- Kořen zázvoru pochází z rostliny Zingiber officinale.
- Je populárním domácím lékem na nevolnost, bolesti žaludku, nachlazení a další zdravotní problémy.
- Zázvor lze použít v sušené, práškové a čerstvé formě. Kromě receptů se přidává i do kosmetiky.
Zázvor je velice oblíbeným kořením v mnoha ohledech. Používá se v kulinářství, kosmetice, dokonce existují i jeho suplementy. V dnešním článku se dozvíte benefity odpovědné za jeho známost, stejně jako doporučenou denní dávku, možná rizika nebo recept na vlastní “ginger shoty”.
Kde se vzala popularita zázvoru?
Lidé po zázvoru obvykle sahají při vaření a přípravách bylinných čajů, někteří zázvorové doplňky dokonce suplementují. V čínské a indické medicíně se používá doslova po tisíce let. Co je na něm ale tak skvělého?Krom zmírnění nevolností a podpory trávení je také nabitý antioxidanty a dalšími živinami, které mohou pomoci předcházet artritidě, zánětům a různým typům infekcí.
- Chřipkové období v plném proudu? Článek Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení poradí, jak se správně bránit!
9 benefitů pravidelné konzumace zázvoru
- Antioxidační účinky; zázvor má dlouhou historii používání v tradiční i alternativní medicíně. Mimo jiné obsahuje vysoký obsah gingerolu, látky, která má podle výzkumu silné protizánětlivé a antioxidační účinky.
- Léčba nevolnosti; pouhých 1–1,5 gramu práškového zázvoru (4–6 gramů čerstvého) může pomoci předejít různým typům nevolnosti, včetně té související s chemoterapií, po operaci a ranní nevolnosti. Pozor ale dejte v případě těhotenství (zázvor je také kontraindikován s anamnézou vaginálního krvácení a poruch srážlivosti) a před užíváním se napřed poraďte se svým lékařem, případně jiným odborníkem.
- Pomoc při osteoartróze; přehled literatury zjistil, že lidé, kteří používali zázvor k léčbě osteoartrózy, zaznamenali významné snížení bolesti a invalidity. Další studie z roku 2011 prokázala, že kombinace topického zázvoru, mastichy, skořice a sezamového oleje může pomoci snížit bolest a ztuhlost u lidí s osteoartrózou kolen.
- Regulace hladinu cukru v krvi; ve studii z roku 2015 byla pomocí 2 gramů zázvorového prášku (denně) snížena hladina cukru v krvi o 12 % u diabetických pacientů. Navíc se zlepšil i marker pro dlouhodobé hladiny cukru v krvi – během 12 týdnů o 10 %. Bohužel se jednalo o malou studii, jejíž výsledky jsou sice působivé, ale musí být proveden další výzkum.
- Boj proti chronickým zažívacím potížím; podle několika studií se předpokládá, že zázvor urychluje vyprazdňování žaludku, což může být prospěšné v případě, že trpíte poruchami trávení a souvisejícími žaludečními potížemi.
- Pomoc při menstruačních bolestech; ve studii z roku 2009 se podařilo pomocí zázvoru snížit bolest stejně účinně jako dvěma léky na bázi aspirinu/ibuprofenu. Novějšístudie potvrzují, že je dokonce efektivnější než placebo a stejně účinný jako medikamenty obsahující kyselinu mefenamovou a acetaminofen/kofein/ibuprofen.
- Regulace hladiny LDL cholesterolu; existují studie prokazující (u lidí i zvířat) že zázvor může přispět k významnému snížení LDL (špatného) cholesterolu, celkového cholesterolu a hladiny triglyceridů v krvi.
- Zlepšení funkce mozku; některé studie na zvířatech naznačují, že antioxidanty a bioaktivní sloučeniny v zázvoru mohou potlačit zánětlivé reakce vyskytující se v mozku. Z lidského hlediska existují důkazy, že zázvor může přímo zlepšovat funkci mozku.
