém.
Jestli Vás korejský ženšen zaujal, přečtěte si náš detailní článek: Korejský ženšen: účinky a vhodné dávkování
4. Pískavice řecké seno (Fenugreek)
Fenugreek se studuje zejména v souvislosti s mužským libidem a reprodukcí. Aktuální výzkum přináší pozitivní výsledky v optimalizaci hladiny testosteronu a i navození sexuální touhy. U žen pak pískavice řecké seno může být doporučena k podpoře tvorby mateřského mléka.
- Chcete se dozvědět více? Vše najdete v článku Pískavice řecké seno: jak ovlivňuje testosteron a libido?
5. Mondia whitei
Zajisté se můžete setkat i s jejími jinými názvy, a to: white ginger, tonic root, mundondo, kumba a další. Jedná se o léčivou bylinu, která je původem z tropických oblastí Afriky. Její kořeny se hojně použivá v tradiční medicíně k léčbě všemožných potíží, mezi které patří zažívací problémy, bolesti hlavy, horečka či kožní onemocnění. Mimo to se dá využít právě jako afrodiziakum jak pro muže, tak pro ženy, kdy u mužů podporuje efekci a už žen libido.
Co mít stále na paměti
Určitě je vhodné neopomenout, že i když byla přijata spousta hypotéz vypovídajících o účinnosti a znatelném vlivu afrodiziak, existuje i řada studií, která jejich účinek vyvrací, a to zejména v případě potravin, kde se může účinek velmi lišit vzhledem k poměrně nízké dávce účinných látek atd. Pro vyšší šanci na dosažení pozitivního efektu je tak potřeba držet se doporučených forem a dávkování účinných látek podle pokynů výrobce nebo lékaře.
Dále je dobré mít na paměti, že v případě jakéhokoliv problému je zapotřebí podstoupit lékařské vyšetření a tím vyloučit závažnější onemocnění. Z hlediska fertility a libida hraje obrovskou roli také dodržování zdravého životního stylu. V případě nejasností je tak na místě si domluvit konzultaci s odborníkem, který vás nasměruje a poradí, co dál.
Co si z toho vzít?
Přírodní afrodiziaka nezískala své pojmenování omylem. Nesou název podle řecké bytosti Afrodity, která byla bohyní lásky a plodnosti. Afrodiziaka jsou snadno získatelné z přírody. Jejich hlavní prospěšnost spočívá v navození dobré nálady, pocitu vzrušení a sexuální touhy. Do jejich známých zástupců v odvětví potravin řadíme med nebo zázvor.
Co se týče rostlin, u kterých byl efekt prokázán spolehlivěji, zde najdete např. kotvičník zemní, macu peruánskou nebo korejský ženšen.