- Boj proti infekcím; podle studie z roku 2008 je zázvor velmi účinným pomocníkem proti ústním bakteriím spojeným se zánětem dásní a paradentózou. Čerstvý může být také efektivní prevencí respiračnímu RSV, který je častou příčinou respiračních infekcí.
Ginger shots – jak to s nimi je
Ginger shots se ve wellness komunitě staly populární teprve nedávno, v historii mají ale stejně jako zázvor samotný stabilní pozici. Tyto produkty jsou nejčastěji vyrobeny odšťavňováním čerstvého kořene nebo kombinací nastrouhaného zázvoru s jinými šťávami, jako je citronová nebo pomerančová.
Přidané komponenty ale mohou být problémem, obzvlášť pokud se jedná o přidaný cukr. Vyšší množství receptů na tyto “panáky” obsahují med a různé druhy sirupů nebo ovocných šťáv pro tlumení pikantní chuti zázvoru. Proto je vždy na místě projet složení nebo si vytvořit vlastní výtvor, třeba podle receptu níže.
A jak vyrobit takový ginger shot; zdravě a jednoduše?
Ingredience
- 24 g čerstvého, loupaného zázvoru
- 60 ml čerstvě vymačkané, citrónové šťávy
- med a jiné sladidlo podle uvážení
Postup
- vše zpracujte pomocí odšťavňovače či mixéru
- sceďte a přelijte do větší nádoby
- užívejte 30 ml denně
Kolik zázvoru lze užívat a hrozí riziko předávkování?
Zázvor je obecně považován za bezpečný, existují některá opatření a potenciální vedlejší účinky, které stojí za zmínku. Ačkoli se zázvor řadí mezi skvělé zdroje antioxidantů, je dobré připomenout, že neposkytuje mnoho vitamínů, minerálních látek či kalorií (2 čajové lžičky zázvoru poskytují pouze 4 kalorie). Jako doplněk stravy, ne její náhrada, jsou tedy podle Food and Drug Administration (FDA) doporučeny asi 4 g v práškové formě, 16 g v té syrové. Zázvor konzumovaný ve větším množství může ovlivnit viskozitu krve a způsobit tak potíže u osob, které mají poruchu srážlivosti krve nebo na ni berou léky. Výzkumy v této oblasti jsou však poněkud smíšené, takže se doporučujeme v případě těchto problémů opět pro jistotu obrátit na svého lékaře.
Dalším z možných vedlejších účinků pití zázvorového čaje je pálení žáhy nebo žaludeční nevolnost (někteří lidé to tak mívají i s chilli nebo jinými silněji kořeněnými jídly). Toto podráždění je do určité míry normální, vyrážku nebo intenzivně nepříjemné pocity v ústech nebo žaludku ale neignorujte a raději se ujistěte, že nemáte na zázvor alergii.
Kromě těhotných žen se zázvor určitě nedoporučuje dětem mladším 2 let. I u těch starších dětí byste se ale o přesné dávce měli poradit s pediatrem. Není dobré spoléhat na vlastnost zázvoru regulovat hladinu cukru v krvi. Obzvlášť v případě, kdy trpíte cukrovkou a užíváte určité léky právě na řízení hladiny cukru v krvi je daleko lepší dodržovat léčbu a případnou podporu zázvorem konzultovat se svým lékařem.
- Jak zakomponovat zázvor do své denní rutiny? Vyzkoušejte osvědčené recepty z článku 5 vyzkoušených zázvorových receptů. Angína nemá šanci!
Co si z toho vzít?
Zázvor může být skvělým pomocníkem, ať už se jedná o využití pro jeho chuť či mnoho zdravotních benefitů, mezi které patří například pomoc při menstruačních bolestech, regulace hladiny LDL cholesterolu a boj proti infekcím. Pohodlnou variantou jsou ginger shoty, díky nimž zajistíte všechny přínosy tohoto koření rychle a chutně. Důležitým faktorem je ale nepřekračovat doporučenou denní dávku, 4 gramy sušeného, popřípadě 16 gramů čerstvého zázvoru denně.